Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    tp-link TD-W9977
    Μιλούσα για την αίτηση ακύρωσης της φορητότητας που αγνόησε τελικά η Wind.

  2. #17
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    To ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε και ο πατέρας μου... Η wind έκανε κλασσικά την πάπια και έλεγε ότι και καλά δεν έχει λάβει "ευκρινώς" αίτημα . Την κάναμε δυο καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και πάλι τα ίδια έλεγε... Εσύ κάντους καταγγελία να βρίσκεται και μετά "πιστόλιασε" τους (απλά δεν θα μπορέσεις να αποκτήσεις ξανά σύνδεση στη wind όσο υπάρχει αυτή ή οφειλή). Τον πατέρα μου πάντως δεν τον έχουν ξαναενοχλήσει από τότε (εδώ και 3 μήνες) ούτε κανένα χαρτί του έστειλαν. Ρώτησα φίλη δικηγόρο και μου είπε ότι δύσκολα θα κινηθούν για 150 ευρώ... (Τα έξοδα είναι περισσότερα)

    Υ.Γ. επισυνάπτω μια απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη που διατάζει εταιρία (μάλλον την wind) να διαγράψει την οφειλή για παρόμοια περίπτωση, και την εφημερίδα της κυβερνήσεως στην οποία αναφέρεται ότι ο πελάτης έχει υποχρεώση να πληρώσει ΜΟΝΟ το ποσό των παρεχομένων υπηρεσιών (τέλος σελ 29621 και αρχή σελ 29622). 'Αρα μάλλον ξέρουν και οι ίδιοι ότι πέναλτυ ακόμα και μέσω δικαστηρίου δύσκολα θα το κερδίσουν και με αυτόν τον τρόπο "εκβιάζουν"

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2017-02-02.Δικ-Υπαναχωρησης.pdf 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  222,2 KB 
ID: 189420Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KYA-Z1-891-2013.pdf 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  155,1 KB 
ID: 189421
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 14-12-17 στις 22:46.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε και ο πατέρας μου... Η wind έκανε κλασσικά την πάπια και έλεγε ότι και καλά δεν έχει λάβει "ευκρινώς" αίτημα . Την κάναμε δυο καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και πάλι τα ίδια έλεγε... Εσύ κάντους καταγγελία να βρίσκεται και μετά "πιστόλιασε" τους (απλά δεν θα μπορέσεις να αποκτήσεις ξανά σύνδεση στη wind όσο υπάρχει αυτή ή οφειλή). Τον πατέρα μου πάντως δεν τον έχουν ξαναενοχλήσει από τότε (εδώ και 3 μήνες) ούτε κανένα χαρτί του έστειλαν. Ρώτησα φίλη δικηγόρο και μου είπε ότι δύσκολα θα κινηθούν για 150 ευρώ... (Τα έξοδα είναι περισσότερα)

    Υ.Γ. επισυνάπτω μια απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη που διατάζει εταιρία (μάλλον την wind) να διαγράψει την οφειλή για παρόμοια περίπτωση, και την εφημερίδα της κυβερνήσεως στην οποία αναφέρεται ότι ο πελάτης έχει υποχρεώση να πληρώσει ΜΟΝΟ το ποσό των παρεχομένων υπηρεσιών (τέλος σελ 29621 και αρχή σελ 29622). 'Αρα μάλλον ξέρουν και οι ίδιοι ότι πέναλτυ ακόμα και μέσω δικαστηρίου δύσκολα θα το κερδίσουν και με αυτόν τον τρόπο "εκβιάζουν"

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2017-02-02.Δικ-Υπαναχωρησης.pdf 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  222,2 KB 
ID: 189420Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KYA-Z1-891-2013.pdf 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  155,1 KB 
ID: 189421
    Το παραπάνω που δίνεις μιλάει για αίτηση ακύρωσης μέσα στις 14 μέρες σύμφωνα με τον νόμο, δεν λεεί πουθενά οτι είναι παράνομη η χρέωση σε περίπτωση που κάποιος κάνει την αίτηση μετά τις 14 ημέρες ή αν την έχει κάνει σε κατάστημα.
    (κάτι μου λέει πως μιλάει για μια εταιρία που έχει όρο στο συμβόλαιο της ότι υπογράφοντας την σύμβαση υπάρχει και παραίτηση του δικαιώματος υπαναχώρησης).


    Το πόσο των 150 θα το βρεί όταν θα ξαναπάει στην Wind, μπορεί κάποια στιγμή να μην μπορεί να πάει σε άλλο πάροχο λόγο του τειρεσία για τις τηλεφωνίες.
    Ελπίζω η φίλη σου η δικηγόρος όταν θα γίνει κάποιο δικαστήριο να παρέχει τις υπηρεσίες της χωρίς χρώση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpempis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλούσα για την αίτηση ακύρωσης της φορητότητας που αγνόησε τελικά η Wind.
    Απο την στιγμή που δεν έχει πάει κάποια αίτηση, πως την αγνόησε τελικά η wind;

    έχεις στείλει εσύ κάποια αίτηση;

  4. #19
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    tp-link TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Απο την στιγμή που δεν έχει πάει κάποια αίτηση, πως την αγνόησε τελικά η wind;

    έχεις στείλει εσύ κάποια αίτηση;
    H αίτηση είναι για ακύρωση της φορητότητας που έγινε κάποιες μέρες πριν συνδεθώ στη wind. Με το που με συνέδεσαν, η nova κινήθηκε και πήρε πίσω τη γραμμή. Γιαυτή την ενέργεια δεν έστειλα αίτηση υπαναχώρησης απο τη σύμβαση.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    ε ναι για αυτην την αιτηση που αγνοησε η wind πως την εκανες?
    τηλεφωνικα?εστειλες καποιο φαξ?μπορεις να αποδειξεις πως την εστειλες και την αγνοησε η wind??

    αυτο σε ρωταμε

  6. #21
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    tp-link TD-W9977
    Συγνώμη για το μπέρδεμα, μόλις μίλησα με τη nova. Ήμουν ήδη πελάτης της nova απο πρίν, και αφου υπέγραψα με τη wind ξανασυμφώνησα με τη nova. Η nova έστειλε αίτημα ακύρωσης της φορητότητας στο προβλεπόμενο χρόνο αλλά αυτό αγνοήθηκε πούστικα απο τη wind η οποία με συνέδεσε τελικά στο δίκτυο της. Σε εκείνη τη φάση υπέγραψα καινούριο με τη nova, η οποία απέστειλε αίτημα υπαναχώρησης και με πήρε πίσω πριν περάσουν οι 14 εργάσιμες. Eίναι η προβλεπόμενη διαδικασία και δε χρειαζόταν να κάνω κάτι εγώ απο την πλευρά μου μιας και ήμουν απο πρίν στο δίκτυο της nova. H κοπέλα που μίλησα μου ανέφερε ρητά ότι δεν υπήρχε κάτι αλλο που έπρεπε να κάνω και ότι είναι άκυρη η απαίτηση να πληρώσω τη ρήτρα διακοπής.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσυ ταυτότητα και υπογραφή έβαλες σε κάποιο χαρτί που να πάει στην wind;
    άσχετα αν το έστειλες εσύ ή το στείλανε απο την forthnet, αν δεν έβαλες σε δουλεύουν απο την forthnet γιατί δεν μπορούν να στείλουν αίτημα ακύρωσης σε πάροχο όταν ο πελάτης ζητάει φορητότητα.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    tp-link TD-W9977
    Η υπάλληλος που μιλουσα τοτε για την ακύρωση φορητοτητας με ρώτησε για αντιγραφο ταυτότητας και μετά είδε ότι είχε ενα καταχωρημένο. Υποψιάζομαι οτι έστειλε αυτή την αιτηση. Αυτό που μου είπε η υπάλληλος σημερα ήταν οτι εφόσον ήθελα να ξαναγυρίσω στη νοβα που ημουν πριν, αρκούσε να κανω ενα σύμβολαιο μαζί τους στο διάστημα των 14 ημερών και ετσι να ασκήσω το δικαίωμα για υπαναχώρηση.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpempis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υπάλληλος που μιλουσα τοτε για την ακύρωση φορητοτητας με ρώτησε για αντιγραφο ταυτότητας και μετά είδε ότι είχε ενα καταχωρημένο. Υποψιάζομαι οτι έστειλε αυτή την αιτηση. Αυτό που μου είπε η υπάλληλος σημερα ήταν οτι εφόσον ήθελα να ξαναγυρίσω στη νοβα που ημουν πριν, αρκούσε να κανω ενα σύμβολαιο μαζί τους στο διάστημα των 14 ημερών και ετσι να ασκήσω το δικαίωμα για υπαναχώρηση.
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, η μεταφορά απο την στιγμή που θα ξεκινήσει σταματάει με συγκεκριμένους τρόπους, ο παλιός πάροχος δεν έχει κανέναν τρόπο πλέον να σταματήσει την μεταφορά απο την στιγμή που θα ξεκινήσει.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αφου οπως λες εστειλε αιτημα ακυρωσης η νοβα με την ταυτοτητα σου κτλ
    ζητα τους να σου δωσουν το αποδεικτηκο αποστολης του φαξ η με οποιοδηποτε αλλο τροπο το εστειλαν (μειλ η κατι αλλο)
    και να τους αναφερεις πως δεν εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις την ρητρα στην wind διοτι αυτοι σου ειπανε οτι δεν θα πληρωσεις τιποτα...

  11. #26
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    tp-link TD-W9977
    Καλήμερα, καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε για κάποιες λάθος πληροφορίες που έδωσα. Σήμερα μίλησα με καταρτισμένο υπάλληλο της Nova που κι αυτός μου είπε ότι δε θα μπορούσαν να στείλουν αίτημα ακύρωσης απο την πλευρά τους. Αυτό ήταν ένα σφάλμα της υπαλλήλου της nova, το ότι δε μου εξήγησε τις επιλογές μου σε εκείνη τη φάση και με άφησε με τη λάθος εντύπωση ότι θα ακυρώνοταν η φορητότητα. Μάλιστα σε επόμενη επικοινωνία μαζί της της έκανε και καλά εντύπωση ότι πήραν τελικά τη γραμμή από την άλλη εταιρεία. 'Ομως αφού ενεργοποιήθηκα στη Wind, υπογράφοντας την ίδια μέρα ξανά με τη Nova άσκησα το δικαίωμα μου για υπαναχώρηση, καθώς δεν είχανε περάσει 14 εργάσιμες απο τη συμφωνία με τη Wind. Η νέα σύμβαση μου δηλαδή είναι και αίτηση υπαναχώρησης. Δυο υπάλληλοι της nova ήταν κατηγορηματικοί σ'αυτό και μου είπαν ότι δε προβλέπεται να στείλω κάποια άλλη αίτηση απο την πλευρά μου στη Wind και ότι προφανώς με χρεώσαν παράνομα. Τους προκάλεσε έκπληξη όταν τους είπα ότι χρεώθηκα τέλη διακοπής.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. επισυνάπτω μια απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη που διατάζει εταιρία (μάλλον την wind) να διαγράψει την οφειλή για παρόμοια περίπτωση, και την εφημερίδα της κυβερνήσεως στην οποία αναφέρεται ότι ο πελάτης έχει υποχρεώση να πληρώσει ΜΟΝΟ το ποσό των παρεχομένων υπηρεσιών (τέλος σελ 29621 και αρχή σελ 29622). 'Αρα μάλλον ξέρουν και οι ίδιοι ότι πέναλτυ ακόμα και μέσω δικαστηρίου δύσκολα θα το κερδίσουν και με αυτόν τον τρόπο "εκβιάζουν"
    Λάθος τα έχεις καταλάβει. Άλλο πράγμα αναφέρονται σε αυτά που παράθεσες. Για να μην τα ξαναγράφω δες εδώ κι εδώ.

    Το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει στο ακέραιο σύμφωνα με τον νόμο, εφόσον γίνει εμπρόθεσμα και σύμφωνα με αυτά που προβλέπει ο κανονισμός. Διαφορετικά, μια χαρά νόμιμο είναι το τέλος που ζητά ο όποιος πάροχος, αν έγινε η σύνδεση και την διακόπτουμε πρόωρα.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι καλύτερα να κάνεις την αίτηση double play σε κατάστημα ; Μετά έχεις την ίδια περίοδο να κάνεις υπαναχώρηση ; Είχα ενδιαφερθεί για το 20,99 απο το site , η Acs έκανε 1 βδομάδα να παραδώσει το φάκελο και μέσα δεν έλεγε πουθενά την τιμή - και δεν είχε και τις 2 κάρτες 1 χρονου 1 data που λένε στο τηλέφωνο . Άμα πάνε να δαγκώσουνε με το καλημέρα το θέλω γραμμένο καθαρά όχι αερολογίες στο τηλεφωνο

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δικαίωμα υπαναχώρησης υπάρχει μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως κι εκτός εμπορικού καταστήματος.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα , δηλαδή υπογράφεις και σε δένουνε μετά δεν έχεις ούτε 3 μέρες περιθώριο - σε όλα τα καταστήματα παροχών ; Ευχαριστώ πολύ

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Turbo-X W300D v2, πρόβλημα με authentication απο isp.
    Από Vagos_46 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-18, 11:59
  2. Πρόβλημα με χρεώση απο την AVIRA
    Από pecher στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-17, 15:50
  3. Υπαναχωρηση απο Wind
    Από ZacMan στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 10:03
  4. Προβλημα με φορητοτητα απο WIND
    Από Nikos890 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 00:52
  5. Πρόβλημα με παραγγελία απο το κατάστημα Geekbuying
    Από meletis στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 14:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας