Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    μετά από πρόσφατη αλλαγή από triple-play ΑDSL στην αντίστοιχη VDSL, δεν λειτουργεί το Vodafone TV.

    Συγκεκριμένα, μετά από την εικόνα "Παρακαλώ περιμένετε" όταν ανοίξει, βγάζει μια ενημερωτική μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης που γράφει το μήνυμα :

    "Σφαλμα εγκατάστασης πελάτη" ___________________________Έξοδος (button)

    Ο αποκωδικοποιητής είναι ο motorola και είναι συνδεδεμένος με το ρουτερ (H267A) μέσω Cat6 καλωδίου (περίπου 10-12μέτρα). Δεν έχω αλλάξει τίποτε στη συνδεσμολογία από ADSL->VDSL

    Δοκίμασα και τη διαδικασία του reset μετά από προτροπή της τεχνικής υποστήριξης αλλά περίπου 5-6 λεπτά μετά από το γρανάζι, βγάζει ένα κόκκινο "X" στο μέσον της οθόνης.


    Υπάρχει κάποιος που να έχει συναντήσει/επιλύσει αντίστοιχο θέμα ?


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.736
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την εντύπωση οτι σε VDSL δεν παίζει το Vodafone TV. Ισως κάνω και λάθος βέβαια...

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Aυτό ήταν το θέμα από την αίτηση που είχα κάνει στις 4/9/2017. Στις 8/12/2017 που επισκέφθηκα κατάστημα με τριπλοβεβαίωσαν ( τους έπρηξα ) ότι πλέον λειτουργεί.

    Θα δείξει κατά πόσο είμαι beta-tester.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εάν η υπηρεσία είναι από καμπίνα χωρίς vectoring, λογικά είναι VPU, οπότε η τηλεφωνία είναι POTS και δεν παίζει το Vodafone TV.
    Εάν η υπηρεσία είναι από καμπίνα με vectoring, λογικά είναι VLU, οπότε η τηλεφωνία είναι VoIP και παίζει το Vodafone TV.

    Σε κάθε περίπτωση μιλάς με το πάροχό σου, δηλώνοντας το πρόβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Εχω ηδη ενημερωσει και αυριο θα με παρουν για να κανονισουμε ραντεβου με τεχνικο.

    Εχω μια ακόμη ερώτηση. Διαβαζω για αλλους που ενω εχουν ηδη ADSL αλλα με τη μεταβαση σε VDSL κανουν ενεργοποιηση online (για κωδικο χρηστη κλπ)

    Επισης διαβαζω για άτομα που λειτουργει η VDSL τους (κλειδωνει το ρουτερ και εχουν κανονικα ιντερνετ ) αλλά η μεταβαση μπορει να γινεται στις επομενες μερες.

    Υπαρχει τετοια περιπτωση? Παιζει να μην εχει ολοκληρωθει η μεταβαση?

    Επισης, φαινεται μεσα στο μενου του ρουτερ το VPU/VLU ?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, υπάρχει περίπτωση η μετάβαση να μην γίνει πλήρως αυθημερόν. Συμβαίνει ακόμη και σε πελάτες του ΟΤΕ και μπορεί να πάρει λίγες μέρες (αν και όχι συχνά).

    Τα VPU/VLU είναι τρόπος προσφερόμενης υπηρεσίας χοντρικής. Αφορά την σύμβαση που έχουν μεταξύ τους οι πάροχοι, όσον αφορά ποιες υπηρεσίες μπορούν να δοθούν από το DSLAM της όποιας καμπίνας.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπάρχει περίπτωση η μετάβαση να μην γίνει πλήρως αυθημερόν. Συμβαίνει ακόμη και σε πελάτες του ΟΤΕ και μπορεί να πάρει λίγες μέρες (αν και όχι συχνά).

    Τα VPU/VLU είναι τρόπος προσφερόμενης υπηρεσίας χοντρικής. Αφορά την σύμβαση που έχουν μεταξύ τους οι πάροχοι, όσον αφορά ποιες υπηρεσίες μπορούν να δοθούν από το DSLAM της όποιας καμπίνας.
    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις ! Σήμερα κλείσαμε ραντεβού με τεχνικό. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Για πες μας τελικά τι έγινε. Γιατί πλέον μου δίνει και εμένα VDSL αλλά λόγο TV το σκέφτομαι, μην υπάρχουν προβλήματα . Αν θες πες και την τιμή που σου έδωσαν.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, ο τεχνικός(ευγενικός και εξυπηρετικότατος) ήρθε και έγινε reset στο router, πήρε πάλι την 192.168.2.1 από την 1.1 που του είχα δώσει (όλα τα έχω στατικά στο σπίτι με 1.x, οπότε με την αλλαγή router τα άφησα έτσι).

    Κατόπιν έγινε reset και στον αποκωδικοποιητή (Motorola RΜ4100) και έγινε κανονικά η σύνδεση απευθείας στο router και όχι μέσω switch που το είχα και στην ADSL.

    Ξεκίνησε ο συγχρονισμός του (1 γρανάζι με loading bar, 2 γρανάζια με loading bar κλπ) και και συνδέθηκε μια χαρά.


    Σκέφτηκα ότι δεν θα είχε πάρει σωστά τις ρυθμίσεις με την μετάβαση και ότι το subnet, το switch δεν έπαιζαν κάποιο ρόλο, όπότε την επόμενη μέρα τα ξαναρύθμισα όπως τα είχα.

    Έλα όμως που ξανα αποσυγχονίστηκε....


    Οπότε σε συνεργασία με το τηλεφωνικό support και έναν εξυπηρετικότατο υπάλληλο καταλήξαμε στο ότι μάλλον το Motorola έχει κάποιο θέμα με τα subnet διαφορετικά του προρυθμισμένου (δεν βγάζει νόημα το ξέρω),

    οπότε είμαι αυτή τη στιγμή με 192.168.2.1, όλες τις συσκευές μου γυρισμένες στο 2 και τον Mororola με Gigabit σύνδεση μέσω switch.


    Mετράω 4-5 μέρες έτσι χωρίς κανένα θέμα.



    Το τηλέφωνο δεν έχει φτιάξει ακόμα παρά την βλάβη που δηλώθηκε στον ΟΤΕ (διαμέσω Voda). Μου αναφέρθηκε από τον τελευταίο υπάλληλο ότι είναι ζήτημα ρύθμισης της VF πλέον.

    Σήμερα πάντως είναι ακόμα Unregistered. Αναμένω τις επόμενες μέρες εξέλιξη και θα ενημερώσω.


    Eπίσης πήρε το αυτί μου ότι είμαι σε "VPU light" (σε σχέση με αυτά που έλεγε ο jkoukos σε προηγούμενο ποστ).


    Αυτά προς το παρόν.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα έφτιαξε και το τηλέφωνο...Όλα οκ...

    Θα τους ζητήσω βέβαια την αντίστοιχη έκπτωση στον τρέχοντα λογαριασμό για τις περίπου 20 μέρες χωρίς TV και τηλέφωνο, για να μην ξεχνιόμαστε....

  11. #11
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Επανήλθε ξαφνικά το "Σφάλμα εγκατάστασης πελάτη"...

    Περιμένω να δώ αν θα στρώσει με reset το απόγευμα που θα γυρίσω, αλλιώς πάλι αύριο με την τεχνική εξυπηρέτηση.

    Στο δίκτυο και τις συσκευές μου δεν έχω αλλάξει τίποτε από τότε μου το έφτιαξαν και λειτουργούσε κανονικά.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από felix_w Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανήλθε ξαφνικά το "Σφάλμα εγκατάστασης πελάτη"...

    Περιμένω να δώ αν θα στρώσει με reset το απόγευμα που θα γυρίσω, αλλιώς πάλι αύριο με την τεχνική εξυπηρέτηση.

    Στο δίκτυο και τις συσκευές μου δεν έχω αλλάξει τίποτε από τότε μου το έφτιαξαν και λειτουργούσε κανονικά.
    Έχω κι εγώ -εδώ και καιρό πια- το συνδυασμό Vodafone TV με VDSL αλλά με το δικό τους VDSL router, ένα ZTE.
    Από τον Ιούνιο όμως έχει αρχίσει, στα καλά του καθουμένου, και μου χάνει το σήμα το Vodafone TV προτρέποντάς με να τους καλέσω. Όταν ξεκινήσει αυτό το πρόβλήμα μπορεί να κρατήσει από μισή ώρα έως και μέρες και, μετά, μόνο του επανέρχεται. Συγκεκριμένα μόλις γυρνώ σε ένα κανάλι, δείχνει για 3 δευτερόλεπτα σήμα και μετά το χάνει, αν εκείνη τη στιγμή γυρίσω σε άλλο κανάλι κάνει πάλι το ίδιο και πάει λέγοντας.

    Από τότε έως τώρα, το πρόβλημα εξακολουθεί με άσχετη συχνότητα και από τους τεχνικούς τους δε μπορούν να βρουν τίποτα παρά το ότι μου άλλαξαν ακόμα και το Vodafone TV box!!!

    Επειδή έχω πλέον αρκετά φορτωμένο δικτυακά τον χώρο μου (ενσύρματα και ασύρματα) και είδα κάπου πως δεν σηκώνει και πολλά τέτοια το ZTE, είπα να "επενδύσω" σε ένα καλύτερο VDSL modem/router και πήρα πολύ πρόσφατα το TP-Link Archer VR900 v.2 που δείχνει να είναι αξιόπιστο και που γράφει πως έχει πρόβλεψη και για συσκευές IPTV (όπως Vodafone TV).
    Δεν το έχω βάλει ακόμα λόγω δυσκολίας σε ελεύθερο χρόνο μου καθώς θέλω να το κάνω προσεκτικά. Ωστόσο με τα όσα έχω διαβάσει από εδώ κι από εκεί (αλλά και εδώ συγκεκριμένα) έχω τρομάξει λίγο για το αν θα είναι πράγματι "συμβατό" με το Vodafone TV box.
    Οι δε τεχνικοί της Vodafone μου λένε (εκ των υστέρων) πως κανονικά -το Vodafone TV box και η αντίστοιχη υπηρεσία τους- είναι "προσαρμοσμένα" να δουλεύουν σωστά μόνο στα routers που αυτοί δίνουν, δηλαδή π.χ. τα φτωχό ZTE, παρά μάλιστα το ότι -στην περίπτωσή μου- ούτε αυτό δείχνει να δουλεύει σωστά εδώ και πόσο καιρό.

    Εσένα πώς πήγε τελικά;
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Μιας και παίζουν back2back αναποδιές από τότε, ξέχασα να ενημερώσω.

    Μου έστειλαν δεύτερο Vodafone TV Box και έγινε και reset στο router (πέρασα όλες τις ρυθμίσεις χειροκίνητα, μήπως και το config backup που είχα σώσει έκανε το ίδιο πρόβλημα).

    Το ΤV παίζει πλέον καλά, αν και δεν ξέρω ποιά από τις 2 αλλαγές ήταν η αιτία (δεν τολμώ να δοκιμάσω πάλι το παλιό box, μήπως και χαλάσει κάτι )

  14. #14
    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz!box 5590 AX
    Path Level
    Interleaved
    Το έπαθα κι εγώ κι έφαγα τον κόσμο να το βρω...κατάλαβα τι ήταν..είχα βάλει φίλτρο OpenDNS στις ρυθμίσεις Local Network>LAN>DHCP Server>Primary DNS και Secondary DNS (208.67.222.222 k 208.67.220.200). Τα αφαίρεσα και γύρισα πάλι στις αρχικές ρυθμίσεις διότι μπλοκαραν το IPTV με σφάλμα εγκατάστασης πελάτη!...έβαλα Primary DNS 192.178.0.1 (δηλ τη διεύθυνση του router ZTE της Vodafone και Secondary DNS 0.0.0.0...
    Δε φταίει λοιπόν το μηχάνημα! Καλή συνέχεια!

  15. #15
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Από περιέργεια ... με οπτική ίνα έχει δουλέψει σε κανέναν η vodafone tv; 1 μήνα + και με κοροϊδεύουν!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα κανάλια Novasports στο Vodafone TV
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-18, 14:28
  2. VODAFONE TV (vdsl 50/5) και FASTPATH...
    Από ktinos στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 17:54
  3. Προσφορες Vodafone double play + TV
    Από bill27 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-17, 17:26
  4. Συνδυασμός Vodafone TV + TP Link Archer D20
    Από Kostas2419 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 03:47
  5. Συνεργασία Vodafone TV με το CBS
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 14:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας