Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα σε όλους.Ενας φιλος μου έδωσε ένα UPS,μεταχειρισμένο το οποιο δεν δούλευε καθοτι ειχαν πεθάνει συμφωνα με τα λεγομενα του οι μπαταριες του και δεν τον ενδιέφερε να τις αντικαταστήσει.Εγω το UPS αυτο το προοριζα για να προστατέψει το στερεοφωνικο - home Theater combo μου.Το μοντέλο του UPS ειναι το TURBO X 1000SD.Προσπάθησα να βρω τιποτε πληροφοριες στο σαιτ του πλαισιου,αλλα τίποτα απολύτως.Ετσι αποφασισα να κάνω καποια 2 βασικά τεστ. το πρώτο να το βάλω στο ρευμα να δω οτι δουλεύει και να παρατηρησω τυχον ενδειξεις,και δευτερο να το ανοιξω.Λοιπον το εβαλα στο ρευμα αλλα η συσκευή δεν άναβε,δεν έπερνε μπρος,και ανοιγοντάς το παρατήρησα οτι δεν ειχε μέσα μπαταρίες.Και φτάνουμε στα βασικά και εκει που θέλω την βοήθεια σας!Το οτι δεν δουλεύει το ups χωρις μπαταρία ειναι λογικό;Θα έπρεπε να δουλεύει με ή χωρις την μπαταρία;Που και πώς μπορώ να δώ εαν τυχον το UPS ειναι χαλασμένο;Επιμέρους εάν η επισκευη ενος UPS ειναι δυνατή και εαν συμφέρει.Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά.Ανεβάζω μαζι με το ποστ και φωτογραφίες.
    Περιμένω τις απαντήσεις σας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230642.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  489,6 KB 
ID: 189320Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230637.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  364,2 KB 
ID: 189321Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230621.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  456,3 KB 
ID: 189322Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230654.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  457,8 KB 
ID: 189323Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230642.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  489,6 KB 
ID: 189320Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230637.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  364,2 KB 
ID: 189321Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230621.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  456,3 KB 
ID: 189322Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20171210_230654.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  457,8 KB 
ID: 189323

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ManolisPiraeus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοντέλο του UPS ειναι το TURBO X 1000SD.Προσπάθησα να βρω τιποτε πληροφοριες στο σαιτ του πλαισιου,αλλα τίποτα απολύτως.
    Για δές, βοηθάει αυτό ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    TurboX και μάλιστα σε UPS, που πάνω του θα έχει πανάκριβες συσκευές;

    Ακόμα και αν δεν ήταν χαλασμένο εγώ θα το πετούσα ΑΜΕΣΑ χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σορρυ που ποστάρω εδώ, αλλά έχω και εγώ ένα χαλασμένο UPS και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. (Ανοίγω και άλλο θέμα αν δεν πρέπει να γράψω εδώ - απλά πείτε μου)
    Είναι ένα Eaton Ellipse PRO 1200 και δείχνει να δουλεύει κανονικά, και η μπαταρία μοιάζει να είναι γεμάτη. Αν όμως πέσει η τάση, δεν ξεκινάει για να "σώσει" την κατάσταση. Αντί αυτού, δείχνει ότι η μπαταρία έχει τελειώσει... Και ξανά πάλι τα ίδια.

    Και ρωτώ:
    1) Μπορεί να έχει χαλάσει η μπαταρία;
    2) Μπορεί να έχει χαλάσει το σύστημα που παρακολουθεί την τάση και δεν θέτει σε λειτουργία το UPS;
    3) Κάτι άλλο;

    Το 2 δεν μου φαίνεται τόσο πιθανό, γιατί κατευθείαν μου λέει ότι η μπαταρία είναι άδεια όπως είπα παραπάνω.

    Αν ισχύει το 1, λέω να πάρω μια μπαταρία από ebay. Εκεί όμως βρίσκω και για 1600VA (9Ah) αντί για 1200VA (7.2Ah) στα ίδια volt εννοείται. Θα άξιζε να πάρω την μεγαλύτερη μπαταρία; Ή μπορεί να προκαλέσω κάποιο πρόβλημα; Δεν με τοσο-νοιάζει αν δεν υπολογίζεται σωστά στην οθόνη το πόση ώρα απομένει για το UPS εν-ενεργεία. Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι μπορεί να είναι λάθος αν πάρω μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε πείτε μου και εσείς τι πιστεύετε.

    Αν είναι, το πάω και για check-up στο e-shop (από εκεί το πήρα - πριν 4 χρόνια - έχει λήξει η εγγύηση) για να σιγουρευτώ τι πρόβλημα υπάρχει, αλλά δεν θα ήθελα να πληρώσω. Αν ξέρει κάποιος να μου πει αν το κάνουν δωρεάν ή επι πληρωμή θα το εκτιμούσα.

    Thanks!
    topkek

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα δεν συνιστάται από τους κατασκευαστές, γιατί υπερφορτώνεις το κύκλωμα φόρτισης το οποίο μπορεί να υπερθερμανθεί.

    Δεν έχει έλεγχο μπαταρίας το μηχάνημα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παίρνε μπαταρίες από το ebay και ν' αρπάξεις φωτιά από καμμιά έκρηξη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ που ποστάρω εδώ, αλλά έχω και εγώ ένα χαλασμένο UPS και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. (Ανοίγω και άλλο θέμα αν δεν πρέπει να γράψω εδώ - απλά πείτε μου)
    Είναι ένα Eaton Ellipse PRO 1200 και δείχνει να δουλεύει κανονικά, και η μπαταρία μοιάζει να είναι γεμάτη. Αν όμως πέσει η τάση, δεν ξεκινάει για να "σώσει" την κατάσταση. Αντί αυτού, δείχνει ότι η μπαταρία έχει τελειώσει... Και ξανά πάλι τα ίδια.

    Και ρωτώ:
    1) Μπορεί να έχει χαλάσει η μπαταρία;
    2) Μπορεί να έχει χαλάσει το σύστημα που παρακολουθεί την τάση και δεν θέτει σε λειτουργία το UPS;
    3) Κάτι άλλο;

    Το 2 δεν μου φαίνεται τόσο πιθανό, γιατί κατευθείαν μου λέει ότι η μπαταρία είναι άδεια όπως είπα παραπάνω.

    Αν ισχύει το 1, λέω να πάρω μια μπαταρία από ebay. Εκεί όμως βρίσκω και για 1600VA (9Ah) αντί για 1200VA (7.2Ah) στα ίδια volt εννοείται. Θα άξιζε να πάρω την μεγαλύτερη μπαταρία; Ή μπορεί να προκαλέσω κάποιο πρόβλημα; Δεν με τοσο-νοιάζει αν δεν υπολογίζεται σωστά στην οθόνη το πόση ώρα απομένει για το UPS εν-ενεργεία. Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι μπορεί να είναι λάθος αν πάρω μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε πείτε μου και εσείς τι πιστεύετε.

    Αν είναι, το πάω και για check-up στο e-shop (από εκεί το πήρα - πριν 4 χρόνια - έχει λήξει η εγγύηση) για να σιγουρευτώ τι πρόβλημα υπάρχει, αλλά δεν θα ήθελα να πληρώσω. Αν ξέρει κάποιος να μου πει αν το κάνουν δωρεάν ή επι πληρωμή θα το εκτιμούσα.

    Thanks!
    Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις μπαταρία απο το ebay.
    Ποσο έχει δηλαδή?
    10-12ευρω παίρνω την 7amp. Αντε να την πάρεις 15 εσύ.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις μπαταρία απο το ebay.
    Ποσο έχει δηλαδή?
    10-12ευρω παίρνω την 7amp. Αντε να την πάρεις 15 εσύ.
    Αντιστοιχου ups στα 17-18€ το καλοκαιρι απο το you.gr

  9. #9
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης κάπου διάβαζα οτι τις μπαταρίες (λιθίου) τις σταματάνε στα τελωνεία πλέον, κατάσχονται απλές αποστολές από το εξωτερικό.
    Εφαρμόζονται ποιο αυστηροί κανονισμοί για την μεταφορά τους.

    Έχω αλλάξει μόνος μου επιτυχώς μπαταρίες 2 φορές σε UPS με μπαταρίες που προμηθεύτηκα από ελληνικά μαγαζιά πχ Δήσιος
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάπου διάβαζα οτι τις μπαταρίες (λιθίου) τις σταματάνε στα τελωνεία πλέον, κατάσχονται απλές αποστολές από το εξωτερικό.
    Εφαρμόζονται ποιο αυστηροί κανονισμοί για την μεταφορά τους.

    Έχω αλλάξει μόνος μου επιτυχώς μπαταρίες 2 φορές σε UPS με μπαταρίες που προμηθεύτηκα από ελληνικά μαγαζιά πχ Δήσιος
    Δεν τις σταματάνε στο τελωνείο στα εισερχόμενα, τις σταματάνε στο έλεγχο πριν μπούνε στο αεροπλάνο γιατί δεν μεταφέρουν πλέον οι πιο πολλές εταιρίες μπαταρίες λίθιου στον χώρο των αποσκευών.
    Στα ελληνικά τελωνεία έχουμε το παράλογο να σταματάνε οτι θεωρούν πώς μπορεί να γίνει χρήση σε ηλεκτρονικό τσιγάρο, σε αυτό περιλαμβάνει και τα mod με τις μπαταρίες τους.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης κάπου διάβαζα οτι τις μπαταρίες (λιθίου) τις σταματάνε στα τελωνεία πλέον, κατάσχονται απλές αποστολές από το εξωτερικό.
    Μολύβδου είναι γενικά οι μπαταρίες των UPS, υπάρχει συγκεκριμένη μάρκα που χρησιμοποιεί λιθίου;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τις σταματάνε στο τελωνείο στα εισερχόμενα, τις σταματάνε στο έλεγχο πριν μπούνε στο αεροπλάνο γιατί δεν μεταφέρουν πλέον οι πιο πολλές εταιρίες μπαταρίες λίθιου στον χώρο των αποσκευών.
    Στα ελληνικά τελωνεία έχουμε το παράλογο να σταματάνε οτι θεωρούν πώς μπορεί να γίνει χρήση σε ηλεκτρονικό τσιγάρο, σε αυτό περιλαμβάνει και τα mod με τις μπαταρίες τους.
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αλλάξει μόνος μου επιτυχώς μπαταρίες 2 φορές σε UPS με μπαταρίες που προμηθεύτηκα από ελληνικά μαγαζιά πχ Δήσιος
    Ακριβώς για αυτό, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις τυχάρπαστη από το ebay.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα ελληνικά τελωνεία έχουμε το παράλογο να σταματάνε οτι θεωρούν πώς μπορεί να γίνει χρήση σε ηλεκτρονικό τσιγάρο, σε αυτό περιλαμβάνει και τα mod με τις μπαταρίες τους.
    Θά 'θελα νά 'ξερα ποιό λαμπρό μυαλό σκέφτηκε οτι μπαταρίες UPS μπορούν να μπούν σε ηλεκτρονικό τσιγάρο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θά 'θελα νά 'ξερα ποιό λαμπρό μυαλό σκέφτηκε οτι μπαταρίες UPS μπορούν να μπούν σε ηλεκτρονικό τσιγάρο.
    Μιλάμε και για μπαταρίες λίθιου πιο πάνω, αυτές δεν μπαίνουν στα κλασικά Ups, αλλά μπαίνουν στα μικρά τα 12αρια (για router κλπ) είναι 18650 και είναι αυτές που μπαίνουν και στα ηλεκτρονικά τσιγάρα.
    Δεν θα μου φανεί περίεργο κάποιος να έχει βάλει και μπαταρίες κανονικές Ups σε mod για ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mini UPS για Fritzbox
    Από koukou στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-24, 16:29
  2. Ups που θα μπορεί να έχει αυτονομία για ρούτερ 1-2 ώρες
    Από yiannisbot στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 15:16
  3. Ups Προβλημα??
    Από JimmyCage στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 19:59
  4. Τι φταίει με το UPS μου;
    Από hammered στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-16, 22:41
  5. 2 - UPS Eaton ή MGE ή Nova AVR 1250
    Από stamatisxanthos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 01:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας