Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    19-12-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Απλά διάβασα ότι τα cat 6 λειτουργούν μέχρι τα 50 100 μέτρα, οποτε θεωρησα πως τα 35 δεν θα είναι προβλημα...

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeHellas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά διάβασα ότι τα cat 6 λειτουργούν μέχρι τα 50 100 μέτρα, οποτε θεωρησα πως τα 35 δεν θα είναι προβλημα...
    Aυτά τα "περίπου" που έχεις καταλάβει από αυτά που διάβασες αφορούν την μεταφορά δεδομένων και όχι τηλεφωνική γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δημήτρη καλησπέρα και χρόνια πολλά.

    Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν τέτοια καλώδια ή δεν τα προμηθεύεται ο Καυκάς. Αλλά αυτό που έχει στην ιστοσελίδα δεν είναι της Cablel.
    Στο προηγούμενο μήνυμα τα 2 από τα 3 αρχεία που έδωσα είναι του Καυκά (δες του url του link) και τώρα βλέπω ότι από τα 4 που είχε προχθές, σήμερα έχει μόνο τα 2 pdf τα δικά του, έχοντας αφαιρέσει του προμηθευτή.
    Από την φωτό επίσης (αν είναι σωστή και όχι κάποια τυχαία) δεν είναι της Cablel και σίγουρα δεν έχει ηλεκτροστατική βαφή.

    Φαντάζομαι (μάλλον είμαι σίγουρος) ότι έχει διάφορους προμηθευτές και φυσικά διαφορετική ποιότητα και χαρακτηριστικά το καθένα. Αν κάποιος δεν γνωρίζει την διαφορά και δεν ζητήσει κάτι συγκεκριμένο, θα πάρει ότι του κάτσει.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιάννη καλησπέρα, καλές γιορτές

    Έγινε θέμα για την φωτογραφία και απλά είπανε ότι η συγκεκριμένη καθώς και άλλες μέσα στο site τυχαίνει να είναι λάθος.

    Ήμουν στο κατάστημα όταν έκαναν τηλέφωνο στα κεντρικά για επιβεβαίωση ότι ο συγκεκριμένος κωδικός είναι της CABLEL, έτσι ακριβώς είναι και μέσα στο σύστημα τους(μέσα στο σύστημα λέει "CABLEL"), είμαι χρόνια φίλος και συνεργάτης με τους συγκεκριμένους και μπορώ να λέω κάτι με την σιγουριά της δικής μου επιβεβαίωσης.

    Δεν θέλω να επιμείνω άλλο γιατί θα φανεί ότι είμαι και συνέταιρος του Καφκά, αν έχεις τις όποιες αμφιβολίες μπορείς να τις λύσεις μόνος σου πηγαίνοντας σε κάποιο κατάστημα και ζητώντας τον συγκεκριμένο κωδικό, μην με βάζεις να προσπαθώ να αποδείξω πράγματα που τα έχω δει με τα μάτια μου.

    Καλή συνέχεια
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #35
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει συγκεκριμένο πιστοποιημένο καλώδιο για να περνάει adsl/vdsl, αλλά μόνο οσον αφορά το ethernet. Οπότε βάζεις ενα τηλεφωνικό καλώδιο με τα ζεύγη που θες και αφενός την διατομή που προτείνω να ειναι ίδια με την διατομή που βάζει και ο ΟΤΕ μεχρι το εσκαλίτ. Τώρα αν το βάλεις με θωράκιση ή όχι απο την ώρα που δεν γειώνετε στις άκρες δεν λειτουργεί, οπότε ειναι περιττό. Απο
    εκει πέρα παίζεις με τι εξωτερικό μανδύα το θέλεις, αν το θές απλο PVC για εσωτερική χρήση, η αν το θές με καουτσουκ (μάυρο) για εξωτερική χρήση για να μπει χωρίς σπιράλ.
    Αυτα τα ολίγα και απλά πράματα

  6. #36
    Εγγραφή
    19-12-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει συγκεκριμένο πιστοποιημένο καλώδιο για να περνάει adsl/vdsl, αλλά μόνο οσον αφορά το ethernet. Οπότε βάζεις ενα τηλεφωνικό καλώδιο με τα ζεύγη που θες και αφενός την διατομή που προτείνω να ειναι ίδια με την διατομή που βάζει και ο ΟΤΕ μεχρι το εσκαλίτ. Τώρα αν το βάλεις με θωράκιση ή όχι απο την ώρα που δεν γειώνετε στις άκρες δεν λειτουργεί, οπότε ειναι περιττό. Απο
    εκει πέρα παίζεις με τι εξωτερικό μανδύα το θέλεις, αν το θές απλο PVC για εσωτερική χρήση, η αν το θές με καουτσουκ (μάυρο) για εξωτερική χρήση για να μπει χωρίς σπιράλ.
    Αυτα τα ολίγα και απλά πράματα
    Εγώ για καλυτερα είπα να βάλω το ftp.
    Γείωση δεν πρόκειται να κάνω (δεν ξέρω πως), θα εχω πρόβλημα; αν είναι να εχω παρεμβολές και με το ftp δεν υπάρχει λογος να το πάρω...

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπαίνεις και ρωτάς και μετά πας και παίρνεις αυτό που θεωρείς εσύ καλύτερο και όχι αυτό που λέμε εμείς, γιατί μας βάζεις στον κόπο να καθόμαστε και να σου γράφουμε την γνώμη μας;;; πήγαινε πάρε αυτό που νομίζεις εσύ καλύτερο και μην μας το λες καθόλου.
    Έτσι τώρα μας κάνεις να αισθανόμαστε και λίγο μα@@@ες που σπαταλάμε φαιά ουσία και χρόνο για να σου απαντάμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    19-12-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το μονο που μπορώ να πω είναι συγνωμη. Ένας ασχετος ειμαι, που ειπα να προσπαθήσω να κανω κάτι. Θα σας ανεβάσω σελφι με το πετ ( http://www.kafkas.gr/proionta/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kal-pet-ao2ys-st-2y-2x2x0-6-cablel_94673/ )
    για να μην αισθάνεστε έτσι, πράγμα που δεν θα ήθελα άλλωστε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeorgeHellas : 24-12-17 στις 00:24.

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια σοφή παροιμία λέει "Οι πολλές μαμές βγάζουν το παιδί στραβό".

    Aν δεν ξέρεις κάτι, εμπιστεύεσαι αυτόν που ρωτάς, αν δεν τον εμπιστεύεσαι δεν τον ρωτάς, είναι απλά τα πράγματα.

    Αν έχεις ακούσει κάτι, ρωτάς εδώ, βγαίνει και κάποιος άλλος λέει κάτι διαφορετικό, αρχίζουν οι συζητήσεις και οι διαφορετικές απόψεις και στο τέλος έχουμε μια κατάσταση κουλουβάχατα...........

    Πήγαινε και ρώτησε κατευθείαν στο μαγαζί και μην ακούς κανέναν άλλον.

    Καλές γιορτές
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Εγγραφή
    19-12-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Λοιπόν, σύνδεσα το καινούριο καλώδιο στη χωνευτή, το πήρα ως το σπίτι, αποσύνδεσα τα παλιά καλώδια έξω από το σπίτι που κατεβαίνουν κάτω, αλλά ακόμα έχω crc errors..( η ταχύτητα συσγχρονισμού ωστώσο βελτιώθηκε)

    Σε μισή ώρα Uptime έχω 5000 crc. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  47,3 KB 
ID: 189866

    Το ίδιο συμβαίνει είτε αν βάλω το καινούριο καλώδιο κατευθείαν στο ρούτερ (rj11) είτε αν βάλω πρώτα σπλίτερ για να το ενώσω με το υπάρχον τηλεφωνικό δίκτυο.

    Edit: Άναψε και η λάμπα και υπάρχουν τα ίδια θέματα, οποτε το τελευταίο που μπορώ να ζητήσω είναι να έρθουν από τον ΟΤΕ να αλλάξω το καλώδιο από τον κατανεμητή. Με βλέπω να συμβιβάζομαι και να ζω με την λάμπα και με τα ερρορς...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeorgeHellas : 31-12-17 στις 19:19.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-19, 22:42
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 20:11
  3. Εξωτερικη κεραια για usb stick LTE E3276 απο Ελλαδα?
    Από johann69 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 20:38
  4. Πρόβλημα με συνδεσμολογία - καλωδίωση
    Από Gladiator στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-17, 03:44
  5. [Other] Ερωτηση για τηλεφωνική καλωδίωση
    Από partblah1990 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-17, 18:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας