Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 132
  1. #46
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα υπόλοιπα κινητά πλην του οικοσυστήματος μήλου κόβουν το ρεύμα λόγω γήρατος, κρύου ή χαμηλής στάθμης?

    Γιατί εμένα μου φαντάζει σαν ένας χυδαίος τρόπος να αγοράσουν οι fan της το επόμενο μοντέλο για να μην κολλάει?
    γιατι ειναι αυτο ακριβως
    ο μονος τροπος για να μην αργει ειναι να αλλαξεις την μπαταρια και για να αλλαξεις την μπαταρια και ολοι ξερουμε ποσο ευκολο το εκαναν αυτο......

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ελεεινά φραγκάτα πρόβατα της νύχτας...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρια υπερθερμενοταν και σε καποια στιγμη φουσκωσε επικινδυνα.
    Οποτε καλυτερα throttle down και να ενημερωνομαι απο το λειτουργικο οταν υπαρχει θεμα παρα να μου σκανε μπαταριες.

    Η κινηση της αυτη καθ' αυτη δεν ειναι αθεμιτη.
    Κατα τη γνωμη μου το φαουλ της Apple ειναι η ελλειψη ενημερωσης απο το λειτουργικο οτι υπαρχει θεμα με την μπαταρια για να πραξει ο χρηστης τα δεοντα.
    Οπότε δεν σου έσκασε η μπαταρία ούτε εσένα, αλλά πιο πάνω λες για εμπειρία
    Αλλα το να σχολιαζεις μια εμπειρια χρησης χωρις να εχεις ιδια εμπειρια ειναι ανουσιο.
    Βλέπεις πόσο κακό πράγμα είναι το να ζητάμε πιστοποιητικά χρήσης;

  4. #49
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε δεν σου έσκασε η μπαταρία ούτε εσένα, αλλά πιο πάνω λες για εμπειρία


    Βλέπεις πόσο κακό πράγμα είναι το να ζητάμε πιστοποιητικά χρήσης;
    Εγω παρεθεσα την εμπειρια μου. Και δεν χρειαζεται να αφησω τη μπαταρια να σκασει για να "εκδοθει" το πιστοποιητικο χρησης.
    Προτιμω να φαω μελομακαρονα απο το να παιζω με τις λεξεις τετοιες μερες που ειναι.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παρεθεσα την εμπειρια μου. Και δεν χρειαζεται να αφησω τη μπαταρια να σκασει για να "εκδοθει" το πιστοποιητικο χρησης.
    Προτιμω να φαω μελομακαρονα απο το να παιζω με τις λεξεις τετοιες μερες που ειναι.

    Υπέθεσα πως αφού λες οτι αν δεν έχεις εμπειρία χρήσης είναι ανούσιο, ότι θα σου έχει σκάσει, προφανώς έκανα λάθος

  6. #51
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλά τώρα, άλλο να μιλάς ενώ είχες πρόβλημα με μπαταρία που δε σου έσκασε και άλλο να το παίζεις Δον Κιχώτης εναντίων της apple χωρίς να έχεις αγοράσει ή έστω χρησιμοποιήσει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα τέτοια συσκευή.

    Πόσο μάλλον, να το παίζεις Δον Κιχώτης ενώ τα βράδια τη λιγουρεύεσαι.
    Σαν τη γκόμενα που πάντα γούσταρες και σε έφτυσε, και ξαφνικά την βγάζεις λεσβία
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #52
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρια υπερθερμενοταν και σε καποια στιγμη φουσκωσε επικινδυνα.
    Οποτε καλυτερα throttle down και να ενημερωνομαι απο το λειτουργικο οταν υπαρχει θεμα παρα να μου σκανε μπαταριες.

    Η κινηση της αυτη καθ' αυτη δεν ειναι αθεμιτη.
    Κατα τη γνωμη μου το φαουλ της Apple ειναι η ελλειψη ενημερωσης απο το λειτουργικο οτι υπαρχει θεμα με την μπαταρια για να πραξει ο χρηστης τα δεοντα.

    - - - Updated - - -



    Wannabe χρηστης iPhone 6. Σε μια αλλη ζωη ισως και να ησουν.
    Πριν απο λιγο μας ελεγες οτι ειναι συνειδητη σου επιλογη η μη αγορα προιοντων Apple.

    Δεν δικαιολογησα κατι, απλα θεωρω οτι η κινηση ειναι θεμιτη αρκει να το ξερει ο χρηστης οτι η μπαταρια υπολειτουργει.
    Τετοια ξεκαθαρη ενημερωση δεν υπαρχει (ή μαλλον υπαρχει, αλλα ειναι κρυμενη στα battery settings οταν υπαρχει θεμα).

    ΥΓ: 1000 δοσεις δεν παιρνω, οποτε οντως ανηκω σε μια ελιτ περιορισμενων ανθρωπων (που δεν εχει παρει δανεια). Period.

    Δεν ειπα για μενα ειπα για καποιους ανθρωπους που ΔΕΝ αγοραζουν συνειδητα συσκευες Apple οχι γιατι δεν ειναι αξιοι συμφωνα με σενα ή γιατι ειναι πτωχοι αλλα γιατι δεν συμφωνουν με τις πρακτικες της Apple...ξεκαβαλικεψε λιγακι μια συσκευη ειναι και οσο και ακριβη και αν ειναι δεν σε κανει ουτε ξεχωριστο ανθρωπο και σιγουρα παντως οχι καλυτερο.

    Υ.Γ
    Δεν βαζεις δοσεις γιατι στο παιρνει ο μπαμπας;

  8. #53
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έχω μια απορία. Δεν μπορεί να είναι κάποιος και φραγκάτος ΚΑΙ ανούσιος και κομπλεξικος;

  9. #54
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Κατά τη γνώμη μου - μια τακτική που εφαρμόζω πλέον κι εγώ - το να κάνεις upgrade του iOS (MacOS, ή ό,τι άλλο) πρέπει είτε να γίνεται μετα από ΠΟΛΛΑ updates, ώστε να έχει δοκιμαστεί και να φανούν οι αδυναμίες του και τα προβλήματά του (και εννοείται πάντα μέσω iTunes κι όχι OTA), είτε να μην το κάνεις καθόλου. (Έπαθα στο παρελθόν κι έμαθα...)
    Στο δικό μου 6s έχω μείνει στο προηγούμενο και είναι μια χαρά και ούτε σκοπεύω να αναβαθμίσω.
    Τα λειτουργικά σχεδιάζονται πρωτίστως για τις νέες συσκευές ώστε να καλύψουν τα χαρακτηριστικά τους (ίσως "χοντροκομμένο" αυτό που λέω).
    Όσον αφορά την ουσία του θέματος, επιχειρήματα έχουν και οι δύο πλευρές. Πιστεύω ότι το θέμα της ενέργειας-μπαταρίας δεν είναι τόσο απλό ώστε να "αφορίζουμε" εύκολα την Apple (και την κάθε εταιρεία). Πάντως, αν το θέμα "λύνεται" με "φρέσκια" μπαταρία, δεν βρίσκω κάτι τελείως κακό, υπό την έννοια ότι δεν έχει καταστραφεί το τηλέφωνο - και στο κάτω-κάτω την μπαταρία θα την άλλαζες αργά ή γρήγορα.

  10. #55
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Ένα από τα κακά στην ιστορία είναι ότι χαλάει και η αδιαβροχοποίηση του τηλεφώνου αν ανοιχτεί για μπαταρία...

  11. #56
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρια υπερθερμενοταν και σε καποια στιγμη φουσκωσε επικινδυνα.
    Οποτε καλυτερα throttle down και να ενημερωνομαι απο το λειτουργικο οταν υπαρχει θεμα παρα να μου σκανε μπαταριες.

    Η κινηση της αυτη καθ' αυτη δεν ειναι αθεμιτη.
    Κατα τη γνωμη μου το φαουλ της Apple ειναι η ελλειψη ενημερωσης απο το λειτουργικο οτι υπαρχει θεμα με την μπαταρια για να πραξει ο χρηστης τα δεοντα.

    - - - Updated - - -
    Οι μπαταρίες έρχονται με εγγύηση 2 χρόνια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ . Αν φουσκώσει μπαταρία η πάει να σκάσει πρέπει να μην ανοίγει καν το κινητό όχι να κόψεις wattage μπας και το σώσεις .
    Αν ήταν σωστή και είχε θέμα διαρροής η μπαταρία έπρεπε να μην ανάβει το κινητό όλα τα άλλα χάντρες μπας και τα χάψει κάποιος ιθαγενής .
    Δηλαδή και μια μπαταρία που έχει πρόβλημα δεν θα το καταλάβεις ποτέ , απλώς θα πηγαίνει πιο αργά το κινητό σου , οπότε δεν σε καλύπτει και το service . Έξυπνος τρόπος να κόψεις και αστοχίες υλικού και να γλιτώσεις και λεφτά από εγγυήσεις.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  12. #57
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μπαταρίες έρχονται με εγγύηση 2 χρόνια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ . Αν φουσκώσει μπαταρία η πάει να σκάσει πρέπει να μην ανοίγει καν το κινητό όχι να κόψεις wattage μπας και το σώσεις .
    Αν ήταν σωστή και είχε θέμα διαρροής η μπαταρία έπρεπε να μην ανάβει το κινητό όλα τα άλλα χάντρες μπας και τα χάψει κάποιος ιθαγενής .
    Δηλαδή και μια μπαταρία που έχει πρόβλημα δεν θα το καταλάβεις ποτέ , απλώς θα πηγαίνει πιο αργά το κινητό σου , οπότε δεν σε καλύπτει και το service . Έξυπνος τρόπος να κόψεις και αστοχίες υλικού και να γλιτώσεις και λεφτά από εγγυήσεις.
    Μα αυτο λεω κι εγω τοση ωρα - οτι η πρακτικη ειναι θεμιτη.
    Ομως ο χρηστης πρεπει να το γνωριζει για τα δεοντα - και το service.
    Διαβαζω τελευταια απο χρηστες οτι αν η μπαταρια εχει προβλημα αυτο εμφανιζεται στα battery settings. Αυτο δεν το γνωριζω απο πρωτο χερι γιατι ποτε δεν ειχα θεμα με μπαταρια.

    Παντως 2 χρονια εγγυηση εχεις απο τον retailer, οχι απο τον κατασκευαστη.
    Ο κατασκευαστης σου καλυπτει 1 χρονο εγγυηση, με λιγα λογια RMA.
    Το συγκεκριμενο το εχω δει και Ελλαδα και Σλοβακια/Αυστρια, οπου ο retailer σου λεει ακριβως το ιδιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellraiser76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα για μενα ειπα για καποιους ανθρωπους που ΔΕΝ αγοραζουν συνειδητα συσκευες Apple οχι γιατι δεν ειναι αξιοι συμφωνα με σενα ή γιατι ειναι πτωχοι αλλα γιατι δεν συμφωνουν με τις πρακτικες της Apple...ξεκαβαλικεψε λιγακι μια συσκευη ειναι και οσο και ακριβη και αν ειναι δεν σε κανει ουτε ξεχωριστο ανθρωπο και σιγουρα παντως οχι καλυτερο.

    Υ.Γ
    Δεν βαζεις δοσεις γιατι στο παιρνει ο μπαμπας;
    Η ολη μου ουσια ειναι οτι δεν μπορεις να κρινεις κατι που δεν εχεις δοκιμασει.

    Μερικοι εχετε ξεφυγει και θεωρειτε καποιους προβατα ή κοροιδα επειδη δεν εχουν τα ιδια γουστα με εσας.
    Ολα ειναι θεμα επιλογων.
    Ο κομπλεξισμος αυτος δεν εχει να κανει με τα χρηματα (καποιοι βεβαια κραζουν και για αυτο).

    ΥΓ: Ουτε δανεια παιρνω, ουτε 1000 δοσεις, ουτε παιρνω λεφτα απο τον μπαμπα ελεω κρισης. Παραδεχομαι οτι ανηκω σε ελιτ, νιωθω ξεχωριστος ανθρωπος.

  13. #58
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.092
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μου αρέσει που πέσατε από τα σύννεφα, που κάποιος θεωρεί κατόρθωμα και βλέπει από ψηλά την πλέμπα, η οποία δεν μπορεί να αγοράσει iphone.

    Είναι κάτι που η apple έχει καταφέρει μάγκικα και πολύ καλά κάνει και καρπώνεται τα οφέλη του απίστευτου μαρκετινγκ της.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #59
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Ρε παιδια, εσεις που θεωρειτε θεμιτη την πρακτικη απαντηστε μου σας παρακαλω:

    1. Πας το αμαξι για σερβις και σε ενημερωνει ο μηχανικος στην παραδοση οτι επαναπρογραμματισε τον εγκεφαλο και τωρα εχει -50 αλογα για να εχει μεγαλυτερη μακροζωια ο κινητηρας. Τι απαντας?

    2. Κανει ενημερωση το πισι και σου βγαζει μηνυμα οτι η καρτα γραφικων η επεξεργαστης ριχνει -500mhz τα ρολογια για να μην ζεσταινεται τοσο και να σου κανει οικονομια στο ρευμα. Τι λες?


    Τι κοινο εχουν τα παραπανω με την apple? Οτι αλλαζουν οι οροι μονομερως με το ετσι θελω. Οταν πληρωνεις κινητο 1000 ευρω απαιτεις να εχεις το κινητο που αγορασες με τα χαρακτηριστικα που αγορασες. Ειναι ιδιοκτησια σου και μονο εσυ θα εχεις τον ελεγχο. Δεν μπορει κανεις να κανει νταβατζιλικι στην περιουσια σου.

    Το μονο θεμιτο που θα επρεπε να κανει η apple θα ηταν να επισκευαζε τα κινητα ωστε να λειτουργουν οπως πρεπει, και στην περιπτωση των παλιοτερων μοντελων να μην δινει update (οπως τα android που σε καποια εκδοση σταματανε τιςε αναβαθμισεις σε νεα). Τελεια και παυλα. Εαν τη δικαιολογειτε, τοτε να δικαιολογησετε και τα παραπανω παραδειγματα που εθεσα.

  15. #60
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, εσεις που θεωρειτε θεμιτη την πρακτικη απαντηστε μου σας παρακαλω:

    1. Πας το αμαξι για σερβις και σε ενημερωνει ο μηχανικος στην παραδοση οτι επαναπρογραμματισε τον εγκεφαλο και τωρα εχει -50 αλογα για να εχει μεγαλυτερη μακροζωια ο κινητηρας. Τι απαντας?

    2. Κανει ενημερωση το πισι και σου βγαζει μηνυμα οτι η καρτα γραφικων η επεξεργαστης ριχνει -500mhz τα ρολογια για να μην ζεσταινεται τοσο και να σου κανει οικονομια στο ρευμα. Τι λες?


    Τι κοινο εχουν τα παραπανω με την apple? Οτι αλλαζουν οι οροι μονομερως με το ετσι θελω. Οταν πληρωνεις κινητο 1000 ευρω απαιτεις να εχεις το κινητο που αγορασες με τα χαρακτηριστικα που αγορασες. Ειναι ιδιοκτησια σου και μονο εσυ θα εχεις τον ελεγχο. Δεν μπορει κανεις να κανει νταβατζιλικι στην περιουσια σου.

    Το μονο θεμιτο που θα επρεπε να κανει η apple θα ηταν να επισκευαζε τα κινητα ωστε να λειτουργουν οπως πρεπει, και στην περιπτωση των παλιοτερων μοντελων να μην δινει update (οπως τα android που σε καποια εκδοση σταματανε τιςε αναβαθμισεις σε νεα). Τελεια και παυλα. Εαν τη δικαιολογειτε, τοτε να δικαιολογησετε και τα παραπανω παραδειγματα που εθεσα.
    Προφανώς και θα έλεγα ναι. Είναι δυνατόν να δω ανάκληση για το ΙΧ μου ότι αν δεν το φλασάρουν να χάσει 50 άλογα μπορεί να εκραγεί και να πω όχι; Θα μπορώ να βάλω την οικογένειά μου μέσα ενώ ξέρω τον κίνδυνο;
    Μετά θα έμπαινα στην ομαδική μήνυση κατά πάσα πιθανότητα, ώστε να πάρω αποζημίωση κάποιο μέρος της αξίας αγοράς.
    Προσωπικά προτείνω σε όποιον επηρεάζεται να κάνει το ίδιο. Σίγουρα όμως να κάνει το update που θα του ρίχνει την απόδοση. Μπορεί να βρεθεί σε κατάσταση που θα θέλει να κάνει ένα επείγον τηλεφώνημα και δεν μπορεί γιατί θα κόβει τα ρεύματα η μπαταρία.

Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  2. HDD case 3.5'' που να κάνει spin down ο δίσκος σε idle
    Από psolord στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 01:33
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 16:47
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-17, 12:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας