Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    τα προβλήματα στη σύνδεση μου ξεκίνησαν 16 Νοεμβρίου όπου από τα 6 Mbps που έπιανα ξαφνικά έπεσα στα 2 και άρχισαν παράλληλα και οι αποσυνδέσεις. Κάλεσα την wind και ο πρώτος τεχνικός ήρθε σπίτι για να τσεκάρει και μου είπε ότι όλα είναι οκ από μένα και ότι το πρόβλημα είναι εκτός σπιτιού και πρέπει να ενημερώσουν τον οτε για να το φτιάξει. Την επόμενη μέρα έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ και τον βλέπω να κάνει εργασίες στο καφαο έξω από το σπίτι και λέω τέλεια θα φτιάξει, δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα και συνέχισα να έχω 2 Mbps. Ξανά τηλέφωνο στη wind ξανά δικός τους τεχνικός και μετά πάλι του ΟΤΕ. Αυτό με τους 2 τεχνικούς έγινε συνολικά 3 φορές με το να έρχονται και να φεύγουν χωρίς να αλλάζει ουσιαστικά κάτι. Ώσπου τη Δευτέρα 11/12 το πρωί έρχεται πάλι τεχνικός από τον ΟΤΕ στο καφαο κάνει τα δικά του και μετά από καμιά ώρα δεν έχω καν τηλέφωνο. Το απόγευμα έρχεται ο τεχνικός της wind και του λέω το ιστορικό κατεβαίνουμε κάτω στο υπόγειο στο κουτί με τις συνδέσεις της πολυκατοικίας να δούμε τι γίνεται και μετά από ψάξιμο, αφού δεν βρίσκουμε κάτι στο οποίο να οφείλεται το νέκρωμα της γραμμής, μου λέει για πάρε τηλέφωνο στο σπίτι σου να δω κάτι. Το παίρνω και το σηκώνει μια άγνωστη. Εν ολίγης μου λέει το πρωί ο ΟΤΕ σου πέρασε καινούργια γραμμή και τη σύνδεσε σε λάθος σπίτι (και όχι στο δικό μου) και τη δικιά σου την αποσύνδεσε ως παλιά και μου λέει λογικά θα έρθουμε και οι 2 μαζί τη Τετάρτη να το φτιάξουμε μάλλον και εγώ θα το δηλώσω επείγον για να γίνει όσο πιο γρήγορα γίνετε. Περνάει λοιπόν η Τετάρτη και δεν έχω καμία ενημέρωση από τη wind τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε περιμένουμε τον ΟΤΕ και θα σας ενημερώσουμε. Και σήμερα το πρωί λοιπόν βάζω ένα φίλο στον ΟΤΕ να δει τι γίνεται. Εκείνος μιλάει με τον προϊστάμενο της περιοχής μου ο οποίος του λέει πριν λίγο έστειλε η wind επαναδρομολόγησης και ότι κανονίσανε τη να έρθουν μαζί τη Πέμπτη 21/12. Εγώ σε όλο αυτό τι πρέπει να κάνω θέλω να σηκωθώ και να φύγω από τη wind με την οποία είχα συμβόλαιο από το Σεπτέμβρη του 2014 και του Σεπτέμβρη του 2016 έγινε τηλεφωνική ανανέωση, όποτε λογικά θα δεσμεύομαι μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2018. Αν τους πω ότι θέλω να φγω θα μου βάλουν πρόστιμο; Μήπως πρέπει να απευθυνθώ στο συνήγορο του καταναλωτή;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από borbaszorbas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    τα προβλήματα στη σύνδεση μου ξεκίνησαν 16 Νοεμβρίου όπου από τα 6 Mbps που έπιανα ξαφνικά έπεσα στα 2 και άρχισαν παράλληλα και οι αποσυνδέσεις. Κάλεσα την wind και ο πρώτος τεχνικός ήρθε σπίτι για να τσεκάρει και μου είπε ότι όλα είναι οκ από μένα και ότι το πρόβλημα είναι εκτός σπιτιού και πρέπει να ενημερώσουν τον οτε για να το φτιάξει. Την επόμενη μέρα έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ και τον βλέπω να κάνει εργασίες στο καφαο έξω από το σπίτι και λέω τέλεια θα φτιάξει, δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα και συνέχισα να έχω 2 Mbps. Ξανά τηλέφωνο στη wind ξανά δικός τους τεχνικός και μετά πάλι του ΟΤΕ. Αυτό με τους 2 τεχνικούς έγινε συνολικά 3 φορές με το να έρχονται και να φεύγουν χωρίς να αλλάζει ουσιαστικά κάτι. Ώσπου τη Δευτέρα 11/12 το πρωί έρχεται πάλι τεχνικός από τον ΟΤΕ στο καφαο κάνει τα δικά του και μετά από καμιά ώρα δεν έχω καν τηλέφωνο. Το απόγευμα έρχεται ο τεχνικός της wind και του λέω το ιστορικό κατεβαίνουμε κάτω στο υπόγειο στο κουτί με τις συνδέσεις της πολυκατοικίας να δούμε τι γίνεται και μετά από ψάξιμο, αφού δεν βρίσκουμε κάτι στο οποίο να οφείλεται το νέκρωμα της γραμμής, μου λέει για πάρε τηλέφωνο στο σπίτι σου να δω κάτι. Το παίρνω και το σηκώνει μια άγνωστη. Εν ολίγης μου λέει το πρωί ο ΟΤΕ σου πέρασε καινούργια γραμμή και τη σύνδεσε σε λάθος σπίτι (και όχι στο δικό μου) και τη δικιά σου την αποσύνδεσε ως παλιά και μου λέει λογικά θα έρθουμε και οι 2 μαζί τη Τετάρτη να το φτιάξουμε μάλλον και εγώ θα το δηλώσω επείγον για να γίνει όσο πιο γρήγορα γίνετε. Περνάει λοιπόν η Τετάρτη και δεν έχω καμία ενημέρωση από τη wind τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε περιμένουμε τον ΟΤΕ και θα σας ενημερώσουμε. Και σήμερα το πρωί λοιπόν βάζω ένα φίλο στον ΟΤΕ να δει τι γίνεται. Εκείνος μιλάει με τον προϊστάμενο της περιοχής μου ο οποίος του λέει πριν λίγο έστειλε η wind επαναδρομολόγησης και ότι κανονίσανε τη να έρθουν μαζί τη Πέμπτη 21/12. Εγώ σε όλο αυτό τι πρέπει να κάνω θέλω να σηκωθώ και να φύγω από τη wind με την οποία είχα συμβόλαιο από το Σεπτέμβρη του 2014 και του Σεπτέμβρη του 2016 έγινε τηλεφωνική ανανέωση, όποτε λογικά θα δεσμεύομαι μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2018. Αν τους πω ότι θέλω να φγω θα μου βάλουν πρόστιμο; Μήπως πρέπει να απευθυνθώ στο συνήγορο του καταναλωτή;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    το ότι υπάρχει ένα τεχνικό πρόβλημα και αργούν να στο φτιάξουν δεν σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να φύγεις από τον πάροχο σου από την στιγμή που έχεις σε ισχύ συμβόλαιο.

    Αυτό που έχεις δικαίωμα να κάνεις είναι να ζητήσεις να μην σε χρεώσουν για αυτές τις μέρες τις υπηρεσίες που δεν έχεις. Επίσης μπορείς να ζητήσεις εκτροπή του τηλεφώνου σου ή ακόμα και αν θέλεις επειγόντως internet να ζητήσεις να σου δώσουν κάποιο usb stick για internet.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία το καταλαβαίνω ότι δεσμεύομαι από συμβόλαιο, αλλά θεωρώ ότι η εξυπηρέτηση τους δεν ήταν σωστή και με είχαν μια εβδομάδα γραμμένο στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Εν πάση περιπτώσει, πριν από λίγο ήρθαν και από ΟΤΕ και από wind μαζί και μου ξαναέφτιαξαν τη γραμμή. Αλλά ξανά μόνο 2mbps πιάνω, το ξέρω ότι είμαι μακριά από το κέντρο (έχω attenuation 45 db), και ο τεχνικός μου είπε δεν γίνεται παραπάνω, παλιότερα όμως πώς γίνεται να έπιανα σχεδόν 6 και ξαφνικά να μπορώ μόνο 2

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Το ότι πριν έπιανες 6 και τώρα πιάνεις 2, είναι συχνό φαινόμενο αν δεις και άλλα posts εδώ στο forum. Δυστυχώς οι adsl με τον καιρό φαίνεται ότι πάνε από το κακό στο χειρότερο. Αυτό είναι είτε γιατί παλιώνει το δίκτυο ή έχουν μπει πολλοί συνδρομητές και λόγο crosstalk έχουν πρόβλημα όλες οι γραμμές. Κοίταξε κάποιος γείτονας τι γραμμή έχει για να δεις αν είστε στα ίδια.

    Η λύση είναι να περιμένεις να μπουν καμπίνες vdsl στην περιοχή σου. Μόνο έτσι θα δεις άσπρη μέρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω ότι εννοείς να κάνω νέα σύνδεση vdsl, υπάρχει καμία πιθανότητα άμα τους πάρω και τους πω το πρόβλημα να μου κάνουν καμία καλύτερη τιμή στη vdsl και λέω μήπως ξεκινήσω και αρχίω να ρωτάω γείτονες τι ταχύτητες πιάνουν να δω αν έχω μόνο εγώ το πρόβλημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Δεν ξέρω από ποια περιοχή είσαι, αλλά αν είναι στο πρόγραμμα να μπουν καμπίνες στην περιοχή σου ή έχουν μπει, τότε θα μπορείς να βάλεις vdsl αναλόγως τον προγραμματισμό του έργου.

    Καλύτερη τιμή είναι δύσκολο να σου κάνουν επειδή δεν έχεις καλό internet, αλλά αυτό φυσικά εξαρτάται από την εταιρεία. Αν έχεις vdsl στην περιοχή σου τότε θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για προσφορά.

    Ανέφερα ποιο πάνω να ρωτήσεις τους γείτονες να δεις σε τι ταχύτητα παίζουν. Αλλά επειδή είπες ότι έχεις μεγάλη απόσταση από το Α/Κ τότε πάνω κάτω στα ίδια θα παίζετε.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με μπαταρία ή με το ACPI;
    Από Subaru στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 21:26
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 23:18
  3. βοήθεια με το speedport entry 2
    Από apd στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-17, 21:49
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14
  5. βοηθεια με το ZXDSL 931VII του ΟΤΕ
    Από bdiami στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 13:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας