Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Λοιπόν, δεν πάει άλλο.
    Ακούστε τι έγινε.

    Τον περασμένο μήνα, χρέωσαν σε συγγενή μου 4,5 ευρώ για Πενταψήφιους αριθμούς που δεν είχε κάνει. Μετά από 3 κλήσεις και ταλαιπωρία, μπήκαμε μέσα και τους ΑΠΟΔΕΙΞΑΜΕ ότι ΔΕΝ είχαν γίνει αυτές οι κλήσεις, με διαβεβαίωσε η υπάλληλος πως θα στείλει αίτημα για αυτό και πως σε μερικές μέρες θα μας ενημερώσουν. Στις 1/12/2017 μας στείλανε το εξής μήνυμα :
    «Αναφορικά με το αίτημα σας για τον λογαριασμό σας, σας ενημερώνουμε ότι θα σας επιστραφεί σχετικό ποσό σε επόμενο λογαριασμό κινητής. Παρεμένουμε στη διάθεση σας».

    Οπότε λέω. Οκ θα έχουμε -4,5 στον επόμενο λογαριασμό.

    Βγαίνει ο νέος χθες. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν ο προηγούμενος (δεν είχε υποστεί διόρθωση) και ο νέος +40 ευρώ πάνω!!!
    Και όλο τον μήνα προσέχαμε και οι 2 και κοιτούσαμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μην ξεφύγει από το όριο των 300' προς όλους. Αποτέλεσμα;
    Μία μέρα πριν τη αρχή της νέας χρέωσης του μήνα, στις 19/12/2017, είχε απομείνει 1 λεπτό προς όλους και ΑΠΛΕΤΟΣ χρόνος και SMS/MB απ όλα τα υπόλοιπα.
    Στις 19/12 βέβαια που ήταν η τελευταία μέρα, καταναλώθηκαν 4' προς όλους.
    Και έρχεται τώρα η COSMOTE να μας πει ότι για αυτά τα 4' μας χρέωσε 40 ευρώ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;
    Να σημειώσω πως υπάρχουν οι σχετικές ενημερώσεις υπολοίπου μέρα-μέρα στο κινητό και μπορούμε να το αποδείξουμε ανα πασα στιγμή.

    Επειδή όμως κουράστηκα με τις ΠΟΥΣΤΙΕΣ της COSMOTE, μπορώ να φύγω από την κωλοεταιρεία; ΔΥΣΤΥΧΩΣ είχαμε κάνει ανανέωση τον φετινό Οκτώβρη για 24 μήνες. Θα χω όμως πρόστιμο; Δεν γίνεται να σου κάνουν τέτοιες ΛΑΜΟΓΙΕΣ και να μην μπορείς να φύγεις! Μπορώ λοιπόν να χρησιμοποιήσω αυτό το όπλο για να μην μας χρεώσουν τέλη ακύρωσης συμβολαίου;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αφού μπορείς να το αποδείξεις τότε τους ετοιμάζεις ενα κείμενο με τις αποδείξεις, τους το στέλνεις, αν δεν σου απαντήσουν το στέλνεις μετά στον συνήγορο του καταναλωτή.
    Αλλιώς ναι θα έχεις πρόστιμο

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ευχαριστώ. Θα τα κάνω αυτά και εφόσον τελειώσουν όλα θα σας πω τι έγινε.

    Καλές γιορτές

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Δεν μπορεί για 4' να σε χρέωσαν 40 ευρώ. Δες στην ανάλυση του λογαριασμού τις εκτός παγίων χρεώσεις. Μετά, πήγαινε σε ένα κατάστημα και κάνε γραπτό παράπονο για αποχρέωση.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Τελικά βγήκε η ανάλυση και έλεγε ότι πήραμε σε 5 ψήφιο (11888) και μιλήσαμε γύρω στη μισή ώρα, ενώ εμείς είχαμε πάρει στο 13888, για να επιλυθεί ένα θέμα που είχαμε με προηγούμενο λογαριασμό.
    Δυστυχώς όταν το πήραμε χαμπάρι, η κλήση που είχαμε κάνει τότε, είχε διαγραφεί από τη μνήμη του κινητού (είχανε περάσει 23 μέρες) και δεν μπορούσαμε να αποδείξουμε από μέρους μας, ότι δεν πήραμε στο 11888.

    Αυτοί μας είπανε ότι θα ερευνήσουν το ζήτημα και θα μας ενημερώσουν. Δεν μας ενημέρωσαν και τους ξαναπήρα τηλέφωνο. Ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι καλέσαμε το 11888 και μετά μας συνδέσανε με το 13888 του ΟΤΕ. Πράγμα που ούτε εγώ θυμάμαι
    να έγινε, ούτε το άλλο άτομο που μίλησε. Τέλος πάντων όμως, έστω ότι πήραμε εμείς αρχικά το 11888 (και τις 2 φορές...). Έκανα κάποιες ερωτήσεις βασιζόμενος σε αυτήν την υπόθεση.
    Και έμαθα τα εξής τρομερά πράγματα :
    1) Όταν κάποιος καλέσει το 11888 και τον συνδέσουν από κει, η χρέωση δεν αλλάζει από τη στιγμή που θα τον συνδέσουν, ακόμα κι αν αυτός είναι οι υπηρεσίες του ΟΤΕ!
    2) Ρώτησα αν μπορώ να ακούσω τις συνομιλίες (από τη στιγμή που με συνδέσανε με τον ΟΤΕ εννοείται, γιατί του 11888 δεν καταγράφονται) σαν πελάτης που αμφισβητεί κάποιες χρεώσεις, και μου είπαν ότι δεν μπορώ, αλλά θα το κάνει ένας υπάλληλος του ΟΤΕ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;
    3) Όταν παρακάλεσα να μου στείλουν απλά τις διάρκειες των 2 κλήσεων που έκανα στον ΟΤΕ (δηλαδή 13888) μόνο και ΟΧΙ στο σύνολο της κλήσης του 11888, μου είπαν ότι δεν γίνεται!
    4) Λέει ότι αυτές οι κλήσεις που βλέπω στον αναλυτικό λογαριασμό, δεν καταγράφονται από τον ΟΤΕ, αλλά από άλλη εταιρεία (νομίζω τον ΕΕΤΤ μου είπε και «Ο ΟΤΕ δεν μπορεί να πει ψέμματα πάνω σ'αυτό».

    Εγώ δεν θυμάμαι όντως να καλώ 11888 ή 13888, αλλά θυμάμαι πως δεν βγήκε κάποιο άτομο να μου πει «11888 παρακαλώ». Θυμάμαι μόνο να ακούω τα μηνύματα και τα τραγουδάκια του ΟΤΕ.
    Τι μπορώ να κάνω; με φλομώσανε στο ψέμα; Ισχύει τίποτα απ όλα αυτά που είπανε;
    Και τέλος : Ειμαστε σοβαροί;;; Δεν μπορώ να ακούσω την ηχογραφημένη κλήση και μπορεί μόνο υπάλληλος του ΟΤΕ; Μπράβο, καθόλου σκιώδες!

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    1. ναι ισχύει η χρέωση του 11888 άσχετα με το που σε συνδέσουν
    2. Νομίζω πως απο μακριά δεν μπορείς πρέπει να πας στα γραφεία τους ή να σου στείλουν αυτοί την απομαγνητοφώνηση
    3. το ίδιο με το 2
    4. ΔΞ/ΔΑ

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. ναι ισχύει η χρέωση του 11888 άσχετα με το που σε συνδέσουν
    2. Νομίζω πως απο μακριά δεν μπορείς πρέπει να πας στα γραφεία τους ή να σου στείλουν αυτοί την απομαγνητοφώνηση
    3. το ίδιο με το 2
    4. ΔΞ/ΔΑ

    2+3) Ναι, ξέχασα να το αναφέρω. Τους ρώτησα επί λέξει «Δηλαδή αν έρθω σε κατάστημα του ΟΤΕ ή στα κεντρικά δεν μπορώ να την ακούσω ο ίδιος;» Και μου απάντησε αρνητικά. Ίσως τους ξαναπάρω σήμερα για να τους ρωτήσω μόνο αυτό. Τουλάχιστον χρονομετρώντας την κάθε κλήση όσο βρίσκομαι εκεί και διασταυρώνοντας με αυτές της Αναλυτικής Χρέωσης, να ξέρω ότι εγώ έκανα λάθος και όντως μίλησα πήρα 11888.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Εχεις ελέγχει στον τιμοκαταλογο αν υπαρχει ελαχιστος χρονος χρεωσης κλησης ?
    πχ ελαχιστος χρονος χρεωσεις 3 λεπτα που σημαινει οτι αν μιλησεις 1 λεπτο αφαιρούνται 3 λεπτα απ τον δωρεαν χρονο σου ή χρεωνεσαι για 3 λεπτα

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    @stamka
    να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τον ελάχιστο χρόνο χρέωσης, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ήταν αυτό τελικά το πρόβλημα όπως θα διαβάσεις και στην 3η απάντηση μου σε αυτό το θέμα. Τα παραπάνω ευρώ ήταν επειδή χρεώθηκαν κλήσεις σε 5ψήφιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph6663 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @stamka
    να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τον ελάχιστο χρόνο χρέωσης, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ήταν αυτό τελικά το πρόβλημα όπως θα διαβάσεις και στην 3η απάντηση μου σε αυτό το θέμα. Τα παραπάνω ευρώ ήταν επειδή χρεώθηκαν κλήσεις σε 5ψήφιο.
    γραφεις στο πρωτο ποστ

    Και όλο τον μήνα προσέχαμε και οι 2 και κοιτούσαμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μην ξεφύγει από το όριο των 300' προς όλους. Αποτέλεσμα;
    Μία μέρα πριν τη αρχή της νέας χρέωσης του μήνα, στις 19/12/2017, είχε απομείνει 1 λεπτό προς όλους και ΑΠΛΕΤΟΣ χρόνος και SMS/MB απ όλα τα υπόλοιπα.
    Στις 19/12 βέβαια που ήταν η τελευταία μέρα, καταναλώθηκαν 4' προς όλους.
    Και έρχεται τώρα η COSMOTE να μας πει ότι για αυτά τα 4' μας χρέωσε 40 ευρώ;


    εκει κολλαει ο ελάχιστος χρόνο χρέωσης

  11. #11
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όταν καλείς σε υπηρεσίες καταλόγου και σου πουν να σε συνδέσουν αυτοί, τότε βγαίνει ένα μήνυμα του στυλ "σας συνδέουμε με την ίδια χρέωση". Δυστυχώς, αλλά ισχύει. Η καταγραφή του ΟΤΕ στο 13888 έτσι και αλλιώς δεν θα έχει την συνομιλία με το 11888. Από τις κλήσεις φαίνεται αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 22-01-18 στις 17:06.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Δυστυχώς στο 11888 είναι εξαιρετικά μεγάλη η χρέωση ανά λεπτό -όπως και σε κάθε αντίστοιχη υπηρεσία. Αν σου είχε βγει εκπρόσωπος του 11888 και ζήτησες να σε συνδέσουν με το 13888 ή την τεχνική υποστήριξη/εμπορικό κλπ, είναι απόλυτα βέβαιο πως ειχες καλέσει στο 11888.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς στο 11888 είναι εξαιρετικά μεγάλη η χρέωση ανά λεπτό -όπως και σε κάθε αντίστοιχη υπηρεσία. Αν σου είχε βγει εκπρόσωπος του 11888 και ζήτησες να σε συνδέσουν με το 13888 ή την τεχνική υποστήριξη/εμπορικό κλπ, είναι απόλυτα βέβαιο πως ειχες καλέσει στο 11888.

    Συμφωνώ, αλλά κανείς από τους 2 που μιλήσαμε εκείνη τη μέρα, δεν θυμάται να βγήκε εκπρόσωπος του 11888 να μας πει να μας συνδέσει με το 13888. Εγώ το μόνο που θυμόμουν ήταν τα ίδια ηχογραφημένα μηνύματα και μουσικές του 13888, που άκουσα όταν τους είχα πάρει κάποια άλλη μέρα.
    Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να παίξανε βρώμικα και να μας χρεώσανε κλήση στο 11888, ενώ εμείς είχαμε πάρει στο 13888; Δεν σας έχει συμβεί ποτέ αυτό (ούτε σε γνωστό;

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph6663 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, αλλά κανείς από τους 2 που μιλήσαμε εκείνη τη μέρα, δεν θυμάται να βγήκε εκπρόσωπος του 11888 να μας πει να μας συνδέσει με το 13888. Εγώ το μόνο που θυμόμουν ήταν τα ίδια ηχογραφημένα μηνύματα και μουσικές του 13888, που άκουσα όταν τους είχα πάρει κάποια άλλη μέρα.
    Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να παίξανε βρώμικα και να μας χρεώσανε κλήση στο 11888, ενώ εμείς είχαμε πάρει στο 13888; Δεν σας έχει συμβεί ποτέ αυτό (ούτε σε γνωστό;
    Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, δεν είναι χαζοί να κερδίσουν λίγα ευρώ και να γίνουν μετά ρεντίκολο.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Όχι, το να πάρεις 13888 και να βγει στο 11888 δεν γίνεται, συγκεκριμένα, και το 11888 έχει ηχογραφημένο μήνυμα που αναφέρει τις χρεώσεις. Για να βγεις στο 13888 ενώ έχεις πάρει το 11888 αναγκαστικά περνάς από εκπρώσοπο που σε ρωτάει ''πως μπορεί να βοηθήσει'' και εκεί αν του πεις πως θέλεις να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ επί παραδείγματι, θα σε ρωτήσει αν θέλεις να σε συνδέσει και αν πεις ναι θα το πράξει. Εκεί, η χρέωση δυστυχώς παραμένει αυτή του 11888 κάπου στο ευρώ ανά λεπτό.

    Αν μπορέσετε να το θυμηθείτε πάντως ως γεγονός θα σας βοηθήσει, αν πήρατε 13888 θα βγει το ηχογραφημένο και θα ζητάει να επιλέξεις τμήμα κλπ. Αν πήρατε 11888 σίγουρα σας σύνδεσε εκπρόσωπος.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αύξηση σε λογαριασμό WIND
    Από paoktzis στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-18, 17:50
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 07:49
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 15:37
  4. Recovery password σε λογαριασμό hotmail
    Από Alexpag στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 22:42
  5. μεταβαση σε vdsl cosmote με isdn γραμμη...
    Από halkx στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-17, 20:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας