Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους.
    Πρόσφατα αγόρασα το modem/router της netgear "Nighthawk AC1900 Wifi VDSL/ADSL Modem Router". Τα προβληματα ξεκινησαν απο την αρχη μιας και δεν μπορούσα να συνδεθω με τιποτα στο ιντερνετ. Ολα φαινονταν να λειτουργουν σωστα περα απο το λαμπακι του ιντερνετ. Μετα απο κληση στον οτε το μονο που μου ειπαν ειναι πως δεν περνει ip η γραμμη μου και πως πρεπει να βρω τη ρυθμιση που ζηταει τα στοιχια της γραμμης μου. Αφου το εκανα και αυτο παλι δεν ειχαμε κανενα αποτελεσμα. Διαβασα λοιπον σε ενα αλλο φορουμ πως στη ρυθμιση "Use VLANID" πρεπει να βαλω τον αριθμο "835". Μετά απο αυτό το ιντερνετ λειτουργησε κανονικά και συνέχισα να τροποποιώ τις υπόλοιπες ρυθμίσεις. Έλα όμως που με πετάει καθε 10 λεπτά και ο μονος τροπος να ξανασυνδεθώ ειναι να κλείσω/ανοίξω ξανα το modem να μπώ στο routerlogin.net και να γραψω παλι τον κωδικό μου incapsulation. Επισης δοκιμασα αντι για auto το ip adress και το server dns adress να βαλω το static του οτε αλλα χωρις καμια τυχη και εκει.Τέλος δοκίμασα και reboot χωρις κανένα αποτέλεσμα.Το μονο που σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει ειναι οτι δεν κανει save το password της γραμμης.. Δεν εχω ιδεα γιατι μπορει να γινεται αυτο βεβαια. Ο λογος που ηθελα το συγκεκριμενο μοντεμ ειναι διοτι εχει καλο qos system και μετα απο reviews πιστεψα οτι θα με βοηθησει πολυ στο gaming experience μιας και συνδεονται αλλοι 2 υπολογιστες/κινητα τα οποια κανουν και αυτα βαριά χρήση. Είμαι τελίως άσχετος όσον αφορά τις ρυθμίσεις των modem/router και πραγματικά δεν ξερω τι κάνω λάθος.. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Απο κάτω σας παραθέτω screenshots με τα internet settings και τα Qos settings.
    https://imgur.com/a/awDW2
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geo_X : 02-12-17 στις 16:07.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Mηπως πρεπει να του κανεις καποιο firmware update?? Για μπες στην σελιδα του κατασκευαστη και δες.

    Επιπλεον, οταν λες οτι σε πεταει για μπες στο modem και δες αν εχει κρατησει την IP (δηλ αν ειναι ακομα κλειδωμενο) απο τον provider σου μηπως το προβλημα ειναι αλλου.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Φανταζομαι εννοεις οτι ανα 10 λεπτα κοβει τη συνδεση χωρις να αποσυγχρονιζει, σωστα ;


  4. #4
    Εγγραφή
    02-12-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το κοιταξα και για firmware update δεν υπαρχει νεοτερο. Τα steps ειναι τα εξης: Αναβει λευκο το λαμπακι του power,dsl,2.4ghz wifi,5 ghz wifi, η ethernet θυρα, το wifi και το wps. Το λαμπακι του internet παραμενει κοκκινο. Αφου συνδεθω στο routerlogin.net πηγαινω στο internet setup. Απο κει ενω μου εχει κρατημενες ολες τις ρυθμισεις το password ειναι κενο. https://i.gyazo.com/effcb73193c6a4a5...27c3a0618e.png . Εκει βαζω ξανα το password παταω apply και το λαμπακι του ιντερνετ αναβει λευκο και εχω κανονικα προσβαση. Κλεινω λοιπον το page και μετα σε τυχαιους χρονους μου βγαζει το κιτρινο τριγωνακι κατω στο network και σταματαει η προσβαση. Δεν με αφηνει ουτε στο routerlogin να μπω ουτε τιποτα. Πρεπει να ανοιγοκλεισω ξανα το modem και να κανω τη διαδικασια απο την αρχη. Συγνωμη που δεν μπορω να ειμαι πιο συγκεκριμενος οπως σας ειπα δεν εχω ξανα ασχοληθει στη ζωη μου και προσπαθω να ειμαι οσο πιο λεπτομερης γινεται.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα pc μηπως παλαιοτερα εχεις βαλει στατικη?
    https://i.stack.imgur.com/GxXIV.png
    αν ναι, βαλε τα στο αυτοματο

    EDIT
    Ισως να μην κραταει το password .. πισω εχει ενα κουμπακι που λεει reset ... πατησε το συνεχομενα για περιπου 6 δευτερολεπτα και μετα ξανα κανε τις ρυθμισεις απο την αρχη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 02-12-17 στις 20:32.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-12-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φιλε reset εκανα πολλα. δεν βοηθησε. να το ειχα βαλει στατικο επισης δεν νομιζω αλλα θα το κοιταξω αυριο το πρωι και θα σου πω.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-12-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    https://gyazo.com/5d22f4f4217c40bb828e0092f2d96b46 το τσεκαρα και οπως φανταστηκα ειναι στο automatically..

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλλον θα μιλησεις με το netgear support

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geo_X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλεινω λοιπον το page και μετα σε τυχαιους χρονους μου βγαζει το κιτρινο τριγωνακι κατω στο network και σταματαει η προσβαση. Δεν με αφηνει ουτε στο routerlogin να μπω ουτε τιποτα. Πρεπει να ανοιγοκλεισω ξανα το modem και να κανω τη διαδικασια απο την αρχη. Συγνωμη που δεν μπορω να ειμαι πιο συγκεκριμενος οπως σας ειπα δεν εχω ξανα ασχοληθει στη ζωη μου και προσπαθω να ειμαι οσο πιο λεπτομερης γινεται.
    απ τη στιγμη που δεν μπαινεις ουτε στο modem αυτο ειναι προβλημα στο τοπικο δικτυο. η η καρτα δικτυου για καποιο λογο κλαταρει η το ρουτερ, οπτ μην παιδευεσαι με τους κωδικους
    συνηθεστερο η καρτα δικτυου. αν την απενεργοποιησεις/ ενεργοποιησεις απο διαχειριση συσκευων χωρις να πειραξεις καθολου το modem, η αν πατησεις το troubleshoοting/ επιδιορθωση στο μενου με το κιτρινο τριγωνακι τοτε επανερχεται?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 04-12-17 στις 18:45.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σωστα ... αλλα μπορει να χανει και IP το modem, επισης λεει οτι το modem δεν κρατει το password ... αλλα ναι καλο ειναι να κοιταξει και τις ρυθμισεις στην καρτα του pc ... θα φανει με την επομενη ερωτηση
    Τι κανει σε ολες τις συσκευες (κινητα, laptop κλπ) 'η μονο σε μια? ή δεν δοκιμασες κινητα κλπ? αν τα αλλα δεν εχουν θεμα κατι με την ασυρματη καρτα στο συγκεκριμενο pc
    Το pc ειναι ασυρματα? αν ναι δοκιμασε με καλωδιο και το αντιστροφο

  11. #11
    Εγγραφή
    02-12-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το pc ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα μεσω ethernet. Η αποσυνδεση γινεται σε ολες τις συσκευες (pc/laptop,κινητο).

    - - - Updated - - -

    Επισης οταν κανω troubleshoot αφου ξεσυνδεθει μου γραφει αυτο https://gyazo.com/6cd0fa3032df47d859e193bed00f2acf

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν στο κανει σε ολες τις συσκευες, ή χανει την ip το modem (layer 3 issue) με το dslam παροχου, ή εχει προβλημα (και μαλλον αυτο αν δεν θυμαται το password) ισως το log του modem δειξει κατι, και μαλλον πας για support, δεν το εχω για να σου πω ποιες αδυναμιες εχει

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Εντύπωση - Παρουσίαση του Netgear Nighthawk D7000 AC1900.
    Από xar1s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 16:04
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-18, 19:10
  3. [Other] Asus DSL-AC68U vs TP-LINK Archer VR2800 v1 vs NetGear Nighthawk X4S (D7800)
    Από R3dBull στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 09:57
  4. [Netgear] Προβλημα με καινούριο Netgear Nighthawk AC 1900
    Από Valek στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 09:09
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 11:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας