Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλες/ους και χρόνια πολλά! Είμαι εκπαιδευτικός και μέσα στην τάξη μου έχω συνδέσει τον υπολογιστή με έναν προτζέκτορα, έτσι ώστε όταν ανοίγω ένα αρχείο pdf (μέσω foxit reader) να προβάλλεται στους μαθητές μέσω του προτζέκτορα. Το foxit reader μού δίνει επίσης το πλεονέκτημα μέσω της επιλογής "Δακτυλογράφος" να πληκτρολογώ ό,τι επιθυμώ πάνω στο pdf. Έχει και την επιλογή "μολύβι" με την οποία μπορώ με το ποντίκι να σχεδιάσω κάτι ελεύθερα πάνω στο pdf. Αυτό όμως δεν είναι και τόσο βολικό, μιας και εάν θέλω, για παράδειγμα, να γράψω στα γρήγορα ένα κλάσμα, δεν το πετυχαίνω όπως θέλω με την άβολα ελεύθερη κίνηση του ποντικιού. Σκέφτηκα λοιπόν το εξής. Μπορώ να συνδέσω στο pc ένα πινακίδιο με μολυβάκι που να λειτουργεί παράλληλα με το πληκτρολόγιο και το ποντικι και όποτε θέλω, να γράφω με το μολυβάκι κάτι στα γρήγορα πάνω στο pdf; Βρήκα στο ebay αυτό. Πιστεύετε ότι θα κάνω αυτό που ζητάω με αυτό ή είναι πιο περιορισμένης χρήσης; (π.χ. μόνο για υπογραφές σε τράπεζες) Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θέλει λίγο να το συνηθίσεις αλλά ναι θα σου κάνει αυτό που θέλεις.
    Με το μεγαλύτερο του μοντέλο πχ μπορεί κάποιος να κάνει κανονικό σχέδιο

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει λίγο να το συνηθίσεις αλλά ναι θα σου κάνει αυτό που θέλεις.
    Με το μεγαλύτερο του μοντέλο πχ μπορεί κάποιος να κάνει κανονικό σχέδιο
    Όταν λες το μεγαλύτερό του μοντέλο; Μεγαλύτερη οθόνη; Μπορείς να στείλεις ένα λινκ για να καταλάβω; Οι 4 ίντσες πάντως φαίνονται κάπως λίγες. Σε αυτή τη λίστα έχει πολλά writting pad tablets, αλλά μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι μόνο για να σχεδιάζεις κάτι πάνω τους. Θα μπορεί το κείμενο που θα γράφω να το στέλνει αυτόματα πάνω σε ένα pdf του pc για παράδειγμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος efthiktos : 26-12-17 στις 02:54.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες το μεγαλύτερό του μοντέλο; Μεγαλύτερη οθόνη; Μπορείς να στείλεις ένα λινκ για να καταλάβω; Οι 4 ίντσες πάντως φαίνονται κάπως λίγες. Σε αυτή τη λίστα έχει πολλά writting pad tablets, αλλά μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι μόνο για να σχεδιάζεις κάτι πάνω τους. Θα μπορεί το κείμενο που θα γράφω να το στέλνει αυτόματα πάνω σε ένα pdf του pc για παράδειγμα;
    Μιλάω για Α4 digitizer, πχ αυτό αυτά που αναφέρουν drawing νομίζω πως δεν έχουν σύνδεση με υπολογιστή.
    Αυτό που έχεις βάλει το βλέπει σαν ποντίκι ο υπολογιστής και μπορείς με αυτό να "σχεδιάσεις", αφού όπως λες μπορείς με το ποντίκι να "γράψεις" πάνω στο pdf θα μπορείς και με αυτό

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για Α4 digitizer, πχ αυτό
    Αυτό το ξεχώρισα κι εγώ, δεν το ανέφερα όμως γιατί είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του. 20 ευρώ έχω βάλει ταβάνι. Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια και τις διευκρινίσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. παρακαλω τη γνωμη σας
    Από iokastis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 22:06
  2. Τη γνώμη σας για τιμή
    Από greatst στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 22:48
  3. Πρόβλημα με ΕΦΚΑ. Θέλω τη γνώμη σας. Ίσως επειγον.
    Από antirix στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 03:08
  4. Την γνώμη σας για σύνθεση..
    Από ralfi στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-17, 17:54
  5. Tη γνώμη σας για το συνολάκι αυτό
    Από stamatisxanthos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-16, 01:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας