Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Vodafone_new
    Σε συνέχεια της από 07/07/17 ανακοίνωσης, διευκρινίζεται ότι η διάρκεια λήξης της κάρτας SIM παραμένει 12 μήνες από την ημερομηνία της τελευταίας ανανέωσης χρόνου ομιλίας. Επιπλέον, μετά το πέρας 4 μηνών από την ημερομηνία της τελευταίας ανανέωσης χρόνου ομιλίας, θα ενεργοποιείται αυτόματα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων και μηνυμάτων. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα μας vodafone.gr στην ενότητα «Όροι χρήσης της αξίας συνδιαλέξεων Vodafone από ανανέωση χρόνου ομιλίας».

    Πηγή : Vodafone

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Μια τακτική που θα ακολουθήσουν τελικά όλες οι εταιρίες
    αλλά για κάποιον που χρησιμοποιεί το κινητό του και κάνει κίνηση κάθε μήνα, κάτι τέτοιο δεν τον αγγίζει.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Μας αγγίζει μια χαρά φίλε, γιατί κάποιοι έχουΜΕ την sim στο κινητό για εισερχόμενες και κάνουμε όλες τις εξερχόμενές μας με voip (και μάλιστα φαίνεται και ο αριθμός του κινητού μας σε αυτόν που καλούμε, αυτός δεν καταλαβαίνει ότι καλούμε από voip). Πράγμα που σημαίνει ότι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε ΖΩΝΤΑΝΟ τον αριθμό για τις εισερχόμενες πρέπει να τους σκάμε ενοίκιο 4 φορές το χρόνο (χαράτσι ανά 3μηνο δηλαδή). Έστω κι έτσι όμως, θα βάζω το ελάχιστο δυνατό για να κρατιέται ο αριθμός ζωντανός για εισερχόμενες και ΔΕΝ θα τους δίνω δραχμούλα / cent για τις εξερχόμενες αφού όλες οι εξερχόμενες περνάνε μέσω internet/data χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα ο καλούμενος.
    Σας συστήνω να κάνετε το ίδιο μπας και βάλουν μυαλό. Απλά θα ανεβάσουν τα πακέτα data σε τιμές 10 ευρώ ανά GB σαν αντίδραση σε αυτήν την "κακόβουλη" χρήση που τους κάνουμε, αλλά υπάρχουν και τα wifi, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας αγγίζει μια χαρά φίλε, γιατί κάποιοι έχουΜΕ την sim στο κινητό για εισερχόμενες και κάνουμε όλες τις εξερχόμενές μας με voip (και μάλιστα φαίνεται και ο αριθμός του κινητού μας σε αυτόν που καλούμε, αυτός δεν καταλαβαίνει ότι καλούμε από voip). Πράγμα που σημαίνει ότι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε ΖΩΝΤΑΝΟ τον αριθμό για τις εισερχόμενες πρέπει να τους σκάμε ενοίκιο 4 φορές το χρόνο (χαράτσι ανά 3μηνο δηλαδή). Έστω κι έτσι όμως, θα βάζω το ελάχιστο δυνατό για να κρατιέται ο αριθμός ζωντανός για εισερχόμενες και ΔΕΝ θα τους δίνω δραχμούλα / cent για τις εξερχόμενες αφού όλες οι εξερχόμενες περνάνε μέσω internet/data χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα ο καλούμενος.
    Σας συστήνω να κάνετε το ίδιο μπας και βάλουν μυαλό. Απλά θα ανεβάσουν τα πακέτα data σε τιμές 10 ευρώ ανά GB σαν αντίδραση σε αυτήν την "κακόβουλη" χρήση που τους κάνουμε, αλλά υπάρχουν και τα wifi, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.


    Δηλαδή κάποιος που χρειάζεται το κινητό, να κάτσει να κάνει όλα αυτά που έχεις κάνει εσύ;
    για πιο λόγο; θα αγοράσει ενα πακετάκι με λεπτά ομιλίας και θα είναι μια χαρά και ούτε θα ψάχνει αν έχει σήμα για να έχει internet ούτε αν έχει wifi.

    Για να μην έχεις θέμα, άλλαξε το voip νούμερο σου σε κάποιον voip πάροχο που δίνει και νούμερο, θα σε καλούν πλέον σε εκείνο αυτοί που θέλουν και δεν θα πληρώνουν τζάμπα χρώση κινητού για να σε βρούνε. 'ετσι το κόβεις εντελώς το νούμερο και τους κάνεις να χάσουν και τα 5 ευρώ στο 3μηνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Αυτό που λες sdikr προϋποθέτει αλλαγή αριθμού κινητής τηλεφωνίας ή προωθήσεις κλπ. Εάν έχεις ένα πελατολόγιο δεν μπορείς να αλλάξεις έτσι εύκολα τον αριθμό που γνωρίζουν οι πελάτες σου και σε καλούν. Επιπλέον, για ιδεολογικούς λόγους, δεν θέλω να δίνω ούτε 1 cent στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.
    Κρατάω τον γνωστό αριθμό κινητής τηλεφωνίας μου που έχω. Όλες οι εισερχόμενες κλήσεις περνάνε μέσα από GSM/3G/4G, δεν αλλάζει τίποτα γι' αυτούς που με καλούν, απλά εγώ δρομολογώ τις εξερχόμενες κλήσεις μέσω internet/data με caller id τον αριθμό του κινητού μου, χωρίς να με καταλαβαίνει κανένας.

    Εάν έχεις κάποια αντίθετη άποψη ή κάποια εναλλακτική ιδέα γι' αυτό που θέλω να κάνω, με χαρά να την ακούσω.
    Δεν θέλω όμως ούτε να "ενεργοποιώ πακέτα" στο κινητό μου, ούτε να τους δίνω έστω 1 cent παραπάνω από αυτό που χρειάζεται για να μείνει απλά ο αριθμός ενεργός.

    Με το πλάνο που αναφέρω, επιτυγχάνω το απόλυτα, και απλά χρησιμοποιώ τα δίκτυα κινητής, χωρίς να τους δίνω ούτε δεκάρα τσακιστή (πέραν αυτών που απαιτούνται για να μείνει ζωντανός ο αριθμός - που είναι και το θέμα του topic -. Γι' αυτό θεωρώ αλητεία εκεί που βάζαμε 5 ευρώ το χρόνο και παρέμενε ο αριθμός ζωντανός, τώρα να πρέπει κάθε 3 μήνες να ασχολούμαστε με τον αριθμό μας). Το ιδανικό για μένα θα ήταν να ΜΗΝ έμπαινε φραγή εισερχομένων για 12 μήνες, ακόμα κι αν μηδενίζονταν το υπόλοιπο χρημάτων στο τρίμηνο. Αλλά είναι τέτοια λαμόγια, που ξέρουν τι κάνουν...

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Μα κι εγώ κάπως έτσι το έχω κάνει.
    Έχω αγοράσει πακέτο ιντερνετ και τις κλήσεις μου τις κάνω μεσω discountcalling.
    Τώρα με το LTE/4G η ποιότητα της voip κλήσης δεν διαφέρει απο μια συμβατική κλήση.
    Αλλά τις μονάδες μου τις βάζω τουλάχιστον 1 στο τριμηνο και απο την οικονομία που εχω κάνει μεσω voip δεν με χαλάει.

  7. #7
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    To ίδιο έπαθα και εγώ μια ωραία Παρασκευή του Σεπτεμβρίου που μπήκε ξαφνικά φραγή, αλλά από την Cosmote. Tο κινητό το έχω καθαρά σαν εφεδρικό, και μόνο για να δέχομαι κλήσεις. Ούτε καλώ ούτε μπαίνω στο Internet από αυτό (και να ήθελα δεν θα μπορούσα γιατί δεν έχω smartphone) Οπότε τους έστειλα πίσω την κάρτα συστημένη με μια επιστολή που τους έλεγα να την βάλουν εκεί που ξέρουν... Τώρα έχω κινητό από άλλη εταιρία και τους βάζω 5 ευρώ το 4μήνο και συγκεκριμένα μια μέρα πριν μπει φραγή Αν αργότερα το κάνουν ανά μήνα (που θα το κάνουν αργά ή γρήγορα για να πάμε όλοι σε συμβόλαια ή καρτοσυμβόλαια) τότε την κάτσαμε την βάρκα...

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    μας δουλεύουν μέσα στα μούτρα μας!

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Επομένως, με τα μέχρι σήμερα δεδομένα, είμαστε αναγκασμένοι με την ως άνω μέθοδο να πληρώνουμε εμμέσως 15 ευρώ χαράτσι το χρόνο για τις εισερχόμενες κλήσεις (5 ευρώ ανά 4μηνο) ή καλύτερα 20 ευρώ το χρόνο (5 ευρώ ανά 3μηνο, για να μην χάνεις και τα λεφτά σου επειδή θα λήγουν στο 3μηνο).

    Ο απόλυτος συνδυασμός είναι να χρησιμοποιείς μόνο voip για εξερχόμενες χρησιμοποιώντας voip provider (yuboto, betamax κλπ.), επομένως δεν δίνεις φράγκο στην μισητή τρόικα (vodafone, cosmote, wind) και ταυτοχρόνως "νοικιάζεις" το δίκτυό τους έναντι 15-20 ευρώ το χρόνο για τις εισερχόμενες κλήσεις σου στο κινητό σου. Αυτά τα 15-20 ευρώ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να αγοράζεις πακετάκια internet/bonus internet για να κάνεις κλήσεις εκεί που δεν θα υπάρχει wifi.

    Ο κύκλος επαφών σου, δεν καταλαβαίνει καμία διαφορά στην "μετάβαση" που έχεις κάνει στο VOIP ως τεχνολογία (συνεχίζει να καλεί τον ίδιο αριθμό για να σε βρει). Νομίζω αυτός είναι ο απόλυτος συνδυασμός οικονομίας στη σημερινή εποχή.

    Αν το συνδυάσεις και με κινητό dualsim ώστε η 2η sim να δίνει 8gb data στην 1η sim (1GB/το μήνα για 8 μήνες) με 8 ευρώ (όπως η q που είχε βγάλει τέτοιο πακετάκι πριν λίγο καιρό), τότε καλύπτεις πλήρως τις τηλεπικοινωνιακές σου ανάγκες με 28 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, είτε έχεις wifi είτε όχι.

    (Αυτά να τα ακούνε οι εταιρίες κινητών όπως η vodafone που έβγαλε την ανωτέρω ανακοίνωση, που μας έχουν πιεί το αίμα τα τελευταία χρόνια. Ο πελάτης-πολίτης στο τέλος θα νικήσει).

    Τι λέτε;

  10. #10
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγγώμη αλλά δεν κατάλαβα τι κερδίζω με Voip τηλεφωνία. Εμένα με 10€ το μήνα, μου δίνουν 400 λεπτά ομιλίας και 500Mb δεδομένων, δηλαδή 2,5 λεπτά του ευρώ το λεπτό για σταθερά ή κινητά και αχρησιμοποίητα όλα τα δεδομένα μου. Επιπλέον έχω με 3€ έχω 60 μηνύματα, δηλαδή 5λεπτά το SMS.
    Εδώ βλέπω τιμές στο yoboto 2 λεπτά /min σταθερό και 6,8 λεπτά/min κινητό !!!
    Τι κάνω λάθος;

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Απάντηση σε tiatrou
    Πληρώνεις δηλαδή 10+3 χ 12 = 156 ευρώ το χρόνο

    1. Μπορείς να έχεις χρεώσεις voip όταν θα πας στο εξωτερικό;
    2. Μπορείς να βρίσκεσαι οπουδήποτε στον κόσμο και να σε καλούν σαν να είσαι Ελλάδα;
    3. Μπορείς να πληρώνεις για πραγματική χρήση (ανά δευτερόλεπτο) και όχι ανά 3λεπτο;
    4. Μπορείς να μην λήγει ο χρόνος ομιλία σου αλλά να μεταφέρεται και στους επόμενους μήνες εάν δεν μιλήσεις πολύ κάποιον μήνα;
    κλπ κλπ κλπ

    Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά με την συμβατική sim σου.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγώμη αλλά δεν κατάλαβα τι κερδίζω με Voip τηλεφωνία. Εμένα με 10€ το μήνα, μου δίνουν 400 λεπτά ομιλίας και 500Mb δεδομένων, δηλαδή 2,5 λεπτά του ευρώ το λεπτό για σταθερά ή κινητά και αχρησιμοποίητα όλα τα δεδομένα μου. Επιπλέον έχω με 3€ έχω 60 μηνύματα, δηλαδή 5λεπτά το SMS.
    Εδώ βλέπω τιμές στο yoboto 2 λεπτά /min σταθερό και 6,8 λεπτά/min κινητό !!!
    Τι κάνω λάθος;
    Όντως, οι voip providers δεν είναι τελείως τσάμπα, άμα ήταν θα το ξανασηζητήσουμε.Θα μέ σύμφερε να ήταν τσάμπα, μιάς και με φοιτητικό θα την εβγαζα τσάμπα για 5 χρονια

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντηση σε tiatrou
    Πληρώνεις δηλαδή 10+3 χ 12 = 156 ευρώ το χρόνο

    1. Μπορείς να έχεις χρεώσεις voip όταν θα πας στο εξωτερικό;
    2. Μπορείς να βρίσκεσαι οπουδήποτε στον κόσμο και να σε καλούν σαν να είσαι Ελλάδα;
    3. Μπορείς να πληρώνεις για πραγματική χρήση (ανά δευτερόλεπτο) και όχι ανά 3λεπτο;
    4. Μπορείς να μην λήγει ο χρόνος ομιλία σου αλλά να μεταφέρεται και στους επόμενους μήνες εάν δεν μιλήσεις πολύ κάποιον μήνα;
    κλπ κλπ κλπ

    Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά με την συμβατική sim σου.
    2. Αυτό όχι όμως με το να έχει το νούμερο κινήτης για τους πελάτες έτσι; γιατί στην κινητή και αν πας στην Ευρώπη μπορείς

  14. #14
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Είναι πιο καθαρή λύση το voip sdikr. Χωρίς περιορισμούς, πραγματικά παγκόσμιο. Και όχι με όρους "περιστασιακής χρήσης" (που έβαλε η ΕΕ για να μην έχουμε όλοι βουλγαρικά κινητά κλπ.). Επαναλαμβάνω πραγματικά παγκόσμιο roaming χωρίς χρονικούς όρους, όχι μόνο στην ΕΕ που ισχύει το προνομιακό καθεστώς του δωρεάν roaming.
    Πιστεύω ότι και το 2ο που γράφω γίνεται βάζοντας κάποιου είδους προώθηση ίσως γιατί το voip είναι διαχειρίσιμο από κάποιο control panel στο πώς μανατζάρει με βάση διάφορα scripts τις εισερχόμενες / εξερχόμενες κλήσεις αναλόγως από πού έρχονται με βάση το caller id τους, ή έστω με χρήση ηχητικών μηνυμάτων που ανακοινώνουν στον πελάτη να πάρει τον Χ αριθμό εναλλακτικά κλπ.
    Δεν το ξέρω πολύ καλά το θέμα, αλλά η voip τεχνολογία δεν συγκρίνεται με τίποτα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πιο καθαρή λύση το voip sdikr. Χωρίς περιορισμούς, πραγματικά παγκόσμιο. Και όχι με όρους "περιστασιακής χρήσης" (που έβαλε η ΕΕ για να μην έχουμε όλοι βουλγαρικά κινητά κλπ.). Επαναλαμβάνω πραγματικά παγκόσμιο roaming χωρίς χρονικούς όρους, όχι μόνο στην ΕΕ που ισχύει το προνομιακό καθεστώς του δωρεάν roaming.
    Πιστεύω ότι και το 2ο που γράφω γίνεται βάζοντας κάποιου είδους προώθηση ίσως γιατί το voip είναι διαχειρίσιμο από κάποιο control panel στο πώς μανατζάρει με βάση διάφορα scripts τις εισερχόμενες / εξερχόμενες κλήσεις αναλόγως από πού έρχονται με βάση το caller id τους, ή έστω με χρήση ηχητικών μηνυμάτων που ανακοινώνουν στον πελάτη να πάρει τον Χ αριθμό εναλλακτικά κλπ.
    Δεν το ξέρω πολύ καλά το θέμα, αλλά η voip τεχνολογία δεν συγκρίνεται με τίποτα.
    Πιο πάνω μιλάς οτι έχει θέμα και θέλεις να έχεις για εισερχόμενα το νούμερο κινητού που έχεις, αυτό λοιπόν δεν μπορείς με απλό voip να το έχεις παντού μαζί σου.
    Με roaming Κινητής στην Ευρώπη μπορείς χωρίς να κάνεις τίποτα.
    Αποφάσισε τι θέλεις και κάνε το πράξη, κάνε το voip καθαρό χωρίς να πρέπει να έχεις σύνδεση κινητού (αλλά να έχεις όλα τα καλά που μπορεί να έχει κάποιος με μια ενεργή σιμ) και εγώ μαζί σου.

    Να ξέρει πως κάποιου είδος voip έχουν και στα κινητά και στα σταθερά, το θέμα είναι η υποδομή που τα υποστηρίζει.


    Για να το τελειώσω εδώ, είναι κουραστικό να ακούμε κάθε λίγο και λιγάκι εγώ θα τους δίνω μόνο τα απολύτως απαραίτητα για να έχω εισερχόμενα, που σημαίνει οτι σε έχουν δεμένο απο τα αυτιά και θα κάνω διάφορες ματσακονιές με voip, με wifi απο την καφετέρια με "Δανεικό" απο τον γείτονα κλπ για να μιλήσω (ααα θα πληρώσω και τον voip παροχο για να έχω παραπάνω λεπτά μεν που δεν θα κάνω χρήση ποτέ δε.).
    Βρες τρόπο να μην τους χρειάζεσαι καθόλου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 29-11-17 στις 23:51.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 20:33
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 19:46
  3. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 12:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας