Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 44
  1. #16
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Καλη χρονια σε ολους.
    Η εγκατασταση υλοποιειται αυτη τη στιγμη, μεχρι στιγμης ολα καλα. Ηθελα μονο να ρωτησω κατι ακομη το οποιο ισως χρειαστει στο μελλον. Η καρτα που αγοραστηκε ειναι τελικα με δυο εξοδους. Αν καταργηθει η μια ISDN και ο πελατης μεταφερει ολα του τα νουμερα ως MSN, μπορουν να παιξουν απο το ενα καναλι; Δλδ με αλλα λογια υπαρχει περιορισμος στο πληθος των MSN αριθμων σε οτι αφορα την καρτα και/η τον asterisk server και τα inbound routes;

  2. #17
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    8 msn ανα ISDN γραμμή, με την προυπόθεση να μην έχει συνοπτική. Το asterisk δεν έχει κανένα προβλημα

  3. #18
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας και παλι.
    Εχω κατι ακομη που πρεπει να διευκρινισω. Ο πελατης μου οπως προειπα εχει καποιους MSN αριθμους. Τωρα σκεφτεται να τους καταργησει ολους και να κρατησει μονο εναν αριθμο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Αν παραμεινει μονο ενα netmod (δηλ. 1 καναλι φωνης) ο ΟΤΕ δινει τη δυνατοτητα να δεχεται πολλες εισερχομενες κλησεις και να κανει ταυτοχρονες εξερχομενες; Με αλλα λογια το πληθος των εισερχομενων κλησεων προσδιοριζεται απο το πληθος των MSN η οχι;
    Ελπιζω να γινομαι σαφης.
    Ευχαριστω

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε ISDN BRI, έχει δυνατότητα για έως 2 ταυτόχρονα κανάλια φωνής (με απλά λόγια 2 ταυτόχρονες κλήσεις), άσχετα πόσα MSN έχουμε.

  5. #20
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Αρα λοιπον αν καταλαβα καλα, αν καποιος θελει να δεχεται και να κανει πχ 7 κλησεις ταυτοχρονα, χρειαζεται 4 συνδεσεις ISDN? Η να το θεσω αλλιως. Αν εχει 1 κεφαλικο και 3 MSN (με μια BRI) δεν θα μπορει να δεχεται ταυτοχρονες κλησεις απο ολους τους αριθμους;

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά. BRI = 2 ταυτόχρονες κλήσεις. Το θέμα πόσος είναι ο μέγιστος απαιτούμενος αριθμός ταυτόχρονων κλήσεων, ώστε να γίνει η βέλτιστη επιλογή γραμμών.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Το ιδιο ισχυει και για τις εξερχομενες;
    Απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να παρει καποιος MSN ( η κατ'επεκταση γιατι ο παροχος επιτρεπει μεχρι 8) αν δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν ταυτοχρονα! Σε τι εξυπηρετουν δηλαδη;

  8. #23
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δύο ταυτόχρονες κλήσεις ανεξάρτητα φοράς. Γιατί θες ο καθένας να έχει τον δικό του απ'ευθείας αριθμό ή έχεις διαφορετικές υπηρεσίες πίσω από κάθε αριθμό π.χ. στο κεφαλικό απαντάει το κέντρο της α εταιρείας, στο msn της 2ης εταιρείας, στο 2ο msn έχεις το fax μηχάνημα.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Συμφωνοι, απλα οταν εχει καποιος πχ 4 εταιριες τι γινεται οταν καθε εταιρια εχει το δικο της νουμερο; Δηλ. ο ΟΤΕ σου δινει μεχρι 8 MSN, αλλα στην πραξη δεν μπορεις να τα εκμεταλλευτεις σωστα, εκτος αν ποτε κανεις δεν μιλανε ταυτοχρονα πανω απο 2 εταιριες (αν καταλαβα καλα).

  10. #25
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Είναι μια υποχώρηση που θα πρέπει να κάνεις αν θες να γλυτώσεις το extra πάγιο. To κάθε msn είναι 2€ στο λογαριασμό, το πάγιο ξεκινάει από κανά εικοσάρικο.
    Σκέψου ένα γραφείο με δικηγόρους, κινούνται κυρίως με το κινητό, δεν μιλάνε πολύ από το σταθερό αλλά θέλει ο καθένας θέλει να έχει τον δικό του αριθμό. Έτσι γλυτώνουν τα πάγια και είναι όλοι με μία ξεχωριστή γραμμή.
    Περιπτώσεις υπάρχουν, ανάλογα με τις ανάγκες σου διαλέγεις και παίρνεις. Το πρόβλημα είναι η λανθασμένη διαφήμιση χρόνων από τον ΟΤΕ που έχει παγιώσει στους συνδρομητές ότι αριθμός ίσον γραμμή ίσον μία ταυτόχρονη κλήση.
    Ίδια τακτική με το ISDN έχουν και στα πακέτα flex. Ενώ είναι VoIP και η τεχνολογία επιτρέπει όποιο συνδυασμό θες τηλεφωνικών αριθμών και καναλιών φωνής έχουν επιλέξει να τα δίνουν σε δεκάδες όπως κάνανε με τις ISDN DDI!

  11. #26
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Να ευχαριστησω και παλι ολους για τις χρησιμες πληροφοριες.

    Ο server ειναι πλεον στημενος και οι εσωτερικες κλησεις λειτουργουν κανονικα. Εχει μεινει μονο το θεμα της ISDN. Οποτε να συνοψισω τις τελικες μου ερωτησεις καθως απο Δευτερα θα προχωρησουμε στην αγορα του εξοπλισμου.

    O server ειναι ενας HP Proliant DL360 G7 και τρεχει VMware ESXi 6, και το Elastix εχει στηθει ως VM. Εχει αγοραστει και η αντιστοιχη αδεια οποτε υπαρχει δυνατοτητα DirectPath - PCI passthrough.

    1. Τι ειναι προτιμοτερο, να προμηθευτουμε καρτα ISDN (εχουμε καταληξει στην OpenVox B400Ε (PCIe), η να παμε σε ISDN gateway; Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει ακομη το ISDN gateway πως συνδεεται αλλα υποθετω οτι ειναι ουσιαστικα μια καρτα ISDN με Ethernet για να την χρησιμοποιουν πολλοι servers.

    2. Εξεταζεται και το θεμα να παιξουμε κατευθειαν με τα SIP trunks του ΟΤΕ. Οι προβληματισμοι ειναι 3:
    α) θα δουλευουν τα SIP trunks οταν πχ εχει κοπει το Internet; Αν οχι το ξεχναμε.
    β) θα υπαρχει η δυνατοτητα να γινονται τοσες ταυτοχρονες κλησεις οσα ειναι και τα msn;
    γ) Θα εχουμε προβληματα στην ποιοτητα των κλησεων οταν το bandwidth ειναι περιορισμενο, η ο ΟΤΕ χρησιμοποιει πχ καποιο ανεξαρτητο VLAN/QoS συστημα ωστε να μην επηρεαζονται οι κλησεις;

    Ευχαριστω

  12. #27
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Έχω αντίστοιχο setup ~10χρόνια HP G5 ML360, διπλά τροφοδοτικά, RAID1, καρτα digium για 4 ISDN 3 γραμμες ΟΤΕ + 1 gsm gateway. To συστημα βράχος, στηθηκε μια φορά και μετά ξεχάσαμε οτι υπάρχει. Μόνο που θέλει 300W στην καθησιά του = 3000 Kwh/έτος
    Τα sip trunk θα λειτουργούν όσο είναι συγχρονισμένο το router και βγαίνουν από διαφορετικό VC / δεν επηρεάζεται από internet κινηση
    Όσες ταυτόχρονες κλήσεις όσα τα κανάλια φωνής που σου επιτρέπει ο πάροχος, διαφορετικό από αριθμό MSN.
    Τα MSN τα θες για να διαχωρίσεις κλίσεις με διαφορετικά πχ IVR ή εσωτερικά τηλέφωνα. Πχ άλλο νουμερο απαντά γραματεια1 "εισαγωγαι-εξαγωγαι" άλλο νουμερο χτυπά απευθειας σε εσένα, άλλο για fax, άλλο να χτυπά σε όλο το τεχνικό τμήμα, άλλο για τις εισπρακτικές.... κλπ,κλπ

  13. #28
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ευχαριστησω και παλι ολους για τις χρησιμες πληροφοριες.

    Ο server ειναι πλεον στημενος και οι εσωτερικες κλησεις λειτουργουν κανονικα. Εχει μεινει μονο το θεμα της ISDN. Οποτε να συνοψισω τις τελικες μου ερωτησεις καθως απο Δευτερα θα προχωρησουμε στην αγορα του εξοπλισμου.

    O server ειναι ενας HP Proliant DL360 G7 και τρεχει VMware ESXi 6, και το Elastix εχει στηθει ως VM. Εχει αγοραστει και η αντιστοιχη αδεια οποτε υπαρχει δυνατοτητα DirectPath - PCI passthrough.

    1. Τι ειναι προτιμοτερο, να προμηθευτουμε καρτα ISDN (εχουμε καταληξει στην OpenVox B400Ε (PCIe), η να παμε σε ISDN gateway; Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει ακομη το ISDN gateway πως συνδεεται αλλα υποθετω οτι ειναι ουσιαστικα μια καρτα ISDN με Ethernet για να την χρησιμοποιουν πολλοι servers.

    2. Εξεταζεται και το θεμα να παιξουμε κατευθειαν με τα SIP trunks του ΟΤΕ. Οι προβληματισμοι ειναι 3:
    α) θα δουλευουν τα SIP trunks οταν πχ εχει κοπει το Internet; Αν οχι το ξεχναμε.
    β) θα υπαρχει η δυνατοτητα να γινονται τοσες ταυτοχρονες κλησεις οσα ειναι και τα msn;
    γ) Θα εχουμε προβληματα στην ποιοτητα των κλησεων οταν το bandwidth ειναι περιορισμενο, η ο ΟΤΕ χρησιμοποιει πχ καποιο ανεξαρτητο VLAN/QoS συστημα ωστε να μην επηρεαζονται οι κλησεις;

    Ευχαριστω
    1)
    Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να δουλέψεις καθαρά με το passthrough , παλαιότερα (2014-15) υπήρχαν πολλά προβλήματα και ο guest κράσαρε . Υπήρχε μια λύση με dynamic-eth αλλά αυτή αφορούσε μόνο pri cards και όχι fxo/fxs . Ψάξτο λίγο καλύτερα να δεις αν γίνεται πλέον γιατί έχουν αλλάξει και ο kernel του asterisk από τότε και οι δυνατότητες του Vmware .
    Το isdn gateway είναι πιο ασφαλής λύση καθώς εσένα θα σου δώσει ένα ethernet interface το οποίο θα είναι σχεδόν σα να ρυθμίζεις voip οπότε δεν θα μπλεχτείς με το pass-through .
    2)
    a) Έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα σε γυρίσουν σε voip οπότε κάνε από τώρα την αλλαγή
    b) όχι όσα κανάλια φωνής έχεις (πχ ISDN 2 ταυτόχρονες κλήσεις )
    γ) όχι δεν θα έχεις πρόβλημα
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  14. #29
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Λοιπον...
    Τελικα και καθως υπαρχουν πολλα πραγματα που μαλλον δεν εξαρτωνται απο μας, αποφασισαμε να κανουμε ουσιαστικα μια δοκιμη αγοραζοντας μια καρτα με μια εξοδο (Β100Ε) διοτι και ο ΟΤΕ δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο. Οσο για το passthrough θα το δοκιμασουμε λαμβανοντας υποψη και αυτο που αναφερθηκε για κρασαρισμα. Στη χειροτερη θα μπει σε αλλο μηχανημα χωρις VMware.

    Εντος της εβδομαδας θα το εχω βαλει και θα αναφερω τυχον προβληματα εδω.

    Επι του παροντος, στο ISDN υπαρχουν 2 MSN, το ενα εκ των οποιων ειναι φαξ.

    Υπαρχει και κατι αλλο. Καθως προσφατα ο πελατης εκανε μια δευτερη συνδεση internet, ηρθαν και του εβαλαν ενα speedport. Μου ανεφερε λοιπον (προσωπικα δεν το ειδα) οτι εβγαλαν εξοδο απο το netmod προς το speedport, και συνδεσαν τα τηλεφωνα του (και το φαξ) στο speedport. Ακουγεται λογικο σε καποιον; Αν ναι σε τι ακριβως εξυπηρετει αυτο;
    Ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αντίστοιχο setup ~10χρόνια HP G5 ML360, διπλά τροφοδοτικά, RAID1, καρτα digium για 4 ISDN 3 γραμμες ΟΤΕ + 1 gsm gateway. To συστημα βράχος, στηθηκε μια φορά και μετά ξεχάσαμε οτι υπάρχει.
    Εννοεις ομως οτι το asterisk τρεχει σε VM η οχι;

  15. #30
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και κατι αλλο. Καθως προσφατα ο πελατης εκανε μια δευτερη συνδεση internet, ηρθαν και του εβαλαν ενα speedport. Μου ανεφερε λοιπον (προσωπικα δεν το ειδα) οτι εβγαλαν εξοδο απο το netmod προς το speedport, και συνδεσαν τα τηλεφωνα του (και το φαξ) στο speedport. Ακουγεται λογικο σε καποιον; Αν ναι σε τι ακριβως εξυπηρετει αυτο;
    Ευχαριστω
    Δεν έχω δει σύνδεση isdn με voip κάπου (έχω αλλάξει όλες τις γραμμές σε vodafone από τη στιγμή που ο ΟΤΕ δεν μπορεί να εφαρμόσει "κουβά" του προγράμματος που πληρώνεις σε ddi και msn ) , αλλά λογικά για να έκαναν τέτοια συνδεσμολογία πλέον είναι σε voip (περίμενε να σου απαντήσει και κάποιο μέλος που έχει τέτοια συνδεσμολογία αν μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις το S interface του netmod , αλλά μου φαίνεται αν ζητήσεις σου δίνουν router με BRI αν ζητήσεις αν και μου φαίνεται όταν γίνεται voip δεν χρειάζεται πλεόν netmod ) .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis1009 : 28-01-18 στις 21:22.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατασταση windows σε εξωτερικο δισκο
    Από teodgeor στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 22:34
  2. SIP SIMPLE Instant messaging - asterisk 13 - freepbx
    Από codezero στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 20:52
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 20:48
  4. Εγκατασταση ubuntu σε συστημα με win10
    Από Takis_Kal στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-17, 19:52
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-16, 17:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας