Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 76
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι πελατες που τα παιρνουν στο κρανιο καλα να παθουν οι υπολοιποι όμως ολο και κατι θα καταφερουν..τα δεν που γραφεις δεν ισχυουν παντα και σου το λεω από πειρα.στα υπολοιπα αυτοαναιρείσαι με αυτά που γραφεις.."Πελάτης λέει στον πάροχο του θα φύγω να πάω αλλού
    Του λένε φύγε, δεν μπορούμε κάτι καλύτερο","Με τον νέο σύστημα ξεκινάνε να μετράνε οι 14 μέρες, ο παλιός παρόχος δεν ξέρει τίποτα" καλη συνεχεια.
    Τίποτα δεν καταφέρνουν, απόδειξη τόσα και τόσα μηνύματα εδώ στο φόρουμ, μόνο οταν πάει η αίτηση απο άλλον παρόχο ξεκινά το winback

  2. #17
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιο παραστατικά δεν μπορώ να το κάνων
    Την παραστατική περιγραφή σου την κατάλαβα. Ξέρεις γιατί μπερδεύτηκα; Γιατί συμφωνείς και με το παρακάτω που ουσιαστικά αναιρεί αυτά που περιέγραψες μόλις πριν.

    Αρχικό μήνυμα από kataras

    οπως το καταλαβαινω οι αντιπροσφορες οχι μονο θα ισχυουν
    αλλα επιπλεον τωρα θα ειμαστε ησυχοι να επιλεξουμε το καλυτερο για μας
    χωρις τον φοβο να μπλεξουμε σε σκοπιμοτητες των παροχων δηλ.να αλλαξουμε
    γνωμη για αλλαγη παροχου και να μην μας αφηνει ο νεος επιλεγμενος παροχος
    ενημερωνοντας μας οτι ανηκουμε στο δικτυο του κοκ
    πραγμα που συμβαινει συνεχως το τελευταιο διαστημα
    Καλά το κατάλαβε ο φιλός πιο πάνω

  3. #18
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα παίρνει τώρα ο πελάτης τον παλιό πάροχο μετά από μερικές μέρες ξανά και θα του λέει..

    Τι έγινε ακόμη δεν τα μάθατε τα νέα.. ??
    έκανα αίτηση σε νέο πάροχο.. σε 5 μέρες με χάνετε οριστικά..
    ότι έχετε να πείτε πείτε το τώρα!!

    Να μου καεί το ρούτερ μου αν σας λέω ψέμματα!!

    Άμα δουν ότι όντως χάνουν πελάτες.. η πολιτική που υπάρχει τώρα μετά από λίγο καιρό μπορεί να αλλάξει!

  4. #19
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Καλά τα λέει ο sdikr. Ξεκινάει τη διαδικασία ο νέος ΠΥ και ο παλαιός ΠΥ ενημερώνεται από τον ΠΠ αφού περάσει η προθεσμία υπαναχώρησης μη δίνοντας την όποια δυνατότητα για αντιπροσφορές.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioutotrelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε δυο πράγματα θα συμβαίνουν....
    1) θα κάνει 14 μέρες τουλάχιστον να πας σε άλλο πάροχο....
    2) ο τωρινός σου πάροχος θα το μαθαίνει μετά από 14 μέρες όποτε δεν θα έχει νόημα η αντιπροσφορά.... εκτός και αν του το πεις εσυ!!!!
    Αν είναι έτσι, θα του λέω ψέμματα και ας μην έχω κάνει αίτηση για φορητότητα. Αν δεν το βλέπει επίσημα στο σύστημα, δε θα μπορεί να ξέρει τι έκανα.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι έτσι, θα του λέω ψέμματα και ας μην έχω κάνει αίτηση για φορητότητα. Αν δεν το βλέπει επίσημα στο σύστημα, δε θα μπορεί να ξέρει τι έκανα.
    Επειδή δεν θα μπορούν να το επιβεβαιώσουν απλά δεν θα δίνουν διαφορετική τιμή.

    Σε κάθε περίπτωση, όποιος θα κάνει φορητότητα απλά θα θέλει όντως να κάνει φορητότητα, που εμένα τουλάχιστον μου ακούγεται ορθό.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την παραστατική περιγραφή σου την κατάλαβα. Ξέρεις γιατί μπερδεύτηκα; Γιατί συμφωνείς και με το παρακάτω που ουσιαστικά αναιρεί αυτά που περιέγραψες μόλις πριν.



    Καλά το κατάλαβε ο φιλός πιο πάνω
    Σε αυτό που έγραψε ο Kataras, διαφωνώ, αντιπροσφορές πλέον δεν θα έχει, αφού η αίτηση θα πηγαίνει εφόσον περάσει το όριο των 14 ημερών και δεν θα μπορείς εσύ να ζητήσεις να επιστρέψεις στον παλιο πάροχο.

    αναφερόμουν στον goana12 με το "πιο πάνω"

  8. #23
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Μήπως αυτό θα οδηγήσει γενικά σε καλύτερες τιμές (λέμε τώρα) επειδή οι πάροχοι θα χάνουν πελάτες χωρίς την δυνατότητα αντιπροσφοράς...
    Μέχρι τώρα σου έλεγαν άστον μωρέ, θα πληρώσει ότι είναι να πληρώσει, αν είναι να φύγει θα του δώσουμε καλύτερη τιμή. Ενώ τώρα αν θέλει να τον κρατήσει, θα δώσει (υποθέτω) μια καλή τιμή εξαρχής και θα την κρατήσει χαμηλή.
    Ξεκίνησα με πάγιο 20Ε, μετά τους 18 μήρες πήγε 24, στη επόμενη ανανέωση 29 και στην τελευταία 37. Αύξηση στην αύξηση πληρώνω τα διπλά.
    Θέλω να πιστεύω πως και εμείς θα βάλουμε μυαλό με τις αντιπροσφορές, αλλά και οι πάροχοι (όσο δεν θέλουν να χάνουν πελάτες)
    Working from home

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως αυτό θα οδηγήσει γενικά σε καλύτερες τιμές (λέμε τώρα) επειδή οι πάροχοι θα χάνουν πελάτες χωρίς την δυνατότητα αντιπροσφοράς...
    Μέχρι τώρα σου έλεγαν άστον μωρέ, θα πληρώσει ότι είναι να πληρώσει, αν είναι να φύγει θα του δώσουμε καλύτερη τιμή. Ενώ τώρα αν θέλει να τον κρατήσει, θα δώσει (υποθέτω) μια καλή τιμή εξαρχής και θα την κρατήσει χαμηλή.
    Ξεκίνησα με πάγιο 20Ε, μετά τους 18 μήρες πήγε 24, στη επόμενη ανανέωση 29 και στην τελευταία 37. Αύξηση στην αύξηση πληρώνω τα διπλά.
    Θέλω να πιστεύω πως και εμείς θα βάλουμε μυαλό με τις αντιπροσφορές, αλλά και οι πάροχοι (όσο δεν θέλουν να χάνουν πελάτες)

    Γιατί δεν το κάνουν τώρα όταν καλεί κάποιος τις πωλήσεις;

    Αυτοί στις πωλήσεις έχουν κάποιο όριο το πόσο μπορούν να ρίξουν την τιμή.
    Το τμήμα winback ή το retention μπορεί να ρίξει ακόμα πιο πολύ την τιμή, αυτό το τμήμα όμως υπάρχει με την λογική ότι δεν θα φύγουν όλοι οι πελάτες να πάνε σε άλλον πάροχο για μια διαφορά τιμής 2 με 3 ευρώ ή ακόμα και χωρίς διαφορά τιμής.
    Έλα όμως που ο κόσμος έμαθε πως αν κάνει αίτηση σε άλλον πάροχο έχει 14 ημέρες να την ακυρώσει χωρίς ποινή και κατά 99% θα τον πάρουν τηλέφωνο για καλύτερη προσφορά απο τον παλιό του πάροχο.

    ο όρος είναι συγκεκριμένος, ο πάροχος θα στείλει την αίτηση μετά από τις 14 ημέρες για να γίνει η μεταφορά, κάτι που προφανώς συμφωνήσανε όλοι οι πάροχοι στην διαβούλευση που έγινε πρόσφατα.

    Κακά τα ψέματα πρέπει και αυτοί κάποια στιγμή να αρχίσουν να βγάζουν κέρδος, με τιμες 20 ευρώ τα πάντα όλα μέσα δεν βγάζουν.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν θα μπορούν να το επιβεβαιώσουν απλά δεν θα δίνουν διαφορετική τιμή.
    Ακριβώς. Οπότε αν είναι έτσι, τέρμα πλέον οι προσφορές σε όσους κάνουν αίτηση φορητότητας.

  11. #26
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.027
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Η δικη μου εμπειρία περιγράφεται εδώ

    Εγώ σαν πελάτης έκανα αυτό που έπρεπε πείρα τηλεφωνα και ζήτησα προσφορα. Όταν ο πάροχος όμως μου δίνει προσφορα πάνω από την τιμή πώλησης του τιμοκαταλόγου για νέους πελάτες (22ευρω τοτε) τότε ναι θα πάω σε άλλο πάροχο. Κλασικά μου έκανε αντιπροσφορά μόλις ειδε φορητότητα σχεδόν 10 euro κάτω από την πρωτη τηλεφωνική τους προσφορα για να μείνω.

    Εάν μου έδιναν Voda από την αρχή μια προσφορα κάνα euro κάτω από την αναγραφομενη τιμή στο website τους (22ευρω τοτε) εγώ θα την αποδεχόμουνα (oπως εκανα με την cyta). Οποτε με τις βλακείες τους χαμένοι βγαίνουν αυτοί γιατί στο τέλος δώσανε μια προσφορα χαμηλότερη.

    Στην Cyta κάναν αυτό ακριβώς και αποδέχτηκα το νέο συμβόλαιο αμέσως, οποτε δεν φταίει πάντα ο πελάτης αλλα φταίει και ο πάροχος για αυτό που γίνετε με την φορητότητα.

    Οποτε εγώ το βλέπω θετικά όλο αυτό γιατί πλέον όταν παίρνουμε τηλέφωνο για προσφορα θα σου λένε αμέσως μια καλή τιμή για να σε κρατήσουν γιατί μετά δεν θα μπορούν.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς αυτό έγινε, για να μη δίνουν οι εταιρίες αντι-προσφορά και να μην αναγκάζονται να πουλάνε κάτω του κόστους. Οι τιμές για νέα σύνδεση, ακόμα και με ADSL έχουν αυξηθεί κατά πολύ, οπότε δεν έχεις που να πας.

    Στο άμεσο μέλλον, θα μείνουν στην αγορά μόνο 3 εταιρίες (OTE, Vodafone, WIND) και θα μας γδύσουν κανονικά...

  13. #28
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αρχίζουν και το μαζεύουν το πράγμα γιατί παραείχε ξεφύγει (γι αυτούς... μακροπρόθεσμα και για εμάς αν το καλοσκεφτούμε).

    Το θέμα είναι ότι όντως θα τελειώσουν οι αντιπροσφορές, αλλά κανένας δε σου εξασφαλίζει ότι θα βελτιωθεί η τιμολογιακή πολιτική των παρόχων εν γένει. Απλά θα υπάρχει το περιθώριο για κάτι τέτοιο, όχι αναγκαστικά και η πρόθεση.

    Τι πιο απλό από μια αγορά με -πιθανόν σύντομα- 3-4 εταιρίες σταθερής (οι οποίες ξέρουν ήδη το παιχνιδι απο την κινητη οτι πιάνει καλά κι ότι ο πολύς ο πληθυσμός δεν έχει άλλες λύσεις), να σταθουν σε ένα ύψος 22-25 ευρώ στην αρχή το οποιο θα αυξάνεται καταπώς θα βολεύει το ολιγοπώλιο, ενώ στην ουσία θα κρατάνε τόσο κόσμο όσο βολεύει η χωρητικότητα του δικτύου.

    Είμαι εγω ο παρανοικός που σκέφτομαι τετοια σενάρια ή απλά η αγορά στην ελλάδα δεν (αυτο)ρυθμίζεται που να χτυπιέται χάμω, γιατί όλο το μοντέλο του να επιχειρεί κάποιος στην ελληνική αγορά είναι σαθρό πρωτίστως χάρη στο ίδιο το ελληνικό κράτος και τη νοοτροπία του;

    Ας αναρρωτηθούμε γιατί δεν μπαίνει κάποιος στην κινητή, από το εξωτερικό, νεος παίχτης με λεφτά. Γιατί; Δε θελει ο κοσμος φτηνοτερη κινητη πια; Δεν υπαρχει περιθωριο; Όλα γινονται. Απλά υπάρχουν εμπόδια εισόδου στην αγορά.

    Η αγορά τηλεπικοινωνιών νοσεί και η πολιτική των εταιριων ειναι το σύμπτωμα, όχι η αιτία. Ο άλλος μπαίνει μέσα και προσπαθεί να το κόψει. Αύριο που θα παίζει μπάλα μονος του θα σε βαρεσει και στο ψαχνό. Άσχημο ναι, αλλα ποιός του άνοιξε την πόρτα για κατι τετοιο;

    Η αιτία είναι το κράτος. Και μάλιστα όχι επειδή είναι "το κράτος" (δεν έχω πορτραίτο του Wan στο υπνοδωμάτιό μου σόρρυ) αλλά επειδή ενεργεί εσφαλμένα.

    Δεν ξέρω αν λεω σωστά ή λάθος, όμως σίγουρα είμαι πολύ επιφυλακτικός για να μη σας πω και απαισιόδοξος.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  14. #29
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Είχα συμβόλαιο τούμπανο οικογενειακό cosmote με 50€/μήνα και τα 2 νούμερα. Φτάνει η λήξη και με παίρνουν και μου λένε ότι η τιμή θα πάει στα 90€ περίπου αλλά με ανανέωση και αφού είμαι παλιός πελάτης μπορεί να πέσει στα 75€. Η τιμή για ο ίδιο πακέτο εκείνη την περίοδο για νέους πελάτες ήταν περίπου στα 72€ στην σελίδα τους. Όταν του είπα ότι δεν γίνεται εγώ σαν παλιός πελάτης να πληρώνω πιο πολύ από τον νέο έλαβα την απίστευτη απάντηση ότι "αυτές οι προσφορές είναι για να προσελκύσουν πελάτες"

    Μετά το αίτημα φορητότητας έλαβα κλήσεις με ανούσιο περιεχόμενο. Ανούσιο κυρίως γιατί ήμουν 10 χρόνια πελάτης και επειδή ήμουν ευχαριστημένος δεν είχα κάνει φορητότητα ποτέ. Εφόσον μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω παραπέρα... βρήκα καλύτερα. Συνέχισαν να καλούν μέχρι και που ενεργοποιήθηκα στον νέο παροχο. Και πάλι μου έκαναν προσφορά για αν γυρίζω. Αυτό βέβαια σήμαινε ότι θα χρεωνόμουν τέλη στον νέο παροχο. Ενημέρωσα για τηλεγνου και το έκλεισα. Αυτοί έχασαν.

    Όσο για το άρθρο και τώρα 14 ήμερες έχεις δικαίωμα για υπαναχώρηση αλλά το δικαίωμα το χάνεις αν ενεργοποιηθείς. Επίσης βάσει ΕΕΤΤ έχεις περιθώριο για ακύρωση μέχρι 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση. Στους εναλλακτικους η ενεργοποίηση μπορεί να παίρνει μία βδομάδα στον ΟΤΕ όμως έπαιρνε πολύ λιγότερο. Κάνεις δεύτερα αίτηση στον ΟΤΕ για να πάρεις προσφορά από Voda, την τρίτη παίρνεις προσφορά που τα σπάει και όταν πας για ακύρωση μαθαίνεις ότι τετάρτη ενεργοποιείσαι. Οπότε πάει και η προσφορά και όλα

  15. #30
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αρα θα απολυσουν τους αχρηστους του winback? Καλα νεα!

    Εκτος αν αλλαξουν μυαλα και αρχισουν να δινουν προσφορες χωρις να ασκηθει "leverage" (αν ειναι αυτος ο σκοπος της ΕΕΤΤ)... ειδαλλως παμε φουλ για καρτελοποιηση ΚΑΙ της σταθερης, οπου δεν θα το κουναει κανεις ρουπι (θυμιζω τα 30αρια που ζητανε στα καρτοκινητα εσχατως).

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 18:36
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-17, 10:33
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 11:25
  4. Cyta ακύρωση αίτησης φορητότητας
    Από didimas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-17, 20:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας