Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Σε ένα site, πχ adslgr.com, ένας φίλος ρωτάει κάτι που ευτυχώς υπάρχει απάντηση στα βιβλία.
    Θέλω να τον βοηθήσω, μέχρι πόσες λέξεις ή σειρές κειμένου ή σελίδες μπορώ να ανεβάσω απ'ευθείας στο δημόσιο site ή να δώσω λινκ για κατέβασμα?

    Κάπου είχα διαβάσει ότι από βιβλιοθήκη μπορούμε να φωτοτυπήσουμε για ιδιωτική χρήση έως 30(?) σελίδες, πόσο είναι (αν είναι) για ανέβασμα στο ιντερνετ?
    Θέλω και να είμαι νόμιμος και να μην μπλέκω με e-mail σε εκδοτικούς οίκους για άδειες κλπ για τις οποίες όχι μόνο μπορεί να ζητάνε ό,τι τους κατέβει αλλά και να με τρέχουν στα δικαστήρια.
    Σε φωτοτυπάδικο είπαν ότι αν το βιβλίο έχει ISBN τότε δεν φωτοτυπούν τίποτα, ούτε 1 λέξη.

    Εν ολίγοις, υπάρχει έννοια fair use στην Ελλάδα και μέχρι που φτάνει?
    μιλάω για τους απλούς κοινούς θνητούς ιδιώτες, πλέμπα.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ιδιώτης είσαι σπίτι σου, όταν ανεβάζεις στο ίντερνετ είναι δημόσια θέα οπότε πρέπει να πάρεις άδεια. Κάθε copyrighted έργο αναφέρει τι περιλαμβάνει η άδεια. Όσο για το φωτοτυπάδικο, τόσους πελάτες έχουν που άρχισαν να διώχνουν; Πρώτη φορά ακούω να μη βγάζουν φωτοτυπία από βιβλία.

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ok για τις άδειες, όμως νομίζω ότι υπάρχει κάποιο όριο που επιτρέπει να ανεβάσεις κάτι που έχει copyright χωρίς να μπορούν (ακόμα) να σε κυνηγήσουν.
    Νομίζω ότι στα τραγούδια είναι έως 30sec, στα video έως 5 min κλπ. Δεν είμαι σίγουρος για τους χρόνους, μπορεί να κάνω λάθος.
    Δεν ξέρω ποιό είναι το όριο στα βιβλία, 10 ή 30 σελίδες, αν μας διαβάζει κάποιος νομικός ας μας πει.
    Τα βιβλία παρεμπιπτόντως και αυτά παραβαίνουν τον νόμο με το να δημοσιεύουν πχ φόρμουλες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Παρόμοια Θέματα

  1. A Copyright Vote That Could Change the EU’s Internet
    Από konig στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 20:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας