Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-06-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    24mbps wanna be...
    DSLAM
    HOL - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Angry
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Ας γράψω και εγώ το πόνο μου μπας και μου περάσει ο καημός :P

    Λοιπόν, μέχρι και μια εβδομάδα πίσω είχα μια ταπεινή σύνδεση adsl και συγχρόνιζα με 11.000 περίπου από αστικό κέντρο, όλα καλά όλα ωραία δεν είχα ποτέ προβλήματα. μετά με ειδοποιήσανε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl 50 στην περιοχή μου και εννοείτε το προχώρησα κατευθείαν, τεσπα μην τα πολυλογώ την Τετάρτη μετά από αρκετή αναμονή ενεργοποιήθηκε η vdsl υπηρεσία και περάσαμε κωδικούς στο router και πλέον συγχρόνιζα με περίπου 36.000 και 4,999.

    Μέχρι εδώ όλα καλά και ωραία, μιλώντας με το τεχνικό μου είπε ότι θα έπρεπε να βλέπω ταχύτητες κοντά στα 50.000 μιας και η καμπίνα είναι περίπου στα 550 μέτρα από το σπίτι, και μου έστειλε τεχνικό τους να το δει από κόντα.....
    Εκεί αρχίζει το παρατράγουδο, έρχεται ο τεχνικός το Σάββατο το πρωί πρωί μέσα στο σπίτι, χωρίς να έχει το ιδικό μηχάνημα για test vdsl, αποσυνδέει το router μου που έπαιζε κανονικά μέχρι εκείνη την στιγμή στις 37.000 και μου βάζει ένα δικό του ZTE που έγραφε πάνω HOL, και μου λέει πιο vdsl? εδώ είσαι με adsl και μου δείχνει το κινητό του τα στατιστικά από το router του, και όντως η γραμμή είχε γυρίσει όπως ήταν πριν ενεργοποιηθεί το VDSL.

    Του λέω έτσι και έτσι ότι πριν 1 λεπτό είχα vdsl με τις τάδε ταχύτητες, μου λέει πάω στην κολόνα να δοκιμάσω, βγαίνουμε έξω τραβάω μπαλαντέζα και πάει στην κολονίτσα που είναι στο χωράφι μου η οποία μου δίνει το καλώδιο, και κουμπώνει πάλι το router του και βλέπει τα ίδια που έβλεπε και στο σπίτι.

    Τεσπα δεν βγάζει καμία άκρη μιλάει στο τηλέφωνο με τεχνικό τις vodafone 2-3 φορές και μου λέει δεν μπορώ να κάνω κάτι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στην καμπίνα του ΟΤΕ, το μόνο που προσπάθησε ήταν να κλείσει την adsl πόρτα που έβλεπε ανοικτή από το app του με την βοήθεια του τεχνικού στο τηλέφωνο και την κλείνουν αλλά η κατάσταση μου δεν άλλαξε η γραμμή παρέμεινε σε adsl.
    Στην συνέχεια δήλωσε βλάβη και μου λέει ότι θα πρέπει να αναλάβει ο ΟΤΕ την υπόθεση, μένω λίγο παγωτό μιας και το Σαββατοκύριακο δεν θα είχα ίντερνετ και φεύγει, στην συνέχεια προσπάθησα απο μόνος μου να μιλήσω με τεχνικό μπας και μπορούσα να επαναφέρω έστω την ADSL σύνδεση περνώντας κωδικούς otenet, τους δικούς μου ή και τους guest αλλά μάταια δεν καταφέραμε τίποτα.

    Σήμερα ημέρα δεύτερα 2+ μέρες χωρίς ίντερνετ γυρνώντας το μεσημέρι από δουλειά παρατηρώ ότι το router έχει ξανά συνχρονίσει με VDSL2 και επέστρεψε το 4999/37000 αλλά το λαμπάκι του ίντερνετ παραμένει κόκκινο, ξαναπήρα τηλέφωνο τεχνικό και προσπαθήσαμε να περάσουμε κωδικούς και τα συναφή αλλά πάλι μάτεα, μου λέει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι περαιτέρω γιατί εκκρεμεί ακόμα τεχνική απάντηση του ΟΤΕ από την βλάβη μου....
    Αυτά, τι λέτε να έγινε και έπαθε ότι έπαθε η γραμμή μου; Είναι δυνατόν από ένα παλιό router να στράβωσε η κάρτα τις καμπίνας και τραβάω ότι τραβάω;;;

    Να σημειώσω ότι έχω και δεύτερο δικό μου ρούτερ ASUS DSL-AC52U AC750 αλλά δεν αλλάζει κάτι τα ίδια δεν έχω internet.

    Από το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στο σπίτι μου το έχω ένωση με Scotchlok με καλώδιο CAT6 είναι μόλις 3 μέτρα και πάει καρφί σε μια μοναδική μπρίζα που κουμπώνει το spliter τηλέφωνο/ρούτερ οπότε δεν τίθεται κανένα θέμα δικής μου καλωδίωση.

    Παρακάτω και μια φωτό από την γραμμή μου:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2017-12-04, 5.08.49 μμ.png 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  200,2 KB 
ID: 189077Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2017-12-04, 5.09.49 μμ.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  122,4 KB 
ID: 189076

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17300 Kbps/2047Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Tp-link archer d2 ac750
    SNR / Attn
    6(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλε μου.
    Ο συγχρονισμός σου επανήλθε σε vdsl.
    Είσαι σε vdsl2 πρωτόκολο G.993.2.
    Οπότε το αρχικό θέμα του συγχρονισμού διορθώθηκε. Το δικό σου ρούτερ είναι μια χαρά απλά πριν το κουμπώσεις στη γραμμη σιγουρέψου ότι θα έχει επιλεγμένο πρωτοκόλο μόνο το vds2 & vdsl2+. Σε κάποια dslam παίζει το bug ότι όταν συγχρονίσει dsl εξοπλισμός επάνω γυρνάει η πόρτα σε dsl.
    Τώρα ουσιαστικά δεν σε κάνει authentication ομως. Οπότε δύο τα ενδεχόμενα: 1. Σου φτιάχουν νέο password, κανεις ένα hard reset και το ξαναδοκιμάζεις, 2. Αν δεν πιάσει πάει πάλι βλάβη ΟΤΕ αλλά για άλλο λόγο, για συγχρονισμό χωρίς πρόσβαση.
    Με προβληματίζει ότι το attainable είναι αισθητά μεγαλύτερο από το actual που σημαίνει ότι κάτι ξεφεύγει. Αν δεν είναι ο χώρος σου με τις μετατροπές που έχεις κάνει από πλευράς σου, μάλλον χάνεται στο εναέριο ή στα εναέρια καλώδια.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-06-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    24mbps wanna be...
    DSLAM
    HOL - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μέρα τέταρτη και το πρόβλημα παραμένει. Ξαναφτιαξαμε καινούριους κωδικούς κάναμε hard reset αλλά παραμένει κόκκινο το router....
    Ναι εγώ είμαι καθαρός 100% σε θέμα καλωδίωσης.
    Άντε να δούμε μιλάω κάθε μέρα με τεχνικούς μήπως και σπρώξουμε το πρόβλημα, αλλά ο ΟΤΕ δεν βιάζεται ιδιαίτερα από ότι φαίνεται.
    Έχει δηλωθεί βλάβη από το πρωί του Σαββάτου στον ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nerven : 05-12-17 στις 15:54.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    OTE και Πρέβεζα τα ζώα μου αργά. Υπομονή.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-06-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    24mbps wanna be...
    DSLAM
    HOL - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κοντεύω πέμπτη μέρα και το internet άφαντο...

  6. #6
    Εγγραφή
    04-06-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    24mbps wanna be...
    DSLAM
    HOL - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πριν 7 μέρες το Σάββατο το πρωί (αρχικό ποστ), είχε κοπή το vdsl.
    Σήμερα Σάββατο πάλι και ακούστε να γελάσετε, μιλάω καθημερινά με τεχνικούς και έχουμε κάνει 3 βλάβες στον ΟΤΕ χωρίς κανένα αποτέλεσμα, ίσως εκτός της πρώτης που γύρισε η γραμμή και πάλι σε vdsl από adsl.
    Σήμερα λοιπόν Σάββατο βράδυ κατά της 11μμ είχε έντονη κακοκαιρία με κεραυνούς, σε μια φάση πέφτει κεραυνός και κόβεται το ρεύμα για μισό δευτερόλεπτο, ε από εκείνη την στιγμή επανηλθε και το internet.

    Γελάνε και οι πέτρες!! Τι να πω. Κάθε φορά που θα έχουμε προβλήματα με το Ίντερνετ να παρακαλάμε το θεό να το φτιάξει στην κυριολεξία!!! Χαχαχα.....

  7. #7
    Εγγραφή
    04-06-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    24mbps wanna be...
    DSLAM
    HOL - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, δεν ξέρω τι γίνεται αλλά το vdsl δείχνει να μην μας αγαπά, μετά από 6 περίπου μήνες μετά την ενεργοποίηση της vdsl και σχεδόν ένα μήνα χωρίς internet τώρα βλέπω η ταχύτητα έχει πάρει την κατιούσα...

    Πριν περίπου 6μηνες:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  F4CCF00A-9FC0-4C47-A7D7-AD9EF3DAED10.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  200,2 KB 
ID: 194014





    Και σήμερα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4745170B-8E43-42FC-8198-F50025F821EF.jpeg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  253,2 KB 
ID: 194015





    Στην καλωδίωση μου δεν άλλαξε το παραμικρό....

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Στην περιοχή σου έχουν μπει νέες καμπίνες ;
    Έλενξες την καλωδίβση σου;

  9. #9
    Εγγραφή
    04-06-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    24mbps wanna be...
    DSLAM
    HOL - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι επαρχία και εκτός πόλεως (ένα σπίτι εδώ ένα 50 μέτρα πιο κάτω), ναι από την μεριά μου είμαι καθαρός 100%, καινούριες καμπίνες δεν εχουν μπει απο το καλοκαίρι του 2017 που ξεκίνησε η αναβάθμιση.
    Απο την καμπίνα είμαι περίπου 800μέτρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Αν είναι απο της παλίες συνδέεσαι στο αστικό κέντρο για ατό αυτή η ταχύτητα αν έχεις απο της νεες αλλίως ζήτα να σε βάλουν σε 30 να μην πληρώνεις άδικα 50 και να έχεις 32
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχείο λήψης.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  7,7 KB 
ID: 194028

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:42
  2. Καρφωμένο στα 30 με VDSL 50
    Από lympero στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 15:22
  3. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39
  4. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  5. Νέα σύνδεση VDSL 50 - Κάποιες απλές ερωτήσεις
    Από gmantakis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 11:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας