Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 132
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Apple
    Σύμφωνα νε τα στοιχεία που συνέλεξε ο developer του Geekbench -John Poole- η Apple, μειώνει την απόδοση των παλιότερων iPhones, όσο "γερνάει"η μπαταρία τους.

    Στην έρευνα του ο Poole κατέγραψε την απόδοση ενός iPhone 6S και ενός iPhone 7, και συμπέρανε πως οι αναβαθμίσεις του iOS 10.2.1 και 11.2.ο, εισήγαγαν τεχνικές throttling της CPU, προκειμένου να αντιμετωπιστούν μη αναμενόμενα shutdowns λόγω αδύναμης μπαταρίας.

    Χρήστες της κοινότητας Reddit, αναφέρουν πως η αντικατάσταση της μπαταρίας με νέα, επαναφέρει την λειτουργία της συσκευής στα κανονικά επίπεδα.

    Αναλυτικά : Geekbench

  2. #2
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    apple, value for money και fault tolerant μαζί, δουλεύουν ακόμα και με γερασμένη μπαταρία. Μεγαλοφυές σχέδιο, μπράβο.
    Εύγε και στο παλικάρι που το ανακάλυψε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 20-12-17 στις 22:18. Αιτία: ορθογραφία

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    apple, value for money και fault tolerant μαζί, δουλεύουν ακόμα και με γερασμένη μπαταρία. Μεγαλοφυές σχέδιο, μπράβο.
    Εύγε και στο παλικάρι που το ανακάλυψε.
    Ναι για το καλό σου το κάνει. Οχι για να σε σπρώξει να πάρεις το επόμενο. Οχι, η apple, ποτέ τέτοια πράγματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Εγω στο macrummors διαβαζω για τη φημολογουμενη μειωση.
    Οποτε εφοσον δεν εχει αποδειχθει κατι αλλα ειναι συμπερασμα ας μην προτρεχουμε.
    mac rulez

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Αλλες μπαταριες εκρυγνηνται κι αλλες απλα γινονται throttled down.
    Ο καθενας κανει τις επιλογες του - για ορισμενους η Apple δεν ειναι καν μια εφικτη επιλογη.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Έβγαλαν επίσημη ανακοίνωση. Όταν οι συνθήκες δεν επιτρέπουν πλήρη απόδοση μπαταρίας (γήρας, πολύ κρύο ή χαμηλή στάθμη φόρτισης) ρίχνουν την μέγιστη ταχύτητα του CPU για να μην κάνει spike η κατανάλωση πάνω από τις δυνατότητες της μπαταρίας και κόψει τελείως τα ρεύματα. Τίμιο τεχνικά, ύπουλο σαν στρατηγική marketing. Θα έπρεπε να το ανακοινώσουν πριν γίνει σάλος για να είναι εντάξει. Να μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται και πως διορθώνεται.

  7. #7
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Τίμιο τεχνικά, ύπουλο σαν στρατηγική marketing. Θα έπρεπε να το ανακοινώσουν πριν γίνει σάλος για να είναι εντάξει. Να μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται και πως διορθώνεται.
    το κινητό σε ενημερώνει για το τι συμβαίνει?

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.618
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ενδιαφέρον. Μου φαινόταν από καιρό ότι το iPhone 5 που έχω πήγαινε πιο αργά απ' ότι θυμόμουνα, αλλά πίστευα ότι είναι placebo επειδή έχω συνηθίσει το iPhone 6S που χρησιμοποιώ ως βασικό τηλέφωνο, επειδή ασφαλώς και είναι πιο γρήγορο. Τελικά μπορεί να μην ήταν ιδέα μου

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον. Μου φαινόταν από καιρό ότι το iPhone 5 που έχω πήγαινε πιο αργά απ' ότι θυμόμουνα, αλλά πίστευα ότι είναι placebo επειδή έχω συνηθίσει το iPhone 6S που χρησιμοποιώ ως βασικό τηλέφωνο, επειδή ασφαλώς και είναι πιο γρήγορο. Τελικά μπορεί να μην ήταν ιδέα μου
    To 5άρι σου είναι αργό γιατί είναι 5άρι. Το θέμα αφορά iPhone 6 και πάνω, από iOS 10.2.1 και μετά. Τα 5s δεν επηρεάστηκαν...

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβγαλαν επίσημη ανακοίνωση. Όταν οι συνθήκες δεν επιτρέπουν πλήρη απόδοση μπαταρίας (γήρας, πολύ κρύο ή χαμηλή στάθμη φόρτισης) ρίχνουν την μέγιστη ταχύτητα του CPU για να μην κάνει spike η κατανάλωση πάνω από τις δυνατότητες της μπαταρίας και κόψει τελείως τα ρεύματα. Τίμιο τεχνικά, ύπουλο σαν στρατηγική marketing. Θα έπρεπε να το ανακοινώσουν πριν γίνει σάλος για να είναι εντάξει. Να μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται και πως διορθώνεται.
    Όλα τα υπόλοιπα κινητά πλην του οικοσυστήματος μήλου κόβουν το ρεύμα λόγω γήρατος, κρύου ή χαμηλής στάθμης?

    Γιατί εμένα μου φαντάζει σαν ένας χυδαίος τρόπος να αγοράσουν οι fan της το επόμενο μοντέλο για να μην κολλάει?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #11
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα υπόλοιπα κινητά πλην του οικοσυστήματος μήλου κόβουν το ρεύμα λόγω γήρατος, κρύου ή χαμηλής στάθμης?

    Γιατί εμένα μου φαντάζει σαν ένας χυδαίος τρόπος να αγοράσουν οι fan της το επόμενο μοντέλο για να μην κολλάει?
    Τεχνικά δεν είναι μεμπτό, είναι σίγουρα προτιμότερο από το να κάνει ξερό reboot όταν η μπαταρία δε μπορέσει να δώσει αρκετό ρεύμα.
    Από την άλλη, αυτή είναι μία περίπτωση που απαιτείται να την έχεις ανακοινώσει πριν σε "τσακώσουν", ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά εύκολο να παρερμηνευτούν τα κίνητρά της...

  12. #12
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα υπόλοιπα κινητά πλην του οικοσυστήματος μήλου κόβουν το ρεύμα λόγω γήρατος, κρύου ή χαμηλής στάθμης?

    Γιατί εμένα μου φαντάζει σαν ένας χυδαίος τρόπος να αγοράσουν οι fan της το επόμενο μοντέλο για να μην κολλάει?
    Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ότι πιθανόν να υπάρχει δόλος.
    Για το τεχνικό του θέματος δεν έχω πληροφορίες από άλλους κατασκευαστές. Από προσωπική εμπειρία πολλές συσκευές μου έχουν κλείσει χωρίς διαδικασία shutdown όταν πάω να πάνω κλήση σε πολύ κρύο, με λίγη μπαταρία κτλ. Δεν είναι απόλυτο, ίσως κάποιοι το χειρίζονται, ίσως άλλοι όχι. Επίσης, ίσως κάποιοι κάνουν overprovision τις μπαταρίες και δεν έχουν θέμα και η Apple με την μανία του Ive να είναι λεπτά σαν φλούδα όλα είναι οριακά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κινητό σε ενημερώνει για το τι συμβαίνει?

    Όχι, απλά βάζει ταβάνι στο freq.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.907
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    To παραδέχθηκε επίσημα η Apple:

    "Our goal is to deliver the best experience for customers, which includes overall performance and prolonging the life of their devices. Lithium-ion batteries become less capable of supplying peak current demands when in cold conditions, have a low battery charge or as they age over time, which can result in the device unexpectedly shutting down to protect its electronic components.

    Last year we released a feature for iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE to smooth out the instantaneous peaks only when needed to prevent the device from unexpectedly shutting down during these conditions. We've now extended that feature to iPhone 7 with iOS 11.2, and plan to add support for other products in the future."

    Πηγή: https://www.macrumors.com/2017/12/20...raded-battery/

  14. #14
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Όχι, απλά βάζει ταβάνι στο freq.
    τότε κακώς.
    Θα μπορούσαν να ήταν άριστοι αν έλεγε το μηλόφωνο κάτι σαν 'πάει σιγά λόγω μπαταρίας' ή κάπως έτσι.
    Κάποιος καινούργιος στο department θα φταίει.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε κακώς.
    Θα μπορούσαν να ήταν άριστοι αν έλεγε το μηλόφωνο κάτι σαν 'πάει σιγά λόγω μπαταρίας' ή κάπως έτσι.
    Κάποιος καινούργιος στο department θα φταίει.
    Αν και πλέον είμαι φουλ στο Apple ecosystem (και έχει ηρεμήσει το κεφάλι μου αρκετά) τείνω να πιστέψω ότι έβαλε το χεράκι του ο CMO. Έχει παράδοση στις παγαποντιές.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  2. HDD case 3.5'' που να κάνει spin down ο δίσκος σε idle
    Από psolord στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 01:33
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 16:47
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-17, 12:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας