Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Λοιπόν. Έχω Cosmote VDSL 50άρα (ή ... τέλοσπάντων "Fiber" που τη βαφτίσανε τώρα αλλά δε ξέρω άμα άλλαξε κάτι) και έχω καταραμένο Speedport 2i το οποίο δε μου κάνει.

    Δε μου κάνει γιατί με το που ανέβουν έστω λίγο τα connection κολλάνε όλα, και το wifi του είναι πολύ κακό. Οπότε θέλω κάτι πολύ καλύτερο σε routing και σίγουρα Wifi AC 5ghz (στο 2.4 γίνεται και χαμός εδώ που μένω). Επίσης περιστασιακά μπορεί να έχω "αρκετές" συσκευές συνδεδεμένες (2-3 tablet, 3-4 τηλέφωνα, 4 PCia).

    Για την ώρα δεν έχω Voip, αλλά από ότι διαβάζω μάλλον μέσα σε κάνα χρόνο θα γίνει και αυτό. Τηλέφωνο έχω μόνο ένα (μια πρίζα) και δε χρειάζομαι κάτι άλλο.

    Οπότε, θέλω να βρω μια λύση για να ησυχάσω και να είναι σχετικά future-proof (ας πούμε για τα επόμενα 5-6 χρόνια; δε ξέρω αν παρά είναι αισιόδοξο). Το budget μου είναι 300ευρώ+- (αλλά αν είναι και πιο κάτω, προφανώς δε με χαλάει, και μπορώ οπότε να ρίξω και τις απαιτήσεις μου για future-proofing).

    Σκέφτομαι τα παρακάτω ενδεχόμενα:

    1. Κάποια συσκευή όλα σε ένα (πχ κάποιο Fritzbox?) και όταν μου το γυρίσουν σε Voip να ζητήσω να μου βγάλουν sip password.
    Downsides : Δεν μπορώ να βρω modem/router/wifi που να τα έχει όλα (35b και G.Fast και Voip). Επίσης ίσως κάποια στιγμή να έχω πρόβλημα με το Voip, αν πχ αποφασίσουν να μη δίνουν κωδικούς για τηλεφωνία, ή να έχω κάνα θέμα αν αλλάξουν τους κωδικούς για οποιοδήποτε λόγο (που λύνεται βέβαια, αλλά μπελάδες χωρίς λόγο ίσως).

    2. Να αφήσω το Speedport ως modem μόνο, και να το κάνω bridge σε ένα σκέτο router/wifi (το οποίο νομίζω γίνεται; σωστά; ). ΠΧ, κάποιο Asus. Έτσι μάλλον μου λύνεται και το θέμα με το Voip (σωστά; ) ότι και να κάνει ο ΟΤΕ, και επίσης αν κάποια στιγμή πάω fiber 200 ή τέλοσπάντων whatever, θα μπορώ και πάλι σε οποιοδήποτε άλλο modem/router μου δώσουν να κουμπώσω πάνω ότι πάρω. Downsides: θα χρησιμοποιώ το Speedport για modem, με ότι αυτό σημαίνει.

    3. Να πάρω κάποιο Modem/Router/Wifi με όλα τα κομφόρ (Αsus dsl ac88u ή FRITZ!Box 7582 πχ), χωρίς να με νοιάζει το Voip, και να έχω το Speedport πάνω του μόνο για Voip με Sip passthrough. Downsides: Δεν είμαι σίγουρος.

    Θέλω κάποιον λίγο να μου επιβεβαιώσει αν αυτό που γράφω είναι σωστά και τι πιθανά downsides/advantages μου διαφεύγουν τώρα.

    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Μετά από περαιτέρω έρευνα, το 2 δε γίνεται, γιατί άμα το Speedport είναι σε bridge, δε δουλεύει το Voip, οπότε δε ξέρω τι ρόλο θα βαράει. Οπότε θα πρέπει να κάνουν routing και τα δύο που νομίζω το κάνει κακή επιλογή.

    Οπότε η επιλογή είναι άμα θέλω all in one, ή κάτι οτιδήποτε με το Speedport πάνω του για το Voip.

    Και τελικά το θέμα είναι, αξίζει να δώσω λεφτά για το FRITZ!BOX 7590 και σε μερικά χρόνια να είναι χρήσιμο το G.Fast οπότε πάλι να θέλω (και) κάτι άλλο;

    Ή να πάρω ένα αξιοπρεπές router με τα μισά λεφτά, να βάλω και το Speedport πάνω, να είμαι okay για κάνα 2-3 χρόνια, και αν ξεκαθαρίσει κάποια στιγμή το τοπίο με G.Fast Fiber κτλ κτλ, βλέπουμε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Puran : 01-12-17 στις 13:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ
    Καλησπέρα.
    Εγώ δουλέυω το ASUS DSL-AC68U για κυρίως modem και το voip το έχω βάλει με το speedport 2i μεσώ την θύρας WAN που έχει και δουλεύει κανονικά. Οπότε σου προτείνω το 3! (δεν είμαι τεχνικός... από την εμπειρία μου) Για να εκμεταλέυεσαι την γραμμή σου στο μέγιστο. πχ. εγω εχω ρίζει το SNR και έγω ανέβει σε Mbps... από 19 που έπιανε το speedport σε 26 (VDSL 30).

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τις απαντησεις τις δινεις μονο σου απλα νομιζω δεν εχεις αποφασισει ... Να το θεσω αλλιως...

    Οταν πας στα 200 mbps ή g.fast, o παροχος θα σοπυ δωσει ενα συμβατο modem (δεν ξερουμε ακομα ποιο θα ειναι, αλλα δεν εχει τοση σημασια)

    Απο εκει και περα αν δεν σου κανουν οι ρυθμισεις ή το ασυρματο (οπως τωρα με το 2ι) επιλεγεις ...

    ή ολα σε ενα (δες παρακατω) ...

    ή ενα σκετο router ...
    που θα εχει πολλες ρυθμισεις και καλυτερο ασυρματο και το βασικο θα παιξει με το οποιο modem και οποια τεχνολογια σου δωσουν
    Πιστευω ειναι πιο φτηνη λυση γιατι πλεον βρισκεις με ac ασυρματο, 1gb processor, δυνατη ram τουλαχιστον 256 (να σηκωσει 20-30 συσκευες ταυτοχρονα χωρις προβλημα) και πολλες ρυθμισεις μεχρι 200 ευρω το πολυ για κατι αριστο (ακομα και με 100 μπορει να βρεις αν ψαξεις προσφορες)
    Η διαφορα ειναι οτι θα εχεις 2 συσκευες επανω

    εδω να προσθεσω (επειδη κοιτας μελλοντικα τα επομενα 5-10 χρονια) οτι αν οι παροχοι βαλουν τεχνολογια FTTH/FTTB (οπως λενε) ... κανενα απο τα ολα σε ενα δεν θα κανει (ακομα και με 500 ευρω απο τα τωρινα) γιατι εχουν αλλο hardware και ξανα θα θελεις ξανα αλλο modem ειδικο για FTTH/FTTB .... το σκετο router ομως παλι ΘΑ ΚΑΝΕΙ

    ΑΝ πας για ολα σε ενα (modem,g.fast, 35b, voip, router, ασυρματο) με δυνατο processor ram, θελεις πανω απο 300 ευρω, αλλα θα εχεις μια συσκευη που πιστευω θα σε καλυψει χρονια
    Ομως εδω αναλογα με τον παροχο, μπορει να εχεις θεμα με το voip, δηλαδη ο οτε πλεον δινει τα κωδικα, οι αλλοι παροχοι??? γιατι πας στη λυση πιο κατω
    Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα δεν βρισκω κατι λαθος σε αυτη τη λυση

    Επισης τριτη λυση ... μπορει να κανεις το κολπο που ειπε ο φιλος πιο πανω. παινρεις ενα modem στα 70-150 ευρω για την γραμμη και του κανεις συνδιασμο με το voip, αλλα παλι θα ειναι 2 συσκευες
    Οπως ειπε ο φιλος μερικοι προτιμουν αυτη τη λυση γιατι πειραζουν την γραμμη (αναλογα το modem δεν εχουν ολα αυτη τη δυνατοτητα) και εχουν ενα modem με καλυτερο ασυρματο και ρυθμισεις απο αυτο του παροχου

    Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις, δηλαδη, θελεις να πειραξεις την γραμμη? αν εισαι κοντα στην καμπινα δεν θα χρειαστεις τετοιο modem και η τριτη περιπτωση δεν ειναι η καλυτερη αλλα ειναι μια φτηνη λυση αν δεν εχεις σκοπο να πας σε 35b / g.fast (θελεις μελλοντικα 35g / g.fast?)

    Θελεις καλυτερο ασυρματο? και οι 3 περιπτωσεις ειναι καλες

    Θελεις να βαλεις κατι και να μην ανυσηχεις απο dsl τεχνολογια? ισως η λυση ενος ακριβου, αν εχεις σκοπο να πας σε g.fast? αν το εχεις αποφασισει απο τωρα ... το απλο vdsl δεν σε καλυπτει?
    Αν δεν εισαι σιγουρος μελλοντικα να πας σε 35b / g.fast τοτε το σκετο router και βλεποντας και κανοντας δεν θα πεσεις εξω με το σκετο router

    ομως πιστευω με την πρωτη λυση οτι και αν τυχει θα σε καλυψει ενα σκετο router που θα παιξει με οτι και να σου δωσουν και οποια τεχνολογια βαλεις μελλοντικα ...

    Εγω προσωπικα και ισως τεταρτη περιπτωση για οσους εχουν ηδη modem στη κατοχη τους ... επειδη εχω μερικα modem και δεν σκοπευω να χαλασω 300+ θα μεινω με την λυση του φιλου, δηλαδη θα βαλω ενα απο αυτα που εχω για την γραμμη, το ασυμρατο και τις ρυθμισεις, σε συνδυασμο με το voip οτε μονο για την τηλεφωνια και αν ερθει 35b / g.fast ιδωμεν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 02-12-17 στις 12:33.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Νομίζω καταλήγω. Πρώτον τα 5 χρόνια τα ξεχνάμε, είναι πολλά και δεν έχει νόημα, το κουράζω, άσε που είμαι μάλλον πάνω στο κέντρο και όχι σε καμπίνα (είμαι σχετικά κοντά, συγχρονίζω 41mpbs, που νομίζω είναι about right για την απόσταση), οπότε δε ξέρω πότε και αν θα μπορέσω να έχω κάτι άλλο από την VDSL που έχω τώρα. (η οποία με καλύπτει, πιο πολύ καίγομαι για το upload είναι η αλήθεια).

    Τέλοσπάντων, τείνω στη λύση του router/wifi. Αφού το πρόβλημα μου με το Speedport είναι το routing και το wifi του, να πάρω μια συσκευή που να κάνει μόνο αυτά.

    Το μόνο μου θέμα είναι, αφού το Bridge δεν παίζει (λόγω voip), άρα πάμε σε pppoe passthrough, δε θα πρέπει να κάνουν κλίσεις και τα δύο; Δεν είναι θέμα αυτό; (οι πάροχοι επιτρέπουν πολλές κλίσεις ταυτόχρονα; φαντάζομαι ναι)

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω για τα modem των παροχων, δεν ασχολουμε, να σκεφτεις εγω ακομα εχω ενα πολυ παλιο, το zte w300 (2018 συντομα) αλλα ειναι ολοκαινουριο γιατι δεν το χρησιμοποιησα ποτε λολ ... Πιστευω να σου απαντησουν για το pppoe pass-through ... ή ρωτα εδω στο αναλογο topic (εχω καιρο να μπω να δω τα νεα του 2ι)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...dport-Entry-2i
    Νομιζω θα εισαι οκ με το 2i & pppoe passthrough και την τηλεφωνια με αλλο modem που βλεπω με αλλους χρηστες και οτε (με αλλον παροχο μπορει να ειναι θεμα, γιατι εχει διαφορετικα την τηλεφωνια του σε σχεση με την τηλεφωνια οτε) ... το 724 ειχε θεμα σε αυτο το mode αλλα απο οσο θυμαμαι στο ιδιο topic, αλλα το 2ι δεν ειχε θεμα να χασει αποδοση και ταχυτητα (σαν το 724) γιατι εχει πιο καλη ram
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 02-12-17 στις 14:54.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Πρόβλημα με TP-LINK W9980 και αγορά νεου Router ή Modem/Router
    Από kergaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 16:26
  2. WiFi Repeater , Access Point , Powerline Connection ή κάτι άλλο ;
    Από gyrismata στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 11:17
  3. Ιος η κατι αλλο?
    Από nikos2742 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 10:14
  4. [Other] Αγορά Modem-Router [Custom Firmware]
    Από Neo106 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-17, 00:23
  5. [Other] Αγορά νέου router ή modem-router
    Από john87 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 20:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας