Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σας παιδες,
    εχω δυο καρτες απο Γαλλια,τωρα που γυρισα για γιορτες στο πατρικο(Παρο)και δοκιμασα το roaming και στα 2.H Bouygues Telecom συνεργαζεται με την Cosmote και ακομα και στο σπιτι μου,πιανω 100mbps download και 10-20 upload.Η free mobile που ειναι μεσω της Vodafone φτανει μεχρι τα 5 download και upload.Λεω νταξει θα φταιει το σπιτι μου αλλα οπου και να παω στο κεντρο ποιανω μονο H+ και οχι 4G με μεγιστη ταχυτητα 10mbps.Ξερεται πως παει η Vodafone με το 4G?Το δουλευει το θεμα η το εχει παραμελησει?
    Ευχαριστουμπες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexTselikas : 16-12-17 στις 03:21.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTselikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδες,
    εχω δυο καρτες απο Γαλλια,τωρα που γυρισα για γιορτες στο πατρικο(Παρο)και δοκιμασα το roaming και στα 2.H Bouygues Telecom συνεργαζεται με την Cosmote και ακομα και στο σπιτι μου,πιανω 100mbps download και 10-20 upload.Η free mobile που ειναι μεσω της Vodafone φτανει μεχρι τα 5 download και upload.Λεω νταξει θα φταιει το σπιτι μου αλλα οπου και να παω στο κεντρο ποιανω μονο H+ και οχι 4G με μεγιστη ταχυτητα 10mbps.Ξερεται πως παει η Vodafone με το 4G?Το δουλευει το θεμα η το εχει παραμελησει?
    Ευχαριστουμπες
    Το 4G της σε κάλυψη είναι εντάξει, μόνο σε εσωτερικούς χώρους μπορείς να έχεις μεγάλη δυσκολία.Σε ταχύτητα μπορώ να πώ πως είναι σε μέση κατασταση, θα δεις σπάνια 100+ αλλα συνεχώς 50 οπότε δεν είναι και άσχημα.Συνολικά η Voda είναι δεύτερη σε σημα+ταχύτητα

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αρα παιζει να να ειναι πισω το νησι προς καλυψη της Vodafone.Θα παω εξερευνηση σε λιγες μερες να δω,τι σημα μπορω να πιασω.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTselikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα παιζει να να ειναι πισω το νησι προς καλυψη της Vodafone.Θα παω εξερευνηση σε λιγες μερες να δω,τι σημα μπορω να πιασω.
    Μπορώ να πώ πως σε επαρχεία μεριά, τα μέρη με θάλασσα έχουν καλό σημα 4G αλλά πρέπει να είσαι δίπλα σε θάλασσα

  5. #5
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περυσι το καλοκαιρι που γυρναγα απο Αθηνα με κατι φιλους,αυτοι που ειχαν Cosmote πιανανε 4g μεστο πλοιο ενω με Vodafone εγω τον πουλοπουλο.Με ενδιαφερει μονο οταν ειμαι εξω(οχι στο σπιτι προφανως)να εχω καλο σημα να μπορω να παιρνω τηλεφωνο μεσω Viber Out.Απλα θα προτιμουσα να κρατησω την Free Mobile αντι για την Boygues Telecom μιας και μου προσφερει 100gb 4g στην Γαλλια και 25 στο εξωτερικο αντι για 20gb στην Γαλλια και 5 στο εξωτερικο για την ιδια τιμη.

    - - - Updated - - -

    Κατι που παρατηρησα πριν λιγο.Εβαλα την παλια μου καρτα Vodafone CU στο κινητο μου και επιανα 4g με 2 μπαρες απο τα 5.Εβαλα πισω την καρτα της Free Mobile και ειχα H+ με 4 απο 5 μπαρες,ενω χρησιμοποιουσε και παλι δικτυο vodafone GR.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTselikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περυσι το καλοκαιρι που γυρναγα απο Αθηνα με κατι φιλους,αυτοι που ειχαν Cosmote πιανανε 4g μεστο πλοιο ενω με Vodafone εγω τον πουλοπουλο.Με ενδιαφερει μονο οταν ειμαι εξω(οχι στο σπιτι προφανως)να εχω καλο σημα να μπορω να παιρνω τηλεφωνο μεσω Viber Out.Απλα θα προτιμουσα να κρατησω την Free Mobile αντι για την Boygues Telecom μιας και μου προσφερει 100gb 4g στην Γαλλια και 25 στο εξωτερικο αντι για 20gb στην Γαλλια και 5 στο εξωτερικο για την ιδια τιμη.

    - - - Updated - - -

    Κατι που παρατηρησα πριν λιγο.Εβαλα την παλια μου καρτα Vodafone CU στο κινητο μου και επιανα 4g με 2 μπαρες απο τα 5.Εβαλα πισω την καρτα της Free Mobile και ειχα H+ με 4 απο 5 μπαρες,ενω χρησιμοποιουσε και παλι δικτυο vodafone GR.
    Μήπως η Free Mobile δεν σ'αφήνει να κάνεις roaming με 4G?
    Όταν εννοείς με'στο πλοίο, σε ποιά θάλασσα? γτ εγώ στο Αιγαίο δεν είχα καν σήμα και άλλοι σέρφαραν κανονικά στο ίντερνετ

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νοτιο αιγαιο,απο Αθηνα προς Παρο.Τωρα που το λες, στο site της Free Mobile λεει οτι ειναι 3G το roaming,πρεπει να μου ξεφυγε,επειδη ολοι οι αλλοι προσφερουν 4g.Περιεργο μιας και πιανω H+ που ειναι πιο ψηλο απο 3G αλλα και παλι αργο.Βγαζει νοημα τωρα.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTselikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νοτιο αιγαιο,απο Αθηνα προς Παρο.Τωρα που το λες, στο site της Free Mobile λεει οτι ειναι 3G το roaming,πρεπει να μου ξεφυγε,επειδη ολοι οι αλλοι προσφερουν 4g.Περιεργο μιας και πιανω H+ που ειναι πιο ψηλο απο 3G αλλα και παλι αργο.Βγαζει νοημα τωρα.
    Όταν λένε 3G πάντα σχεδόν εννοούν H+, και στην Vodafone δεν έχω δει ποτε το σήμα 3G στο κινητό μου

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Anyway ευχαριστω για την βοηθεια,αφου βγαλαμε την ακρη.Κριμα παντως,επειδη μου αρεσει η Free σαν εταιρεια αλλα εχει να κανει δουλειες ακομα,ειδικα στην σταθερη που εχει προβλημα με μπουκωματα το βραδυ σε streaming υπηρεσιες.Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι εχει API για να στελνεις SMS στο κινητο σου με οτι μηνυμα θες,αρα χρησιμευει για να κανω monitoring τα server μου,αλλα αμα εχεις καλο σημα 4g,με αλλη εταιρεια τοτε,και παλι μπορεις να λαμβανεις ειδοποιησεις

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επειδη εχω Whats Up,CU και ενα F2G
    Πιο αναπτυγμενο 4G η Cosmote
    Η Vodafone εχει ενα εξαμηνο που επιασε σοβαρα το 4G της και τρεχει να προλαβει να φτασει την Cosmote.
    Η Cosmote εδωσε wifi calling/VoLTE ηδη ενω Vodafone/Wind απο το 2018 για VoLTE.
    Οσο για την Wind απο το 2015 εως τωρα εχει αλλαξει δραματικα το δικτυο (12/2017).
    Δες τους χαρτες καλυψης.
    Vodafone/Wind κανουν κοινο δικτυο.
    Θα σου προτεινα να παιξεις με Bougyes Telecom και ενα δευτερο αριθμο F2G/CU για να βαζεις 10GB νυχτερινα.Το CU ειναι απο τις 20:00 μεχρι τις 08:00 το πρωι της επομενης μερας ενω το F2G ειναι απο τις 22:00 εως τις 08:00 το πρωι της επομενης.
    Υποψην αν θες να επικοινωνεις απο Γαλλια προς Ελλαδα με ελληνικο νουμερο,καλυτερο roaming χωρις ορια χρησης εχει το F2G.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Απ'οτι μαθαμε με το παιδι πιο πανω,η free mobile δν υποστηριζει 4g σε roaming αρα γιαυτο δν επιανα καλο σημε με vodafone.Αγορασα καινουργιο πακετο στην SFR(εχω ακομα τα παλια)για 5ευρω το μηνα με 30gb για Γαλλια και 3gb για το εξωτερικο σε cosmote/vodafone αρα κομπλε.Τα 3gb σε roaming ειναι λιγο λιγοτερα αλλα δν εχω μεγαλη χρηση.Επισης εχω το viber out με το ελληνικο μου νουμερο και περνω ετσι το κοσμο με φθηνα rates 8.4σεντς/λεπτο προς κινητα και αμα παρουν πισω εχω την ελληνικη σιμ σε ενα παλιο κινητο.Ολοκληρη κομπινα αλλα δν μιλαω πολυ οπως ειπα μεσω τηλεφωνου παρα μεσω ιντερνετ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexTselikas : 24-12-17 στις 16:40.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταματάει η ανάπτυξη του Winamp...
    Από Φανερός Πράκτωρ στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 14:20
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 10:07
  3. Μηνύματα: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 20:43
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-17, 11:27
  5. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 12:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας