Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 138

Θέμα: ASUS DSL-AC55U

  1. #31
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mαλλον το εβαλες σε rescue mode κατα λαθος
    Aν ετυχε και αμεσως μολις περασες το λογισμικο εκανες reset, μαλλον το εβαλες σε rescue mode, μολις κανεις αναβαθμηση, θελει reset μετα οταν ολα τα led ειναι αναμενα σε πληρη λειτουργικοτητα μετα την αναβαθμηση
    Επισης Αν πατησεις το reset πανω απο 10-12 δευτερα παλι θα μπει σε rescue mode

  2. #32
    Εγγραφή
    02-01-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όπως το περιγράφεις μάλλον εγώ φταίω! Το έκανα αμέσως μόλις έκανα την αναβάθμιση!

    Τώρα έχω κάνει ξανά όλες τις ρυθμίσεις και παίζει μια χαρά!

    Θεωρείς ότι χρειάζεται προληπτικά το reset ή ότι τυχόν bug υπήρχε στο προηγούμενο, τωρά πια έχει περάσει και δεν θα ωφελήσει το reset?

  3. #33
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δεν σου κανει καποιο προβλημα ασε ετσι, την επομενη αν θελεις κανεις προληπτικα

  4. #34
    Εγγραφή
    02-01-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ok, σε εύχαριστώ

    Θα δω πως θα πάει και ανάλογα θα κινηθώ

    Υ.Γ. Τσίτα μιλάμε το εργαλείο!!!

  5. #35
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    στη φωτο με τα στατιστικα που ανεβασες βλεπω το line att και θελω να σε ρωτησω,ποσο κλειδωνει με το snr του παροχου και ποια είναι η τιμη του πχ. 8 η 9 db ?

  6. #36
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι δυνατα απο θεμα hardware και το λογισμικο το εχουν φτιαξει αρκετα με τον καιρο, καποιες φορες εχει ακομα θεματακια, αλλα οτι αναφερουμε συνηθως φτιχνεται, το προβλημα ειναι οτι μερικες φορες φτιαχνουν κατι και χαλαει αλλο ... για κατω ή γυρω στα 100ευρω νομιζω αξιζουν αρκετα για απλη κοικιακη χρηση ειναι πολυ καλα

  7. #37
    Εγγραφή
    02-01-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για δείτε και πείτε μου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  68,7 KB 
ID: 190032
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  93,3 KB 
ID: 190033

    Όταν βάλω το Stability Adjustment 7,8 κλπ παίρνω ip 2.85........ ενώ αν το βάλω 6 τότε μου δίνει άλλη 95....

    Αλλάζει κάτι , κερδίζω ή χάνω κάτι?

  8. #38
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsiliscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δείτε και πείτε μου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  68,7 KB 
ID: 190032
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  93,3 KB 
ID: 190033

    Όταν βάλω το Stability Adjustment 7,8 κλπ παίρνω ip 2.85........ ενώ αν το βάλω 6 τότε μου δίνει άλλη 95....

    Αλλάζει κάτι , κερδίζω ή χάνω κάτι?
    η αλλαγη ip είναι από την επανεκκινηση που κανει.αν θες όμως απαντησε μου σε αυτό που σε ρωτησα πιο πανω.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-01-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με το Thomson του ΟΤΕ κλείδωνε σχεδόν στα 16 με SNR Margin 9

    Όταν πρωτοσύνδεσα το AC55u κλείδωσε σχεδόν στα 12 χωρίς να πειράξω καμία ρύθμιση.

    Μετά έβαλα χειροκίνητα ADSL2+ & ANNEX A και ανέβηκε πάνω απο 16. Στη συνέχεια πείραξα το SNR και αισίως κλείδωσε πάνω απο 19 χωρίς προβλήματα στη χρήση. Βέβαια η γραμμή μάζευε λάθη αλλά χωρίς να έχω προβλήματα.

    Το Θέμα που προέκυψε όμως σήμερα είναι πολύ σοβαρό και μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί Λύση. Επικοινώνησα τηλεφωνικά και με τον ΟΤΕ και είδαν και οι ίδιοι ότι κάτι δεν πάει καλά και έχουν ανοίξει αναφορά βλάβης.

    Λοιπόν, μετά το firmware update κι ενώ όλα δουλεύουν ρολόι έχοντας κλειδώσει στα 19, λέω να τα πειράξω λίγο μπας και κερδίσω ακόμη μεγαλύτερη ταχύτητα.

    Τί το ήθελα. Βάζω το SNR στα 8, apply & Reboot...

    Ανοίγει, συνδέεται και νάτα.....14.....!!!

    Ξαναχαμηλώνω snr, τίποτα πάλι σχεδόν 14. Να μην μακρυγορώ τηλεφωνώ στον ΟΤΕ γίνονται οι αρχικοί έλεγχοι και επαννεκινήσεις... τίποτα... Κουμπώνω το καλώδιο κατευθείαν πάνω στο ρούτερ, τίποτα. Αλλάζω το splitter πάλι τίποτα.
    Δοκιμάζω με το Thomson του ΟΤΕ... να σου τα 11 κάτι...!!! Αμάν!!!
    Τηλέφωνο πάλι στον ΟΤΕ όπου μιλάω με τον ίδιο τεχνικό,, το τσεκάρει και μένει άναυδος... Κάτι παίζει σίγουρα μου λέει... είσαι πολύ κοντά στο Κέντρο και δεν δικαιολογείται με τίποτα αυτή η ταχύτητα και συμπεριφοράς της γραμμής.

    Θα στείλω άμεσα αναφορά βλάβης να το δεί το τεχνικό τμήμα, μπορεί και να σου στείλω και νέο ρούτερ. Στη κουβέντα πάνω του ανέφερα αν θα μπορούσε να μου βελτιώσει το SNR και απάντησε ότι είναι πολύ πιθανό να το κανουν οι τεχνικοί που θα ελέγξουν το πρόβλημα της γραμμής

    Αναμένω λοιπόν τα νεοτερα!!! Το μάτιασα... χαχαχα

    Λέτε να φταίω εγώ που τάραξα τη γραμμή παιζωντας 3 ημέρες με το snr για να δω πόσο ψηλά μπορώ να κλειδώσω απροβλημάτιστα....??? Παίζει να φτιάξει? Θέλω τα 19 μου πίσω...χαχαχα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  62,3 KB 
ID: 190034

  10. #40
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με πειραγμενο σε πιο χαμηλο απο εσενα το snr απο το stability πηρες τηλεφωνο τον οτε?
    Το οτι εχει μονιμα πλεον 14 σημαινει οτι κλειδωσαν την γραμμη, για μονιμη σταθεροτητα, ισως να ειδαν χαμηλο snr και να νομιζουν οτι εχει θεμα η γραμμη?

  11. #41
    Εγγραφή
    02-01-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κοίτα, μπορεί να την πάτησα σαν πρωτάρης! Όντως το έκανα... χαχαχα

    Δεν μου είπαν τίποτα...!

    Βέβαια το δεύτερο τηλεφώνημα έγινε έχοντας το Thomson πάνω , το οποίο και θα το αφήσω έως ότου γίνουν οι έλεγχοι και με ενημερώσουν για το αποτέλεσμα!

    Το Θέμα είναι τώρα τί κάνουμε ???

    Θα μπορέσω λες ποτέ να έχω ξανά τα 19 ?

    Μπορώ να κάνω κάτι? Καμιά ελπίδα?

  12. #42
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωωχχχ ... ειδαν πιο χαμηλο snr, και ...
    ειτε το καταλαβαν και σε κλειδωσαν (δεν πιστευω γιατι μετα εβαλες το thomson που εχει το default snr και φαινεται μπερδευτηκαν) ... ειτε με χαμηλο snr θα νομιζαν οτι η γραμμη εχει θορυβο και σου εβαλαν fix profile για σταθεροτητα

    Οταν χαμηλωσουμε το snr δημιουργειται θορυβος στη γραμμη και crosstalk, που σημαινει πιο ασταθης γραμμη αφου το snr ειναι πιο χαμηλο αρα και πιο πολλα λαθη, και για αυτο οι παροχοι δεν δινου κατω απο 6 db στη καλυτερη
    Επισης δεν αρεσει στους παροχους να πειραζουμε εμεις το snr γιατι δημιουργει προβλημα και στους γειτονες με ασταθεια

    Τωρα μπορει να σε αφησουν κλειδωμενο μεχρι να βρουν τη τυχον βλαβη και ισως μονιμα ... θα ελεγα να κανεις το εξης
    Ξεσυνδεσε το οποιο modem για 5 λεπτα (θα το δουν) και μετα οταν το ανοιξεις απο αλλα 5 λεπτα, παρε τους τηλεφωνο και να τους πεις οτι βρηκες τι φταει ...
    πες τους οτι ηταν οι χαλκινες επαφες μεσα στη πριζα εκει που παταει το φις, ειχαν σκουρια
    Το καθαρησες και θα παρεις συντομα μετα τις γιορτες καινουρια, οποτε αν γινεται να σου αφησουν τη γραμμη ως ειχε πριν και να ακυρωσουν τη βλαβη
    Ομως μαλλον θα πρεπει να περιμενεις 2-3 μερες για τη διαρκεια της βλαβης
    Αν δεν σε ακουσουν αμεσως οταν κλεισει η βλαβη ξανα τηλεφωνο για να βαλουν την γραμμη οπως ειχε πριν ...
    καλη τυχη ...
    και φυσικα μην βαλεις λιγο καιρο το snr χαμηλα, γιατι συνεχιζουν να παρακολουθουν την γραμμη ... αν βαλεις ξανα το Asus επανω, ασε το stability adjustment στο disable και φυσικα αν ξανα παρεις τηλεφωνο το snr να ειναι παντα στο default

  13. #43
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    όταν πιο πανω εγραψα για το line att ενοουσα όλα αυτά.με το line att που εχει ο φιλος θα επρεπε όχι 16 να εχει αλλα 24 στη θεωρια και με πειραγμα του snr να σπαει και τη θεωρια όπως κανω και ας μαζευει λαθη,τα λαθη είναι άλλο ζητημα από το μαξ στη γραμμη.τι θελω να πω? ας εχω τη δυνατοτητα και μετα κανονιζω την ταχυτητα αναλογα για πιο σταθερη συνδεση κτλ. . για εμενα το 16 με line att 6 είναι τιποτα.να βαλει επανω το τομσον μετα να καλεσει το 13888 και να ζητησει fast αλλα ΕΛΕΥΘΕΡΟ 24αρι προφιλ.αφου παρει τα sms και δει την αλλαγη να κουμπωσει πανω το asus και ξεζουμισει τη γραμμη του..οχι να βαζει 7 το stability και να ανεβαζει 3 mbps!! εγω με 7 τερματιζω τη γραμμη στα 24.5 και εχω line att 12.5. μπορει το asus να μη κραταει τη συνδεση αλλα εχω τη δυνατοτητα να το κανω.βαζω λοιπον το stability στο 5 κλειδωνει το asus στα 23 και όλα οκ

    up:να προσθεσω όταν ο φιλος δει την αλλαγη να μην κανει τιποτα πριν εξακριβωσει πως η βλαβη εκλεισε.στην αναγκη αν δεν λαβει το αναλογο sms να καλεσει το 13888 και να ζητησει το κλείσιμο της βλαβης.μετα να κανει όλα τα κολπα με το asus
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 06-01-18 στις 19:48. Αιτία: up

  14. #44
    Εγγραφή
    02-01-2018
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια και τις συμβουλές.

    Αυτά παθαίνω σας πρωτάρης! Απο την άλλη βέβαια με έτρωγε κι εμένα, εφόσον πήρα το συγκεκριμένο μηχάνημα (που κάνει όλα αυτά που μπορεί να κάνει) γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Με έχουν τόσα χρόνια στα 16 και βλέπω ότι μπορώ να έχω 20 άνετα, του έδωσα και κατάλαβε. Νόμιζα ότι έχω άλλη γραμμή....
    Θα κάνω αύριο την αποσύνδεση του ρούτερ για κάνα 5λεπτο και μετά θα κάνω το τηλέφωνο να τους πω για σκουριά στο πριζάκι. Μετά θα απαιτήσω το ελεύθερο 24αρι, κλείσιμο βλάβης κλπ.
    Όντως, ψάχνοντας λίγο στο google αλλά και στο νετ γενικότερα και στο forum έιδα κάποια πράγματα για το line att... πιο κοντά δεν γίνεται....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  55,2 KB 
ID: 190038

  15. #45
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsiliscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια και τις συμβουλές.

    Αυτά παθαίνω σας πρωτάρης! Απο την άλλη βέβαια με έτρωγε κι εμένα, εφόσον πήρα το συγκεκριμένο μηχάνημα (που κάνει όλα αυτά που μπορεί να κάνει) γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Με έχουν τόσα χρόνια στα 16 και βλέπω ότι μπορώ να έχω 20 άνετα, του έδωσα και κατάλαβε. Νόμιζα ότι έχω άλλη γραμμή....
    Θα κάνω αύριο την αποσύνδεση του ρούτερ για κάνα 5λεπτο και μετά θα κάνω το τηλέφωνο να τους πω για σκουριά στο πριζάκι. Μετά θα απαιτήσω το ελεύθερο 24αρι, κλείσιμο βλάβης κλπ.
    Όντως, ψάχνοντας λίγο στο google αλλά και στο νετ γενικότερα και στο forum έιδα κάποια πράγματα για το line att... πιο κοντά δεν γίνεται....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  55,2 KB 
ID: 190038
    ακριβως,μονο όταν τους παρεις τηλεφωνο στη γραμμη να εχεις το τομσον τα υπολοιπα όπως τα ειπες.θα περιμενω να γραψεις τις απολαβες με το assus,κατι μου λεει ότι θα κλειδωσει γυρω στα 23.7 διχως αποσυνδεσεις...και θα βλέπεις ένα ατεναμπλ γυρω στα 26 με 27 που θα σε τσιτωνει για vdsl

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Asus dsl ac51
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-18, 16:51
  2. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 20:09
  4. Asus Z170- Pro vs. Asus Z-170 Pro Gaming έχουν διαφορές ουσιαστικές?
    Από Sebu στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 11:06
  5. [Asus] Πρόβλημα με VDSL Modem/Router + Asus RT-AC1200G+. Νεύρα σπασμένα.
    Από CreationP στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-17, 17:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας