Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Kαλησπερα.Εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο την wind, ειμαι εδω και εναν μηνα χωρις σταθερο τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ.Για να γινει οσο το δυνατον πιο κατανοητο το προβλημα, αναφερω το ιστορικο απο το 2014 που εβαλα wind,
    Απο οταν εβαλα wind (Μαρτιος 2014) ειχα αποσυνδεσεις.Βροχερες μερες κυριως οι αποσυνδεσεις, και νυχτα,μου εκανε καθε μιση ωρα και πιο συχνα καποιες φορες.Τους το λεω στελνουν τεχνικο, μου λεει φταει το ρουτερ.Το αλλαζω40€ κοστος ενα καπως καλο TP LIΝΚ,τα ιδια.
    Μετα απο καιρο ξαναζηταω να το ελεγξουν ξαναστελνουν τεχνικο(αλλον) δεν βρηκε κατι και μου λεει 99% φταιει το καλωδιο που Ξεκιναει απο την κολονα απεναντι απο το σπιτι μου, και καταληγει μεσα στο σπιτι στην πριζα.Αλλαξε το ολο αυτο και θα εισαι οκ.Φερνω ηλεκτρολογο το αλλαζει.14 μετρα καλωδιο 85€ κοστος, τα ιδια παλι.
    Eφοσον το εκανε σε βροχερες μερες κυριως, τους παιρνω τηλ.και επεμενα οτι κατι γινεται με τα καλωδια του ΟΤΕ η κατι τετοιο φταιει εξω απο το σπιτι μου, απο την κολονα ως το καφαο που ειναι στα 50 μετρα απο το σπιτι μου, η απο το καφαο και προς το κεντρο της πολης που ειναι γυρω στο 1,5 χιλιομετρο. Ξαναστελνουν τεχνικο(αλλον παλι) μου λεει φταιει το σπλιτερ (ειναι απο τα φτηνα) και η συσκευη τηλεφωνου( ειναι παλια και κανει παρεμβολες στο σημα).Του λεω πως γινεται αυτο αφου εχω δοκιμασει και κατευθειαν χωρις να μεσολαβουν σπλιτερ-τηλ.συσκευη αφου τα εχω αποσυνδεσει και κανει παλι τα ιδια, αυτος επεμενε.Περνανε 5 μερες, συνεχιζουν οι αποσυνδεσεις ξαναζηταω να ερθει τεχνικος, ερχεται παλι ο ιδιος, τοποθετει ρουτερ-σπλιτερ -συσκευες-πριζες ολα δικα του και αναμεναμε αποσυνδεση, τυχαινει να κανει μια αποσυνδεση οσο ηταν εκει, μετρανε με την wind εχοντας ταυτοχρονα τηλ επικοινωνια ολη αυτην την ωρα αφου μιλουσε με τεχνικο στα κεντρικα της Wind, και τελικα ο τεχνικος διαπιστωνει αυτο που φωναζα τοσο καιρο και μου ελεγαν οτι μετραμε και ειναι ολα οκ εξω απο το σπιτι σου.Διαπιστωνουν οτι το προβλημα ειναι εκτος σπιτιου, ισως στα καλωδια του ΟΤΕ, θα το κοιταξουν την επομενη μερα και ισως δωσουν την βλαβη στον ΟΤΕ.!!!
    Kρατιεμαι, δεν λεω κατι, που επεμενε να λεει και αυτος και οι αλλοι απο τα κεντρικα οτι η βλαβη ειναι μεσα στο σπιτι και εξω ειναι ολα οκ, αφου φανταστηκα οτι επιτελους λυθηκε το προβλημα μου και σε 2-3 μερες θα ειναι ολα ρολοι.
    Αμ, δε.Μολις ξεκινησε η περιπετεια.Την επομενη μερα (1 Νοεμβριου 2017), τελειως κομμενο και ιντερνετ και τηλεφωνο.Τους παιρνω τηλ,μου λενε δωσαμε την βλαβη στον ΟΤΕ πιθανον κανουν εργασιες και το εχουν αποσυνδεσει.Εκτιμωμενη ημ/νια λυσης προβληματος 9 Νοεμβριου.Τους ζηταω αν γινεται να εχω ιντερνετ εστω με αποσυνδεσεις μεχρι να φτιαχτει μου λενε οχι και αυτο εξαρταται απο τον ΟΤΕ αφου πιθανοντα οι τεχνικοι του ΟΤΕ το εκοψαν τελειως για να το φτιαξουν
    Στις 9 Νοεμβριου τιποτα,ξαναπαιρνω τηλ.μου λενε οτι η ενημερωση που εχουν απο τον ΟΤΕ ειναι οτι χρειαζονται εκτεταμενες εργασιες και η νεα εκτιμωμενη ημ/νια λυσης προβληματος ειναι 13 Νοεμβριου.
    Στις 13 Νοεμβριου τιποτα, παιρνω τηλ,παλι τα ιδια,νεα αναβολη για 20-Νοεμβριου.Την επομενη μερα (14 Νοεμβριου) μου στελνουν SMS νεα αναβολη για 21 Νοεμβριου.
    Στις 21 Νοεμβριου, νεα εκτιμωμενη ημ/νια λυσης προβληματος ειναι 1 Δεκαμβριου.
    Προχθες νεα εμημερωση, νεα αναβολη με εκτιμωμενη ημ/νια λυσης του προβληματιος για τις 6 Δεκεμβριου.
    Ολες αυτες τις μερες τους λεω καντε κατι πιεστε τον ΟΤΕ μου λενε κανουμε οτι μπορουμε αλλα δεν εξαρταται απο εμας η καθυστερηση αλλα απο τον ΟΤΕ που πιθανον σκαβουν η περνανε καλωδια στην περιοχη σας, αφου οπως μας ενημερωσαν δεν εχετε προβλημα μονο εσεις αλλα και αλλοι κατοικοι εκει που μενετε.Πιανω και ρωταω εναν εναν τους γειτονες,(τουλαχιστον 30 ατομα) ολοι κανονικα ιντερνετ-τηλεφωνο και μαλιστα χωρις καν αποσυνδεσεις, καποιοι σε wind καποιοι αλλου, γενικα σε ολες τις εταιριες.Και αφου ολες αυτες τις μερες δεν ειδα πουθενα καποιο συνεργειο ΟΤΕ να κανουν κατι στην περιοχη, πχ να σκαβουν η εστω να περνανε καλωδια κτλ.τους παιρνω τηλ ρωταω πως γινεται να μου λετε οτι εχει προβλημα η περιοχη γενικα αφου ολοι οι γειτονες εχουν κανονικα ιντερνετ+τηλεφωνο,και πως γινεται αυτο που μου ειπατε οτι κανουν εργασιες αφου εγω ολες αυτες τις μερες δεν εχω δει καν καποιο συνεργειο στην περιοχη ουτε υπαρχει καποιο μερος που να εχουν σκαψει κτλ., μου απαντανε λες και μιλαει αυτοματος τηλεφωνητης και μου λενε αυτη ειναι η ενημερωση που εχουμε απο τον ΟΤΕ, δεν μπορυμε εμεις να κανουμε κατι.
    Φυσικα εχοντας σπασει τα νευρα μου με ολη αυτην την κοροιδια, τα ακουσαν λιγακι, και τους λεω οτι εφοσον ο ΟΤΕ παιρνει καποιο ποσο απο τα 22€ που πληρωνω καθε μηνα,ειναι υποχρεωμενος να φτιαξει την βλαβη μεσα σε λογικο χρονικο διαστημα.Και στο κατω κατω .δεν με ενδιαφερει απο ποιον εξαρταται, ουτε εχω καμια δουλεια με τον ΟΤΕ εγω με εσας εχω συμβολαιο.Και οπως δεν θα δεχοσασταν εσεις να σας πληρωνω καθυστερημενα ενα μηνα μετα, λεγοντας σας οτι δεν φταιω εγω αλλα ο εργοδοτης μου που δεν με πληρωνει στην ωρα του, ετσι κι εγω δεν δεχομαι αυτο που μου λετε οτι δεν φταιτε εσεις για την καθυστερηση αλλα ο ΟΤΕ.Αν φταιει ο ΟΤΕ πρεπει να τον πιεσετε, και δεν το κανετε.
    Εχω φτασει στο αμην, το μονο που με κρατησε τοσες μερες και δεν εχω κινηθει προς αλλη εταιρια ειναι οτι εχω προς το παρον ιντερνετ απο τον γειτονα, αφου μου εδωσε τον κωδικο του.Ομως δεν ειναι λυση αυτο, πχ να πρεπει να ανοιγω παραθυρα μεσα στο κρυο για να εχω σημα.
    Γενικα δεν ξερω τι να κανω γιατι απο οτι βλεπω πειμενωντας να το φτιαξουν και αυτοι να δινουν αναβολη στην αναβολη, ειναι πολυ πιθανον να μπει το 2018 και ακομα να μην εχει φτιαχτει η βλαβη .
    Μια σκεψη που κανω ειναι οτι ισως επιτηδες καθυστερει ο ΟΤΕ, ισως να μην εχουν ασχοληθει καν με την βλαβη, και απλα να ειναι αυτη η πολιτικη τους, να σε κανουν να φτασεις στο αμην να φυγεις απο την wind και να πας σε αυτους. Οποτε, να παω σε αλλη εταιρια πχ κοσμοτε και μεσα σε 3-4 μερες να εχω καθαρισει αφου πιθανον να μην χρειαστει καν επεμβαση απο τεχνικο, αφου ισως μου δωσουν ιντερνετ απο αλλη γραμμη?
    Επισης με το τελος αποσυνδεσης δεν ξερω τι ακριβως ισχυει.Εννοω αυτο το 70αρι η κι εγω δεν ξερω ποσο βγαινει, που χρεωνουν αν διακοψεις πριν την ημερομηνια ληξης του συμβολαιου.Και τι ακριβως σημαινει αυτο το τελος αποσυνδεσης.Αν δηλαδη ειναι μια αποζημιωση που δινεις στην εταιρια για τον εξοπλισμο που σου εδωσε,.η απλα αν ειναι κατι σαν νταβατζιλικι για να στα παρουν, και να φοβασαι να πας αλλου.
    Εχουμε υπογραψει 2 συμβολαια, ενα απο Μαρτιο 2014 ως Μαρτιο 2016 (περιλαμβανε και εξοπλισμο (ρουτερ σπλιτερ καλωδια) και ανανεωση απο Μαρτιο 2016 εως Μαρτιο 2018.(Αρχες Μαρτιου) Αρα μιλαμε για 2+2 χρονια 2 συμβολαια, με 3 ακριβως μηνες να απομενουν μεχρι να ληξει η δευτερη διετια.
    Φυσικα μετα απο ολη αυτην την κοροιδια-ανυπαρκτη εξυπηρετηση-ασχετους τεχνικους δεν προκειται να το πληρωσουμε στην Wind το τελος αποσυνδεσης σε περιπτωση που καθυστερησουν και αλλο να το φτιαξουν και παω σε αλλη εταιρια, και αν μου πουν οτι χρωσταω 70€ η κι εγω δεν ξερω ποσα για τελος αποσυνδεσης , θα παρουν την καταλληλη απαντηση, οτι κανονικα θα επρεπε να μου πληρωσουν αυτοι και μαλιστα πολυ πανω απο 70€ αν υπολογισουμε αυτα που πληρωσα 125€ για καλωδιο-ρουτερ ενω ηταν ενταξει, συν το οτι ειχα ιντερνετ προβληματικο επι 4 χρονια με συνεχεις αποσυνδεσεις συν το οτι για μια βλαβη με εχουν ενα μηνα χωρς τηλεφωνο-ιντερνετ (και θα εχει και συνεχεια οπως φαινεται ισως παμε σε διμηνο και βαλε)
    Χθες εστειλα email στην wind και τους ζητησα να μου πουν(γραπτως) τον μοναδικο κωδικο που εχουν δωσει στην βλαβη, την πληρη καταγραφη του προβληματος και ολες τις ενεργειες που εχουν κανει για την επιλυση της βλαβης.Αναμενω απαντηση τους και σκεφτομαι να κανω καταγγελια στην EETT.
    Δεν γνωριζω πολλα πανω σε θεματα τεχνολογιας, οποτε οποιος μπορει να σκεφτει, καποια λυση, κατι , ας απαντησει εδω στο θεμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος d456 : 30-11-17 στις 19:40.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι από τις περιπτώσεις που ισχύει το "ου μπλέξεις", υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα μόνο το δικό σου ζεύγος και να έχεις πέσει στην περίπτωση να μην υπάρχει άλλο διαθέσιμο.
    Καμπίνες καινούργιες στην πόλη/περιοχή που είσαι δεν έχουν μπει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι από τις περιπτώσεις που ισχύει το "ου μπλέξεις", υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα μόνο το δικό σου ζεύγος και να έχεις πέσει στην περίπτωση να μην υπάρχει άλλο διαθέσιμο.
    Καμπίνες καινούργιες στην πόλη/περιοχή που είσαι δεν έχουν μπει;;

    Αν υπαρχει προβλημα μονο στο δικο μου ζευγος, και εχω πεσει στην περιπτωση να μην υπαρχει αλλο διαθεσιμο, αν αλλαξω παροχο, πχ αν παω στην κοσμοτε θα εχω το ιδιο ζευγος και το προβλημα θα παραμεινει και θα χρειαζεται και παλι επισκευη?
    Καμπινες καινουργιες εννοεις τα καφαο? Αν εννοεις αυτα, ναι εχουν μπει.Υπαρχει στα 50 μετρα απο το σπιτι μου.(Καλαματα μενω, περιππου 1.5 χιλιομετρο απο κεντρο.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος d456 : 30-11-17 στις 20:22.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καμπίνες για VDSL,
    αν έχουν μπει, έχεις ρωτήσει αν έχουν ενεργοποιηθεί ώστε να πας σε VDSL;; εκτός αν η βλάβη είναι από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου.

    Και να αλλάξεις πάροχο το ζεύγος παραμένει το ίδιο, το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ έχει το μαχαίρι και το πεπόνι και κανείς δεν ξέρει τι γίνεται με τα ζευγάρια, αν κρατάει κάποια για πάρτη του και γενικά τι παίζει σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Οχι δεν εχω ρωτησει, αλλα θα το κανω. Αυτη η καμπινα εχειι εναν τρηψηφιο αριθμο πανω απο το σημα του ΟΤΕ, οποτε παω σε ενα καταστημα κοσμοτε αναφερω τον αριθμο της καμπινας και το ακριβες σημειο που βρισκεται η καμπινα, και τους ρωταω αν εχει ενεργοποιηθει?
    Για το αν η βλαβη ειναι απο την καμπινα ως το σπιτι μου δεν μπορω να ξερω, και δεν ξερω επειδη δεν μπορουν να μου δωσουν απο την wind μια σοβαρη απαντηση.Τους εχω ρωτησει πολλες φορες ολο αυτο τον μηνα, και το μονο που μου λενε ειναι αναμενουμε επισκευη της βλαβης απο τον ΟΤΕ, χωρις να ξερουν να μου πουν σε ποιο σημειο βρισκεται η βλαβη..Οι απαντησεις τους δειχνουν ανυπαρκτη εξυπηρετηση, λεγοντας μου συνεχως, πιθανον να ειναι αυτο, ισως να ειναι το αλλο,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος d456 : 30-11-17 στις 20:41.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού έχεις ακόμη δέσμευση με την Wind, σ' αυτήν θα ρωτήσεις για μετάβαση σε VDSL.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Οκ θα τους παρω τηλ. και μαλιστα σε λιγα λεπτα, μπας και βγαλω ακρη..
    Οποτε...Ας υποθεσουμε οτι η καμπινα που βρισκεται στα 50 μετρα απο το σπιτι μου, ειναι ενεργοποιημενη και λειτουργει εκει VDSL..Kαι μου πουν απο την Wind οτι μπορει να γινει μεταβαση σε vdsl...Τοτε δεν τιθεται θεμα βλαβης? Παιρνω απο αλλου γραμμη και τελος?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από το Α/Κ μέχρι την καμπίνα θα παίρνεις από οπτική ίνα, από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου δεν αλλάζει κάτι, γι' αυτό σε ρώτησα αν ξέρεις που είναι η βλάβη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το Α/Κ μέχρι την καμπίνα θα παίρνεις από οπτική ίνα, από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου δεν αλλάζει κάτι, γι' αυτό σε ρώτησα αν ξέρεις που είναι η βλάβη.
    Ναι το καταλαβα γιατι ρωτησες αν ξερω που ειναι η βλαβη.Με λιγα λογια αν η βλαβη ειναι σε καλωδιο αναμεσα στην καμπινα και το σπιτι μου, βαζοντας vdsl δεν κανω κατι και το προβλημα παραμενει..Αν η βλαβη δεν ειναι αναμεσα στην καμπινα και το σπιτι μου, βαζοντας Vdsl το προβλημα λυνεται..Σωστα?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι, το θέμα είναι να υπάρχει και διαθεσιμότητα από την Wind.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μαλλον εχει για ταχυτητες εως 50..Εκτος αν κανω κατι λαθος.Moλις εκανα εναν ελεγχο διαθεσιμοτητας στο σαιτ της wind συμπληρωνοντας στην φορμα τον αριθμο του σταθερου μου,και μου εβγαλε μηνυμα "Βάσει των μετρήσεών μας* το WIND VDSL είναι διαθέσιμο για τη γραμμή σου."..Σε μια αλλη αναζητηση σε αλλο σημειο του σαιτ της wind, παλι με βαση τον αριθμο του σταθερου μου, μου εβγαλε οτι η περιοχη μου τρεχει με ταχυτητες 50 & 24..Σε αλλη αναζητηση εχοντας μπει στο προγραμμα με 100 ταχυτητα, και κανοντας ελεγχο διαθεσιμοτητας με το σταθερο μου, μου βγαζει το ιδιο παλι, η περιοχη μου τρεχει με ταχυτητες 50 & 24

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, το θέμα είναι να υπάρχει και διαθεσιμότητα από την Wind.
    Εδω τα sms που μου στελνουν οι καραγκιοζηδες..7 νεες εκτιμωμενες ημερομηνιες επιλυσης του προβληματος.6 Δεκεμβριου η πιο προσφατη.Και απο οτι φαινεται παμε για Χριστουγεννα, και θα ειμαι και τυχερος αν εχει φτιαχτει ως τοτε.Κατα τα αλλα διαφημιζουν οπτικες ινες με 200 ταχυτητα οι απατεωνες
    https://image.prntscr.com/image/b3D4...YToBj3Tlrw.png
    https://image.prntscr.com/image/9egx...oFk-qt8AAw.png
    https://image.prntscr.com/image/j37F...h9l4RIVacw.png
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος d456 : 30-11-17 στις 22:20.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελικα το προβλημα παραμενει η wind κοροιδευει χθες μου εστειλαν sms οτι η ενημερωση που εχουν απο οτε ειναι οτι η βλαβη διορθωθηκε, ενω ειναι νεκρα ολα.
    Σημερα μου εστειλαν παλι τεχνικο, αυτος βρηκε ζημια στο καφαο, και φτου κ απο την αρχη, θα πρεπει να ξαναπεριμρνουμε τον οτε..
    Κοιταξα καλυτερα τα συμβολαια, αυτο που ειπα για τελη αποσυνδεσης δεν ισχυει, εδω και 21 μηνες εχει ληξει το συμβολαιο, και μετα προφορικη συμφωνια χωρις συμβολαια, οποτε δεν τιθεται θεμα τελων αποσυνδεσης, οποτε θελω φευγω απο wind χωρις να πληρωσω κατι..
    Μαλλον παω ΟΤΕ στο βασικο fiber 30 ταχυτητα με 29.90€ να τελειωνει. Τυχαια ειδα στην καμπινα της περιοχης μου τεχνικο του Οτε, και μου ειπε οτι εχει ενεργοποιηθει 30 κ 50 ταχυτητα...
    Ερωτηση τωρα..Aς πουμε οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα απο την πριζα μου ως την καμπινα .Η καμπινα ειναι στα 40 μετρα απο το σπιτι μου, το συνολικο μηκος του καλωδιου απο την πριζα μου ως την καμπινα ειναι γυρω στα 120 μετρα..Μπορει καποιος να μου πει τι ταχυτητα θα πιασω αν βαλω αυτο το προγραμυμα του ΟΤΕ για 30 ταχυτητα? https://www.cosmote.gr/eshop/global/...tId=prod430037

    Ακομα να πω η καμπινα αυτη ειναι περιππου 1.5 χιλιομετρο απο το αστικο κεντρο.(Αν και απο οσο γνωριζω αυτο δεν εχει σημασια οταν μιλαμε για οπτικη ινα.)

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον ο χαλκός από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου είναι ΟΚ, θα πιάνεις ό,τι πληρώνεις. Δηλαδή στο 30άρι θα συγχρονίζεις 30Mbps νταν, με πραγματικό download γύρω στα 27Mbps. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του VDSL, ότι τελειώνει η ιστορία με τα "έως 24" κλπ.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον ο χαλκός από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου είναι ΟΚ, θα πιάνεις ό,τι πληρώνεις. Δηλαδή στο 30άρι θα συγχρονίζεις 30Mbps νταν, με πραγματικό download γύρω στα 27Mbps. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του VDSL, ότι τελειώνει η ιστορία με τα "έως 24" κλπ.
    Λογικα ειναι οκ ο χαλκος απο την καμπινα ως το σπιτι μου,(συμφωνα με μετρησεις τεχνικου της wind) Τωρα αν πιασω εστω και 22 download με VDSL μια χαρα θα ειναι.Για 27 δεν το συζηταμε καν.

    Πριν απο λιγο μιλησα με Wind.Απο οτι μου ειπαν εχουν ξαναστειλει την βλαβη στον ΟΤΕ απο χθες και περιμενουν απαντηση , για το ποτε θα το φτιαξει ο ΟΤΕ.

    Με πηραν και απο forthnet πριν απο λιγο, μου ειπαν υπαρχει VDSL 50Mbps στην περιοχη μου, ομως απο οτι μου ειπαν, το προβλημα ειναι οτι αν δεν το φτιαξει η wind δεν θα λειτουργει ουτε σε αυτους.Και το μονο που μπορω να κανω για να μην τιθεται το θεμα της βλαβης που υπαρχει τωρα ειναι να αλλαξω αριθμο τηλεφωνου(15 μερες καθυστερηση για να περασουν καλωδιο απο το σπιτι μου ως το καφαο, και 73€ επιπλεον χρεωση μου ειπαν)

    Σε καταστημα cosmote που ειχα παει την περασμενη εβδομαδα μου ειχαν πει αλλα.Μου ειπαν οτι αν βαλω VDSL αυτοματως δεν τιθεται καν θεμα βλαβης.

    Ας πουμε οτι ειναι οπως τα λεει η wind.Ενταξει ο χαλκος απο το σπιτι μου ως το καφαο, και η βλαβη βρισκεται απο το καφαο και μετα.
    Αν βαλω VDSL κρωτωντας τον ιδιο αριθμο τηλ, τι απο τα 2 ισχυει? Αυτο που μου ειπαν απο forthnet( η βλαβη παραμενει και πρεπει να φτιαχτει) η αυτο που μου ειπαν απο cosmote ??? (δεν τιθεται θεμα βλαβης)

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Αν η βλάβη είναι στο χαλκό από το καφάο μέχρι το κέντρο, τότε δεν τίθεται θέμα βλάβης αν αλλάξεις σε VDSL (αυτό που σου είπε ο ΟΤΕ). Ο λόγος είναι ότι αυτομάτως θα πάψεις να χρησιμοποιείς τον χαλκό αυτόν και θα χρησιμοποιείς την αντίστοιχη οπτική ίνα.

    Το πρόβλημα είναι αν υπάρχει βλάβη από το καφάο/καμπίνα μέχρι το σπίτι σου, εκεί θα πρέπει να περιμένεις τον ΟΤΕ να το φτιάξει αναγκαστικά, είτε εσύ κάνεις φορητότητα, είτε όχι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα περίεργο με λήψη Hot bird
    Από Nikiforos στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 18:53
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 11:16
  3. Γενικό πρόβλημα με Wind ?
    Από Artemius στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 12:33
  4. Συνδεση στο ρουτερ χωρις ιντερνετ
    Από teodgeor στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 18:34
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας