Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    26-02-2003
    Περιοχή
    Xanthi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    327
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    mikrotik
    1watt επιτρέπεται στο USA μόνο σε κατευθυντικά links. Για τις υπόλοιπες κεραίες ισχύουν τα 100mw EIRP.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορία που έχω εδώ και καιρό.

    Η μέγιστη εκπομπή από wifi routers είναι 100mwatt στην Ελλάδα, όπως και στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες, ενώ είναι δεκπλάσια (!) στα 1000mwatt στις ΗΠΑ.
    Και στην Ελλάδα είναι 1Watt EIRP (ή 30dB EIRP) αλλά μόνο στους 5GHz. Στους 2.4GHz είναι 100mW EIRP (ή 20dB EIRP).
    Βλ. ΦΕΚ 739/26-6-2006. Έχει υπάρξει κάποια τροποποίηση νομίζω πριν μερικά χρόνια αλλά μου διαφεύγει το ΦΕΚ. Απότι θυμάμαι είχε να κάνει με τα κεραιοσυστήματα και όχι με την ισχύ εκπομπής έτσι και αλλιώς.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  739.pdf 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  306,8 KB 
ID: 189692

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς πόση -πραγματική διαφορά- κάνει αυτή η δεκαπλή ισχύς σε ακτίνα εκπομπής και ταχύτητες; Μοιάζει πολύ μεγάλη.
    Η ισχύς εκπομπής από μόνη της δεν λέει τίποτα. Το μεγαλύτερο ρόλο σε απόσταση εκπομπής τον παίζει η κεραία που χρησιμοποιείς.
    Αν η κεραία δεν έχει μεγάλη απολαβή, είτε 1Watt είτε 10Watt δεν λένε τίποτα.
    Μπερδεύεις το WiFi που πρόκειται για αμφίδρομη επικοινωνία, με την τηλεόραση ή το ράδιο που είναι μονόδρομη επικοινωνία και κοτσάροντας έναν ενισχυτή εκπέμπεις πιο μακρυά.

    Στο WiFi και να εκπέμπεις πιο μακρυά είναι άχρηστο αν το smartphone στα 100-200-1000μέτρα μακρυά δεν μπορεί να σου στείλει απαντήσεις γιατί εκπέμπει σε πολύ χαμηλότερη ισχύ.
    Και εκεί παίζει ρόλο η απολαβή της κεραίας και η ευαισθησία λήψης του AP σου και όχι η ισχύ εκπομπής.

    Δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρεται σε κλειστούς χώρους το όλο πράγμα. Η εμπειρία μου με το WiFi είναι κυρίως σε εξωτερικούς χώρους για κατευθυντικά PtP links.
    Η αρχή λειτουργίας πάντως είναι η ίδια ασχέτως χώρου (μεγάλη απολαβή στην κεραία + υψηλή ευαισθησία λήψης + χαμηλή ισχύ εκπομπής = καλύτερη απόδοση και για σένα και για τους γύρω σου)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s : 23-12-17 στις 17:55.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Διαβάζω την συζήτηση και την ανησυχία αλλά δεν ξέρω από που συνάγεται ας πούμε ότι 1watt είναι "πολύ" και 0,1watt είναι "λίγο". Και τα δύο μπορεί να είναι πολλά ή το πιθανότερο να είναι "λίγα" (δηλαδή ασφαλή).

    Εν τω μεταξύ δεν ξέρουμε ουτε έναν να έχει πάθει τίποτα από τόσο μικρές ακτινοβολίες και ενώ ξέρουμε πολλούς που έπαθα να από πιο ρεαλιστικούς κίνδυνους πράγματα. Ωστόσο συνεχίζουμε να ανησυχούμε πχ αν το SAR είναι 1.2 και όχι 0.6 (λες και υπάρχει πολύ και λίγο) και όχι γιατί δεν φοράμε ζώνη στο πίσω κάθισμα ή γιατί απαντάμε κινητό ενώ οδηγούμε..

    Συμβουλή μου. Χαλαρώστε με τα (τόσο λίγα) watt γιατί αν κάτι παθαίναμε δε θα κρύβονταν (όπως πχ με το κάπνισμα που δεν το έκοψαν στις καφετέριες) και θα ήταν γνωστό.
    There is nothing like 127.0.0.1

  4. #19
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Δεν νομίζω ότι αναφέρθηκε κανείς στους (δήθεν) κινδύνους του WiFi.

    Η αναφορά μου στην χαμηλή ισχύ έχει να κάνει με την αποφυγή ρύπανσης της μπάντας για να μπορούμε να παίζουμε όλοι. Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε (ανύπαρκτα) θέματα υγείας.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι αναφέρθηκε κανείς στους (δήθεν) κινδύνους του WiFi.

    Η αναφορά μου στην χαμηλή ισχύ έχει να κάνει με την αποφυγή ρύπανσης της μπάντας για να μπορούμε να παίζουμε όλοι. Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε (ανύπαρκτα) θέματα υγείας.
    sorry παρανόηση.
    Καλά κάνουν και τα όρια είναι μικρά διότι αλλιώς ο καθένας θα αμολούσε όσα βαττ γουστάρει για να πιάνει μέχρι το σαλόνι. Όμως από την στιγμή που κάποιος (λίγοι) εξοπλισμός παρέχει δυνατότητα αλλαγής κεραίας (με καλύτερες) η ισχύς στην κεραία αυξάνεται (δλδ μπορεί να αυξηθεί) οπότε μικροαυξήσεις μπορούν να γίνουν με "πατέντες" (βελτιώνεται και η απολαβή με καλύτερες κεραίες). Σίγουρα δεν υπάρχει βλάβη στο σύνολο από αυτές τις περιπτώσεις.
    There is nothing like 127.0.0.1

  6. #21
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως από την στιγμή που κάποιος (λίγοι) εξοπλισμός παρέχει δυνατότητα αλλαγής κεραίας (με καλύτερες) η ισχύς στην κεραία αυξάνεται (δλδ μπορεί να αυξηθεί) οπότε μικροαυξήσεις μπορούν να γίνουν με "πατέντες" (βελτιώνεται και η απολαβή με καλύτερες κεραίες).
    Γιαυτό είπα:
    Η αρχή λειτουργίας πάντως είναι η ίδια ασχέτως χώρου (μεγάλη απολαβή στην κεραία + υψηλή ευαισθησία λήψης + χαμηλή ισχύ εκπομπής = καλύτερη απόδοση και για σένα και για τους γύρω σου)
    Συνήθως ο εξοπλισμός που παίρνει εξωτερικές κεραίες έχει και επιλογή για μείωση της ισχύς εκπομπής. Κανείς που ασχολείται επαγγελματικά με το WiFi δεν λέει να βάλει κάποιος μεγάλες κεραίες χωρίς να μειώσει την ισχύ. Δεν κερδίζεις τίποτα με το να γεμίζεις θόρυβο ακόμα πιο μακρυά αφού ο απέναντι που είναι πιο μακρυά με το smartphone του δεν πρόκειται να εκπέμπει πιο δυνατά για να τον ακούσει το AP. Η επικοινωνία είναι αμφίδρομη. Όσοι βάζουν μεγάλες κεραίες με τσίτα ισχύ απλά δεν έχουν ιδέα πως δουλεύει το πράγμα.

    Anyway το σκίσαμε το θέμα, είμαστε εντελώς offtopic...

  7. #22
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Σωστά τα λες..
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-22, 13:34
  2. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-18, 22:50
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-17, 18:30
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 18:31
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 09:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας