Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security_new
    Η γνωστή υπηρεσία φιλοξενίας και διαμοιρασμού φωτογραφιών imgur, γνωστοποίησε μέσω blog post, πως ενημερώθηκε για παραβίαση των συστημάτων της, το 2014.

    Στα θύματα της επίθεσης είναι 1,7 εκατομμύρια λογαριασμοί χρηστών, από τους οποίους κλάπηκαν στοιχεία εισόδου -emails και passwords.

    Η imgur ερευνά την υπόθεση και αναφέρει σχετικά.

    Timeline

    On the afternoon of November 23rd, an email was sent to Imgur by a security researcher who frequently deals with data breaches. He believed he was sent data that included information of Imgur users. Our Chief Operating Officer received the email late night on November 23rd and immediately corresponded with the researcher to learn more about the potential breach. He simultaneously notified Imgur’s Founder/CEO and Vice President of Engineering. Our Vice President of Engineering then arranged to securely receive the data from the researcher and began working to validate that the data belonged to Imgur users.

    What Information Was Involved?

    Early morning on November 24th, we confirmed that approximately 1.7 million Imgur user accounts were compromised in 2014. The compromised account information included only email addresses and passwords. Imgur has never asked for real names, addresses, phone numbers, or other personally-identifying information (“PII”), so the information that was compromised did NOT include such PII.

    How Did This Happen?

    We are still investigating how the account information was compromised. We have always encrypted your password in our database, but it may have been cracked with brute force due to an older hashing algorithm (SHA-256) that was used at the time. We updated our algorithm to the new bcrypt algorithm last year.

    What Steps Are We Taking?

    On the morning of November 24th, we began notifying impacted users via their registered email address. We are immediately requiring that these users update their password. We also published this public disclosure at 4PM PST.

    What Can You Do?

    We recommend that you use a different combination of email and password for every site and application. Please always use strong passwords and update them frequently.

    We take protection of your information very seriously and will be conducting an internal security review of our system and processes. We apologize that this breach occurred and the inconvenience it has caused you. If you have questions, we encourage you to contact us at support@imgur.com.
    Πηγή : imgur blog

  2. #2
    Ετσι μου ερχεται να αλλαξω ολα τα pass μου σε ολες τις υπηρεσιες που εχω συνδεθει στο διαστημα την ιντερνετικης μου διαδρομης .... μονο που θα αρχισω σημερα και θα τελειωσω αυριο , πρεπει να ειναι πλεον καμμια 100στη

    και αν δεν χρησιμοποιουσα password manager , τοτε θα ηταν ακομα χειροτερα

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    τα ιδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.
    Τα νέα πρέπει να είναι ποιά υπηρεσία ή site δεν παραβιάστηκε, τουλάχιστον πρόσφατα.
    Εχω καιρό να ακούσω για την yaχάλια! και για yaγέλια! και ανησυχώ.

    Υπάρχει αυτόματος τρόπος να αλλάζουμε password κάθε μέρα?

    Ελπίζω το 2020 να μην διαβάσουμε ότι το 2017 οι update server της Micro$oft σέρβιραν μολυσμένα update.

    Κάτι πρέπει να γίνει με τα δεδομένα και τα passwords και τα credentials, ας το αναλάβει κάποιος τρίτος. Ακόμα και μεγάλες (πχ Equifax, Deloitte) εταιρείες δεν μπορούν.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ιδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.
    Τα νέα πρέπει να είναι ποιά υπηρεσία ή site δεν παραβιάστηκε, τουλάχιστον πρόσφατα.
    Εχω καιρό να ακούσω για την yaχάλια! και για yaγέλια! και ανησυχώ.

    Υπάρχει αυτόματος τρόπος να αλλάζουμε password κάθε μέρα?

    Ελπίζω το 2020 να μην διαβάσουμε ότι το 2017 οι update server της Micro$oft σέρβιραν μολυσμένα update.

    Κάτι πρέπει να γίνει με τα δεδομένα και τα passwords και τα credentials, ας το αναλάβει κάποιος τρίτος. Ακόμα και μεγάλες (πχ Equifax, Deloitte) εταιρείες δεν μπορούν.
    Ποιος να τα αναλάβει; Η google;

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος να τα αναλάβει; Η google;
    Χμ , αρκετα εχει αναλαβει η google .... ας μεινει και κατι εκτος γιατι δεν μας βλεπω καλα με τις ΥΠΕΡεταιρειες. Ισως η λυση ερθει με καποιο τεχνολογικο μεσο , πες με face recognition πες με οπως θες. Προς το παρον υπαρχει μεγαλο προβλημα, αν ακομα και μεγαλες εταιρειες εχουν διαρροες...

    - - - Updated - - -

    Ή με καποιον συνδυασμο τεχνολογιων τελος παντων ... και pass και face recognition για παραδειγμα.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ , αρκετα εχει αναλαβει η google .... ας μεινει και κατι εκτος γιατι δεν μας βλεπω καλα με τις ΥΠΕΡεταιρειες. Ισως η λυση ερθει με καποιο τεχνολογικο μεσο , πες με face recognition πες με οπως θες. Προς το παρον υπαρχει μεγαλο προβλημα, αν ακομα και μεγαλες εταιρειες εχουν διαρροες...

    - - - Updated - - -

    Ή με καποιον συνδυασμο τεχνολογιων τελος παντων ... και pass και face recognition για παραδειγμα.
    Mε το τελευταίο παίζει να σε χακάρει ο γιός/η κόρη σου.....και όσοι σου μοιάζουν ή φοράνε μια μάσκα με τα χαρακτηριστικά σου
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου αρέσει που αναφέρονται σε υποκλοπή που συνέβη το 2014. Αν ήταν του 2016-17 πιστεύετε ότι θα το βγάζανε? Με ΤΙΠΟΤΑ...

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ιδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.
    Τα νέα πρέπει να είναι ποιά υπηρεσία ή site δεν παραβιάστηκε, τουλάχιστον πρόσφατα.
    Εχω καιρό να ακούσω για την yaχάλια! και για yaγέλια! και ανησυχώ.

    Υπάρχει αυτόματος τρόπος να αλλάζουμε password κάθε μέρα?

    Ελπίζω το 2020 να μην διαβάσουμε ότι το 2017 οι update server της Micro$oft σέρβιραν μολυσμένα update.

    Κάτι πρέπει να γίνει με τα δεδομένα και τα passwords και τα credentials, ας το αναλάβει κάποιος τρίτος. Ακόμα και μεγάλες (πχ Equifax, Deloitte) εταιρείες δεν μπορούν.
    Κάτι πρέπει να γίνει και με τις κλειδαριές των σπιτιών, ας το αναλάβει κάποιος τρίτος
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι πρέπει να γίνει και με τις κλειδαριές των σπιτιών, ας το αναλάβει κάποιος τρίτος
    Καλό. Όμως από τη στιγμή που δημιουργείς ένα password το δίνεις σε έναν άγνωστο εξ ορισμού.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  10. #10
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    δεν μιλάω για την google, αυτοί έχουν ένα σωρό. Ούτε face ούτε fingerprint και τέτοια.
    Εννοώ ότι την αποθήκευση και επιβεβαίωση password, username, IP κλπ ας την έχει κάποιος άσχετος (με όλους) και ανεξάρτητος (απ'όλους) και που δεν θα κάνει τίποτα άλλο. Ούτε διαφημίσεις, ούτε marketing, stats, τίποτα απολύτως.
    Αν τους καίει ας βρουν τρόπο να το κάνουν.

    Φιλόσοφε άλλο πράγμα οι κλειδαριές και άλλο οι διαρροές.
    Και τα θύματα (ή "θύματα") που διαβάζουμε εδώ δεν είναι τίποτα μαγαζάκια ή άσχετοι ή φουκαράδες που δεν ξέρουν ή ελληνικό e-shop και οι διαρροές επηρεάζουν 50 άτομα.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μιλάω για την google, αυτοί έχουν ένα σωρό. Ούτε face ούτε fingerprint και τέτοια.
    Εννοώ ότι την αποθήκευση και επιβεβαίωση password, username, IP κλπ ας την έχει κάποιος άσχετος (με όλους) και ανεξάρτητος (απ'όλους) και που δεν θα κάνει τίποτα άλλο. Ούτε διαφημίσεις, ούτε marketing, stats, τίποτα απολύτως.
    Αν τους καίει ας βρουν τρόπο να το κάνουν.

    Φιλόσοφε άλλο πράγμα οι κλειδαριές και άλλο οι διαρροές.
    Και τα θύματα (ή "θύματα") που διαβάζουμε εδώ δεν είναι τίποτα μαγαζάκια ή άσχετοι ή φουκαράδες που δεν ξέρουν ή ελληνικό e-shop και οι διαρροές επηρεάζουν 50 άτομα.
    Από τη στιγμή που το κλειδί κάνει βόλτα σε πακέτο οποιουδήποτε πρωτοκολου, δυνητικά αποτελεί στόχο υποκλοπής. Ούτε τεχνικές του στυλ του κώδικα Navajo δεν σώζουν.
    Αυτά τα μαγαζάκια αν πάθουν κάτι παρόμοι δεν το μαθένεις εσύ και εγώ γιατί δεν έχουν τις χιλιάδες-εκατομύρια λογαριασμούς για να αξίζουν σαν είδηση και κουκουλώνονται στο πι και φι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mirmidon : 27-11-17 στις 11:34.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Κλειδαριές και passwords (είναι για μένα) το ίδιο πρόβλημα. Η διαφορά είναι πως στην περίπτωση της φυσικής κλειδαριάς, δεν επιλέγεις ο ίδιος το κλειδί αλλά παίρνεις αυτό που σου δίνουν.
    Αν γίνει compromise το εργοστάσιο του κατασκευαστή κλειδαριών, τότε όλες οι κλειδαριές που κατασκεύασε είναι επισφαλείς.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στο δια ταύτα, τα προβλήματα αυτά λύνονται άπαξ και διά παντός μόνο με καθολική παρακολούθηση των πάντων και πλήρη αποποίηση της ιδιωτικότητας μας.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #13
    Πιστευω οτι πολλα μαγαζια στηριζονται σε δημοφιλεις πλατφορμες οπως wordpress , joomla κ.α.

    Αν αυτες οι δημοφιλεις πλατφορμες ακολουθησουν ενα εξελιγμενο προτυπο προστασιας , τοτε ολοι θα ειμαστε πιο ασφαλεις. Αλλα μαλλον κατι τετοιο δεν ειναι πολυ ευκολο , γιατι αλλιως θα το ειχαν ηδη κανει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλειδαριές και passwords (είναι για μένα) το ίδιο πρόβλημα. Η διαφορά είναι πως στην περίπτωση της φυσικής κλειδαριάς, δεν επιλέγεις ο ίδιος το κλειδί αλλά παίρνεις αυτό που σου δίνουν.
    Αν γίνει compromise το εργοστάσιο του κατασκευαστή κλειδαριών, τότε όλες οι κλειδαριές που κατασκεύασε είναι επισφαλείς.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στο δια ταύτα, τα προβλήματα αυτά λύνονται άπαξ και διά παντός μόνο με καθολική παρακολούθηση των πάντων και πλήρη αποποίηση της ιδιωτικότητας μας.
    Αυτο πιστευω θα γινει στο τελος, λογω της δυνατοτητας που συσσωρευεται σε ενα μεμονωμενο ατομο για τεραστια καταστροφη με την εξελιξη της τεχνολογιας. Βεβαια κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το μελλον.

    - - - Updated - - -

    Αλλωστε υπαρχουν και πλατφορμες Shopify νομιζω ειναι μια , που αναλαμβανει αυτη την βαρυτητα της ασφαλειας και οχι εγω που θελω να ανοιξω ενα μαγαζι και δεν ειμαι γκουρου της ασφαλειας.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλειδαριές και passwords (είναι για μένα) το ίδιο πρόβλημα. Η διαφορά είναι πως στην περίπτωση της φυσικής κλειδαριάς, δεν επιλέγεις ο ίδιος το κλειδί αλλά παίρνεις αυτό που σου δίνουν.
    Αν γίνει compromise το εργοστάσιο του κατασκευαστή κλειδαριών, τότε όλες οι κλειδαριές που κατασκεύασε είναι επισφαλείς.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στο δια ταύτα, τα προβλήματα αυτά λύνονται άπαξ και διά παντός μόνο με καθολική παρακολούθηση των πάντων και πλήρη αποποίηση της ιδιωτικότητας μας.
    Ακριβώς 262 χρόνια πριν κάποιος Αμερικανος είχε γράψει....

    "Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety"

    Benjamin Franklin : Pennsylvania Assembly: Reply to the Governor

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω οτι πολλα μαγαζια στηριζονται σε δημοφιλεις πλατφορμες οπως wordpress , joomla κ.α....
    Όχι.Για ηλεκτρονικές αγορές, δεν ισχύει αυτό που γράφεις είναι αδύνατον.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  15. #15
    Ακριβώς 262 χρόνια πριν κάποιος Αμερικανος είχε γράψει....

    "Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety"
    Ο Αμερικανος το χε γραψει, αλλα τοτε δεν υπηρχαν μαγικα κουμπια που εξαφανιζουν εθνη ... ειχες ενα καριοφυλλι και σκοτωνες οσους μπορουσες πριν σε μπαγλαρωσουν

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 12:47
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 17:51
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-17, 18:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας