Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ,
    Το 180+ μέρες που λέτε είναι για να είσαι φορολογικός κάτοικος Βουλγαρίας .
    Αν ανοίξεις επιχείρηση , λαμβάνεις μέρισμα και το δηλώνεις και στην Ελλάδα είσαι καθόλα νόμιμος .
    Η φορολογία στη Βουλγαρία είναι 10% και για τα μερίσματα 5%. Στην Ελλάδα αν θες να είσαι εντελώς νόμιμος δηλώνεις τα μερίσματα που έλαβες και τελικά φορολογείσαι με τη διαφορά στη φορολογία μερίσματος . Πχ αν στην Ελλάδα φέτος είναι 15% τα μερίσματα θα φορολογηθείς με το υπόλοιπο 10% στην Ελλάδα .
    Όλες οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα δέχονται Βουλγάρικα τιμολόγια απλώς μερικές φορές γκρινιάζουν οι λογιστές γιατί πρέπει να τα καταθέσουν στη ΔΟΥ .
    Απλώς έχε υπόψιν ότι τον προγραμματισμό και τη μηχανογράφηση πλέον τον περνάνε στα πνευματικά δικαιώματα στην εφορία (κολπάκι για να εισπράτουν από παντού ) οπότε και σου κάνουν παρακράτηση 10% στο κάθε τιμολόγιο το οποίο δεν το παίρνεις ποτέ πίσω .
    Οπότε αν θες να είσαι νόμιμος η φορολογία σου είναι 10%+5%+10%+10%= 35% κόστος λογιστή περί τα 500 ευρω (αν δεν θες να πέσεις σε απατεώνα) + 180 ευρώ κάθε χρόνο για τη δήλωση συν ότι δεν σου αναγνωρίζονται πολλά έξοδα . (Για την παρακράτηση 10% δεν γνωρίζω ακριβώς αν μπορεί με κάποιο τρόπο να εκπέσει από το 10% στο φόρο μερίσματος , οπότε να πας στο 25% συνολική φορολογία )

    - - - Updated - - -



    Φυσικά και μπορείς να προσφέρεις παντού υπηρεσίες σαν freelancer .
    Τώρα όσων αφορά τις εταιρείες τότε πρέπει απλώς να αποδείξεις ότι το management (δηλαδή οι αποφάσεις της εταιρείας) παίρνονται εκεί που δηλώνεις σαν έδρα .
    ΟΚ thanks πολύ κατατοπιστικός...

    Να επαναλάβω όμως το ερώτημά μου για να γίνει λιανά (και να με διορθώσεις αν κάνω λάθος):

    Έστω εγώ κάτοικος Αθήνας, έλληνας πολιτογραφημένος, δηλωμένος κλπ. Έστω πως είμαι ελ. επ. - ας πούμε σύμβουλος επιχειρήσεων. Έστω ότι ασκώ κανονικά το επάγγελμά μου Ελλάδα, έχω εισοδήματα κοκ. Ξαναλέω, ζω εδώ Ελλάδα, διαμένω σε σπίτι με ενοίκιο, κινούμαι, λειτουργώ, είμαι ένα φυσικό πρόσωπο εγκατεστημένο στην Ελλάδα.

    Έστω ότι αποφασίζω για φορομπηχτικούς λόγους να μεταφέρω την επιχείρησή μου Βουλγαρία. Πάει πλέον η Popmaniac ΠΕ και γίνεται Popmaniacski ΠΕ Βουλγαρίας με έδρα τη Σόφια.

    Εγώ, πλέον σαν φυσικό πρόσωπο δεν τελώ πια υπό περιορισμούς 180+ ημερών στην Ελλάδα; Αν εξακολουθώ να λειτουργώ όπως πριν δεν παραβιάζω πλέον την ελληνική φορολογική νομοθεσία αφού είμαι "ντεμέκ" φυσικό πρόσωπο όπου η επαγγελματική μου έδρα είναι πλέον στη Βουλγαρία;

    - - - Updated - - -

    Το γράφω το παραπάνω επειδή είμαι βέβαιος πως ισχύουν τέτοιοι περιορισμοί. Ειδάλλως κάθε ελ. επ στην ΕΕ θα μετέφερε την έδρα του στη Βουλγαρία ή στη Μάλτα και θα εξακολουθούσε να διαβιεί και να λειτουργεί εκεί που λειτουργούσε (Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο) σαν να μην τρέχει τίποτε. Απλά θα πλήρωνε κάτι παραπάνω σε μερίσματα κλπ και τέλος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #17
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός και την γνωρίζω τη μανούρα.

    Και πάλι όμως είσαι στην κόψη αφού θα πρέπει να κρύβεσαι στην Ελλάδα και να λειτουργείς εν κρυπτώ. Π.χ. δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι ή να φαίνεσαι γενικά πως διαμένεις Ελλάδα παραπάνω από 180 (τόσο είναι ή λιγότερο; ) μέρες τον χρόνο.

    Μιλάμε δλδ για ζωή στο μαύρο και έτσι και σε ελέγξουν την έκατσες.

    Και για να μην μιλώ θεωρητικά, έχω υπόψιν μου εδώ Έλληνες που παλιότερα έκαναν το ίδιο αλλά αντίστροφα: Δλδ είχαν εταιρείες στην Κύπρο αλλά διέμεναν Βέλγιο και δραστηριοποιούνταν εδώ εν κρυπτώ σε σημείο που έκλειναν συμβόλαια ενοικίασης σε άλλο όνομα, είχαν αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες και έκαναν τον σταυρό τους μην τους σταματήσει η αστυνομία, ζούσαν με καρτοκινητά κλπ.

    Πέρα από το ότι η ζωή τους εδώ ήταν αρκετά στο μαύρο, τώρα τους ήρθε και ο "μποναμάς" επειδή - όπως προείπα - υπάρχει υποχρέωση πλέον αμοιβαίας συνεργασίας και ελέγχων μεταξύ φορολογικών αρχών ΕΕ και τους τσίμπησαν οι Βέλγοι και οι Κύπριοι. Έχουν πέσει πρόστιμα σε εκατοντάδες χιλιάδες € και δεν μιλάμε για τίποτε επιχειρήσεις εκατομμυρίων - contractors ήταν οι άνθρωποι με συμβόλαια στην Κομισιόν. Τώρα, καλά ξεμπερδέματα.

    Το λέω αυτό επειδή στην τελική η λύση Βουλγαρίας είναι παράνομη, να το λέμε ξεκάθαρα, παρεκτός και αν κανείς όντως μετακομίσει Βουλγαρία, εγκατασταθεί εκεί και έρχεται Ελλάδα για δουλειά.

    Τώρα, αν μιλάμε για εταιρείες εκατομμυρίων, πολυεθνικές κλπ, ίσως κάπως να γκριζάρει το πράγμα αλλά και πάλι στα φυσικά πρόσωπα το θέμα είναι ουσιαστικά ζωή στην παρανομία μην το ωραιοποιούμε
    Βασικά από όσο γνωρίζω (συμφωνώ με Άκη όπως το καταλαβαίνω) δεν χρειάζονται 180 μέρες, βασικά δεν χρειάζεται καμία μέρα ( ή ίσως 1 για τις εικονικές συνεδριάσεις των μετόχων νομίζω που και αυτό μπορεί να γίνει εικονικά, διότι παρότι αν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (ως ορίζεται στην Ελλάδα) υπάρχει περιορισμός ημερών κλπ κλπ κλπ, αν είμαι μέτοχος σε οποιαδήποτε εταιρεία στο εξωτερικό μπορώ (νόμιμα στην Ελλάδα) να είμαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας και να το παίζω άνεργος έχοντας ακόμα και λογαριασμούς με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στο εξωτερικό σε «εταιρείες» - και μέχρι στιγμής τελείως νόμιμα (!).

    Μπορώ να είμαι μέτοχος σε εταιρεία στην Αγγλία, στην Γαλλία, στην Γερμανία και να μένω στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό, αρκεί όμως μία απλή προϋπόθεση: η «πραγματική διοίκηση» της εταιρείας να γίνεται αντίστοιχα στην Αγγλία, στη Γαλλία, στη Γερμανία κλπ. Και εκεί βασίζονται όλοι. Πώς αποδεικνύεται η πραγματική διοίκηση.

    Η «κομπίνα» λοιπόν, που πιστεύω ότι θα γίνεται και σε πολύ υψηλά επίπεδα (πολιτικών προσώπων κλπ), πάει ως εξής: ανοίγουν την εταιρεία στη Βουλγαρία ή στην Κύπρο με μέτοχο τον εαυτό τους. Οι χώρες αυτές έχουν λογιστάδες που ανοίγουν βιβλία, «εικονικά» γραφεία ως έδρα εταιρείας κλπ, ώστε όλα στην χώρα εκείνη να είναι απόλυτα νομιμό κλπ κλπ. Διοχετεύουν όλες τις πληρωμές στην εταιρεία και ορίζουν τέτοιες δραστηριότητες ώστε οι περισσότερες αγορές τους στην Ελλάδα να δικαιολογούνται ως έξοδα εταιρείας. Αυτά τα έξοδα τα κάνουν με κάρτες κλπ χρησιμοποιώντας το κανονικό τραπεζικό σύστημα. Αυτά δεν τα δηλώνουν καθόλου στην Ελλάδα γιατί είναι έξοδα εταιρείας. Όταν χρειάζονται χρήμα και θέλουν να εμφανίσουν έσοδα στην Ελλάδα (π.χ. για προσωπικούς λόγους), τότε φέρνουν στην Ελλάδα μόνο τα ανάλογα ποσά ως μερίσματα και φορολογούνται στην χώρα της εταιρείας με τον εκεί νόμο και με τη διαφορά των συντελεστή φόρου (εφόσον είναι στην ΕΕ) στην Ελλάδα.

    Επομένως: υπάρχει τελείως νόμιμος τρόπος να παίρνεις μέρισμα από εξωτερικό. Το πρόβλημα είναι η πραγματική διοίκηση πώς αποδεικνύεται.

    Imho, οι λόγοι που είναι ξεκάθαρα παράνομο για την πλειοψηφία είναι: Γιατί πρώτον η πραγματική διοίκηση της εταιρείας γίνεται στην Ελλάδα (αλλά είναι δύσκολο να αποδειχτεί ) και δεύτερον γιατί ξοδεύουν πολλές φορές έξοδα της εταιρείας για προσωπικά.

    Το θέμα είναι ότι και τα δύο είναι θολο στο πώς να εντοπιστούν. Πιστεύω μπορούν να ελεγχθούν εκ των υστέρων: συγκρίνοντας την περιουσία τους με το εισόδημά τους.

    Κατά τα άλλα για το μέσο ελεπ δεν είναι εύκολο να γίνουν τα παραπάνω. Όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο το πιο εύκολο. Δηλαδή οι περιπτώσεις που ξέρω εγώ είναι όντως με πολλά λεφτά, μόνιμοι κάτοικοι ελλάδας, αλλά ... άνεργοι.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ά γεια σου Nuperibo, that is my point

    Δεν μιλώ για εταιρείες / πολυεθνικές και τέτοια σχήματα που στην τελική δεν χρειάζονται Βουλγαρίες, έχουν μια χαρά το Λουξεμβούργο, την Ολλανδία και Paradise Papers να μας καθοδηγούν για τα διάφορα κόλπα και μάλιστα νόμιμα.

    Ούτε μιλώ για πολιτικά πρόσωπα και κομπιναδόρους, για ελ. επ μιλάμε...

    Και στην τελική, και αυτά που περιγράφεις κινούνται από γκρίζο (βαθύ) μέχρι μαύρο κι άραχνο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #19
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Αυτο που περιγράφει ο Nuperibo γίνεται και ειναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να λυθει το ζητημα της πραγματικής έδρας της διοίκησης ΑΛΛΑ δεν ειναι λύση που συμφέρει το φιλο μια και απαιτεί σεβαστό εισόδημα > 100000 ευρω ανα ετος μια και πρέπει να ταΐσει και άλλο κόσμο.
    Για τετοιες δουλείες γενικά η Μαλτα ηταν κάλος προορισμός αν και τελευταία την έχουν στην μπούκα

  5. #20
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που περιγράφει ο Nuperibo γίνεται και ειναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να λυθει το ζητημα της διοίκησης ΑΛΛΑ δεν ειναι λύση που συμφέρει το φιλο μια και απαιτεί σεβαστό εισόδημα > 100000 ευρω ανα ετος μια και πρέπει να ταΐσει και άλλο κόσμο.
    Για τετοιες δουλείες γενικά η Μαλτα ηταν κάλος προορισμός αν και τελευταία την έχουν στην μπούκα
    Δεν μιλάμε για τέτοια εισοδήματα και εταιρείες προφανώς. Εκεί πια παίζεις με ό,τι θέλεις
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #21
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ thanks πολύ κατατοπιστικός...

    Να επαναλάβω όμως το ερώτημά μου για να γίνει λιανά (και να με διορθώσεις αν κάνω λάθος):

    Έστω εγώ κάτοικος Αθήνας, έλληνας πολιτογραφημένος, δηλωμένος κλπ. Έστω πως είμαι ελ. επ. - ας πούμε σύμβουλος επιχειρήσεων. Έστω ότι ασκώ κανονικά το επάγγελμά μου Ελλάδα, έχω εισοδήματα κοκ. Ξαναλέω, ζω εδώ Ελλάδα, διαμένω σε σπίτι με ενοίκιο, κινούμαι, λειτουργώ, είμαι ένα φυσικό πρόσωπο εγκατεστημένο στην Ελλάδα.

    Έστω ότι αποφασίζω για φορομπηχτικούς λόγους να μεταφέρω την επιχείρησή μου Βουλγαρία. Πάει πλέον η Popmaniac ΠΕ και γίνεται Popmaniacski ΠΕ Βουλγαρίας με έδρα τη Σόφια.

    Εγώ, πλέον σαν φυσικό πρόσωπο δεν τελώ πια υπό περιορισμούς 180+ ημερών στην Ελλάδα; Αν εξακολουθώ να λειτουργώ όπως πριν δεν παραβιάζω πλέον την ελληνική φορολογική νομοθεσία αφού είμαι "ντεμέκ" φυσικό πρόσωπο όπου η επαγγελματική μου έδρα είναι πλέον στη Βουλγαρία;

    - - - Updated - - -

    Το γράφω το παραπάνω επειδή είμαι βέβαιος πως ισχύουν τέτοιοι περιορισμοί. Ειδάλλως κάθε ελ. επ στην ΕΕ θα μετέφερε την έδρα του στη Βουλγαρία ή στη Μάλτα και θα εξακολουθούσε να διαβιεί και να λειτουργεί εκεί που λειτουργούσε (Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο) σαν να μην τρέχει τίποτε. Απλά θα πλήρωνε κάτι παραπάνω σε μερίσματα κλπ και τέλος
    Δεν υπάρχει περιορισμός 180+ ημερών στους ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ. Στη Βουλγαρία ανοίγεις ltd επιχείρηση με αντικείμενο το "Συμβουλος Επιχειρήσεων " στην οποία είσαι ο μόνος μέτοχος και ο μόνος εργαζόμενος (Για τα 2 πρώτα χρόνια δεν πληρώνεις καθόλου ασφάλιση εκτός αν περάσει ο τζίρος σου ένα ποσό , μου φαίνεται 50Κ , αλλά και πάλι η ασφάλιση είναι πολύ μικρή σε σχέση με εδώ και fix ) .
    Δεν ισχύει κανένας περιορισμός όσων αφορά το που κατοικείς εκτός του να δηλώνεις τα μερίσματα που λαμβάνεις στην χώρα που φορολογείσαι (οι 180 μέρες είναι για να είσαι φορολογικός κάτοικος Βουλγαρίας και αν έχεις και εισοδήματα ή ακίνητα στην Ελλάδα να σε μεταθέσουν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού) .
    Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι "υποτίθεται" οι αποφάσεις τις εταιρείας πρέπει να λαμβάνονται στην έδρα της εταιρείας ( πχ ένα εικονικό ραντεβού σου με τον λογιστή σου ) .
    Και δεν είσαι "ντεμεκ" φυσικό πρόσωπο είσαι κανονικό φυσικό πρόσωπο μέτοχος εταιρείας στην Βουλγαρία ο οποίος δηλώνει κανονικά τα εισοδήματά του στην Ελλάδα.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  7. #22
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περιορισμός 180+ ημερών στους ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ. Στη Βουλγαρία ανοίγεις ltd επιχείρηση με αντικείμενο το "Συμβουλος Επιχειρήσεων " στην οποία είσαι ο μόνος μέτοχος και ο μόνος εργαζόμενος (Για τα 2 πρώτα χρόνια δεν πληρώνεις καθόλου ασφάλιση εκτός αν περάσει ο τζίρος σου ένα ποσό , μου φαίνεται 50Κ , αλλά και πάλι η ασφάλιση είναι πολύ μικρή σε σχέση με εδώ και fix ) .
    Δεν ισχύει κανένας περιορισμός όσων αφορά το που κατοικείς εκτός του να δηλώνεις τα μερίσματα που λαμβάνεις στην χώρα που φορολογείσαι (οι 180 μέρες είναι για να είσαι φορολογικός κάτοικος Βουλγαρίας και αν έχεις και εισοδήματα ή ακίνητα στην Ελλάδα να σε μεταθέσουν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού) .
    Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι "υποτίθεται" οι αποφάσεις τις εταιρείας πρέπει να λαμβάνονται στην έδρα της εταιρείας ( πχ ένα εικονικό ραντεβού σου με τον λογιστή σου ) .
    Ναι ΟΚ, το κατάλαβα. Αλλά ως ιδιοκτήτης εταιρείας (μικρής) όπου ουσιαστικά είμαι και ο Managing Director και ουσιαστικά εγώ κάνω τη δουλειά δεν είμαι στην ουσία ο ελ. επ. της εταιρείας που αναλαμβάνει τα εκάστοτε έργα στην Ελλάδα; Για μονοπρόσωπη μιλάμε. Άρα δεν πρόκειται για εργαζόμενο της εταιρείας που είναι και ο κύριος μέτοχος και εκτελεί τα συμβόλαια ενώ διαβιεί στην Ελλάδα;

    Κάπως πολύ απλό μου φαίνεται και είτε οι ελληνικές φορολογικές αρχές είναι τα μέγιστα κορόϊδα στην ΕΕ (που δεν θα με εκπλήξει) ή πιθανώς δεν γίνομαι αντιληπτός

    - - - Updated - - -

    Να το πω και αλλιώς: Μπορεί έλληνας γιατρός να στήσει εταιρεία στη Βουλγαρία και να αναλάβει όλη την "εργολαβία" με το Ωνάσειο πχ. σε εγχειρήσεις κλπ με τιμολόγια Βουλγαρίας; Και ο ίδιος γιατρός να ζει στο Ψυχικό κανονικά 365 μέρες τον χρόνο και να δουλεύει στο Ωνάσειο, φορολογούμενος ως εταιρεία στη Βουλγαρία;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #23
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ΟΚ, το κατάλαβα. Αλλά ως ιδιοκτήτης εταιρείας (μικρής) όπου ουσιαστικά είμαι και ο Managing Director και ουσιαστικά εγώ κάνω τη δουλειά δεν είμαι στην ουσία ο ελ. επ. της εταιρείας που αναλαμβάνει τα εκάστοτε έργα στην Ελλάδα; Για μονοπρόσωπη μιλάμε. Άρα δεν πρόκειται για εργαζόμενο της εταιρείας που είναι και ο κύριος μέτοχος και εκτελεί τα συμβόλαια ενώ διαβιεί στην Ελλάδα;

    Κάπως πολύ απλό μου φαίνεται και είτε οι ελληνικές φορολογικές αρχές είναι τα μέγιστα κορόϊδα στην ΕΕ (που δεν θα με εκπλήξει) ή πιθανώς δεν γίνομαι αντιληπτός

    - - - Updated - - -

    Να το πω και αλλιώς: Μπορεί έλληνας γιατρός να στήσει εταιρεία στη Βουλγαρία και να αναλάβει όλη την "εργολαβία" με το Ωνάσειο πχ. σε εγχειρήσεις κλπ με τιμολόγια Βουλγαρίας; Και ο ίδιος γιατρός να ζει στο Ψυχικό κανονικά 365 μέρες τον χρόνο και να δουλεύει στο Ωνάσειο, φορολογούμενος ως εταιρεία στη Βουλγαρία;
    Όχι δεν μπορεί
    Θα τον αντιμετωπίσουν αυτόν και την εταιρεία του ως φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν μπορεί
    Θα τον αντιμετωπίσουν αυτόν και την εταιρεία του ως φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας
    Aυτό λέω και προσπαθώ να καταλάβω - ίσως να έπρεπε να το θέσω έτσι από την αρχή
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #25
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Διαβαστε και αυτο απο τον οδηγο της KPMG

    Εάν, ανεξαρτήτως σε ποια xώρα βρίσκεται τυπικά η έδρα μιας εταιρείας, προκύπτει από
    τα πραγματικά περιστατικά ότι τόπος άσκησης πραγματικής διοίκησης είναι η Ελλάδα, τότε η
    εταιρεία αυτή μπορεί να θεωρηθεί ότι έxει τη φορολογική της κατοικία στην Ελλάδα (de facto)
    και να τεθεί θέμα φορολόγησης του παγκόσμιου εισοδήματός της (και) στην Ελλάδα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gr-kpmg-tax-guide-2016-legal-entities-tax.pdf 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  291,1 KB 
ID: 189803

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν μπορεί
    Θα τον αντιμετωπίσουν αυτόν και την εταιρεία του ως φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας
    Γιατί να κάνει κάτι τέτοιο ο Γιατρός; Δηλώνει κάτω απο το αφορολόγητο και τα υπόλοιπα δια αλληλογραφίας

  12. #27
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ΟΚ, το κατάλαβα. Αλλά ως ιδιοκτήτης εταιρείας (μικρής) όπου ουσιαστικά είμαι και ο Managing Director και ουσιαστικά εγώ κάνω τη δουλειά δεν είμαι στην ουσία ο ελ. επ. της εταιρείας που αναλαμβάνει τα εκάστοτε έργα στην Ελλάδα; Για μονοπρόσωπη μιλάμε. Άρα δεν πρόκειται για εργαζόμενο της εταιρείας που είναι και ο κύριος μέτοχος και εκτελεί τα συμβόλαια ενώ διαβιεί στην Ελλάδα;

    Κάπως πολύ απλό μου φαίνεται και είτε οι ελληνικές φορολογικές αρχές είναι τα μέγιστα κορόϊδα στην ΕΕ (που δεν θα με εκπλήξει) ή πιθανώς δεν γίνομαι αντιληπτός

    - - - Updated - - -

    Να το πω και αλλιώς: Μπορεί έλληνας γιατρός να στήσει εταιρεία στη Βουλγαρία και να αναλάβει όλη την "εργολαβία" με το Ωνάσειο πχ. σε εγχειρήσεις κλπ με τιμολόγια Βουλγαρίας; Και ο ίδιος γιατρός να ζει στο Ψυχικό κανονικά 365 μέρες τον χρόνο και να δουλεύει στο Ωνάσειο, φορολογούμενος ως εταιρεία στη Βουλγαρία;
    Μιλάμε καθαρά για επαγγέλματα που δεν είναι απαραίτητη η μόνιμη φυσική παρουσία ούτε η εγγραφή σε κάποιο σύλλογο ή ταμείο για να έχεις δικαίωμα υπογραφής ή άσκησης επαγγέλματος .
    Δεν είσαι ελ. επαγγελματίας είσαι ο ιδιοκτήτης της εταιρείας και εργαζόμενος της ο οποίος πληρώνεται με μερίσματα . Δεν έχεις μισθό .
    Για την Ελλάδα πληρώνεσαι σε μερίσματα και για τη Βουλγαρία το ίδιο . Στα μερίσματα μπαίνει ο φόρος και όχι σε μισθό που δεν έχεις, δεν είσαι μισθωτός , από τα μερίσματα πληρώνεσαι για την εργασία σου .
    Δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αυτό , ισχύει σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι μέρος των διακρατικών συμφωνιών .
    Το από που κάνεις εσύ την εργασία σου από τη στιγμή που δεν απαιτείται ΜΟΝΙΜΗ φυσική παρουσία δεν έχει καμία σχέση .
    Μόνο το από ασκείς την διοίκηση έχει σχέση .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #28
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Καλησπέρα,

    Μπορείς να ψάξεις το e-residency της Εσθονίας.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 01:28
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 20:09
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 14:21
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-17, 22:49
  5. Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 14:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας