Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37

Θέμα: Metarouter on mtik

  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ad blocker καλύτερη λύση είναι το pi hole. Εγώ το τρέχω ως container στο nas
    nas εχω και εγω, τι εννοεις ως container? εχω βαλει και optware ipkg οποτε εχω πολλα εξτρα πακετα, ετσι εχω βαλει και τον αστερισκ αλλα δεν το εχει http://ipkg.nslu2-linux.org/feeds/op...ross/unstable/ και ουτε στα επισημα πακετα το εχω δει.
    καλα αυτο το pi hole δεν ειναι για raspi κανονικα ??? https://www.comparitech.com/blog/vpn...rry-pi-pihole/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-02-18 στις 01:02.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Το τρέχω σε docker container. Γενικά το δουλεύω πολύ το docker
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, κατι βρηκα μου φαινονται δυσκολα και πολυπλοκα https://www.qnap.com/solution/container_station/en/ και https://www.qnap.com/en/how-to/tutor...tainer-station αλλά τελικα δεν κανει για το δικο μου θελει τουλαχιστον 2gb ram και εχω 512 εγω, γιαυτο αλλωστε και στο app center στον δικο μου δεν δειχνει τα σχετικα apps.
    Οποτε μας μενει το 109 που μπορει να γινει μονο με openwrt αρα με metarouter εφοσον δεν θελω να το φλασαρω (μαλλον δεν υποστηριζεται αυτο το μοντελο αλλωστε και να ηθελα).
    Και για το raspi δεν το συζηταω καν γιατι κανει αλλες δουλειες οπως αυτοματισμους δοκιμες και δεν μπορω να το εχω σαν server και δεν θεωρω οτι ειναι τοσο αξιοπιστο γιαυτο.
    Δεν βλεπω τον λογο να πεδευομαι με αλλα πραγματα....

    Φωτος τα γραφηματα που λεγαμε oπου υψηλη χρηση cpu usage ειναι οταν εβαζα πακετα και γενικα εκανα τετοια πραγματα :
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-02-19_09-57-21.png  

    Screenshot_2018-02-19_09-57-07.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-02-18 στις 11:14.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, για την ιστορια και για οποιον ενδιαφερεται.
    Μετα την σημερινη αναβαθμιση του ROS δεν επαιζε το metarouter ενω εδειχνε οτι τρεχει.
    Εκανα πολλα reboot το ιδιο και ενω ετρεχε η κονσολα δειχνει οτι εχει ip δεν μπορουσα να μπω.
    Η κονσολα αμα πχ παω με το nano να κανω κατι τα δειχνει ολα κενα μεσα σε αρχειο και δεν μπορω να κανω τιποτα απο κονσολα!
    αυτα λιγο πολυ τα εκανε απο πριν οποτε δεν φταιει η εκδοση του ROS, απλα αναφερω τους λογους που μου την εσπασε και το ξηλωσα.
    Και αυτο επειδη εχω την ιδια εκδοση στο raspberry και πεταει σε σχεση με το metarouter. Δεν υπαρχει λογος να εχω και τα δυο.
    Αν ενδιαφερεται κανεις να τα εχει υποψην αυτα. Οταν λεω κονσολα εννοω απο winbox γιατι με την ip δεν το εβλεπε ενω εδειχνε οκ το bridge του!

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, το επισημο θεμα σχετικα με τα metarouter images του OpenWRT για το ROS ειναι εδω : https://forum.mikrotik.com/viewtopic...2187&start=350
    προς το παρον δεν εχει βγει κατι για τη νεα εκδοση 18.06 του OpenWRT.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, το επισημο θεμα σχετικα με τα metarouter images του OpenWRT για το ROS ειναι εδω : https://forum.mikrotik.com/viewtopic...2187&start=350
    προς το παρον δεν εχει βγει κατι για τη νεα εκδοση 18.06 του OpenWRT.
    ευχαριστώ!
    γενικά είναι κρίμα αυτό με τη Mtik που δεν μπορούμε να έχουμε σωστά υλοποιημένα πακέτα (πχ openvpn). για αυτό και τα παράτησα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ!
    γενικά είναι κρίμα αυτό με τη Mtik που δεν μπορούμε να έχουμε σωστά υλοποιημένα πακέτα (πχ openvpn). για αυτό και τα παράτησα.
    Καλημέρα, ναι θα συμφωνήσω, και το metarouter δεν παίζει καλά καλύτερα να φλασαρουμε κάπου είτε σε μηχάνημα της Mikrotik, η να το έχουμε κάπου αλλού πχ raspberry η σε διάφορα άλλα boards x86. Αν δεις εκεί κάπου λένε ότι και το metarouter το έχει παρατήσει η Mikrotik. Γενικά έχει αρχίσει να μου την σπάει με αυτά που κάνει. Αλλά τώρα τόσα μηχανήματα που έχω και το awmn σχεδόν όλοι έχουν ROS δεν γίνεται και αλλιώς. Πως αναγκάστηκα να ξηλωσω από την ταράτσα το routerstation pro της ubiquity με openwrt νομίζεις? Δεν ήταν δική μου επιλογή....

  8. #23
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ναι θα συμφωνήσω, και το metarouter δεν παίζει καλά καλύτερα να φλασαρουμε κάπου είτε σε μηχάνημα της Mikrotik, η να το έχουμε κάπου αλλού πχ raspberry η σε διάφορα άλλα boards x86. Αν δεις εκεί κάπου λένε ότι και το metarouter το έχει παρατήσει η Mikrotik. Γενικά έχει αρχίσει να μου την σπάει με αυτά που κάνει. Αλλά τώρα τόσα μηχανήματα που έχω και το awmn σχεδόν όλοι έχουν ROS δεν γίνεται και αλλιώς. Πως αναγκάστηκα να ξηλωσω από την ταράτσα το routerstation pro της ubiquity με openwrt νομίζεις? Δεν ήταν δική μου επιλογή....
    εγώ το κομμάτι mwn το παράτησα (μονο τα subdomains εχω κρατήσει). ο βασικός λόγος είναι οτι είναι ακριβό σπορ και για εμένα αλλά και για τους νέους. αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπαρχουν νεοι που να μπλέκουν στην ιστορία αυτή, οι παλαιοί το παρατάνε σιγά σιγά για διαφορετικους λόγους, οπότε..... αργός θάνατος.

    ειχα για dsl router ένα mtik για πολλά χρόνια, αλλά εκεί έχω απαίτηση και για άλλα πράγματα (openvpn is one of them).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ετσι είναι....
    το metarouter μονο για δοκιμες λεει αν δεν εχεις κατι άλλο να το στησεις, σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται με ένα κανονικα φλασαρισμενο μηχανημα.
    Πχ ειχα στο 109 metarouter και ειχα και σε 411 φλασαρισμενο, στο 411 πετουσε σε σχεση με το 109 καμια απολυτως σχεση η ταχυτητα! και εχεις και περιορισμούς.
    Προσπαθησα πολλες φορες σε ένα 711 αλλα τζιφος εχει θεμα η ethernet μετα από αστραποβροντια και δεν φλασαρεται πλεον.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα!
    εχει δοκιμασει κανεις openvpn server ή client επανω σε openwrt που να τρεχει σε metarouter και mikrotik?
    επειδη εστησα στο linux nas server μου ειδα τις διαφορες στην πραξη σε σχεση με την πετσοκομμενη εκδοση του OVPN της mikrotik και επαθα....πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κριμα!
    και το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω αν θα δουλευει καλα.
    Με ενδιαφερει ΜΟΝΟ openvpn και server και client και ΤΙΠΟΤΑ αλλο, και μονο κονσολα να ειναι δεν με πειραζει.
    Ξαναειχα πανω σε OpenWRT αλλα ηταν σε γραφικο περιβαλλον Luci και πανω σε Ubiquiti RouterStation PRO.
    Το μηχανημα ειναι αυτο που θελω να το βαλω https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD

    Δυστυχως μετα απο μερικο ψαξιμο ειδα οτι εχει κλεισει ενα site του awmn που τα σηκωναν, μαλλον δεν ασχολουνται πλεον και καποια αλλα links.
    Βρηκα ομως 3 που ειχαν αναφερθει στο αντιστοιχο θεμα του awmn και παιζουν αλλα ειναι παλιοτερα τα images.
    Τα παραθετω να τα εχουμε και εδω, ειναι ομως παλιοτερες εκδοσεις ισως να παιζουν ποιο σταθερα δεν ξερω.

    http://openwrt.glowingmonkey.org/trunk/mr-mips/
    http://openwrt.wk.cz/trunk/mr-mips/
    http://openwrt.naberius.de/barrier_breaker/mr-mips/

    Αν βρω κατι νεοτερο ενημερωνω...
    Βρηκα τα αρχεια που ειχα δοκιμασει με την τελευταια εκδοση αλλα κατι επαιζε με τον kernel τελικα.

    Το θεμα ειναι οτι το 951 ειναι απομακρυσμενα και εχει πανω του pppoe client και αν κανω πατατα θα πεσει η συνδεση, οποτε πρεπει να ειμαι εκει για δοκιμες....

    εδω και ποστ #13 τα νεοτερα πακετα, τελευταια εκδοση openwrt LEDE, αλλα στο ROS εχει ποιο παλιο kernel και εκδοση με τοτε δοκιμη στο 109 : https://www.adslgr.com/forum/threads...router-on-mtik

    - - - Updated - - -

    εδω https://forum.openwrt.org/t/how-to-b...i-2hnd/16231/2 βρηκα κατι αλλο λεει πως γινεται compile βεβαια ειναι περιττο αν τα εχουμε βρει ετοιμα...

    και περισσοτερες πληροφοριες εδω : https://github.com/cuihaoleo/lede-mr-mips
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 31-03-19 στις 21:34.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Αν θες Config σε καθαρό wrt έχω, καθώς και για openconnect με letsencypt certificates. Και ναι είναι ξευτίλα το πακετο του mtik
    Γενικά θεωρώ ότι καλά τα mtik για ασύρματο, αλλά για wan θες wrt.
    Btw lede τελείωσε, ξανά έγινε merge στο openwrt
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες Config σε καθαρό wrt έχω, καθώς και για openconnect με letsencypt certificates. Και ναι είναι ξευτίλα το πακετο του mtik
    Γενικά θεωρώ ότι καλά τα mtik για ασύρματο, αλλά για wan θες wrt.
    Btw lede τελείωσε, ξανά έγινε merge στο openwrt
    καλημέρα, καλη εβδομαδα!
    πανω σε metarouter το εχεις?
    openvpn θελω εγω, γιατι ο Linux nas server μου openvpn τρεχει και εχει και γραφικο περιβάλλον κιολας για όλα.
    Aλλά αυτό ξέρω κιόλας δεν θελω να μπλεξω με κάτι διαφορετικο.
    Η αλήθεια είναι ότι το openwrt είναι καλυτερο σε παρα πολλα πραγματα, εχω μετανιωσει ποσες φορες που εδωσα το routerstation pro.
    Καλα ποτε εγινε το τελευταιο που λες, εχασα επεισοδια!

    Όπως ειπα πριν για να κανω δοκιμες πρεπει να παω εκει που είναι το 951 γιατι δεν το ρισκάρω να γινει βλακεια και να μεινω εκτος.

    Το συγκεκριμενο 951 υπαρχει δυνατοτητα να φλασαριστει με Openwrt https://oldwiki.archive.openwrt.org/...krotik/rb951ui αλλα επειδή εχω αλλα 3 mikrotik RBs εκει περα, 1 εσωτερικο και 2 εξωτερικα δεν θα ηθελα να κανω κατι τετοιο, γιαυτο και καταφευγω στην λυση του metarouter.

    - - - Updated - - -

    Αρα για το 951 τωρα που ειδα ότι εχουν βγαλει Image για flasharisma θα πρεπει να βρω το metarouter image ή να το κανω εγω compile που σιγα μην παιξει μετα...και δεν το εχω ξανακανει κιολας! καλα που μου το ειπες! thanks!
    Στην λιστα εχει πολλα μικροτικια https://openwrt.org/toh/views/toh_fw...rel_%3D18.06.2

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Τα έχω ξηλώσει τα μτικ
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #29
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχω ξηλώσει τα μτικ
    Θα δω τι θα κανω, αφου εχει νεα εκδοση δεν θελω να παω σε Lede, την ειχα δοκιμασει στο 109 και εκανε κολληματα και ηταν και με παλιοτερο πυρηνα απ ότι η ιδια εκδοση για το rasp 1!
    πολύ πιθανως κιολας να τσιμπησω ένα rasp zero, δεδομενου μαλιστα πως εχω οτι χρειαζομαι από περιφερειακα και να του πεταξω σε μια καρτα openwrt τελευταια εκδοση να τελειώνουμε...
    Δεν εχω καθολου χρονο, αν ειχα θα δοκιμαζα να κανω compile, αλλα δεν εχω ασχοληθεί και αμφιβαλλω παρα πολύ αν θα δουλευει μετα και επισης με τα repos τι παιζει? είναι τα ιδια που δινουν για τα φλασαρισμενα mikrotik rbs ?

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τελικα δοκιμασα στο 109 μια εκδοση πριν το LEDE που βρηκα και ενω ολα εδειχναν ομορφα και ωραια απο ταχυτητες και luci gui, σε μια στιγμη χρειαστηκε να κανω reboot, καμια επιλογη δεν εκανε τιποτα!
    reboot εννοω στο metarouter οχι απο το winbox, system-reboot.
    Τι να το κλεισω τι να κανω μπαααααα, στο τελος κολλησε δεν δουλευε το metarouter και μετα απο λιγο εκανα reboot και δεν ξεκινουσε πολυ ωρα το 109, δεν το εφτανα με τιποτα.
    Τελικα μετα δουλεψε.
    Δυστυχως οσες φορες εχω δοκιμασει δεν εχει αξιοπιστια.
    Αυτη ηταν η τελευταια φορα που δοκιμασα metarouter, oποτε τελικα παραγγειλα ενα rapsi pi zero WH να κανω την δουλεια που θελω σωστα οπως πρεπει...

    Επισης η τελευταια εκδοση του openwrt δεν βρεθηκε πουθενα σε ετοιμη metarouter image, μεχρι LEDE εχω δει να εχουν βγαλει.
    Που σημαινει οτι πρεπει καποιος να ασχοληθει, να κανει compile κτλ κτλ. Αυτα!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας