Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  121,6 KB 
ID: 189696 ολα μια χαρα εχω βαλει τις ρυθμισεις απο το ρουτερ της cyta και δειχνει οτι ειναι μια χαρα σθνδεμενο αλλα δεν με βαζει στο ιντερνετ...ομως λεει οοτι εχω συνδεθει και το λαμπακι του adsl αναβει αλλα δεν με βαζει τι λετε να κανω?

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν εχεις σωστα adsl συνδεση

    στο wan > internet connection > edit >
    κοιτα το user name password να ειναι σωστα (αυτο που ηρθε με text)
    σιγουρεψου οτι εχεις ενεργοποιησει το Enable WAN
    vpi/vci 8/35
    pppa / llc
    βαλε το internet detection στο disable
    ή στο additional pppd option settings βαλε την εντολη
    lcp-echo-interval 0 lcp-echo-failure 4

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    το INERNET DETECTIOΝ απο που το βαζω disable?...επισης εχω viop γραμμη και εχω ψαξει οτι εχει θεματακια αμα βαλεις δικο σου ρουτερ ειδικα η cyta ξυνιζει τα μουτρα της και που πηρα και ρωτησα δεν με βοηθησαν καθολου ειναι και λιγο ασχετοι σε αυτον τον κλαδο στην υποστηριξη που εχουν....τελος παντων αυτα που ειπες τα εχω ετσι ακριβως θες να σου στειλω και αλλες φωτο?

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομιζω κανενας παροχος να υποστηριζει αλλο modem εκτος απο τα δικα τους οποτε μην περιμενεις και πολλα

    Για το voip δυστυχως δεν ξερω με cyta, αλλα νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) μονο με το δικο τους modem θα παιξει η τηλεφωνια τους
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ight=cyta+voip
    για cyta & voip, ρωτα στο αναλογο θεμα μηπως μπορεις να του κανεις συνδιασμο με το modem παροχου σεταρισμενο ειδικα μονο για την τηλεφωνια τους
    https://www.adslgr.com/forum/forums/183-Cyta
    Οπως κανει κατι αναλογο ο οτε (το link μονο για να παρεις μια ιδεα αν γινεται το ιδιο & με cyta)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...21#post5880121

    Για το internet detection ειναι στο wan > internet connection > edit

    Αν εχεις το dsl ac68u δεν εχει αυτη τη ρυθμιση ακομα, οποτε δοκιμαζεις το pppd options απο κατω που ειναι το ιδιο
    Aν εχεις αλλο μοντελο, αναβαθμιζεις στο τελευταιο λογισμικο


    Για username/pass δοκιμασε κενο/κενο (space bar) ή οποιο αλλο μηνυμα

    Αν παλι δεν δινει ip , αντι για pppoe/llc, δοκιμασε pppoa/vc mux (adsl γραμμη)

    Tωρα αν δεν συνδεθει ... και η τηλεφωνια μαλλον δεν θα παιξει με αλλο modem γιατι μπορει να μην δινουν τα κωδικα, μαλλον το πουλας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 27-12-17 στις 17:31.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    το αλλο με το viop που ειχε κοσμοτε το εχω διαβασει αλλα ειναι διαφορετικες οι ρυθμισεις και τα ρουτερ.....θα σου στειλω καποιες φωτο μηπως σε βοηθησοουν για οτιδηποτε ειτε για brigde mοde αμα δεν καταφερουμε να δουλεψει το asus μονο του.....προληπτικα εχω βγαλει το username απο τις φωτο Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αα.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  82,7 KB 
ID: 189773

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  α.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  107,1 KB 
ID: 189774

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  α2.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  165,4 KB 
ID: 189775Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  α2.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  165,4 KB 
ID: 189775

    - - - Updated - - -
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails α2.png  

    αα22.png  

    ααα2.png  


  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχως απο τα modem παροχων δεν ξερω, δεν εχω ασχοληθει ποτε, οποτε δεν ξερω τι ακριβως κανει η καθε ρυθμιση τους, να σκεφτεις εχω ενα zte w300 απο το 2010 και το εβαλα επανω μια βδομαδα μονο, ολο και ολο που του τραβηξα κατι logs με ειδικο tool

    Παλι νομιζω (μπορει να ειμαι λαθος) οτι το συγκεκριμενο ΖΤΕ δεν εχει γεφυρα, αν εχει θα το δεις απο τη φωτο εδω, εκει που λεει wan connection
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...3&d=1514391322
    Αν δεν εχει bridge modem, βρες κατι σαν pppoe passthrough ... και μετα στην ιδια φωτο port binding μαλλον μαλλον θα ορισεις 1 lan (πχ lan 1) που θα συνδεθει μπροστα απο το Asus
    Ετσι λογικα θα κανει και την τηλεφωνια και θα εχεις το Asus για καλυτερο ασυρματο, αν αξιζει να εχεις 2 συσκευες

    Μετα στο Asus πας στο dual wan και οριζεις μια lan θυρα, σαν incoming wan
    και στο wan > internet connection διαλεγεις ethernet wan με wan transfer modem > pppoe
    Kαλωδιο απο το lan που εφτιαξες στο zte > στο lan του Asus που ορισες σαν incoming wan

    Nαι το ξερω οτι ειναι διαφορετικο το voip του οτε, εβαλα φωτο να παρεις μια ιδεα, και για να ρωτησεις στο αναλογο section, αν γινεται κατι παρομοιο αναλογο με τον οτε, ωστε να βαλεις το Asus για γραμμη ... αντι του zte να κανει την γραμμη που σου λεω τωρα

    Επσης αν δεν συνδεθηκε ακομα, βλεπω οτι εχεις λογισμικο 1.1.3 που ειναι πολυ παλιο (αν και επρεπε να μην παιζει ρολο στη συνδεση) για το μοντελο σου εδω το τελευταιο
    https://www.asus.com/Networking/DSL-...Desk_Download/
    Μετα την αναβαθμηση θελει reset πατωντας το κουμαπκι πισω για 6-10 δευτρολεπτα συνεχομενα, και οι ρυθμισεις απο την αρχη, για καλη λειτουργικοτητα

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ευχαριστω για το λινκ θα κατεβασω και θα βαλω το καινουργιο version αν ουτε και εγω πιστευω οτι εχει σχεση....δλδ μου προτεινεις τωρα να το κανω brigde mode με αυτα που μου ειπες ετσι;....απλα θα εχω καλυτερο wifi με αυτο;...ολα τα αλλα θα το κανει παλι το ρουτερ της cyta;

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το προτεινω, απλα λεω αν δεν βρεις ακρη να εχεις υποψην και αυτη τη λυση, ναι στην ουσια ολα θα κανει το cyta ... απλα αν εχει καλυτερο ασυρματο το asus
    Ομως τουλαχιστον για να συνδεθει το Asus δες τα logs (system log > general log) μηπως λεει γιατι δεν δινει ip να το κοιταξω με το asus support
    Κοιτα στο section της cyta, αν υπαρχει καποια λυση γιατι εκει μπαινουν πιο πολλοι με αυτον τον παροχο... αλλα νομιζω θα εχεις υποχρεωτικα μονο του παροχου επανω αν θελεις να εχεις και τηλεφωνια

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το VoIP της Cyta δεν παίζει σε άλλη συσκευή, ούτε δίνει τον κωδικό ή άλλη πληροφορία για να είναι δυνατόν αυτό.

    Αυτό που σίγουρα κάνει και το έχουν εφαρμόσει δεκάδες μέλη του φόρουμ, είναι να γυρίσει η συσκευή της σε Bridge mode (επιλογή που είναι κλειδωμένη από την εταιρεία) και η δικιά σου να παίξει ως router κάνοντας την κλήση ΡΡΡ. Στην περίπτωση αυτή η τηλεφωνία εξακολουθεί και δουλεύει στην δικιά της συσκευή και όλα τα υπόλοιπα που έχουν σχέση με το διαδίκτυο, από την δικιά σου.

    Για να γίνει, το ζητάς και το κάνουν από μακρυά, αλλά μετά είσαι μόνος σου όσον αφορά όλα τα υπόλοιπα (ρυθμίσεις σύνδεσης, εσωτερικού δικτύου κλπ).

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστουμε... μαλλον απο εσενα τα ειχα διαβασει παλαια, αλλα δεν θυμομουν και για αυτο ειπα, νομιζω δεν...

    οποτε η μονη λυση (αν θελει να εχει επανω 2 συσκευες) ειναι να παρει τηλεφωνο να το σεταριρουν απομακρυσμανα σε bridge mode και μετα να παει στο asus > dual wan και να δοκιμασει τον τροπο που ειπα ωστε να γινει σκετο router (ετσι δεν θα εχει να κανει τιποτα πλεον με την γραμμη- snr tweak / dsl settings θα ειναι αχρηστα) αλλα μονο αν τον συμφερει να εχει 2 συσκευες, δηλαδη ... υποτιθεται αν το Ν14 εχει καλυτερο ασυρματο και καλυτερες ρυθμισεις απο αυτες του ΖΤΕ

    Αλλα το Αsus δεν εχει voip θυρα ... Αν το ZTE ειναι σε brdge mode, θα παιξει την τηλεφωνια απο αυτο? (το τηλεφωνο επανω στο ΖΤΕ) και να ειναι το Asus επανω σαν router μονο για αυρματο και ρυθμισεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 28-12-17 στις 17:10.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Cyta και Vodafone, η τηλεφωνία VoIP δουλεύει σε διαφορετικό VC από την σύνδεση του Internet.
    Οπότε βάζοντας bridge την συσκευή, η τηλεφωνία εξακολουθεί και λειτουργεί στην συσκευή του παρόχου και η σύνδεση στο διαδίκτυο γίνεται από τον δικό μας router που μόνο αυτός κάνει την κλήση ΡΡΡ.

    Σε Cosmote η τηλεφωνία VoIP δουλεύει στο ίδιο VC, οπότε δεν μπορεί να δουλέψει αν η συσκευή του παρόχου μπει σε bridge mode.
    Ωστόσο εδώ έχουμε διαφορετικές δυνατότητες όσον αφορά τον τρόπο που μπορεί να δουλέψει το VoIP.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω ...
    Για το Asus που δεν παιρνει IP, δοκιμασε με automatic IP αντι για pppoa/pppoe

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παιδες Ευχαριστώ παρα πολυ για αυτην την ενημέρωση...τωρα δεν ξερω αν με συμφέρει όπως ειπε και το παιδι να το κανω bridge μόνο και μονο να εχω καλύτερο wifi γιατι στην ουσία αυτό δεν θα κανει;...ολα τα υπόλοιπα θα τα διαχειρίζεται το zte....αλλα σε vodafone που ειπες το εχω βαλει το συγκεκριμένο ρουτερ και δούλεψε κατεθεανς τα βρηκε ολα μονο.του..γιατι λες;

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η cyta μπορει να δουλευει με dhcp (δεν ειμαι σιγουρος) οποτε στο Asus μπορει να θελει automatic ip αντι για pppoe/pppoa, δοκιμασες το quick start wizard?
    Για το ασυρματο βαλε τα διπλα και τα 2 και δες αν εχει καλυτερο σημα το Asus, αν ναι και σε συμφερει, τοτε μπορει να αξιζει το πειραμα, αν χρειαζεσαι τοσο πολυ το wifi
    H γνωμη μου ειναι με τον συγκεκριμενο παροχο, μονο με το δικο του modem (και ξενιασες) αν δεν θελεις να κανεις πειραματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 29-12-17 στις 15:13.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ναι με dhcp δουλευει καλα λες...δεν βρισκει τιποτα το quick start wizard μονο του...οποτε το αφηνω ετσι εφοσον δεν μπορω να το κανω να δουλεψει μονο του...κριμα ειναι να το εχω να δουλευει μονο για μεγαλυτερη εμβελεια wifi...αναγκαστηκα θα αλλαξω παροχο μαιο που τελειωνει το συμβολαιο...και να παω σε καποια εταιρια που υποστηριζει να βαλεις εμπορικο μοντεμ πανω

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 11:51
  2. [Asus] Cyta ZXHN H267N σε bridge mode με ASUS RT-AC68U
    Από nikgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 17:50
  3. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  4. WIND - Ταχυτητα / Αλλαγη modem/router
    Από LocoDiceGR στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 23:47
  5. [Asus] Modem για το ASUS RT-AC1200G+
    Από CreationP στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 00:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας