Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτησα στο Google για σχετικό θέμα και διασκέδασα αρκετά, να είναι καλά οι άνθρωποι που μας φτιάχνουν την διάθεση χρονιάρες μέρες.

    Έμαθα και την Ένωση Αθέων
    με τι ασχολείται ο κόσμος και μετά μιλάμε για κρίση, ανεργία, πάλη για επιβίωση, κ.λ.π., θα έλεγα τι μας χρειάζεται, αλλά θα φάω ban.
    ελα ντε ,κριση αλλα η εκκλησια δινει πεντοχιλιαρα και δεκαχιλιαρα για να βαρανε οι καμπανες της σαν παλαβες απο το πρωι μεχρι το βραδυ . λες και ο θεος περιμενε το παπαδαριο για να υπαρξει και την καμπανα για να εισακουστει
    αλλα "εχει ο θεος" .... χαχαχα
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελα ντε ,κριση αλλα η εκκλησια δινει πεντοχιλιαρα και δεκαχιλιαρα για να βαρανε οι καμπανες της σαν παλαβες απο το πρωι μεχρι το βραδυ . λες και ο θεος περιμενε το παπαδαριο για να υπαρξει και την καμπανα για να εισακουστει
    αλλα "εχει ο θεος" .... χαχαχα
    Είναι ολόκληρη συζήτηση και δεν μας φτάνουν 10 ζωές, πάντως στην Ξάνθη που είχα πάει παλιότερα δεν αισθανόμουνα και πολύ καλά(να το πω κομψά) να ακούω τον Ιμάμη να ωρύεται, προτιμώ να ακούω καμπάνες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ολόκληρη συζήτηση και δεν μας φτάνουν 10 ζωές, πάντως στην Ξάνθη που είχα πάει παλιότερα δεν αισθανόμουνα και πολύ καλά(να το πω κομψά) να ακούω τον Ιμάμη να ωρύεται, προτιμώ να ακούω καμπάνες.
    ουτε το ενα , ουτε το αλλο δεχομαι να διαταρασουν την ησυχια μου . δεν ειναι θεμα θρησκευτικο , ειναι θεμα ηχορυπανσης .
    δεν μπαινω καν στο νοημα της υπαρξης των ντελαληδων και των επικλησεων ως τελετουργικο αποσπασμα

    Spoiler:
    φιλικα παντα sweet dreams , εισαι απο τα ατομα που εκτιμω ιδιαιτερα εδω μεσα . που πολλες φορες ολοι οι αλλοι ασχολουνται με καποιο κλισε θεμα και εσυ εχεις βρει καποιον που χρειαζεται βοηθεια για να την προσφερεις .
    ακομη και σε γιορτες που ανταλασουν οι αλλοι ευχες , η σταση σου δεν ειναι του ευχουλη , αλλα του πρακτικα χρησιμου μελους μιας κοινοτητας .

    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε το ενα , ουτε το αλλο δεχομαι να διαταρασουν την ησυχια μου . δεν ειναι θεμα θρησκευτικο , ειναι θεμα ηχορυπανσης .
    δεν μπαινω καν στο νοημα της υπαρξης των ντελαληδων και των επικλησεων ως τελετουργικο αποσπασμα

    Spoiler:
    φιλικα παντα sweet dreams , εισαι απο τα ατομα που εκτιμω ιδιαιτερα εδω μεσα . που πολλες φορες ολοι οι αλλοι ασχολουνται με καποιο κλισε θεμα και εσυ εχεις βρει καποιον που χρειαζεται βοηθεια για να την προσφερεις .
    ακομη και σε γιορτες που ανταλασουν οι αλλοι ευχες , η σταση σου δεν ειναι του ευχουλη , αλλα του πρακτικα χρησιμου μελους μιας κοινοτητας .

    Δεν έχω θεωρήσει ποτέ τις καμπάνες που χτυπάνε για συγκεκριμένα θρησκευτικά πράγματα σαν ηχορύπανση, η μόνη ένσταση μου είναι να χτυπάνε την ώρα, το θεωρώ περιττό.
    Προσωπικά, επειδή μένω και κοντά σε 2 εκκλησίες, μου αρέσει που μου υπενθυμίζουν ορισμένα πρωινά ότι έχουμε κάποια μεγάλη γιορτή, ανοίγω το ημερολόγιο και θυμάμαι να πω χρόνια πολλά σε ανθρώπους που σε διαφορετική περίπτωση θα τους ξεχνούσα.
    Τέλος πάντων, όπως είπα και πιο πάνω είναι συζήτηση που απαιτεί ατελείωτες ώρες και δεν μας φτάνει ο χώρος του Forum.

    Spoiler:
    Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κάθε σπίτι έχει τις ιδιαιτερότητές του. Άμα μείνεις κοντά σε πολυσύχναστο δρόμο, πλατεία, εκκλησία, σχολείο, γήπεδο, σταθμό τρένου θα έχεις και την ανάλογη "φασαρία". Αν δεν σ'αρέσει, μόνωση ή μετακομίζεις. Όλα τ'αλλα για παπαδαριά, πρόβατα, κτλ είναι να έχουμε να λέμε και να βρίσκουμε αφορμή για κραξίματα επειδή είναι μόδα οι "επαναστάσεις" από τα λιντλ. Ας ξεκινήσουμε την αντίδραση από τις κυβερνήσεις των τελευταίων ετών που δυσχεραίνουν τη ζωή μας σε πολλαπλάσιο βαθμό από την.. καμπάνα. Δηλαδή άμα χτιστεί αύριο ένα σχολείο δίπλα σας (συνέβη πρόσφατα σε φίλο, η καμπάνα σταματάει το μεσημέρι, το σχολείο όχι ), τι θα κάνετε; Μήνυση στα παιδιά;

    Και τα παραπάνω τα λέω εκ πείρας διότι έχω μείνει 17 χρόνια σε σπίτι κοντά σε ΗΣΑΠ σταθμό που "ένιωθες" το τρένο (ακριβώς δίπλα είχε και νηπιαγωγείο, ήξερα όλα τα παιδικά τραγουδάκια απ'έξω), 6 χρόνια σε πολυσύχναστο δρόμο 4 λωρίδων, 7 χρόνια κολλητά σε πλατεία με εκκλησία. Η εκκλησία ήταν αυτό που συνήθισα ευκολότερα, και ας ήταν το καμπαναριό σε ευθεία με τη βεράντα (ρετιρέ) στα 13.5-14μ (μόλις το μέτρησα στο Google earth) και ήμουν απ'τους πιο κοντινούς σε όλη τη γειτονιά. Μέσα στο σπίτι δε με ενοχλούσε, έξω άμα τύχαινε να είμαι ΟΚ τάραζε τα αυτιά για 1 λεπτό και σταμάταγε. Την Μ. Παρασκευή ήταν λίγο πιο δύσκολη η κατάσταση γιατί χτυπούσε πένθιμα κάθε λίγα λεπτά όλη μέρα αλλά είπαμε, κάθε σπίτι έχει τις ιδιαιτερότητές του. Εκτός και αν έπεσες στο 1% και έχει γίνει κάποια χοντρή υπερβολή στη ρύθμιση της καμπάνας, που το επιβεβαιώνεις αντικειμενικά πρώτα με κάποιο ντεσιμπελότερο και τους ενημερώνεις φιλικά (πριν μπλέξεις με δικηγόρους), συνηθίζεις ή μετακομίζεις.

    ΥΓ. Μήπως τελικά έγινα ψυχάκιας από την ηχορύπανση που έχω υποστεί τόσα χρόνια; Μπορείτε να με αναφέρετε ως επιχείρημα για να χαμηλώσει η καμπάνα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 20-12-17 στις 11:56.

  6. #21
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, επειδή μένω και κοντά σε 2 εκκλησίες, μου αρέσει που μου υπενθυμίζουν ορισμένα πρωινά ότι έχουμε κάποια μεγάλη γιορτή, ανοίγω το ημερολόγιο και θυμάμαι να πω χρόνια πολλά σε ανθρώπους που σε διαφορετική περίπτωση θα τους ξεχνούσα.
    Πολύ σημαντικό ζήτημα. Το έχουν κάνει και ταινία : "Για ποιόν (εορτάζοντα) χτυπά η καμπάνα"

  7. #22
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Μήπως τελικά έγινα ψυχάκιας από την ηχορύπανση που έχω υποστεί τόσα χρόνια; Μπορείτε να με αναφέρετε ως επιχείρημα για να χαμηλώσει η καμπάνα!

    αυτο σκεφτομουν

  8. #23
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπον επανερχομαι με εξελιξεις.
    Καταρχην να ξαναγραψω οπως και στο αρχικο μυνημα το θεμα με το θορυβο το εχω με το ρολοι και μονο. Το θεωρω και περιττο και ενοχλητικο...
    Σιγουρα εχουν γινει παραπονα απο κατοικους γιατι χαμηλωσε τους χτυπους του ρολογιου.
    Βεβαια παιζει καποιος μερακλης ρυθμιστης καμπανας που καθε φορα αυξανει και λιγο την ενταση και ενιοτε τη μειωνει...ετσι γιατι μπορει.
    Το παει σιγα σιγα να το ξαναφερει στα ιδια επιπεδα...
    Αλλα τις μερες που το ειχε πραγματικα σιγα και ανεκτα, βρηκα την υγεια μου. Ηρεμησα λιγο.
    Ενταξει το ρολοι δε προσφερει σε θρησκευτικα καθηκοντα και μονο εκνευρισμο φερνει.

    Παντως η ηλεκτρικη καμπανα εχει γινει μοδα...και στο χωριο μου τωρα, ενα χωριο με 70 κατοικους θελουν να βαλουν οι μισοι να χτυπαει ρολοι στην εκκλησια και οι αλλοι μισοι (αυτοι που μενουν κοντα) δε θελουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Druss : 22-12-17 στις 22:07.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δε γινοταν να μη το ποσταρω αυτο
    Το βρηκα και πραγματικα θα μπορουσα να το εχω γραψει εγω, μονο που δε το χω γιατι προϋπάρχει πολυυυ καιρο. Το υπεγραψα βεβαια. Δε ξερω τι διαφορα μπορει να κανει αλλα...
    Αν καποιος βιωνει παρομοιο θεμα ας βαλει το λιθαρακι του...
    https://secure.avaaz.org/el/petition...logia/?nQxwSab

  10. #25
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Druss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γινοταν να μη το ποσταρω αυτο
    Το βρηκα και πραγματικα θα μπορουσα να το εχω γραψει εγω, μονο που δε το χω γιατι προϋπάρχει πολυυυ καιρο. Το υπεγραψα βεβαια. Δε ξερω τι διαφορα μπορει να κανει αλλα...
    Αν καποιος βιωνει παρομοιο θεμα ας βαλει το λιθαρακι του...
    https://secure.avaaz.org/el/petition...logia/?nQxwSab
    Δεν το βιώνω αλλά έβαλα το λιθαράκι μου.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  11. #26
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να σαι καλα
    Να σαι σιγουρος, οσοι το βιωνουμε σε ευχαριστουμε

  12. #27
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δε το ζω αυτο... Ξαναανεβηκε η ενταση της καμπανας. Υποψην, χτυπα απο τις 6 το πρωι...γιατι λεει του κανανε παραπονα οτι δεν ακουγεται δυνατα το ρολοι και κραταει συντροφια στους ενοριτες...Πραγματικα τι απαντα καποιος σε αυτο???
    Με γλενταει νομιζω.
    Και τωρα που η συζητηση και τα λογια δε πιασαν τοπο. Τωρα τι?

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4586
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 19:52
  2. BBS oι παλιες και αγαπημένες...
    Από Antonis Papadopoulos στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 143
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-20, 14:34
  3. Wireless LAN και ακτινοβολία
    Από Critter στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-20, 16:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας