Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2016
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE-Δίοδος/HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Καλησπέρα στο forum, θα ήθελα τα φώτα σας αν γίνεται όσον αφορά ένα πρόβλημα που έχω στην τηλεφωνική γραμμή και πως μπορώ να πείσω εν τέλει την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote να στείλει τεχνικό για έλεγχο εκτός του σπιτιού.
    Μένω σε μονοκατοικία στην οποία έχω δύο γραμμές οι οποίες εγκαταστάθηκαν κατά το χτίσιμο του σπιτιού και λειτουργούν έκτοτε χωρίς να έχει γίνει κάποια διακοπή. Και οι 2 στην Cosmote και οι 2 πέρνουν από την ίδια καμπίνα και οι 2 έχουν το ίδιο modem router το speedport entry 2i μόνο που αυτή που βρίσκεται στο ισόγειο δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ για internet παρά μόνο για τηλέφωνο μέχρι πριν λίγο καιρό που αποφάσισα να ξεκινήσω να την χρησιμοποιώ. Η καλωδιακή απόσταση από το box του ΟΤΕ μέχρι και το πάνω διαμέρισμα είναι μεγαλύτερη, παρόλα αυτά αντί η πάνω να έχει μεγαλύτερο attenuation έχει η κάτω η οποία και μου παρουσιάζει συνέχεια προβλήματα (αποσυγχρονίζει συνέχεια και έχω και μια μεταβολή της τάξεως τον 3000 kbps ειδικά μέσα στη μέρα μετά από αποσυγχρονισμό. Να σημειώσω ότι το attenuation παραμένει σταθερό και κάθε φορά πριν αποσυγχρονίσει έχω πολλά fec (80000-90000) hec (10000-20000) και λίγα crc(80-200) μέσα σε 6-7 ώρες). Πάμε τώρα στο τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Καταρχήν άφησα για μερικές μέρες το modem επάνω στο box έξω από το σπίτι με καλώδιο κατευθείαν από το καφάο για να παρακολουθώ την πορεία του για 4 μέρες και πήρα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα είτε με splitter είτε χωρίς αν και η γραμμή είναι ευρυζωνική και εγώ δεν χρησιμοποιώ πια το τηλέφωνο. Μετά δανείστικα ένα tp-link w8960n με broadcom chipset μιας και το chipset του dslam είναι το ίδιο και το πρόβλημα επίσης συνεχίστηκε. Αφού τα έκανα αυτά κάλεσα την εξυπηρέτηση και δήλωσα βλάβη ορίζοντας το προφίλ στα 15 πετυχαίνοντας λίγο καλύτερο συγχρονισμό αλλά και πάλι αποσυνδέσεις. Ξανακάλεσα και αλλάξαμε το profile στα 14 όπου εκεί εν μέρει βελτιώθηκαν τα σφάλματα αλλά τα σφάλματα συνέχιζαν. Ξανακάλεσα και του λέω κατέβασέ το μου στα 13 όπου εκεί αργούσε περισσότερο να αποσυγχρονίσει αλλά πάλι τα ίδια. Ξανακάλεσα και ο κύριος ευγενέστατα μου είπε και τι θέλετε να κάνουμε εμείς αφού του εξήγησα ακριβώς τις αλλαγές που είχα κάνει με τους συναδέλφους του και του είπα να το βάλει παρακάτω στο 12 και να δούμε τι θα γίνει. Το έβαλε και αφού νόμιζα ότι είδα μια βελτίωση γιατί δεν είμαι και όλη μέρα σπίτι ό,τι βλέπω από το log παρατήρησα στο skype και στο viber από pc και σε μερικά ένα online παιχνίδι που παίζω μεγάλο ping. Και είπα να κάνω ένα ping το 8.8.8.8 να δω τι κάνουμε και στον dns της google που εκεί στην πάνω γραμμή είμαστε στο 30 και είδα ότι ήμουν 90 ms. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και του λέω να μου το αλλάξει σε fastpath μήπως και δω κάτι χαμηλώτερο και ενώ όντως είδα στα 60 ms οι αποσυνδέσεις πάνε βροχή. Ξανακάλεσα και το γύρισα σε interleaved και το profile ελεύθερο. Πείτε μου τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί και τη σημείωση παρακάτω την ανέφερα στο τεχνικό τμήμα μπας και έχει σχέση αλλά τίποτα.

    **ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η γραμμή στο πάνω διαμέρισμα πριν από χρόνια είχε ακριβώς μας ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και επειδή τότε και πάλι η Cosmote με έγραψε πατώκορφα χιλιάδες φορές και δεν έστελνε τεχνικό πήγα στη hol που αφού ήρθε και έκανε και αυτή έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης και δεν βρήκε τίποτα βρήκε πρόβλημα σε ένα καφάο πιο κάτω από το σπίτι και το πρόβλημα λύθηκε.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια και συγγνώμη για την έκθεση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ok.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  77,8 KB 
ID: 189097
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kjssplass : 05-12-17 στις 01:17. Αιτία: Προσθήκη screenshots

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν θα ειναι ιδιες γραμμες η πανω και η κατω γιατι θα ειχαν το ιδιο προβλημα, απο καπου αλλου θα παιρνει σημα η πανω
    Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποιο ηλεκτρικο μηχανημα στη κατω γραμμη, πχ boiler, καλοριφερ 'η κατι που κανει παρεμβολες, αυτο μπορει να ειναι κοντα στο box στο σπιτι ή στη γραμμη οτε πχ σε μια κολωνα μαζι με καλωδια δεη ή στο καφαο
    Τα στοιχεια που δειχνεις σχετικα ειναι καλα, αλλα εξαρταται ποση ωρα ειναι απνω το modem
    Για να πεισεις την εξυπηρετιση πελατων νομιζω πρεπει να εχεις αποσυνδεσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    30-07-2016
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE-Δίοδος/HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ειναι ιδιες γραμμες η πανω και η κατω γιατι θα ειχαν το ιδιο προβλημα, απο καπου αλλου θα παιρνει σημα η πανω
    Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποιο ηλεκτρικο μηχανημα στη κατω γραμμη, πχ boiler, καλοριφερ 'η κατι που κανει παρεμβολες, αυτο μπορει να ειναι κοντα στο box στο σπιτι ή στη γραμμη οτε πχ σε μια κολωνα μαζι με καλωδια δεη ή στο καφαο
    Τα στοιχεια που δειχνεις σχετικα ειναι καλα, αλλα εξαρταται ποση ωρα ειναι απνω το modem
    Για να πεισεις την εξυπηρετιση πελατων νομιζω πρεπει να εχεις αποσυνδεσεις


    Όσον αφορά το 1ο ήμουν μαζί με τους τεχνικούς κατά τη διάρκεια σύνδεσης των γραμμών γιατί πήγα μέχρι και την καμπίνα μαζί τους. Η σύνδεση έγινε ταυτόχρονη πριν από χρόνια. Μηχάνημα το αποκλείω γιατί η γραμμή δεν περνάει από ούτε καν κοντά από κάποιο. Είτε μέσα από τον τοίχο, είτε εκεί που βρίσκεται εκτός.Και πάλι όταν το κούμπωσα κατευθείαν επάνω στο καλώδιο που έρχεται από το καφάο θα είχα δει διαφορά γιατί είναι έξω από το σπίτι και μακριά από τα πάντα. Όταν κάλεσα για αποσυνδέσεις μου είπαν από μόνοι τους ότι εκείνη την περίοδο είχαν δει 27 το 3ημερο και ήταν η περίοδος που αναφέρω παραπάνω που ήταν σε fast path. Το uptime που ανέβασα ήταν στο 7ωρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν ειναι ιδια γραμμη θα εχουν και τα 2 θεματα, εσυ λες εχει μονο η μια αρα νομιζω θα ειναι σε αλλη καρτα η αλλη γραμμη και ας ησουν εκει και ας ειναι η ιδια γραμμη ... 'η ... το καλωδιο που παει στη πρωτη γραμμη εχει θεμα κοντα στο κουτι ... ΕDIT ... εκτος αν εκαναν καμια περιεργη συνδεση στο κουτι
    o oτε τι λεει για την διαφορα των 2 συνδεσεων?
    ...ελπιζω καποιος αλλος να φωτισει

    Για 7 ωρες νομιζω ειναι καλα με το συγκεκριμενο snr, μολις 24 crc λαθη, τα fec ειναι λαθη που εφτιαξε το modem
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 05-12-17 στις 18:38.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ + κολώνες.
    Από StavvFF στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-20, 22:20
  2. Πρόβλημα με γραμμή
    Από giannis1345 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 22:28
  3. Συχνές αποσυνδέσεις σε γραμμή ADSL Cosmote
    Από iMavropoulos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 01:11
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 00:59
  5. VDSL50 σε γραμμή ISDN - δεν είναι συμβατά?
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 13:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας