Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2012
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Καλημέρα σε όλους,

    Είμαι παλιός χρήστης και διαβάζω το forum που και που αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Λίγη επιείκεια αν γράψω καμιά χαζομάρα

    Έπεσαν στα χέρια μου δύο πεταμένα (στην κυριολεξία) TG784 με firmware της forthnet που φαίνεται να είναι έκδοση 10.2.1.6 (!!).
    Διάβασα διάφορα threads και δοκίμασα με BOOTP/TFTP να αλλάξω την έκδοση σε 8.2.x ακόμα και 8.4.x (δοκίμασα 3-4 αρχεία)
    Το αρχείο κάθε φορά γίνεται upload, αλλά μετά το routeράκι bootάρει πάλι στην αρχική έκδοση. Υποψιάζομαι ότι απλά δεν δέχεται downgrading... Απορώ όμως πως γίνεται να έχει βγει τόσο καινούρια έκδοση σε ένα τόσο παλιό router...
    Αυτό που δεν κατάφερα να κάνω είναι να πειραματιστώ με το user.ini Δεν ξέρω καν αν γίνεται σε αυτή την έκδοση.

    Υπάρχει καμιά ελπίδα να φορτώσω κανένα generic firmware (παλιό-καινούριο δεν με ενδιαφέρει) ώστε να έχω πλήρη πρόσβαση σε όλα τα menu (admin) και -ιδανικά- να δουλεύει και το WAN port και το VOIP? Το DSL δεν με ενδιαφέρει (έχω FRITZ 7490 και είμαι πολύ ευχαριστημένος), θέλω να το χρησιμοποιήσω ως router και να πειραματιστώ με το VOIP. (Όπως καταλαβαίνετε δοκιμάζω τα πάντα. Δεν με ενδιαφέρει και να τα χαλάσω, οπότε και θα καταλήξουν εκεί που τα βρήκα)...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

  2. #2
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    τα στοιχεια για πληρη προσβαση ειναι: dsath pass: f!g*h!X0 βαζεις αυτα στο firmware update wizard και μπορεις να κανεις downgrade.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή ηχείων 2.1 για pc
    Από adiS στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-17, 10:09
  2. Αλλαγή SNR σε NetFasteR IAD 2 (PSTN)
    Από sountdim στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 11:34
  3. Αλλαγή μοτέρ σε Peugeot 106 1.1
    Από uncle_nontas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-17, 13:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας