Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Καλησπέρα.

    Αντιμετωπίζω προβλήματα με τρελά spikes στο ping μου όταν π.χ. έχω ανοιχτά streams. Η αίσθηση είναι σαν το stream να τρώει όλο το bandwidth, γιατί το browsing γίνεται αργό και το ping αρχίζει να κάνει bounce μεταξύ του φυσιολογικού μου και του 500++ συνεχώς. Το ζήτημα είναι ότι ποτέ πριν δεν είχα αυτό το πρόβλημα μέχρι πριν από λίγες ημέρες που ήρθε ένας τεχνικός και επιδιόρθωσε μία βλάβη. Η βλάβη ήταν ότι όποτε δεχόμασταν κλήσεις με το που πήγαμε στον ΟΤΕ από τη WIND, το ρούτερ έχανε τον συγχρονισμό.

    Επιδιόρθωσε λοιπόν ο τεχνικός το πρόβλημα αυτό αλλάζοντας πόρτα, και έκτοτε έχω αυτό το θέμα με το ψηλό ping όταν έχω ανοιχτά streams. Είμαι σίγουρος ότι συνέβη συγκεκριμένα μετά από αυτήν την ημέρα, καθώς συνηθίζω να έχω ανοιχτά streams όλη την ημέρα, κυρίως στο twitch.tv, και αν συνέβαινε πιο παλιά θα το είχα παρατηρήσει 100%.

    Σήμερα ήρθε επίσης τεχνικός για αλλαγή της γραμμής με VoIP, το ping γενικά βελτιώθηκε καθώς το άφησαν και σε fastpath, το πρόβλημα είναι ότι ζήτημα με τα ping spikes παραμένει.

    Αυτό είναι ένα παράδειγμα με το ping μου με το google.com:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vDVGUjD.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  79,3 KB 
ID: 189432

    Αυτό που βλέπετε παραπάνω είναι με 720p stream, εάν το βάλω σε 1080p τότε το ping φεύγει πάνω από 500.
    Εάν κλείσω το livestream, το ping σταθεροποιείται. Το πρόβλημα αυτό επηρεάζει προφανώς όλα τα web applications τύπου Discord, και online games.

    Ο τεχνικός ο ίδιος που ήταν εδώ σήμερα μου είπε ότι δεν είναι τεχνικό ζήτημα καθώς η γραμμή φαίνεται οκ, και γενικά και με άλλον τεχνικό του ΟΤΕ που μιλούσα επίσης δε γνωρίζει τι φταίει και φαίνονται όλοι μπερδεμένοι με την υπόθεση. Ξανατονίζω ότι αυτό έγινε μετά την επιδιόρθωση βλάβης πριν 10 ημέρες όπου η βλάβη διορθώθηκε με αλλαγή πόρτας.

    Εάν κάποιος έχει μία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και τι μπορεί να γίνει, θα εκτιμούσα να το ακούσω.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonym81 : 15-12-17 στις 13:40.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδιο θέμα πριν γυρίσω σε VDSL.

    Το πρόβλημα σου περιγράφεται ως Bufferbloat.

    Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως.
    Κάποτε ήμουν και εγώ σε 24ρα ADSL και δεν είχα σοβαρό θέμα με το Ping, έριχνα κάργα Torrents, YouTube κτλ. και δεν πολυέπαιρνα χαμπάρι αν κάνει κανείς κάτι. Έλιωνα τότε και εγώ σε online παιχνίδια και δεν είχα φοβερό πρόβλημα.
    Ώσπου κάλεσα και εγώ τεχνικό, μου άλλαξε πόρτα μπας και γλιτώσω τις αποσυνδέσεις, γύρισα σε fastpath και ξεκινήσανε τα όργανα...
    Άνοιγα YouTube; Πάρε στην μάπα +150 ms. Καταλήξαμε να μην μπορούμε να κατεβάσουμε ή να δούμε κάτι στο σπίτι.

    Έκανα και εγώ τότε ένα thread ρωτώντας αν μπορεί κανείς να μου πει τι συμβαίνει και ως απάντηση έλαβα ότι είναι φυσιολογικό.
    Όλα ωραία και καλά, δεκτές όλες οι απαντήσεις αλλά κανείς δεν μου εξήγησε το γιατί συμβαίνει.

    Χρόνια αργότερα λοιπών κατέληξα στο θέμα του Bufferbloat, διάβασα το τι είναι, τι συνέπειες έχει και στο πως μπορείς να δώσεις μια λύση με το κατάλληλο hardware + software.

    Η θεωρία μου είναι η εξής.
    Προφανώς εκεί που σε κούμπωσε ο τεχνικός έχουν τους buffers ρυθμισμένους στον θεό, με αποτέλεσμα να μαζεύεται το traffic στη μεριά του παρόχου, να γεμίζει τα queues και μετά από κάποια ms να καταλήγει να περάσει το πακέτο σου προς το router σου.
    Προσωπικά έχω δει buffer να φτάνει και τα 2000ms (Ναι, 2 δευτερόλεπτα buffering αντί να κάνει drop νωρίτερα).

    Αυτό εξηγεί πολλά για το τότε θέμα μου και φαντάζομαι θα έχεις αρχίσει να καταλαβαίνεις και εσύ τι παίζει.
    Παραθέτω και ένα video με τη θεωρία μου.

    Spoiler:


    Το ζήτημα είναι λοιπόν Packet Loss vs Ping. To drop or not to drop?
    Προσωπικά θα επέλεγα max +25ms buffer το πολύ, τα υπόλοιπα drop.

    Ας αφήσουμε τη θεωρία όμως και πάμε στην πράξη.
    Με dead-idle την γραμμή, μπες στο https://www.dslreports.com/speedtest και τρέξε ένα test να γελάσουμε.
    Ας βάλω και εγώ το δικό μου όταν ήμουν στην ADSL... Πάτα και στην κάθε εικόνα να δεις και πιο λεπτομερώς τα αποτελέσματα.


    Τραγικό; Για κλάματα.

    Είπα όμως ότι είμαι πλέον σε VDSL, δεν υπάρχει θέμα εδώ;


    Αν δεις τα αποτελέσματα, θα παρατηρήσεις ότι στο Download το Ping είναι σχεδόν το ίδιο με το Idle (φοβερό!) ενώ στο Upload έχει περίπου +130 ms έξτρα latency.
    Τώρα αν τα +130 ms τα προσθέτει το Speedport Entry 2i που έχω ως Modem μπροστά, τότε αυτό δεν θα το μάθω σύντομα γιατί δεν έχω δεύτερο VDSL Modem για να το κάνω σκάντζα ώστε να δω τι παίζει.
    Σίγουρα στη μεριά του παρόχου όμως το bufferbloat είναι ανύπαρκτο στη VDSL (στο Down), όπως ήμουν πριν κάτι χρόνια πριν γίνει το συμβάν με την αλλαγή της πόρτας!!!
    Τρελό;

    Μήπως το hardware τους είναι τόσο παλιό ή δεν ασχολούνται να το ρυθμίσουν στις ADSL;
    Μήπως θέλουν επίτηδες να σπρώξουν άτομα στις VDSL; Ας πω και εγώ καμιά συκοφαντία να γελάσουμε.

    Αν έχεις τη δυνατότητα, πήγαινε έστω στη 30ρα VDSL να εξαλείψεις το φαινόμενο στο Down.

    Αν όχι, δυσκολεύουν τα πράγματα και θα χρειαστούν μερικές θυσίες...
    Θα χρειαστεί να σταματήσεις να "χτυπάς" τους Buffers από τη μεριά τους για το Down.
    Θα χρειαστείς λοιπόν ένα Router που να σου κάνει Traffic Shaping και επίσης να μην σου κάνει τρομερά buffer τα πακέτα.
    Μια λίστα με διάφορα Routers δίνει το link που σου έδωσα στην αρχή από το bufferbloat.net, δεν ασχολήθηκα με all-in-one Modem + Router + AP που μπορεί να σου κάνει αυτή τη δουλειά (νομίζω ορισμένα Netgear και Asus το κάνουν με τον fq_codel, μην σε πάρω στον λαιμό μου όμως).

    Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα ένα EdgeRouter X (shameless plug , ας πέσουν να με φάνε με τα Mikrotik τους ).
    Λέγεται Smart Queue και χρησιμοποιεί το fq_codel + htb.
    Για να μην πολυλογώ, από 46/4.6 Mbps που βλέπω στο Speedtest με το Speeport σκέτο, έβαλα καπέλο στα 40/4 στο ER-X και πραγματικά στο test είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα...


    Παίζω άνετα πλέον χωρίς θέματα, το μόνο πρόβλημα του fq_codel είναι ότι η δουλειά γίνεται με flows και όχι ανάλογα την IP του μηχανήματος με αποτέλεσμα όταν έχεις το torrent ελεύθερο (κυριολεκτικά ελεύθερο και στο Down αλλά και στο Up) να μην μπορεί να σου μοιράσει "ίσα και όμοια" την γραμμή όπως θα ήθελες διότι το torrent έχει πολλά connections και δημιουργεί πολλά flows. Συνεχίζεις και παίζεις όμως, δεν βλέπεις τρελά pings.
    Στα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνει τίποτα, ρίξε YouTube, ρίξε Twitch, ρίξε Upload, ρίξε Team Viewer, όλα αυτά ταυτόχρονα και να μην παίρνεις χαμπάρι αν τρέχει κάτι από πίσω...

    Η θυσία είναι να κόψεις bandwidth ώστε να μην μαζεύονται στους buffers τα πακέτα, ώστε να έχει αέρα να περνάει αυτό που θέλεις χωρίς να μπαίνει σε queue.
    Το θέμα είναι πόσο bandwidth θα θυσιάσεις; Το Up ήταν η μεγάλη θυσία σε εμένα όταν ήμουν με ADSL...

    Ο successor του fq_codel είναι ο cake, δεν γνωρίζω σε ποια Routers υπάρχει, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο μόνος σου αυτό αν ενδιαφέρεσαι.

    Η λύση όπως είπαμε είναι
    1) Ξεκίνα μήπως μπορείς να μεταβείς σε VDSL μπας και γλυτώσεις το bufferbloat στο down
    2) Πάρε (ή στήσε) ένα Router με κάποιο SQM
    Ο κάθε αλγόριθμος διαφέρει ανάλογα με το bandwidth σου, πρέπει να παίξεις, να κάνεις fine-tuning και να δεις τι δουλεύει καλύτερα στη γραμμή σου.
    Σε εμένα όλα ωραία και όλα καλά με τον fq_codel εκτός από το μικροθέμα με τα torrents (ή όποιο άλλο κάνει hammer την γραμμή με πολλαπλά connections, Steam ας πούμε).

    Sorry για το μεγάλο post αλλά από κάπου έπρεπε να ξεκινήσω.

    Υ.Γ. Αν έχεις linux κάπου εγκατεστημένα, δοκίμασε το Flent. Έχει διάφορα tests με γραφήματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.
    Ως host βάλε flent-eu.bufferbloat.net

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο OpenWRT παίζει μια χαρά το SQM.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ποιους αλγορίθμους έχει και ποιον χρησιμοποιείς;
    Βλέπω έχει γίνει πλέον LEDE από OpenWRT και υπάρχει και ο Cake μέσα;

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ξεκίνα μήπως μπορείς να μεταβείς σε VDSL μπας και γλυτώσεις το bufferbloat στο down
    2) Πάρε (ή στήσε) ένα Router με κάποιο SQM
    Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντησή σου και το χρόνο που πήρες για να ασχοληθείς.

    Έφυγα απο WIND για να παω σε VDSL στον ΟΤΕ (50αρι) και την ημέρα που ήταν να γίνει η ενεργοποίηση ο τεχνικός μας λέει ότι είμαστε σε ένα καφάο 2-3 δρόμους πιο κάτω και όχι στην καμπίνα που είναι στα 15 μέτρα. Κάναμε λοιπόν υποβάθμιση και έτσι καταλήξαμε σε ADSL 24άρι. Τις πρώτες 3 ημέρες, πριν γίνει η επιδιόρθωση, δεν είχα κανένα πρόβλημα παρόμοιο με αυτό που περιγράφω. Με το που έγινε η επιδιόρθωση και άλλαξε η πόρτα εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα.

    Νομίζεις πως μπορεί να γίνει ξανά αλλαγή πόρτας και να φτιαχτεί το ζήτημα; Με τον ΟΤΕ που μιλούσα σήμερα το δήλωσαν σαν βλάβη (ο τεχνικός που ήταν εδώ το πρωί για VoIP είπε ότι εάν λυθεί το ζήτημα θα λυθεί από απόσταση), πριν λίγη ώρα μου έστειλαν μνμ ότι ολοκληρώθηκαν οι επιδιορθώσεις αλλά το ζήτημα παραμένει. Δε μου είπαν ακριβώς τί έκαναν γιατί δε κατάφερα να μιλήσω μαζί τους απόψε, αλλά από αυρίο θα μάθω και θα τους ενημερώσω ότι ακόμα μάπα το καρπούζι.

    Το ρούτερ που έχω είναι το Speedport Entry 2i. Αξίζει να δοκιμάσω SQMs με αυτό το ρούτερ ή δε γίνεται;

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις πως μπορεί να γίνει ξανά αλλαγή πόρτας και να φτιαχτεί το ζήτημα;
    Δεν γνωρίζω την υποδομή τους, το μόνο που γνωρίζω είναι αυτό που μου είπε ο τεχνικός τότε: "Η πόρτα σου ήταν παλαιού τύπου και στην άλλαξα" (Marak?).
    Παραμένει μυστήριο μέχρι και σήμερα τι εννοούσε.
    Αν γνωρίζει κάποιος που βρισκόσουν και σε ξαναβάλει εκεί, θα λυθεί μεγάλο μυστήριο.
    Ακόμη και να μιλήσεις με τεχνικό, θα πρέπει να πέσεις σε σαΐνι για να καταλάβει τι εννοείς με το bufferbloat (αν του το αναφέρεις).
    Το πολύ πολύ να σε πετάξει σε fastpath και να σου κλείσει τη βλάβη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρούτερ που έχω είναι το Speedport Entry 2i. Αξίζει να δοκιμάσω SQMs με αυτό το ρούτερ ή δε γίνεται;
    Δεν γίνεται δυστυχώς. Αν παρατηρήσεις, όσα παίρνουν custom firmware συνήθως είναι σκέτα Router και όχι combo (Modem + Router).
    Δες εδώ τη λίστα για το LEDE.
    https://lede-project.org/toh/views/toh_fwdownload

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με dead-idle την γραμμή, μπες στο https://www.dslreports.com/speedtest και τρέξε ένα test να γελάσουμε.
    Να και το τεστ που ζητησες:

    http://www.dslreports.com/speedtest/26845434

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιους αλγορίθμους έχει και ποιον χρησιμοποιείς;
    Βλέπω έχει γίνει πλέον LEDE από OpenWRT και υπάρχει και ο Cake μέσα;
    Έχει fq_codel και cake, με script τα piece_of_cake.qos, simplest_tbf.qos, simplest.qos, layer_cake.qos και simple.qos.

    Κάνω χρήση του cake με layer_cake.qos.



    Ο router είναι ένα TL-WDR3600, αλλά έχει δοκιμασθεί και με modem/router τα TD-W8970 και TD-W8980. Επίσης μπορεί να παίξει και το TD-W9980.
    Τα 3 modem/router έχουν chipset Lantiq στα οποία παίζει κανονικά το Lede/OpenWRT. Απλά στα 8980/9980, παίζει μόνο η μπάντα 2,4GHz και όχι η 5GHz, λόγω ασυμβατότητα (μέχρι στιγμής) του chipset που χρησιμοποιεί αυτή.
    Επιπλέον και τα 3 παίζουν και σε VDSL, ανεξάρτητα αν στο εταιρικό firmware δεν το υποστηρίζουν και μάλιστα με αλλαγή του driver παίζουν και σε Vectoring.

    Το Lede ξεκίνησε ως fork του OpenWrt πριν 1,5 περίπου χρόνο, λόγω διαφωνιών των developers. Στην περεία και μετά από μακρά διαδικασία διαλόγου, αποφασίσθηκε να ενωθούν πάλι (6ος/2017), αλλά μέχρι σήμερα αυτό προχωρά με αργό ρυθμό. Βασικά στο τέλος θα υπάρχει μόνο το Lede (αυτό τον τελευταίο χρόνο κάνει τροποποιήσεις αναβαθμίσεις), αλλά με brand name το παλιό OpenWRT.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και το τεστ που ζητησες:

    http://www.dslreports.com/speedtest/26845434
    ~500ms στο Down και ~400ms στο Up, τραγικό.

    Έκατσα και γύρισα το Speedport να είναι σε ADSL2+ για να είμαι περίπου στα επίπεδα σου.
    Stats εδώ
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport adsl2+.PNG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  20,4 KB 
ID: 189471


    Παρακάμπτω το ER-X και τρέχω το test... Πάτα τη εικόνα να δεις λεπτομερώς τα αποτελέσματα.
    +25ms buffer χωρίς κάποιο SQM στο Down!!!
    Το Upload άστο, υποψιάζομαι ότι θέλει δουλειά ακόμη το Speedport.


    Συμπέρασμα... Είμαι σε καμπίνα, το γυρνάω σε ADSL2+ και έχω ελάχιστο bufferbloat όπως πριν κάτι χρόνια και όπως πριν μου αλλάξουν την πόρτα, όπως και σε εσένα φαντάζομαι.
    Τρέχα γύρευε.
    Σε ποιον (τεχνικό) να το πεις και ποιος να σε πιστέψει...

    Πάμε σε κάτι πιο εφικτό...
    Βάζω fq_codel με 9.5 Mbps Download και 665 Kbps Upload, ιδού τα αποτελέσματα.
    (Target=15ms, fq_codel quantum=300)




    Σχεδόν flat αποτελέσματα με ελάχιστα spikes.

    Αν δεν καταφέρει τεχνικός να στο διορθώσει το πρόβλημα, η μόνη σου λύση είναι αυτή.
    Αγοράζεις κάποιο router που να κάνει traffic shaping με τον αλγόριθμο της επιλογής σου (ή πας σε VDSL).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει fq_codel και cake, με script τα piece_of_cake.qos, simplest_tbf.qos, simplest.qos, layer_cake.qos και simple.qos.

    Κάνω χρήση του cake με layer_cake.qos.



    Ο router είναι ένα TL-WDR3600, αλλά έχει δοκιμασθεί και με modem/router τα TD-W8970 και TD-W8980. Επίσης μπορεί να παίξει και το TD-W9980.
    Τα 3 modem/router έχουν chipset Lantiq στα οποία παίζει κανονικά το Lede/OpenWRT. Απλά στα 8980/9980, παίζει μόνο η μπάντα 2,4GHz και όχι η 5GHz, λόγω ασυμβατότητα (μέχρι στιγμής) του chipset που χρησιμοποιεί αυτή.
    Επιπλέον και τα 3 παίζουν και σε VDSL, ανεξάρτητα αν στο εταιρικό firmware δεν το υποστηρίζουν και μάλιστα με αλλαγή του driver παίζουν και σε Vectoring.

    Το Lede ξεκίνησε ως fork του OpenWrt πριν 1,5 περίπου χρόνο, λόγω διαφωνιών των developers. Στην περεία και μετά από μακρά διαδικασία διαλόγου, αποφασίσθηκε να ενωθούν πάλι (6ος/2017), αλλά μέχρι σήμερα αυτό προχωρά με αργό ρυθμό. Βασικά στο τέλος θα υπάρχει μόνο το Lede (αυτό τον τελευταίο χρόνο κάνει τροποποιήσεις αναβαθμίσεις), αλλά με brand name το παλιό OpenWRT.
    Ενδιαφέρον.

    Έχεις δοκιμάσει το nat dual-dsthost? Αναρωτιέμαι αν αυτό λύνει τα προβλήματα που ανέφερα με τα torrents/steam.

    Επίσης στα πόσα Mbps τερματίζουν στο περίπου τα συγκεκριμένα router με τον Cake;
    Στο ER-X με τον fq_codel αρχίζει στα 120 με 150 να ακουμπάει ταβάνι (ανάλογα τι τρέχει εκείνη τη στιγμή και την πολυπλοκότητα των queues).

  10. #10
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν καταφέρει τεχνικός να στο διορθώσει το πρόβλημα, η μόνη σου λύση είναι αυτή.
    Αγοράζεις κάποιο router που να κάνει traffic shaping με τον αλγόριθμο της επιλογής σου (ή πας σε VDSL).
    Κάποια λύση που μπορείς εσύ να φανταστείς από πλευρά τεχνικού; Πάντως κ σήμερα που μίλησα και τους είχα πάρει να τους πω ότι ό,τι και εάν έκαναν χθες βράδυ δε δούλεψε, μου μιλούσαν πάλι πολύ mindfucked. Μου είπαν μία γενικούρα ότι έγιναν αλλαγές στο προφίλ μου, χωρίς να θέλουν να μου πουν πιο συγκεκριμένα τι παίχτηκε.

    Edit: Θέλω να πω, το bufferbloat είναι γενικά θέμα εξοπλισμού; Γιατί αυτό φαίνεται ότι προκλήθηκε μετά την αλλαγή πόρτας. Το Speedport δε μου το έκανε αυτό πριν αλλάξει η πόρτα. Άρα πρόκειται για ένα συνδυασμό για να καταλήξεις στην πηγή;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δοκιμάσει το nat dual-dsthost? Αναρωτιέμαι αν αυτό λύνει τα προβλήματα που ανέφερα με τα torrents/steam.

    Επίσης στα πόσα Mbps τερματίζουν στο περίπου τα συγκεκριμένα router με τον Cake;
    Στο ER-X με τον fq_codel αρχίζει στα 120 με 150 να ακουμπάει ταβάνι (ανάλογα τι τρέχει εκείνη τη στιγμή και την πολυπλοκότητα των queues).
    Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα σπουδαίο ακόμη. Μόλις 2-3 μήνες αποφάσισα να ασχοληθώ πάλι (για συγκεκριμένους λόγους) και είμαι ακόμη σε περίοδο δοκιμών.
    Με torrents και online παιχνίδια δεν ασχολούμαι, ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης. Στο σπίτι παίζουν ένα PC και 1-3 tablet/κινητά, όπου κυρίως το youtube και γενικά η απόκριση είναι μια χαρά.
    Ο συγχρονισμός είναι στα 22Mbps, αλλά πάνω από 14-15Mbps δεν έχω δει ποτέ σε πραγματική ταχύτητα και στο DSLReports πάνω από 13Mbps.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια λύση που μπορείς εσύ να φανταστείς από πλευρά τεχνικού; Πάντως κ σήμερα που μίλησα και τους είχα πάρει να τους πω ότι ό,τι και εάν έκαναν χθες βράδυ δε δούλεψε, μου μιλούσαν πάλι πολύ mindfucked. Μου είπαν μία γενικούρα ότι έγιναν αλλαγές στο προφίλ μου, χωρίς να θέλουν να μου πουν πιο συγκεκριμένα τι παίχτηκε.

    Edit: Θέλω να πω, το bufferbloat είναι γενικά θέμα εξοπλισμού; Γιατί αυτό φαίνεται ότι προκλήθηκε μετά την αλλαγή πόρτας. Το Speedport δε μου το έκανε αυτό πριν αλλάξει η πόρτα. Άρα πρόκειται για ένα συνδυασμό για να καταλήξεις στην πηγή;
    Δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να κάνει ένας απλός τεχνικός από εκείνους που μιλάς στο τηλέφωνο (αν σε συνδέσει κάποιος από την εξυπηρέτηση).
    Το bufferbloat έχει να κάνει με το όπου υπάρχουν buffers να μαζεύουν τα πακέτα. Είτε είναι routers, είτε είναι κάρτες δικτύου, είτε οτιδήποτε.
    Η μόνη μας διαφορά αυτή τη στιγμή είναι ότι εγώ είμαι σε πιο καινούριο εξοπλισμό συνδεδεμένος διότι έχω καμπίνα κοντά μου και μου δίνει VDSL. Μπορώ όμως να περάσω και με ADSL (με κόφτη αν δεις στα stats) όπως και έκανα στις δοκιμές πιο πάνω.
    Τώρα αν το πρόβλημα είναι τις ίδιες τις πόρτες στο DSLAM ή στο router που περνάς μετά το DSLAM, αυτό το θεωρώ απίθανο να το μάθεις αν δεν έχεις κάποιον από μέσα.
    Πόσο μάλλον να στο αναγνωρίσουν το πρόβλημα και να κάτσουν να ασχοληθούν να δουν αν ρυθμίζεται.
    Μην σου πω ότι αν δεν πάει στα κεντρικά το θέμα, δεν υπάρχει περίπτωση να δεις φως.

    Ζήτησες να ξαναλλάξεις πόρτα;
    Αν κάνεις tracert μια IP, μέσα από ποιο router περνάς; (στο 1ο hop μετά το δικό σου router εννοείται)
    Σημείωσε την IP και δες την επόμενη φορά που καλέσεις και γίνουν ενέργειες στην πόρτα, αλλάζει το router;

    Δεν το έχω παρακολουθήσει αν αλλάζει το router στο 2ο hop ακόμη και αν φας αποσύνδεση να σου πω την αλήθεια (όταν σου δίνει καινούρια WAN IP δηλαδή μετά από restart/resync).
    Σπίτι μου που τρέχω ταυτόχρονα 2 PPP (1 για το Speedport και 1 για το ER-X) βλέπω φεύγω από το ίδιο router στο 2o hop στο traceroute, άσχετα από την IP που έχω πάρει από τον OTE (στο ένα π.χ. έχω 2.XXX.XXX.XXX και στο άλλο 79.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ).

    Ζήτα να αλλάξεις πόρτα πάλι μπας και μπεις σε διαφορετικού τύπου και λυθεί το πρόβλημα από εκεί.
    Κράτα επίσης την IP που βλέπεις στο 2o hop στο tracert.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Σε VDSL από Α/Κ στο downstream: http://www.dslreports.com/speedtest/29574957

    Υπάρχει bufferbloat αλλά όχι τραγικό. NinjaMiltos σε K/V είσαι; Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο. Θέλουμε και άλλα αποτελέσματα για να είμαστε σίγουροι. Κανείς;

    - - - Updated - - -

    Κατάφερα να μειώσω το bufferbloat στα ~20ms στο downstream περιορίζοντας το bandwidth στο router. Αυτό δυστυχώς στο Speedport Entry 2i γίνεται μόνο στις LAN θύρες. Περισσότερα στη τελευταία παράγραφο εδώ:

    Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος globalnoise : 10-02-18 στις 23:04.
    OK boomer

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ναι σε KV είμαι, επίσης μπορώ να συγχρονίσω σε ADSL όπως μπορείς να δεις στα προηγούμενα posts μου και να κάνω πειράματα εκεί.
    Δες το post #9. Σε ADSL μέσω KV, το Ping είναι περίπου όσο και στην 50ρα VDSL.

    Για να μην ανεβοκατεβαίνεις στα post, αφήνω εδώ τα links.
    ADSL από AK (είχα τότε το TP-Link W8960N, WFQ ως Default Queue)
    ADSL από KV (Speedport Entry 2i με ρυθμίσεις out of the box)
    VDSL50 από KV (Speedport Entry 2i με ρυθμίσεις out of the box)

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Ping σε vdsl
    Από damisv στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 15:37
  2. Περίεργο πρόβλημα με ping
    Από nikos096 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 15:33
  3. Πολλά lag/ping spikes
    Από skepas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 12:00
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 18:45
  5. Πρόβλημα με PING
    Από Arcturus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 00:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας