Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 72
  1. #16
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Πάντως αν οι τιμές κρατιούνται ψηλά λόγω ΕΕΤΤ τότε wind και βόνταφον είναι απλώς ΔΕΚΟ-ΔΥ.
    Τέτοια θυμίζουν δεκαετίες 70-80, τότε με δασμούς, προβληματικές και πολλά άλλα.
    Ελπίζω η wind και η vodafone να δέχονται ρουσφέτια για το καλό που απολαμβάνουν.

    Αν λέει αλήθεια ο Τσαμάζ τότε πληρώνουμε τα bonus και τις platinum και τα 4x4 πιο πολλών στελεχών και διευθυντάδων απ'όσους χρειάζεται.
    Στην ακραία περίπτωση που η wind ψοφήσει και η vodafone τα μαζέψει και φύγει τότε η ΕΕΤΤ ας επιβάλλει οροφές στις χρεώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 29-11-17 στις 13:51.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Διορθώστε με εάν κάνω λάθος η απλά ενημερώστε μας

    Ποσα λεφτά πληρώνουν χοντρική οι παροχοι για απλό τηλέφωνο την adsl για το δίκτυο χαλκού κάθε μηνα για κάθε γραμμή/συνδρομητή στον ΟΤΕ ?

    Μήπως η ΕΕΤΤ θα έπρεπε να μείωσει αυτές τις τιμές για να φτηνύνουν οι τιμές και aDSL και vDSL ?

    Για οποιον γνωρίζει ας πούμε και τώρα ότι παράδειγμα η Wind έχει σκάψει για οπτικές ίνες αλλα πάλι θα πρέπει να συνδεθεί με το καφάο του ΟΤΕ για να πάρουμε εμείς το Vdsl, θα πρέπει να πληρώνει κάποιο πάγιο στον ΟΤΕ? και εάν ναι ποσο είναι αυτό?

    Μήπως οι τιμές Vdsl είναι ακριβές γιατί τα πάγια που πληρώνουν οι παροχοι στον ΟΤΕ είναι πολλά ?

    Απλές ερωτήσεις

  3. #18
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Η Wind έβαλε δίκτυο οπτικων ινών ακριβώς επειδή ο οτε της έδινε σύνδεση με το κυρίως δίκτυο από τα καφάο. Αλλιώς θα έπρεπε να τα στήσει όλα από την αρχή με ανυπολόγιστο κόστος. Δε θα το έκανε καθόλου δηλαδή. .. Οπότε δε"φταίει" τόσο πολύ ο οτε. ..
    Ελεύθερος.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Σε αυτό το θέμα έχουν όλοι και δίκιο και άδικο.
    Αλλά το να κλαίγεται ο Τσαμάζ είναι γελοίο, ας ρίξει μια ματιά στον οργανισμό που προϊσταται και την ιστορία του και μετά ας ξαναμιλήσουμε για προνόμια.
    Α, και να μην ξεχάσω, πριν μας ξαναμιλήσει ο Τσαμάζ για προνόμια του ανταγωνισμού, να ξηλώσει όλες τις κεραίες της Cosmote πάνω από δημόσια κτήρια και όλες τις οπτικές/χαλκό από έδαφος που δεν είναι δημοτικό/δημόσιο για το οποίο έχει άδεια.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διορθώστε με εάν κάνω λάθος η απλά ενημερώστε μας

    Ποσα λεφτά πληρώνουν χοντρική οι παροχοι για απλό τηλέφωνο την adsl για το δίκτυο χαλκού κάθε μηνα για κάθε γραμμή/συνδρομητή στον ΟΤΕ ?

    Μήπως η ΕΕΤΤ θα έπρεπε να μείωσει αυτές τις τιμές για να φτηνύνουν οι τιμές και aDSL και vDSL ?

    Για οποιον γνωρίζει ας πούμε και τώρα ότι παράδειγμα η Wind έχει σκάψει για οπτικές ίνες αλλα πάλι θα πρέπει να συνδεθεί με το καφάο του ΟΤΕ για να πάρουμε εμείς το Vdsl, θα πρέπει να πληρώνει κάποιο πάγιο στον ΟΤΕ? και εάν ναι ποσο είναι αυτό?

    Μήπως οι τιμές Vdsl είναι ακριβές γιατί τα πάγια που πληρώνουν οι παροχοι στον ΟΤΕ είναι πολλά ?

    Απλές ερωτήσεις
    Αν θυμάμαι καλά για πληρώνουν 8 ευρώ πάγιο για ADSL και 16 για VDSL. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό τώρα με το vectoring. Τώρα που αναπτύσσουν δικά του δίκτυα δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά πιστεύω θα είναι πολύ πιο φθηνή η ενοικίαση του χαλκού.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellraiser76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν καταλαβες γιατι γκρινιαζει ο "κακομοιρος" Τσαμαζ...δεν διαμαρτυρεται γιατι η ΕΕΤΤ δεν αφηνει τον ΟΤΕ να κανει επενδυσεις αλλα γιατι δεν τον αφηνει να κανει προσφορες προς τους καταναλωτες τοσο χαμηλες που θα αναγκαζε ολους τους εναλλακτικους να κλεισουν και να ξαναγινει μονοπωλιο.
    Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι ο ΟΤΕ, μόνοι τους κάνουν προσφορές κάτω του κόστους, μόνοι τους θα κλείσουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το θέμα έχουν όλοι και δίκιο και άδικο.
    Αλλά το να κλαίγεται ο Τσαμάζ είναι γελοίο, ας ρίξει μια ματιά στον οργανισμό που προϊσταται και την ιστορία του και μετά ας ξαναμιλήσουμε για προνόμια.
    Α, και να μην ξεχάσω, πριν μας ξαναμιλήσει ο Τσαμάζ για προνόμια του ανταγωνισμού, να ξηλώσει όλες τις κεραίες της Cosmote πάνω από δημόσια κτήρια και όλες τις οπτικές/χαλκό από έδαφος που δεν είναι δημοτικό/δημόσιο για το οποίο έχει άδεια.
    Αμα τα έχει πληρώσει γιατί να τα ξηλώσει;

  7. #22
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο αναφορα το οτι μονο ο ΟΤΕ κανει επενδυσεις, εδω γελαμε... απλα.
    Να δεις εγώ πόσο γελάω με τους κοπανιστό αέρα εναλλακτικούς.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά για πληρώνουν 8 ευρώ πάγιο για ADSL και 16 για VDSL. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό τώρα με το vectoring. Τώρα που αναπτύσσουν δικά του δίκτυα δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά πιστεύω θα είναι πολύ πιο φθηνή η ενοικίαση του χαλκού.
    Απλά φιλε μου έστω και με αυτές τις τιμές που είπες ας αναλογιστούμε από που θα έπρεπε να ξεκινήσει i ΕΕΤΤ ??? Μαλλον με το να μειώνει πάγια που σκάνε στον ΟΤΕ για να μπορέσουν και οι παροχοι να χουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και εμείς καλύτερες τιμές. Aυτο το δίκτυο χαλκού το έχουμε πληρώσει χρυσό στον ΟΤΕ πλακα πλακα.

    Ένα τελευταίο όσο αφορά τις κεραίες κινητής που λέει και για το 5G, εάν βάλει ο κύριος Tσάβες Τσαμάζ τέτοια κεραία πάνω από το σπίτι το δικό του και των παιδιών του τότε ευχαρίστως θα δεχτώ να βάλω και εγώ στο δικό μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DiM : 29-11-17 στις 14:51.

  9. #24
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά φιλε μου έστω και με αυτές τις τιμές που είπες ας αναλογιστούμε από που θα έπρεπε να ξεκινήσει i ΕΕΤΤ ??? Μαλλον με το να μειώνει πάγια που σκάνε στον ΟΤΕ για να μπορέσουν και οι παροχοι να χουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και εμείς καλύτερες τιμές. Aυτο το δίκτυο χαλκού το έχουμε πληρώσει χρυσό στον ΟΤΕ πλακα πλακα.

    Ένα τελευταίο όσο αφορά τις κεραίες κινητής που λέει και για το 5G, εάν βάλει ο κύριος Tσάβες τέτοια κεραία πάνω από το σπίτι το δικό του και των παιδιών του τότε ευχαρίστως θα δεχτώ να βάλω και εγώ στο δικό μου.
    Μην δαιμονοποιεις και εσύ τις κεραίες. Ήδη έχεις μία κεραία κοντά στο αυτί σου που λέγεται κινητό για να μην αναφερθούμε και στο wi-fi

  10. #25
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    εάν βάλει ο κύριος Tσάβες τέτοια κεραία πάνω από το σπίτι το δικό του και των παιδιών του τότε ευχαρίστως θα δεχτώ να βάλω και εγώ στο δικό μου.
    Εάν βάλει ο Τσάβες αλλάζουμε region σε LATAM στις συσκευές και είμαστε κομπλέ.

  11. #26
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην δαιμονοποιεις και εσύ τις κεραίες. Ήδη έχεις μία κεραία κοντά στο αυτί σου που λέγεται κινητό για να μην αναφερθούμε και στο wi-fi
    Συγκρίνεις λιγάκι ανομία πράγματα. Εάν θες εσύ τέτοια κεραία πάντως όλη δικη σου αγαπητέ

    ΥΓ. Μονο γω πάντα στο κινητό μου μιλάω με handsfree ?

  12. #27
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δεις εγώ πόσο γελάω με τους κοπανιστό αέρα εναλλακτικούς.
    έλα τώρα, η wind έδωσε τόσα λεφτά για να διαφήμιση τα 100 και 200 Mbps, επένδυση έκανε. Είναι η πρώτη στην Ελλάδα που έδωσε 100 και 200Mbps, απλώς δίνει από την υποδομή αλλουνού

    Επίσης δεν βλέπω να γκρινιάζουν για την wind και την vodafone που δεν έχει πάει π.χ. στο κέντρο της Αθήνας παρά μόνο για τον ΟΤΕ.

    Τέσπα όπως έχω γράψει ήταν ευκαιρία να μπουν στο παιχνίδι χονδρικής και άλλες εταιρείες, όμως δεν ήθελαν να βάλουν το χέρι στην τσέπη . Τους αρέσει η καραμέλα να λένε ο ΟΤΕ φταίει, και για αυτό είπαν να το συνεχίσουν.

  13. #28
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά φιλε μου έστω και με αυτές τις τιμές που είπες ας αναλογιστούμε από που θα έπρεπε να ξεκινήσει i ΕΕΤΤ ??? Μαλλον με το να μειώνει πάγια που σκάνε στον ΟΤΕ για να μπορέσουν και οι παροχοι να χουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και εμείς καλύτερες τιμές. Aυτο το δίκτυο χαλκού το έχουμε πληρώσει χρυσό στον ΟΤΕ πλακα πλακα.

    Ένα τελευταίο όσο αφορά τις κεραίες κινητής που λέει και για το 5G, εάν βάλει ο κύριος Tσάβες Τσαμάζ τέτοια κεραία πάνω από το σπίτι το δικό του και των παιδιών του τότε ευχαρίστως θα δεχτώ να βάλω και εγώ στο δικό μου.
    Η αγορά δεν θέλει να μειώσει τις τιμές λιανικής -κανένας πάροχος- παρά μόνο να αυξήσουν τον μέσο όρο που έχει φτάσει στα τάρταρα. Υπάρχει DP με 18 και 20 ευρώ, αυτά πρέπει να λάβουν τέλος, ανεξαρτήτως τιμής χονδρικής είναι κάτω του κόστους. Εκεί που πρέπει να επέμβει η ΕΕΤΤ δεν επεμβαίνει, το να πουλάνε κάτω του κόστους και είτε να κλείνουν είτε να αφήνουν του κόσμου τις δανειακές υποχρεώσεις ωστόσο είναι μια χαρά αποδεκτό.

    Τα των κεραιών απλά αστεία. Όλοι θέλουμε κάλυψη κινητής, κανένας δεν θέλει την κεραία, ελάχιστοι κατανοούν ότι όσο πιο πυκνό το δίκτυο τόσο χαμηλότερη εκπεμπόμενη ισχύς.

  14. #29
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Χείμαρρος ο πρόεδρος του ΟΤΕ.

    Ξεκινάω από το βασικό. Τι νόημα έχει να εκδόσεις δελτίο τύπου για όλα αυτά; Ενδιαφέρουν τους πελάτες; Όχι. Θα αλλάξει η ΕΕΤΤ; Όχι. Δεν βλέπω το νόημα να έχουμε όλο αυτό και ελπίζω η ΕΕΤΤ να μην ακολουθήσει σε πόλεμο ανακοινώσεων. Αν θεωρούν ότι παραβιάζονται οι ευρωπαϊκές οδηγίες υπάρχουν ενέργειες που μπορούν να γίνουν. Μικρές αλλά υπάρχουν.

    Πάμε τώρα στα υπόλοιπα. Να γίνει η ρύθμιση ex post. Φαντάζομαι έχει βάσιμους λόγους που το λέει και ότι πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις που είχαν μπει (τα τρία κριτήρια αν θυμάμαι καλά). Σε κάποιες αγορές έχει γίνει από παλαιότερα, να δουν και τις υπόλοιπες. Αλλά αν βρεθούν παραβάσεις τα πρόστιμα θα πρέπει να είναι μεγαλύτερα. Και φυσικά πρέπει να ισχύει το ίδιο για όλες τις εταιρείες που είναι πλέον μονοπώλια στην υποδομή μέσω του vectoring.
    Ποιος εναλλακτικός έδωσε το δίκτυο vectoring στην λιανική ενώ δεν το παρέχει στην χονδρική; Φαντάζομαι η Vodafone. Έγινε επίσημη καταγγελία; Έχει κινηθεί η διαδικασία για να κληθούν σε ακρόαση;
    Η μοιρασιά του κόστους της καθολικής υπηρεσίας είναι μια πληγή που δεν έκλεισε ποτέ.

    Μένω με την απορία στο τι μπορεί να βελτιώσει όλο αυτό το κείμενο και η συνέντευξη στα ΜΜΕ.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.305
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω το εξής: Έχουμε ήδη έτοιμες σχεδόν 13.000 καμπίνες. Από αυτές εμπορικά διαθέσιμες είναι αυτή τη στιγμή πάνω από 11.000.
    δηλαδή το κέντρο Ιλισού (Παγκράτι) ..... είναι μέσα σε αυτές τις μη διαθέσιμες????
    Κλαίω....

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 09:11
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-17, 22:46
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 16:04
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 06:39
  5. πως να συνδεσω τα creative 5.1 στην tv μου
    Από jouriZN στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 19:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας