Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kasi86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και πάλι.Εχθές ενημερώθηκα ότι έγινε κινητοποίηση για τη μετάβαση από 50/5 σε 100/10.Είχα κάποιες διακοπές και σήμερα το μεσημέρι που ελέγχω τη γραμμή έλαβα τα παρακάτω:

    ============================================================================
    VDSL Training Status: Showtime
    Mode: VDSL2 Annex B
    VDSL Profile: Profile 17a
    Traffic Type: PTM Mode
    Link Uptime: 0 day: 5 hours: 45 minutes
    ============================================================================
    VDSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 10.037 Mbps 100.168 Mbps
    Actual Net Data Rate: 10.000 Mbps 99.999 Mbps
    Trellis Coding: ON ON
    SNR Margin: 39.7 dB 13.4 dB
    Actual Delay: 0 ms 7 ms
    Transmit Power: 9.6 dBm 13.1 dBm
    Receive Power: 0.7 dBm 5.8 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 2.0 symbols
    Total Attenuation: 8.7 dB 7.1 dB
    Attainable Net Data Rate: 47.622 Mbps 129.113 Mbps
    ============================================================================
    VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
    Line Attenuation(dB): 2.5 8.1 12.7 N/A 3.8 9.0 14.2
    Signal Attenuation(dB): 2.5 7.6 14.0 N/A 4.9 9.1 14.6
    SNR Margin(dB): 37.4 39.8 39.8 N/A 14.5 13.1 13.0
    Transmit Power(dBm):- 3.6 6.5 6.1 N/A 9.6 7.8 7.1
    ============================================================================



    Να υπενθυμίσω ότι δε μου έστειλαν το καινούριο ρούτερ,ούτε καν που με πήραν τηλέφωνο γι'αυτό.
    Κάποια ιδέα κανείς για την αναντιστοιχία ανάμεσα στο συγχρονισμό και στην πράξη ως προς το downstream;
    Νομίζω έχει ξανά αναφερθεί τέτοιο πρόβλημα με wind. Δηλώνεις βλάβη και στο φτιάχνουν. Κάποιος δικός του περιορισμός είναι.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χαιρετώ.Εξακολουθώ να έχω στατιστικά όμοια με της τελευταίας δημοσίευσής μου στο παρόν.Επιπλέον παρέλαβα το Technicolor TG789v2 και παρατήρησα ότι δε μου επιτρέπει πρόσβαση στο διαδίκτυο παρά το συγχρονισμό και τις πράσινες ενδείξεις στις λυχνίες του.Επίσης δε με αφήνει το ίδιο το ρούτερ να σκαλίσω τις επιλογές του καθώς δε δέχεται τα admin,admin.Επικοινώνησα με τη WIND και απέδωσαν το 50/10(αντί του 100/10) στο ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μετάβαση.Όταν ρώτησα γιατί δε μπορώ να συνδεθώ με το καινούριο ρούτερ,έστω και με 50/10 έκανε αναφορά σε VOIP.Τι σχέση έχει ρε παιδιά το VOIP με το ότι δε μπορούσα να μπω καν στο διαδίκτυο και με το ότι δε με άφηνε το ίδιο το ρούτερ να μπω στο μενού επιλογών με το admin/admin;

  3. #18
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έλαβα ενημερωτικό ες εμ ες,σχετικά με τον ορισμό ημερομηνίας επίσκεψης τεχνικού για την εγκατάσταση του εξοπλισμού οπτικών ινών,δίχως όμως να καταλαβαίνω το γιατί,εφόσον η περιοχή μου είναι εκτός σχεδίων για την ώρα,για οπτική μέχρι το σπίτι.Μαρκετίστικο ή όντως χρειάζεται το αυτό παιδιά;

  4. #19
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Δεν εχω καταλαβει τι γίνεται. Ακομα είναι πολυ καινουργιες διαδικασιες απο τους παροχους. Ρωτα στην τεχνικη εξυπηρετηση ποια ειναι η διαδικασια ενεργοποίησης. Λογικα περιμένουν να ενεργοποιησει ο ΟΤΕ(εαν εισαι σε καμπινα ΟΤΕ) το VOIP και να περασουν τις ρυθμισεις στο Modem για να εχεις και τηλέφωνο. Για να πάρεις internet πρεπει να βάλεις στο Interface του router τα στοιχεια που έχει λάβει με SMS π.χ. Username: user@tellas.gr Password: το σταθερο τηλεφωνό σου και οχι τον κωδικο που λεει το μηνυμα (εάν εισαι σε καμπινα ΟΤΕ). Στο interface του modem γιατι δεν μπορεις να μπεις? Σου ειπανε οτι τα έχουν κλειδωμένα τώρα? Ισως απο τα παραπανω που εχω γράψει κατι να αλλάζει για στα νέα προγραμματα (100 & 200) δεν ειμαι σίγουρος.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σε καμπίνα ΟΤΕ βρίσκομαι,αυτό είναι σίγουρο και ξέρω σε ποια ακριβώς.VOIP είναι το ρούτερ που πήρα,το τεκνικόλορ,εγώ όμως δε σκοπεύω να το χρησιμοποιώ το voip.Ελπίζω να είμαι σε θέση να επιλέξω να μη το χρησιμοποιώ,καθώς τα τηλέφωνα είναι σε άλλες πρίζες εκτός αυτής του ρούτερ και υποθέτω δε θα αλλάξει κάτι...ή νομίζω λάθος;Για την ακρίβεια ο ένας που μίλησα με έστειλε δήθεν να μιλήσω με άλλον και νέκρωσε η γραμμή.Η δεύτερη που πέτυχα ήταν γυναίκα και ήταν αγενέστατη και απαντούσε με το τσιγκέλι,μου έδινε να καταλάβω ότι κακώς την ενόχλησα.Τεσπα,τη Δευτέρα θα έρθει εδώ κάποιος τεχνικός,κλείσαμε συνάντηση,θα γράψω εδώ νέα να ενημερώνεται όποιος θέλει.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά τις άλλες πρίζες για τηλέφωνο εφόσον γίνουν κάποιες εργασίες (οι υπόλοιπες γραμμές να συνδέονται με το ρούτερ και όχι απευθείας με τη γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή). Από εκεί και πέρα και τώρα να γλυτώσεις το VoIP σε λίγους μήνες θα πρέπει υποχρεωτικά να το βάλεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Λοιπόν η μετάβαση ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα που μας πέρασε,πριν δυο ημέρες.Ενδεικτικά μια μέτρηση από εχτές βράδυ προς ξημερώματα:

    Μια διαφορά ως προς τη συνδεσμολογία του απλού 50/5 με το καινούριο 100/10 είναι το VOIP,πλέον δε χρησιμοποιείται VDSL splitter,συνδέεται απευθείας το ρούτερ στη μια από τις δυο υποδοχές στην πρίζα και η αυτή της πρίζας καταλήγει στη μια από τις δυο θύρες VOIP άμεσα.Αν χρησιμοποιηθεί φίλτρο,τόσο το διαδίκτυο όσο και το τηλέφωνο είναι νεκρά.Το μόνο πρόβλημα που έχει προκύψει ως τώρα,είναι ότι το απόγευμα της Δευτέρας που ολοκληρώθηκε η ενεργοποίηση κατά το πρωινό προς το μεσημέρι,η λυχνία του διαδικτύου αναβόσβηνε κόκκινη ενώ η τηλεφωνία δούλευε κανονικά.Έπειτα από επικοινωνία με το 1212 μια αγενής δεσποινίς/κυρία με ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός εντός δυο ωρών.Μετά από τρεις ώρες τελικά,με πήρε όντως κάποιος κύριος και ζήτησε να γίνει reset με οδοντογλυφίδα πάνω στο ίδιο το ρούτερ.Το διαδίκτυο επανήλθε και μέχρι τώρα δεν έχω διαπιστώσει κάτι άλλο.
    Αυτά για την ώρα,όποιος θέλει κάτι ας ρωτήσει,υπό τον όρο να είμαι σε θέση να απαντήσω και να βοηθηθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kasi86 : 17-01-18 στις 14:22.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι εξοπλισμό σου έδωσαν από τη wind και αν μπορείς ανέβασε και τα στατιστικά της γραμμής να δούμε αν άλλαξε κάτι.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-05-2017
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πολύ ευχαρίστως να σου δώσω τα στοιχεία.Το ρούτερ είπαμε ότι είναι το tg789 v2.


    Physical link status
    DSL Status
    Up
    DSL Enabled
    DSL Uptime
    2days 1hours 51minutes 1seconds
    DSL Type
    VDSL2
    DSL Mode
    Interleaved
    Maximum Line rate
    51.68 Mbps 133 Mbps
    Line Rate
    10 Mbps 99.99 Mbps
    Data Transferred
    2240.72 MBytes 1434.74 MBytes
    Output Power
    9.5 dBm 13.1 dBm
    Line Attenuation
    2.3, 7.8, 12.8 dB 5.1, 10.8, 15.7 dB
    Noise Margin
    39.1 dB 14.4 dB

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταβαση απο VDSL 50 σε VDSL 100 COSMOTE
    Από ManolisGti στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 12:31
  2. Μετάβαση από WIND σε CYTA ?
    Από sakis.kom στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 16:53
  3. Αργό upload σε 50/5
    Από ariusbb στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 16:28
  4. Σκέψεις για μετάβαση από Vodafone σε Cosmote
    Από kostass στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 20:49
  5. Μεταβαση απο Μ/Β με Intel® X58 σε Intel® Η110Μ (1366--->1151)
    Από villasg στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-17, 22:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας