Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,
    Να πως έχει η κατάσταση.
    Με τις τελευταίες κακοκαιρίες πέφτει κεραυνός και χάνω την σύνδεση Isdn Pri που έχω με το ΟΤΕ.
    H Pri είναι συνδεδεμένη σε gateway αξίας 2500 Ευρώ.
    Αποτέλεσμα μετά από remote session με την εταιρεία του gateway:
    Αυξημένη τάση πέρασε μέσα από την γραμμή του ΟΤΕ (δεν έκαψε το δικό τους modem)
    και έκαψε τις πόρτες από το δικό μου gateway.
    Ερώτηση:
    Έχει ο ΟΤΕ ευθύνη για αυτό που συνέβη ?
    Δεν θα έπρεπε να έχει λάβει μέτρα για να μην περάσει υπερβολική τάση από τα καλώδια του ?

    Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν έχει ο ΟΤΕ κάποια ευθύνη για αυτό, εσύ θα έπρεπε να έχεις προστασία απο υπερτάσεις στις τηλεφωνικές γραμμές και στις ηλεκτρικές
    Σχεδόν όλα τα πολύπριζα ασφαλείας και τα ups έχουν προστασία για rj45

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει ο ΟΤΕ κάποια ευθύνη για αυτό, εσύ θα έπρεπε να έχεις προστασία απο υπερτάσεις στις τηλεφωνικές γραμμές και στις ηλεκτρικές
    Σχεδόν όλα τα πολύπριζα ασφαλείας και τα ups έχουν προστασία για rj45
    Μισό, σε επικίνδυνες περιοχές δεν έχει υποχρέωση τοποθέτησης αντικεραυνικών διατάξεων ο ΟΤΕ ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό, σε επικίνδυνες περιοχές δεν έχει υποχρέωση τοποθέτησης αντικεραυνικών διατάξεων ο ΟΤΕ ?
    Νομίζω πως όχι, πχ υπάρχουν αντικεραυνικά που μπαίνουν στον κατανεμητή του κτίσματος, αλλά ο κατανεμητής δεν είναι ευθύνη του ΟΤΕ
    Ο ΟΤΕ μπορεί να βάλει στην δικιά του πλευρά και μάλλον έχει βάλει, αλλά αυτά είναι για να προστατέψουν την δικιά του πλευρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον ήταν άτυχος και την "έφαγε" μετά το κέντρο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μα η τάση πέρασε από το δικό του modem και μετά ήρθε σε μένα.Ούτε στο modem του δεν έχει προστασία.
    Μάλλον δεν θα βρω άκρη.
    Υπάρχει κάποιο λίνκ να πουλάει με αντικεραυνική προστασία για τηλεφωνική γραμμή ?
    Έχει κάποια διαφορά για PRi γραμμές ?

    - - - Updated - - -

    Βρήκα ένα Προστασία Υπέρτασης
    Γραμμής Δικτύου ETHERNET
    SPD-RJ45.
    αλλά δεν ξέρω αν κάνει για Pri
    Ίσως γνωρίζει κάποιος.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από assos40 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η τάση πέρασε από το δικό του modem και μετά ήρθε σε μένα.Ούτε στο modem του δεν έχει προστασία.
    Μάλλον δεν θα βρω άκρη.
    Υπάρχει κάποιο λίνκ να πουλάει με αντικεραυνική προστασία για τηλεφωνική γραμμή ?
    Έχει κάποια διαφορά για PRi γραμμές ?

    - - - Updated - - -

    Βρήκα ένα Προστασία Υπέρτασης
    Γραμμής Δικτύου ETHERNET
    SPD-RJ45.
    αλλά δεν ξέρω αν κάνει για Pri
    Ίσως γνωρίζει κάποιος.
    Συνήθως η τάση περνάει απο το καλώδιο κάπου στην μέση του και όχι απο τα άκρα, πχ χτυπάει κεραυνός κοντά στο εναέριο κάπου στην διαδρομή.
    Για Pri δεν ξέρω να σου πω, αλλά η προστασία θα πρέπει να μπει στην τηλεφωνική γραμμή που έρχεται και όχι μετά από κάποιο nt

  8. #8
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω πως στο θέμα του κεραυνού δεν θα βρεις δικαιωση απο ΟΤΕ ΔΕΗ κλπ.
    Πάντως σε περιπτωσεις επιστημ. οργανων που δεχονται γραμμες ADSL για αποστολή
    δεδομενων πολλές φορές δεν επαφίονται σε απλές λύσεις ειδικων πολύμπριζων (που δεν ξερεις τι κανουν)
    αλλα βαζουν πιο εξειδικευμένες συσκευές όπως η παρακάτω όσο γίνεται πιο κοντά στη
    συσκευή που θελει προστασία
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  anti-light-1.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  131,6 KB 
ID: 188996
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  anti-light-2.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  29,5 KB 
ID: 188995

    Εγω στο σπίτι στο χωριό που εχουμε μετρια συχνότητα απο κεραυνούς εχω βάλει δύο
    τετοια ... ένα πριν απο τον ρουτερ και ενα σε ενα μοντεμ που παιρνει τηλ. εντολές
    για να αναψει τον καυστηρα του πετρελαιου απο μακριά.

    Δες αν σου κάνουν. Ισως θα πρεπει να ρωτησεις το τεχνικο του ΟΤΕ αν κανουν για γραμμη σαν τη δικη σου.

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    PRI λέει ρε παιδιά, G.703 έχει. Δύσκολα να πέρασε κάτι από το τερματικό του παρόχου χωρίς να κάψει το τερματικό πρώτα. Θα έλεγα να το δει τεχνικός από κοντά. Ένα loop στο τερματικό προς το κέντρο του ΟΤΕ για να δει αν είναι ok όλη η γραμμή και ένα loop πάνω στο gateway σου για να ελεγχθεί η πόρτα. Το μηχανάκι σου έχει μόνο μια πόρτα PRI;

    Για αντικεραυνικό θες κάτι με χαμηλή χωρητικότητα για να μην δημιουργεί παρεμβολές. Δύσκολα θα βρεις στο εμπόριο για E1 (έχει σίγουρα η Raycap) αλλά αν πετύχεις κάτι καλό για Ethernet, 99% θα κάνει. Να μπει δηλαδή ανάμεσα στο τερματικό και στο gateway σου. Όμως δεν σώνεσαι έτσι από την τροφοδοσία που ίσως έκανε την ζημιά και στην περίπτωση σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 01-12-17 στις 20:03.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το τερματικό παίζει μια χαρά.Ήρθε ο ΟΤΕ έκανε loop με το κέντρο, προσομοίωσε με ένα μηχάνημα το gateway και όλα οκ με τη γραμμή.
    Με remote και οδηγίες από την εταιρία του gateway (sangoma) διαπιστώσαμε ότι υπάρχει θέμα με τις θύρες.Παρόλο που μόνο μία από τις δύο ήταν συνδεδεμένη, τις ξετίναξε και τις δύο. Όλα τα άλλα παίζουν στο gateway(console,web interface,lan, κτλ).Όλα εκτός από τις 2 θύρες.Μου είπαν ότι επισκευή εκτός εγγύησης θα στοίχιζε περισσότερα από την αντικατάστασή του.

  11. #11
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Η υπέρταση μπορεί να έγινε και απο το ηλεκτρικό δίκτυο και οχι κατανάγκη απο την τηλεφωνική γραμμή.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ειναι ευθύνη του ΟΤΕ να προστατεύει το σπίτι σου απο κρουστικές υπερτάσεις. Δικιά σου δουλειά είναι, ειδικά αν βρίσκεσαι σε περιοχή υψηλού κινδύνου (απομονωμένη περιοχή, λόφο, ψηλές καμινάδες κλπ).

    Όλες οι συσκευές (ΟΤΕ και αλλων) έχουν metal oxide varistors για προστασία από υπερτάσεις. Τα varistor αυτά αντέχουν απορόφηση μικρής ποσότητας ενέργειας. Ίδια προστασία έχουν και τα πολύπριζα. Για σωστή δουλειά θέλεις κάτι σαν αυτό που έγραψε ο dimiSCOOBY αλλά δεν αρκεί, πρέπει να προστατέψεις ΟΛΑ τα καλώδια που φεύγουν εκτός σπιτιού (ΔΕΗ, κεραίες, τηλέφωνα, φωτισμό αυλής κλπ) και μάλιστα ανάλογα με τη διατομή των καλωδίων διαλέγεις varistor απορρόφησης διαφορετικής ποσότητας ενέργειας.


    Σε Cisco έχω δει εκτός από varistor να χρησιμοποιούν συμπληρωματικά και διάταξη TVS (κατι σαν zener). Αυτά καίγονται εύκολα, αλλά είναι πολύ γρήγορα και συχνά σώζουν τον εξοπλισμό.

    ΥΓ. TVS έχουν και οι δίσκοι seagate και καίγονται από τα μάπα τροφοδοτικά.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φιλε κουραγιο ... επειδη ειμαι στην υπαιθρο και ξερω τι μπορει να κανει κεραυνος
    Εγω εχω χασει 2 modem (dsl n17 - dsl ac68) απο κεραυνο και δεν ηταν του οτε ...

    Θα μου πειτε βαλε αντικεραυνικα ... αν ειναι δυνατος & περασει απο το καλωδιο οτε και ειναι πολυ κοντα, ξεχνα το, πολυ δυσκολα εκτος αν υπαρχει αντικεραυνικο ακριβο και με καλη υποδομη οπως ανεφεραν μερικες μεθοδους (πιο πολυ για το σπιτι και τις ηλεκτρικες συσκευες)
    Πιστευω αν ο κεραυνος πεσει διπλα (οπως επεσε σκεψου οτι κουνηθηκε το σπιτι και εγω) με τα απλα αντικεραυνικα, θα τα καψει ολα και τα αντικεραυνικα και μετα θα πληρωνω για καινουρια πιο πολλα λεφτα να τα αντικαταστησω ολα, οποτε το αφησα ετσι, αν τυχει και ειμαι εδω τα βγαζω απο την πριζα ... παντως εδω στη περιοχη (χωριο) σε αλλους 2 ο οτε εδωσε αλλη συσκευη χωρις χρεωση (ειχαν εξοπλισμο του οτε) .. εχω αναφορες που καηκαν pc, weather stations, καταψυκτες, τηλεοραση και ειχαν κλειστο τον ενισχυτη που υποτιθεται το κυκλωμα δεν εδινε σημα στη τηλεοραση, σε φαρμα πολυ παρακατω επεσε κεραυνος και καθαρισε 5 προ(β)ατα σκεψου ο κεραυνος επεσε περιπου 50 μετρα απο εκει που ηταν ... κολωνες δεη εχουν παρει φωτια και δεν συμαζευετε ... τεχνικος που ειναι μεσα στη δεη και παει για βλαβες ειπε οτι τους εκαψε οχι μονο την ασφαλεια αλλα ολο το συστημα που ηταν η ασφαλεια μεσα στα υποκεντρα τους εξω στην υπαιθρο

    Πιστευω οι εταιριες θα σου δωσουν αλλο ... δεν ξερω αν πρεπει να παρεχει προστασια ο οτε, αλλα σιγα τωρα σε καθε κολωνα μην βαλουν αντικεραυνικα και ο οτε και η δεη, αλλα και παλι να βαλουν, παλι θα παρει φωτια η κολωνα με τοση θερμοκρασια που εχει ο κεραυνος (αν ειναι δυνατος)

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέμα με σύνδεση ΟΤΕ
    Από Zombis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 19:30
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-17, 11:04
  3. Καηκε η καρτα γραφικων???
    Από manwlhs7 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 16:54
  4. Καηκε η καρτα γραφικων
    Από Takis_Kal στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 15:46
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 00:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας