Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Ρωτώντας στο forum ενός από τους private trackers μου είπαν ότι η εγκατάσταση του Transmission είναι πολύ εύκολη, το οποίο παίζει και με όλους τους private trackers χωρίς προβλήματα. Απλώς μετά από σκέψη καταλήγω ότι δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά ενός πιο ακριβού μηχανήματος αποκλειστικά για transcoding, το οποίο πιθανότατα δεν θα χρειαστώ ποτέ.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Δεν θα αγοράσεις NAS με βάση το transcoding (το σωστό είναι να το κάνεις σε άλλο μηχάνημα αυτό).

    Γιατί:
    - το NAS πρέπει να είναι low power (το transcoding θέλει συνήθως πιο ισχυρούς επεξεργαστές)
    - το NAS καλό είναι να το αφήσεις να είναι καλό στους τομείς για τους οποίους έχει σχεδιαστεί (και να αγοράσεις ένα βελτιστοποιημένο για τους τομείς αυτούς). Αυτοί είναι γρήγορο μοίρασμα αρχείων στο δίκτυο (read & write) αλλά και light services. Αν θες να τα κάνεις όλα, συνήθως κάνεις τα περισσότερα, αν όχι όλα, μέτρια.

    Το transcoding αλλά και αρκετά heavy services αλλάζουν στον χρόνο. NAS θα αγοράσεις με ορίζοντα 5ετίας-10ετίας.
    Οι απαιτήσεις σε υπολογιστική δύναμη για video αλλάζουν πιο γρήγορα.
    Δλδ θα δώσεις παραπάνω λεφτά (αν θες να κάνεις το transcoding στο NAS), θα πάρεις κάτι λιγότερο energy efficient που θα μένει 24/7 ανοιχτό και θα γίνει obsolete πολύ πιο γρήγορα.

    Είναι σαν να αγοράζεις TV με βάση τα smart features της και όχι την εικόνα της και την ποιότητά της.
    Αγόρασε την καλύτερη και αν σε χαλάνε τα smart features της βάλτης ένα apple tv ή ένα κινέζικο video box

    Και το λέω για άλλη μια φορά. Αν έχεις στο μυαλό σου VPN, remote ssh εκτός σπιτιού κλπ σκέψου το τριπλά για δικιά σου λύση.
    Είναι πολύ πιθανό να στην χακάρουνε και επιπλέον πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τον χρόνο και κόπο που θα χρειαστείς για να είσαι ξανά up & running (χρειάζεσαι backup κλπ)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ σωστά όσα λέει ο Φανερός.

    Και επιπλέον:

    Το transcoding είναι ό,τι πιο ανόητο και άχρηστο υπάρχει.

    Επειδή δεν έχεις σοβαρή συσκευή για playback, αντί να φτιάξεις το πρόβλημα αυτό-καθεαυτό (δηλαδή να πάρεις σοβαρή συσκευή για playback), κάνεις την ασπιρίνη του transcoding, με τεράστια σπατάλη ρεύματος, χρόνου, υπολογιστικής ισχύος κλπ..



    ΥΓ: Τα ίδια ακριβώς και για το DLNA, για ακριβώς τους ίδιους λόγους.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά έχω dedicated media player καλό συνδεμένο στην τηλεόραση, οπότε στο βασικό μου μέσο δεν χρειάζομαι transcoding. Έλεγα απλώς αν το πάρω να έδινα κάτι παραπάνω για να υπάρχει και η δυνατότητα αυτή. Καταλήγω όμως ότι δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ για να στήσω εγώ κάτι, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι με λίγο ελεύθερο χρόνο και παιδί, οπότε απλώς με ενδιαφέρει η απλότητα, γι' αυτό και εξαρχής κατευθύνθηκα σε NAS.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ για να στήσω εγώ κάτι, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι με λίγο ελεύθερο χρόνο και παιδί, οπότε απλώς με ενδιαφέρει η απλότητα, γι' αυτό και εξαρχής κατευθύνθηκα σε NAS.
    Επειδή βλέπω να έρχεσαι στα λόγια μου... Πάρε κάτι που δουλεύει και αποφάσισε εσύ που θα επενδύσεις τον ελεύθερο χρόνο σου.
    Π.χ. εγώ αν και έχω τις γνώσεις να τα στήσω προτιμώ να τον επενδύω αλλού.
    Αν αυτό ήταν το χόμπι σου τότε πάσο αλλά βλέπω ότι δεν είναι αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχω dedicated media player καλό συνδεμένο στην τηλεόραση, οπότε στο βασικό μου μέσο δεν χρειάζομαι transcoding. Έλεγα απλώς αν το πάρω να έδινα κάτι παραπάνω για να υπάρχει και η δυνατότητα αυτή. Καταλήγω όμως ότι δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο.
    Συμφωνώ με το σκεπτικό σου και συμφωνώ κατά βάση και με τον Wan. Η πραγματικότητα βέβαια είναι λίγο πιο διαφορετική από τη θεωρία οπότε εγώ χρησιμοποιώ transcoding πια για τα περισσότερα clients (ή τουλάχιστον υπάρχει η δυνατότητα - δεν ξέρω αν όλα το χρησιμοποιούν) μου μια που δεν τα επιλέγω με βάση το να μπορούν να αναπαράξουν το X βίντεο στο Y φορμάτ.

    Απλά ο server που κάνει αυτή τη δουλειά δεν είναι ο NAS. Δεν θες κάτι το πολύ δυνατό (π.χ. εμένα το transcoding το κάνει ένας iMac 10ετίας με core 2 duo) αλλά σίγουρα πιο δυνατό από το NAS.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #37
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά δεν βλέπω γενικά αλλού πλην TV, σε tablet μόνο σειρές στο Netflix βλέπω. Από το 2008, οπότε και έχω μεγάλη τηλεόραση υπάρχει πάντα media player που παίζει τα πάντα, με απαραίτητη προϋπόθεση την ύπαρξη ethernet θύρας, για απρόσκοπτη αναπαραγωγή fhd περιεχομένου από το pc. Προσανατολίζομαι πλέον προς το DS216J.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  8. #38
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μόνο που είναι outdated και παρατημένο.
    https://forum.synology.com/enu/viewt...3b556&start=15

    Μάλλον καλύτερη λύση εφόσον πας για ξεχωριστό nas και εφοσον υπάρχει ανάγκη, ένα ξεχωριστό embedded όπου θα τρέχουν όλες οι υπηρεσίες άνετα και χωρίς χακιες.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που είναι outdated και παρατημένο.
    https://forum.synology.com/enu/viewt...3b556&start=15

    Μάλλον καλύτερη λύση εφόσον πας για ξεχωριστό nas και εφοσον υπάρχει ανάγκη, ένα ξεχωριστό embedded όπου θα τρέχουν όλες οι υπηρεσίες άνετα και χωρίς χακιες.
    Ποιο εννοεις οτι ειναι παρατημενο? Το φορουμ?

    Αν εννοεις το φορουμ τοτε λογικο το βρισκω αφου πλεον το DSM εχει φτασει σε επιπεδο με 0 γνωσεις να στηνεις οτι θες πανευκολα.
    Troubleshooting δεν θα χρειαστει αφου απλα δεν σπαει δεν χαλαει. Το στηνεις και ξενοιαζεις.

    Και αν κατι παει στραβα τοτε το support της εταιρειας ειναι απλα Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο.

    edit : για τους πιο "ανησυχους" υπαρχει και το virtual DSM οποτε κανουν εκει οποια πειραματα θελουν.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο εννοεις οτι ειναι παρατημενο? Το φορουμ?

    Αν εννοεις το φορουμ τοτε λογικο το βρισκω αφου πλεον το DSM εχει φτασει σε επιπεδο με 0 γνωσεις να στηνεις οτι θες πανευκολα.
    Troubleshooting δεν θα χρειαστει αφου απλα δεν σπαει δεν χαλαει. Το στηνεις και ξενοιαζεις.

    Και αν κατι παει στραβα τοτε το support της εταιρειας ειναι απλα Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο.

    edit : για τους πιο "ανησυχους" υπαρχει και το virtual DSM οποτε κανουν εκει οποια πειραματα θελουν.
    Για το ipkg/optware μιλάω.

  11. #41
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχω dedicated media player καλό συνδεμένο στην τηλεόραση, οπότε στο βασικό μου μέσο δεν χρειάζομαι transcoding. Έλεγα απλώς αν το πάρω να έδινα κάτι παραπάνω για να υπάρχει και η δυνατότητα αυτή. Καταλήγω όμως ότι δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ για να στήσω εγώ κάτι, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι με λίγο ελεύθερο χρόνο και παιδί, οπότε απλώς με ενδιαφέρει η απλότητα, γι' αυτό και εξαρχής κατευθύνθηκα σε NAS.
    Εγώ πάντως χρησημοποιώ παλιό φορητό του οποίου του έβαλα 2 χ 2ΤΒ δίσκους 2.5". Ο δεύτερος μπήκε στη θέση του DVD Drive με αντικατάσταση του tray με HDD Caddy 4 βίδες για τον δίσκο και μια βίδα για το Caddy ήταν όλη η ιστορία + άλλες 4 το καπάκι από κάτω του φορητού. Φυσικά δίκσους βάζεις ότι θέλεις. Για τη χωριτικότητα μη σε νοιάζει μπορείς να βάλεις από portable HDDs 2.5" πχ 2x 5ΤΒ και να είσε άρχοντας +έχεις και ένα PC για καβάτζα. Έχω και 2ο φορητό backup με 3 x 2ΤΒ, οπότε μπορείς να βρείς κάτι ανάλογο με παρόμοια χρήματα με ένα NAS. Απλά έχεις λειτουργικό ότι θες πχ windows, linux, openNAS κλπ πχ σε ένα μικρό flash drive και οι HDD ολόκληροι για data. Φυσικά στο μέλλον θα βγουν μεγαλύτεροι 2.5" και αναβαθμίζεις ανάλογα τις ανάγκες σου. Και standard Gigabit ethernet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mirmidon : 04-01-18 στις 22:36.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ειναι καλύτερα τότε να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις μια all in one μητρικη, θα έχει παραπάνω θήρες, θα μπόρεις να βάζεις 3.5 δίσκους που είναι πιο μεγάλοι και πιο φθηνοί, θα έχεις καλύτερη ψύξη για τους δίσκους αλλά και για τα υπόλοιπα.

    Βασικά ψέματα, αν είναι να πάρεις 5χ2tb 2.5, παίρνεις 2Χ4tb 3.5 + την μητρική all in one και ενα σουβλάκι

  13. #43
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι καλύτερα τότε να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις μια all in one μητρικη, θα έχει παραπάνω θήρες, θα μπόρεις να βάζεις 3.5 δίσκους που είναι πιο μεγάλοι και πιο φθηνοί, θα έχεις καλύτερη ψύξη για τους δίσκους αλλά και για τα υπόλοιπα.

    Βασικά ψέματα, αν είναι να πάρεις 5χ2tb 2.5, παίρνεις 2Χ4tb 3.5 + την μητρική all in one και ενα σουβλάκι
    Πολλά μπορείς να κάνεις. Η ιδέα μου ήταν η αξιοποίηση παλιού φορητού. Κάποιος άλλος φυσικά μπορεί να έχει ένα παλιό PC. Έπειτα ο άνθρωπος είπε ότι δεν θέλει να μπλέξει με στησήματα κλπ. Τους δίσκους όμως δεν τους γλιτώνει παρά μόνον αν πάρει μια από τις ακριβότερες/ασύμφορες λύσεις NAS της αγοράς.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  14. #44
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ipkg/optware μιλάω.
    Μόνο το screen έχω βάλει από εκεί.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Ξεθάβω λίγο το θέμα. Λόγω δουλειάς το είχα ψιλοαφήσει και εγώ. Τελικά παράγγειλα το Synology DS218 play και το περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Σκληρό έχω ήδη έναν των 3tb, που θα περαστεί μέσα και αργότερα αν χρειαστώ θα βάλω και έναν ακόμη. Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και την βοήθειά σας!
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα των Synology NAS
    Από WAntilles στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 966
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-24, 21:22
  2. Αγορά εξωτερικού σκληρού- case HDD ή NAS;;;
    Από vasiliou στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 11:49
  3. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30
  4. [Other] Αγορά φτηνού access point/router 5GHz
    Από kostas2005 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-17, 19:01
  5. NAS για αποθήκευση (και σύνδεση/προβολή σε SmartTV) ταινιών.
    Από lupus_Hegemonia στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-17, 01:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας