Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ubuntu και opera 47

    Στο thunderbird που έχω στο ubuntu 15.10, είδα ένα παλιό mail message στα bulk με τίτλο 'Verification code' για yahoo. Είναι ένα παλιό mail, που ούτε είχα ασχοληθεί. Τέλος πάντων, μπήκα, και είχε πολύ λίγα λόγια:για να εξασφαλίσετε τον λογαριασμό σας yahoo, κάντε click στο button. Πώς την πάτησα, και έκανα click. Με στέλνει από τον thunderbird στον opera, και κοκκινίζει όλη η οθόνη, με σχετικό μήνυμα από τον opera ότι μάλλον πρόκειται για επικίνδυνο link. Θέλετε να συνεχίσετε ή όχι; Φυσικά, ούτε καν όχι δεν πάτησα. Έκλεισα το tab, και η ιστορία σταμάτησε εκεί. Με έσωσε ο Opera. Λειτούργησε ατο ubuntu σαν πολύ δυνατό antivirus!!

    Η βοήθειά σας:χωρίς, όπως σας περιέγραψα, να έχω δώσει στοιχεία τού λογαριασμού yahoo mail, είναι απαραίτητο να αλλάξω password; Μάλλον για phishing πρόκειται, αλλά το phishing, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει να κάνει μόνο με το να δίνεις στοιχεία. Μπορεί να κλέψει cookies ο attacker, και έχει τα στοιχεία σου. Πάντως, αυτό έγινε την Παρασκευή. Εδώ και 48 ώρες. Εάν είχα πρόβλημα, δεν θα είχε φανεί; Εσείς τί λέτε;

    υγ λόγω του ότι όλα αυτά έγιναν σε ubuntu περιβάλλον, ακόμα και ο opera να μην το έκοβε, νομίζω δύσκολα θα είχε κάποιος πρόβλημα. Λόγω ubuntu.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 03-12-17 στις 22:27.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το Phising δεν το ενδιαφέρει αν έχεις windows, linux, osx, sdikros
    Αν δεν έδωσες τα στοιχεία σου τότε είσαι οκ, προσωπικά για να μην το σκέφτομαι θα άλλαζα και κωδικό, άσχετα αν δεν τον έδωσα πουθενά


    Ακόμα για καλύτερους ύπνους, ελπίζω να έχεις ενεργό το 2-step verification

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ότι λέει ο sdikr, λογικά είσαι οκ.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελπίζω να έχεις ενεργό το 2-step verification
    Το 2-step verification δεν το έχω ενεργό για έναν μόνο λόγο:διότι, για να το κάνεις ενεργό, τουλάχιστον απ' ό,τι ξέρω και το είχα ενεργοποιήσει για έναν φίλο στο παρελθόν για gmail, και πάλι εκεί πρέπει να δώσεις κινητό για να σου στείλουν έναν κωδικό. Τί να το κάνω έτσι; Δεν έχει νόημα. Εάν είναι να δώσω κινητό, δίνω απευθείας το κινητό μου στο προφίλ μου στο λογαριασμό, και τέλος. Κάτι που σε καμία πείπτωση δεν θέλω να κάνω:να δώσω κινητό.

    Εκτός και εάν έχει αλλάξει κάτι στο 2-step, και μπορείς να το έχεις on χωρίς να δώσεις κινητό.

    Αλλά και πάλι, ερώτηση:εάν κάποιος attacker μπει στο account, δεν μπορεί να παίξει με 2-step και τις 3 ερωτήσεις επαλήθευσης, και όλες αυτές οι μέθοδοι ασφαλείας να αποδειχθούν ανούσιες;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2-step verification δεν το έχω ενεργό για έναν μόνο λόγο:διότι, για να το κάνεις ενεργό, τουλάχιστον απ' ό,τι ξέρω και το είχα ενεργοποιήσει για έναν φίλο στο παρελθόν για gmail, και πάλι εκεί πρέπει να δώσεις κινητό για να σου στείλουν έναν κωδικό. Τί να το κάνω έτσι; Δεν έχει νόημα. Εάν είναι να δώσω κινητό, δίνω απευθείας το κινητό μου στο προφίλ μου στο λογαριασμό, και τέλος. Κάτι που σε καμία πείπτωση δεν θέλω να κάνω:να δώσω κινητό.

    Εκτός και εάν έχει αλλάξει κάτι στο 2-step, και μπορείς να το έχεις on χωρίς να δώσεις κινητό.

    Αλλά και πάλι, ερώτηση:εάν κάποιος attacker μπει στο account, δεν μπορεί να παίξει με 2-step και τις 3 ερωτήσεις επαλήθευσης, και όλες αυτές οι μέθοδοι ασφαλείας να αποδειχθούν ανούσιες;
    Ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το πάθος με το να μη δίνετε κινητό. Τέλος πάντων, ανάλογα το site μπορεί να υπάρχουν εναλλακτικές, η google για παράδειγμα σε αφήνει να τυπώνεις κωδικούς μίας χρήσης.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-17, 20:19
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-17, 00:01
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 14:26
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:56
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας