Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-62 από 62
  1. #61
    Εγγραφή
    26-10-2017
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω Vodafone CU και VoIP στην Omnivoice.
    Εβαλα στο κινητό το CsipSimple για να κάνω κλήσεις VoIP από την Omnivoice μέσω του δικτύου data της Vodafone CU.
    Η ποιότητα των κλήσεων είναι απελπιστικά κακή.
    Παρακαλώ βοηθήστε με, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ?
    γιατί δεν απευθύνεσαι στην Omnivoice;παντως και σε εμενα με το Google hangouts dialer αλλα και το Viber out μερικες φορες η ποιοτητα ειναι κακη ειτε μεσω wifi ειτε μεσω 4G

  2. #62
    Εγγραφή
    02-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εκθειάζω καμία εταιρία, ανέφερα και την viva εκτός από την yuboto όπως είδες (τις χρησιμοποιώ απλά ως παραδείγματα voip παρόχων).
    Ο λόγος που δεν μπορεί άμεσα να αντικατασταθεί το κινητό από voip αριθμό σταθερού είναι το ήδη γνωστό πελατολόγιό σου που ξέρει τον αριθμό του κινητού σου.
    Το κινητό δεν μπορεί να αντικατασταθεί πλήρως, γιατί δεν έχουμε παντού wifi. Ενώ θα έπρεπε με δίκτυα wimax κλπ. μεγάλης εμβέλειας να δημιουργήσουμε ένα είδος δικτύου με κυψέλες wifi αντί gsm.
    Επιπλέον το κινητό τελεί σε πιο περιοριστικό πλαίσιο εις ό,τι αφορά την παγκόσμια χρήση του, σε σχέση με έναν internet αριθμό (όσο υπάρχει το net neutrality τουλάχιστον).
    Εάν όλοι είχαμε νομαδικούς σταθερούς voip αριθμούς που θα λειτουργούσαν σε όλο τον πλανήτη (στην ουσία θα ήταν "κινητοί" αριθμοί πλέον) τότε γίνεται αυτό που προτείνεις.
    Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά, αλλά δυστυχώς δεν είναι. Κι εγώ πήρα σταθερό αριθμό Voip από την Yuboto που είναι πολύ αξιόλογη και δοκίμασα διάφορες εφαρμογές για κλήσεις voip μέσω κινητού (CSipSimple, Zoiper free & purchased), επίσης χρησιμοποίησα την εφαρμογή MobileVOIP με πάροχο την BudgetVoip, όμως δυστυχώς πάντα υπάρχει το πρόβλημα της ποιότητας των κλήσεων.

    Σημειωτέον ότι πήρα και κάρτα της Wind αποκλειστικά με data (30GB/μήνα), ώστε να μπορώ να έχω άφθονο και αξιόπιστο ίντερνετ παντού ανά πάσα στιγμή και να κάνω τις κλήσεις μου μέσω Voip και να λαμβάνω και τις κλήσεις των πελατών μου προς τον σταθερό μου τοπικό αριθμό που πήρα από την Yuboto. Επιπλέον πήρα και 2ο αριθμό Voip για τα εισερχόμενα ΦΑΞ τα οποία λαμβάνω στο email μου, ενώ ενεργοποίησα και την ηχογράφηση των κλήσεων ώστε να μου έρχονται ως αρχεία ήχου στο email, όπως επίσης και τα μηνύματα τηλεφωνητή που και αυτά μου έρχονται με email. Όλα τα τελευταία δουλεύουν άψογα! Το μόνο πρόβλημα είναι η ποιότητα της real-time επικοινωνίας που άλλοτε είναι καλή και άλλοτε κακή.

    Η οικονομία που πετυχαίνεις όταν καλείς μέσω voip σίγουρα είναι σημαντική αφού χρεώνεσαι ανά δευτερόλεπτο, πράγμα ανήκουστο με τις εταιρείες κινητής (που στην καλύτερη περίπτωση συμβολαίου σε χρεώνουν ανά λεπτό, αλλιώς στα καρτοκινητά ανά 3λεπτο).

    Όμως συνολικά η αξιοπιστία της επικοινωνίας μέσω voip είναι πολύ χαμηλή, με αποτέλεσμα να αποβαίνει άχρηστη, τουλάχιστον για έναν επαγγελματία που θέλει σταθερή και αδιατάρακτη ποιότητα στις καθημερινές επαφές του με πελάτες κλπ ώστε ούτε εκείνοι να ταλαιπωρούνται να τον ακούσουν ούτε αυτός να υποφέρει και να παλεύει να πετύχει καλό σήμα ίντερνετ (είτε μέσω wifi είτε μέσω GPRS) ώστε η επικοινωνία του να μην έχει διακοπές και καθυστερήσεις, πράγμα πολύ εκνευριστικό.

    Το εν λόγω πρόβλημα είναι πολύ φυσιολογικό αν σκεφτεί κανείς τί κατ' ουσία είναι η Voip. Είναι μετάδοση φωνής που ταξιδεύει με τη μορφή δεδομένων μέσα από το ίντερνετ. Είναι τελείως άλλο πράγμα από την τηλεφωνία. Δεν έχει καμία σχέση ως προς την σταθερότητα, την αξιοπιστία και τις προδιαγραφές ποιότητας που σου εξασφαλίζει η επικοινωνία μέσω των κυψελών της κινητής, που είναι εξειδικευμένη για τη συγκεκριμένη δουλειά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω Vodafone CU και VoIP στην Omnivoice.
    Εβαλα στο κινητό το CsipSimple για να κάνω κλήσεις VoIP από την Omnivoice μέσω του δικτύου data της Vodafone CU.
    Η ποιότητα των κλήσεων είναι απελπιστικά κακή.
    Παρακαλώ βοηθήστε με, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ?
    Άστα, δυστυχώς, όπως έγραψα αναλυτικά αμέσως παραπάνω, αφενός οι ρυθμίσεις των εφαρμογών είναι πολύπλοκες και για προχωρημένους γνώστες και αφετέρου η τελική ποιότητα καθορίζεται κατά κύριο λόγο από την ποιότητα του ίντερνετ (είτε μέσω wifi είτε μέσω GPRS). Έχω κι εγώ δοκιμάσει διάφορα αλλά σταθερότητα και αξιοπιστία ακόμη δεν βρήκα.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 20:33
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 19:46
  3. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 12:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας