Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Καλησπέρα στο community.

    Πρόσφατα, έφυγα από τη WIND και πήγα στον ΟΤΕ. Ο λόγος που έφυγα από τη WIND ήταν καθαρά το ότι ήθελα VDSL και η WIND δε μπορούσε να μου το παρέχει, κάτι που μπορούσε να μου δώσει ο ΟΤΕ (ή έτσι φαινόταν τουλάχιστον). [Πρόκεται για Θεσσαλονίκη, μένω κοντά στο κέντρο μίας πολυσύχναστης και καλής περιοχής]

    Κάνουμε λοιπόν αίτηση μεταφοράς στον ΟΤΕ για 50άρι VDSL το οποίο φαινόταν ότι ήταν διαθέσιμο στην περιοχή μου. Εχθές, Παρασκευή 01/12 ήταν η ημέρα ενεργοποίησης. Έρχεται ο τεχνικός με το ρούτερ να κάνει τη σύνδεση, και μας λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσουμε ποτέ 50άρι VDSL. Ο λόγος είναι διότι η πολυκατοικία μας είναι συνδεδεμένη σε άλλο καφάο. Ειρωνικό μεν, διότι έχουμε καφάο 20 μέτρα από το σπίτι μας, αλλά απότι φαίνεται είμαστε συνδεδεμένοι σε ένα άλλο που είναι δύο δρόμους πιο κάτω. Το ρούτερ αυτή τη στιγμή είναι συγχρονισμένο στα ~12Mbps. Με τη WIND όμως έπιανα 14Mbps !

    Έχω μιλήσει αρκετά με τον ΟΤΕ και προφανώς θα γίνει υποβάθμιση του πακέτου καθώς δε μπορούν να μου παρέχουν 50άρι VDSL. Αυτοί όμως μου λένε ότι το ταβάνι στην περιοχή μου είναι τα 12Mbps, η οποία ταχύτητα απ'ότι λένε είναι επιτεύξιμη με 30άρι VDSL πρόγραμμα. Εάν πάω σε 24άρι ADSL θα πιάνω κατά πάσα πιθανότητα λιγότερο.

    Επίσης, με το που άλλαξα στον ΟΤΕ, κάθε φορά που δέχομαι κλήση πέφτει η σύνδεση του Internet. Ακόμη, δε φαίνεται να είναι ζήτημα του δικού μου εξοπλισμού, καθώς ακόμη και χωρίς καθόλου τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες και μονάχα το router συνδεδεμένο στην κεντρική τηλεφωνική μπρίζα, η σύνδεση πέφτει. Και όλα αυτά με ένα reproduction rate 95/100.

    Οι διάφορες ερωτήσεις που έχω να κάνω:

    - Είναι δυνατόν να μπορούσα με 24άρι ADSL της WIND να πιάνω 14Mbps και με τον ΟΤΕ να μην μπορώ να πιάσω ούτε 14? Αυτοί μου λένε όπως είπα παραπάνω ότι ακόμη και με 30άρι VDSL θα πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες από αυτές που έπιανα και με τη WIND. Μπορώ να απαιτήσω παραπάνω ψάξιμο και αναγκαστική επιδιόρθωση του ζητήματος, ή είναι ενδεχομένως λογικό ο εθνικός πάροχος τηλεπικοινωνιών να μη μπορεί να μου παρέχει τουλάχιστον την ταχύτητα που μου παρείχε η WIND;

    - Υπάρχει περίπτωση να γίνει αλλαγή ΚΑΦΑΟ? (Εννοώ όχι να αναβαθμιστεί το ΚΑΦΑΟ στο οποίο είμαστε, αλλά να μεταφερθούμε εμείς στο άλλο ΚΑΦΑΟ. Ο τεχνικός μας είπε ότι και καλά τα ΚΑΦΑΟ είναι προγραμματισμένα-αυτά που δεν έχουν αλλάξει ακόμα- να αντικατασταθούν κάποια στιγμή μέσα στο 2018) Έχω ακούσει ότι δεν είναι απλό ζήτημα και συνήθως γίνεται μονάχα σε περιπτώσεις μετακόμισης κ.ο.κ. Γνωρίζω ότι ο δρόμος μου κατά πάσα πιθανότητα έχει οπτικές ίνες, οι οποίες λογικά είναι με εκείνο το ΚΑΦΑΟ στη γωνία, το οποίο όμως δεν είναι αυτό στο οποίο είμαστε εμείς συνδεδεμένοι.

    - Δικαιούμαι ακόμη να κάνω ακύρωση της αίτησης μου για μεταφορά στον ΟΤΕ; Ακούω πάρα πολλά διαφορετικά σενάρια. Ο ίδιος ο τεχνικός που ήρθε χθες το πρωί μας είπε ότι από τη στιγμή που δε μπορούν να μας παρέχουν τις υπηρεσίες που αρχικά υπογράψαμε μπορούμε να το ακυρώσουμε. Σήμερα από το 13888 μου είπαν ότι δε γίνεται να ακυρωθούν αιτήσεις που έγιναν από καταστήματα, αλλά μόνο οι τηλεφωνικές (????????), ενώ στο κατάστημα του ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν έχει σχέση το αν έγινε σε κατάστημα ή όχι. Εν ολίγεις, στίγμα μηδενικής συννενόησης.

    Έχει δηλωθεί βλάβη για το θέμα με τις κλήσεις και τις αποσυνδέσεις. Δε ξέρω εάν για αυτό υπάρχει κάτι που μπορώ εγώ να κάνω μέχρι τις 05/12, αλλά το Internet είναι borderline άχρηστο, μιας και για το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω για gaming κτλ μιας και δεν είναι λύση π.χ. να βγάλω το τηλέφωνο, γιατί συνεχίζει και πέφτει. Δε ξέρω αν κάποιος από εσας μπορεί να εξηγήσει τι συμβαίνει, αν και ίσως έχει μικρή σημασία πλέον μιας και θα το δουν οι τεχνικοί τους.

    Θα ήθελα βοήθεια σας, σας παρακαλώ πολύ, στη λύση κάποιων από των παραπάνω αποριών μου. Νιώθω μεγάλη απελπισία με την όλη κατάσταση, μιας και εν ολίγεις πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος. Έφυγα από τη WIND γιατί δεν ήθελα άλλο μικρές ταχύτητες ADSL και ήθελα επιτέλους να απολάυσω κάτι καλύτερο, και όχι μόνο δε θα έχω αυτό, αλλά θα έχω και χαμηλότερες ταχύτητες ΚΑΙ θα πληρώνω και παραπάνω (δεδομένο δε ότι στον ΟΤΕ έχω και χειρότερο πακέτο τηλεφωνίας από αυτό που έιχα στη WIND, αλλά ήμασταν διατεθειμένοι να κάνουμε αυτή τη θυσία για ένα καλύτερο Internet).

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και ελπίζω στη βοήθειά σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonym81 : 02-12-17 στις 21:19.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2003
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    82
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    221999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Sercomm Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΚΑΦΑΟ δεν μπορείς να αλλάξεις ότι και να γίνει.
    Η μόνη περίπτωση να βελτιωθεί αισθητά η ταχύτητα ίντερνετ μέσω τηλεφωνικής γραμμής είναι να αναβαθμιστεί το ΚΑΦΑΟ που είσαι συνδεδεμένος. Μάθε τον αριθμό του (τον γράφει πάνω όπως και στην κολώνα /κουτί που συνδέεται η πολυκατοικία σου) και μπορείς να μάθεις από εδώ μέσα ακριβώς αν και πότε είναι προγραμματισμένο να γίνει αυτό.

    Αίτηση υπαναχώρησης μπορείς να κάνεις μέχρι 14 μέρες από την υπογραφή της σύμβασης αν δεν κάνω λάθος.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αίτηση υπαναχώρησης μπορείς να κάνεις μέχρι 14 μέρες από την υπογραφή της σύμβασης αν δεν κάνω λάθος.
    Η αίτηση υπεγράφη 1 μήνα πριν την ενεργοποίηση, δηλαδή κατά τις 30/10-1/11. Φαντάζομαι λοιπόν ότι υπαναχώρηση δε γίνεται, εάν είναι 14 μέρες μετά την υπογραφή και όχι την ενεργοποίηση.

    Για το θέμα της ταχύτητας που ανέφερα γνωρίζεις κάτι; Πιο πολύ αυτό με καίει. (Εννοώ αυτό που ανέφερα σχετικά με WIND-OTE)

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Υποβαθμιση σε dsl δικαιουσαι σιγουρα. αν εχεις το Modem της wind δες ας τυχον παιζει καλυτερα. ο εξοπλισμος μπορει να δημιουργει τετοια αποκλιση
    για υπαναχωρηση, κοιτα αν υπαρχει ορος που να λεει περι αποδοχης η μη της αρχικης ταχυτητας κλειδωματος. δεν ξερω αν τον βαζουν πλεον
    και σε καθε περιπτωση εχεις το χαρτι της λανθασμενης ενημερωσης για διαθεσιμοτητα, απο την οποια πειστηκες να υπογραψεις

    αλλαγη καφαο παντως δεν παιζει.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποβαθμιση σε dsl δικαιουσαι σιγουρα. αν εχεις το Modem της wind δες ας τυχον παιζει καλυτερα. ο εξοπλισμος μπορει να δημιουργει τετοια αποκλιση
    Την υποβάθμιση ξέρω ότι τη δικαιούμαι, το πρόβλημα μου είναι εάν θα έχω τις βασικές "στοιχειώδεις" ταχύτητες που είχα με τη WIND, δηλαδή τουλάχιστον αυτά τα 14Mbps.

    Δοκίμασα με το ρούτερ της WIND αλλά δε συνδέεται καν στο Internet, παρά το γεγονός ότι όλα τα λαμπάκια ανάβουν κανονικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    το ιντερνετ ειναι λογικο να μην συνδεεται χωρις κωδικους, αλλα αφου συγχρονιζει, στα ποσα?

    το 14 vs 12 το βλεπεις στα στατιστικα του μοντεμ η σε speedtest?

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ιντερνετ ειναι λογικο να μην συνδεεται χωρις κωδικους, αλλα αφου συγχρονιζει, στα ποσα?

    το 14 vs 12 το βλεπεις στα στατιστικα του μοντεμ η σε speedtest?
    Το 1ο δε το τσέκαρα, θα το ξανατσεκάρω αύριο εάν δοκιμάσω.

    Το 14vs12 το βλέπω στα στατιστικά του μόντεμ. Προφανώς στο speedtest μου βγάζει κανά 2άρι κάτω στο καθένα.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την υποβάθμιση ξέρω ότι τη δικαιούμαι, το πρόβλημα μου είναι εάν θα έχω τις βασικές "στοιχειώδεις" ταχύτητες που είχα με τη WIND, δηλαδή τουλάχιστον αυτά τα 14Mbps.

    Δοκίμασα με το ρούτερ της WIND αλλά δε συνδέεται καν στο Internet, παρά το γεγονός ότι όλα τα λαμπάκια ανάβουν κανονικά.
    Αν δεν με απατά η μνήμη μου ο ΟΤΕ εκπέμπει με λίγο πιο χαμηλή ισχύ εκπομπής και/ή έχει μεγαλύτερο SNR rate στα προφίλ του, οπότε είναι πολύ σύνηθες να είναι 1-2 Mbps κάτω από εναλλακτικούς. Αυτό δεν θα το πάρεις πίσω, δηλαδή η διαφορά 12-14 είναι φυσιολογική ανάλογα με τον εξοπλισμό και τις ρυθμίσεις του εκάστοτε παρόχου.

    Από κει και πέρα όταν/εάν ενεργοποιηθεί η καμπίνα στην οποία όντως ανήκεις, θα είσαι ΟΚ και θα πιάνεις τότε 50+. Υπομονή, τώρα ξεκινήσαμε τα πανηγύρια αυτά.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:26
  2. Μπορεί να γίνει ανάκτηση μηνύματων στο viber ?
    Από yiannis010 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 13:08
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 13:24
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 02:31
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-17, 21:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας