Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Η κατάσταση έχει ως εξής:
    1. Router OTE ZTE H108NS με IP 192.168.1
    2. Router INALAN HG8546M με IP 192.168.100.1
    3. Multi-wan router TP-LINK TL-R470T+ με IP 192.168.0.1 <= πάνω του συνδέονται στις WAN θύρες τα δύο προηγούμενα

    Χωρίς να έχω αλλάξει IP χωρίς να έχω κλείσει DHCP απλά τα έβαλα πάνω στις WAN θύρες του TL-R470T+ και δουλεύουν όλα κανονικά και έχω πρόσβαση σε όλα

    Αμέσως μετά το TL-R470T+ θέλω να βάλω το ένα FRITZ!Box 7360 με IP 192.168.178.1
    Εδώ είναι τα δύσκολα Αν βάλω το FRITZ!Box τότε δεν έχω πρόσβαση σε κανένα από τα παραπάνω router.

    Σημείωση: Τα router των παρόχων (ειδικά της INALAN) δεν γίνεται να παραλειφθούν να μπουν δεύτερα ή να μπουν σε bridge mode
    To FRITZ!Box θέλω να διατηρήσει την 192.168.178.1 καθώς πολλά προγράμματα πχ myfritz BoxToGo JDownloader και κάποια addon για firefox πχ Fox!Box ψάχνουν αποκλειστικά αυτή τη διεύθυνση για να βρουν FRITZ!Box στο δίκτυο

    Τι δοκίμασα: Αλλαξα την IP του TP-LINK σε 192.168.178.2 και έκλεισα το DHCP ώστε να είναι στο ίδιο δίκτυο με το FRITZ!Box => δεν το βλέπω πάλι στο δίκτυο
    Άλλαξα τη subnet και στα δύο σε 255.255.0.0 ώστε να γίνει class B δίκτυο όπου θεωρητικά θα επικοινωνούν διαφορετικά δίκτυα μεταξύ τους => δεν το βλέπω πάλι στο δίκτυο.
    Δοκίμασα διάφορα άλλα γιατροσόφια που βρήκα googl-άρωντας όπως να μην συνδέσω την πρώτη LAN του FRITZ!Box αλλά οποιαδήποτε άλλη και διάφορα άλλα χαζά που όμως δεν έφεραν αποτέλεσμα

    Το FRITZ!Box είναι ρυθμισμένο έτσι: Account information -> Other Internet service provider -> Connecting to a cable modem (cable connection)

    Θέλω να μοιράζει IP το FRITZ!Box στο δίκτυο και όχι να μπει σαν DHCP client γιατί τότε χάνει πολλές ενδιαφέρουσες λειτουργίες
    Τι τρόπος υπάρχει ώστε να το ρυθμίσω έτσι και να έχω πρόσβαση σε όλα τα router στο δίκτυο μου;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολη ερώτηση για κάποιον που γνωρίζει από δίκτυα.
    Εγώ τα περιέγραψα μπερδεμένα ή λόγω εορτών δεν μπαίνει κόσμος στο forum ;

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τώρα έχεις:
    1. Νο1 Router OTE ZTE H108NS σε bridge mode με IP 192.168.1.1, που συνδέεται στην WAN1 του No3 router.
    2. Νο2 Router INALAN HG8546M σε bridge mode με IP 192.168.100.1, που συνδέεται στην WAN2 του No3 router.
    3. Νο3 Multi-wan router TP-LINK TL-R470T+ με IP 192.168.0.1.

    Και θέλεις να βάλεις 4ο router, πίσω από τον Νο3 router να παίρνει σύνδεση από αυτόν:
    4. Νο3 Router FRITZ!Box 7360 με WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο με το Νο3 (π.χ. 192.168.1.2) και θα συνδέεται σε μία LAN θύρα του No3 router. Το LAN αυτού θέλεις να είναι 192.178.1.0/24 και το ίδιο να έχει την 192.178.1.1.

    Αν έχεις κάνει τα παραπάνω, κανονικά πρέπει να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο, το LAN του Fritz να δουλεύει όπως επιθυμείς και να έχεις πρόσβαση τουλάχιστον στο No3 router. Είναι αυτά σωστά μέχρι τώρα;

    Αν ναι, μένει να δούμε στην πορεία πως θα έχεις πρόσβαση στα 2 router (Νο1-2) που δουλεύουν ως modem. Λογικά δεν έχεις πρόσβαση σε αυτά από το Fritz, θα χρειαστούν κανόνες static route.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα έχεις:
    1. Νο1 Router OTE ZTE H108NS σε bridge mode με IP 192.168.1.1, που συνδέεται στην WAN1 του No3 router.
    2. Νο2 Router INALAN HG8546M σε bridge mode με IP 192.168.100.1, που συνδέεται στην WAN2 του No3 router.
    3. Νο3 Multi-wan router TP-LINK TL-R470T+ με IP 192.168.0.1.
    Τα Νο1 και Νο2 router δεν είναι σε bridge mode κάνουν κανονικά κλήση το καθένα στον παροχό του
    Για την ακρίβεια δεν έχω πειράξει τίποτα στα παραπάνω router, ούτε DHCP έκλεισα, ούτε IP πείραξα, απλά τα έβαλα πάνω στις WAN θύρες του TP-LINK και όλα δουλεύουν κανονικά και έχω και πρόσβαση σε αυτά
    Οι WAN θύρες του TP-LINK έχουν ρύθμιση Connection Type: Dynamic IP δεν κάνει κλήση δηλαδή το TP-LINK
    Είναι περίεργο βέβαια που έχω ταυτόχρονα πρόσβαση στις IP 192.168.1.1, 192.168.100.1 και 192.168.0.1 αφού πρόκειται για διαφορετικά δίκτυα προφανώς το κανονίζει με κάποιον τρόπο το TP-LINK αυτό
    Το ίδιο θα ήθελα να γίνεται με το FRITZ!Box αλλα δεν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θέλεις να βάλεις 4ο router, πίσω από τον Νο3 router να παίρνει σύνδεση από αυτόν:
    Σωστά θέλω να βάλω το FRITZ!Box πίσω από το TP-LINK και να παίρνει σύνδεση από αυτό, η LAN 1 του FRITZ!Box (WAN) συνδέεται σε μια LAN του TP-LINK

    αλλά στα παρακάτω σε έχασα λίγο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Νο3 Router FRITZ!Box 7360 με WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο με το Νο3 (π.χ. 192.168.1.2)
    Εννοείς οτι του έχει δώσει μια IP το TP-LINK (192.168.1.2); ναι του έχει δώσει αυτή την IP

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και θα συνδέεται σε μία LAN θύρα του No3 router. Το LAN αυτού θέλεις να είναι 192.178.1.0/24 και το ίδιο να έχει την 192.178.1.1.
    εδώ εννοείς να αλλάξω την IP του TP-LINK; αν εννοείς αυτό το έχω δοκιμάσει του έχω δώσει διεύθυνση στο ίδιο εύρος του FRITZ!Box 192.168.178.5 και φυσικά έκλεισα το DHCP του αφού θέλω να μοιράζει IP το FRITZ!Box αλλά δεν βοήθησε αυτό, δεν είχα πρόσβαση στην 192.168.178.5 (Το FRITZ!Box μοιράζει διευθύνσεις από 192.168.178.20 και πάνω οπότε δεν την έδωσε κάπου άλλου το FRITZ!Box για να πεις ότι αυτό ήταν το πρόβλημα)
    Μήπως όμως δεν εννοείς αυτό; γιατί βλέπω γράφεις 192.178.1.1 ή έγραψες λάθος διεύθυνση εδώ ή είναι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις κάνει τα παραπάνω, κανονικά πρέπει να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο, το LAN του Fritz να δουλεύει όπως επιθυμείς και να έχεις πρόσβαση τουλάχιστον στο No3 router. Είναι αυτά σωστά μέχρι τώρα;

    Αν ναι, μένει να δούμε στην πορεία πως θα έχεις πρόσβαση στα 2 router (Νο1-2) που δουλεύουν ως modem. Λογικά δεν έχεις πρόσβαση σε αυτά από το Fritz, θα χρειαστούν κανόνες static route.
    Όχι δεν είναι σωστά ως εδώ. Δεν έχω πρόσβαση σε κανένα router πριν το FRITZ!Box

    Υποπτεύομαι οτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά το FRITZ!Box
    Στο account information πρέπει να το έχω έτσι; (έτσι το έχω)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  43,3 KB 
ID: 189806

    ή μήπως έτσι;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή2.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  42,0 KB 
ID: 189808

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έβαλα ένα 7270 που έχω και το δοκίμασα πίσω από άλλο router.
    Σε οποιαδήποτε ρύθμιση να δουλεύει ως κανονικό router μέσω της WAN (LAN1) θύρας, δεν δέχεται πρόσβαση από το άλλο δίκτυο και το δικό του LAN δεν έχει πρόσβαση στο άλλο δίκτυο. Προφανώς στο firmware το firewall δεν επιτρέπει την επικοινωνία με τα άλλα δίκτυα.
    Μόνη περίπτωση να υπάρχει επικοινωνία είναι αν δουλεύει ως IP client, αλλά είναι κάτι που δεν το θέλεις.

    Εδώ που είμαι τώρα δεν έχω κάποιο switch να κάνω δοκιμή, αλλά αν έχεις αξίζει να δοκιμάσεις το παρακάτω:
    α. Αντί να συνδέεις τα No1 και Νο2 router με καλώδιο κατευθείαν στις WAN του No3 router, κάνε την σύνδεση σε ένα switch και από αυτό στις 2 WAN.
    β. Από το switch θα πάρει σύνδεση και το Fritz στη δική του WAN (LAN1). Θα το ρυθμίσεις όπως επιθυμείς και θα σιγουρέψεις ότι δουλεύει σωστά χωρίς στην παρούσα φάση να σ' ενδιαφέρει η επικοινωνία με τα άλλα δίκτυα. Στο βήμα 1.9 του οδηγού, θα επιλέξεις manual ρύθμιση και θα βάλεις μία ΙΡ στο ίδιο δίκτυο του No3 router (π.χ. 192.168.0.2) με Gateway και DNS την ΙΡ αυτού (192.168.0.1).
    γ. Συνδέεις με ένα ακόμη καλώδιο το switch με μία θύρα LAN του Fritz.
    δ. Σε ένα PC που είναι συνδεδεμένο στο Fritz, όρισε να έχει 4 IP's από μία σε κάθε υποδίκτυο με πρώτη σε αυτό του Fritz και μόνο σε αυτή θα ορίσεις Gateway και DNS.
    ε. Καλό είναι στην δοκιμή να έχεις απενεργοποιήσει τους DHCP των 3 πρώτων routers.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Η λύση στην περίπτωσή σου είναι να δώσεις μια επιπλέον IP στο Fritz στο subnet της management IP του TP-LINK (π.χ. 192.168.0.2).
    Αν αυτήν μπορείς να τη δώσεις στη WAN του Fritz (σε ένα additional/virtual interface δηλαδή) θα έχεις την πρόσβαση που θες χωρίς να αλλάξεις κάτι.
    Αν όχι (δεν γνωρίζω τις δυνατότητες του Fritz), η άλλη λύση είναι να συνδέσεις ένα επιπλέον καλώδιο από άλλη θύρα του Fritz σε άλλη του TP-LINK, και είτε
    α) να βάλεις αυτή τη θύρα σε ξεχωριστό vlan με IP (π.χ.) 192.168.0.2 (προτιμότερο) ή
    β) να προσθέσεις ένα additional/virtual interface με IP (π.χ.) 192.168.0.2 στο LAN interface του Fritz ή
    γ) να δώσεις (management) IP στο TP-LINK στο LAN range του Fritz (με σοβαρή πιθανότητα να μπλέξεις χειρότερα)

    Πρόσεξε ότι αναφέρθηκα στη management IP του TP-LINK, αν το Fritz παίρνει σαν WAN IP διεύθυνση στο 192.168.0.0/24, τότε στα παραπάνω ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήσεις ΙΡ σε αυτό το subnet.

    Λίγο πιο γενικά για λόγους κατανόησης:
    Καταρχήν κανένα router δεν μπορείς να πεις ότι έχει μία IP, τα interfaces του router έχουν από μία IP, και οι router εξορισμού έχουν πάνω από ένα interface (άρα ποτέ μόνο μία IP).
    Συνήθως υπάρχει το WAN interface από τη μια μεριά, και όλα τα άλλα μαζί (wifi, ethernet switch) από την άλλη - 2 interfaces δηλαδή. Πρόσβαση στο web interface μπορείς να έχεις μόνο από το εσωτερικό/LAN interface, γιαυτό και αναφέρω ως management IP την IP αυτού του interface.
    Από το configuration που δείχνεις στο Fritz φαίνεται ότι το TP-LINK συμπεριφέρεται σαν bridged modem, δηλαδή το Fritz κάνει μια PPPoE κλήση στο WAN interface. Οπότε η περίπτωσή σου είναι παρόμοια με την πιο απλή όπου έχουμε έναν router και ένα modem σε bridge mode από πίσω.
    Σ'αυτήν την περίπτωση είναι λογικό (και επιθυμητό) πακέτα που προορίζονται για το LAN interface του modem (απ'όπου έχεις πρόσβαση στο web interface του) να μην μπορούν να φτάσουν εκεί από το WAN interface του router.
    Πρέπει λοιπόν να συνδεθεί το LAN/management interface του modem στον router, και αυτό το πετυχαίνεις με τους τρόπους που περιέγραψα παραπάνω (είτε με ξεχωριστό καλώδιο, είτε με κάποιο virtual interface στην WAN port του router)

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ξέρεις κανένα οικιακό modem/router που να σου δίνει δυνατότητα να ρυθμίσεις ανεξάρτητα τα interfaces με το εργοστασιακό firmware; Τα Fritz δεν αποτελούν εξαίρεση.
    Μόνο σε όσα υπάρχει δυνατότητα να παίξουν σε εναλλακτικό firmware, πράγμα που ισχύει και στο Fritz περνώντας το Freetz, αλλά θέλει γνώσεις και "λερωμένα" χέρια.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις κανένα οικιακό modem/router που να σου δίνει δυνατότητα να ρυθμίσεις ανεξάρτητα τα interfaces με το εργοστασιακό firmware; Τα Fritz δεν αποτελούν εξαίρεση.
    Μόνο σε όσα υπάρχει δυνατότητα να παίξουν σε εναλλακτικό firmware, πράγμα που ισχύει και στο Fritz περνώντας το Freetz, αλλά θέλει γνώσεις και "λερωμένα" χέρια.
    Additional ip range (virtual interface δηλαδή) έχω δει σε πολλά, από τη lan μεριά βέβαια, οπότε αν δεν έχεις πρόβλημα να τα συνδέσεις με δεύτερο καλώδιο συνήθως αρκεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό είναι άλλο πράγμα (μόνο στο LAN όπως λες) και μάλιστα δεν σου επιτρέπει να καθορίσεις σε ποια θύρα, αλλά ακούει σε όλες και στην εσωτερική bridge του WLAN. Είναι για άλλο λόγο και δεν βοηθά καθόλου στην συγκεκριμένη περίπτωση.
    Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο router δεν επιτρέπει καμία επικοινωνία (εξερχόμενη/εισερχόμενη) με άλλο υποδίκτυο στο οποίο συνδέεται η WAN εκτός του διαδικτύου.
    Και αυτό που αναφέρω είναι χρήση δεύτερου καλωδίου, αλλά επειδή ο φίλος έχει πριν το Fritz 3 διαφορετικά υποδίκτυα και θέλει πρόσβαση σε όλα, του λέω να το κάνει μέσω switch.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι άλλο πράγμα (μόνο στο LAN όπως λες) και μάλιστα δεν σου επιτρέπει να καθορίσεις σε ποια θύρα, αλλά ακούει σε όλες και στην εσωτερική bridge του WLAN. Είναι για άλλο λόγο και δεν βοηθά καθόλου στην συγκεκριμένη περίπτωση.
    Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο router δεν επιτρέπει καμία επικοινωνία (εξερχόμενη/εισερχόμενη) με άλλο υποδίκτυο στο οποίο συνδέεται η WAN εκτός του διαδικτύου.
    Και αυτό που αναφέρω είναι χρήση δεύτερου καλωδίου, αλλά επειδή ο φίλος έχει πριν το Fritz 3 διαφορετικά υποδίκτυα και θέλει πρόσβαση σε όλα, του λέω να το κάνει μέσω switch.
    Βοηθάει λίγο αν θες να τα έχεις λίγο πιο τακτοποιημένα (το modem/tp-link σε δικό του subnet).
    Το switch είναι overkill, αφού αναφέρει ότι με μόνο το tp-link έχει πρόσβαση στους άλλους 2 routers, αν καταφέρει να έχει προσβαση στο tp-link, είναι ήδη ΟΚ ή στη χειρότερη χρειάζεται 1-2 static routes στο Fritz.
    Γενικά, έχεις έναν router (tp-link) που κάνει τη δουλειά του και βλέπει 2 subnets. Απο τη στιγμή που καταφέρεις να συνδεθείς με αυτόν, έχεις πρόσβαση σε αυτά στο layer 3, δε χρειάζεται να συνδεθείς και σε layer 2.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Καταρχήν Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά
    Κατά δεύτερον ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια

    Τελικά η λύση ήταν ευκολότερη από όσο νόμιζα
    Απλά άλλαξα ρύθμιση στο Fritz σε «existing connection over LAN» (φώτο 2 στο προηγούμενο ποστ μου) και όλα δουλεύουν ρολόι έχω πρόσβαση σε όλα τα router τώρα
    Μοναδικό παρατράγουδο στην ιστορία είναι ότι μετα την αλλαγή της ρύθμισης έκανε επανεκκίνηση και και άλλαξε την "εργοστασιακή" IP σε 192.168.188.1 - πράγμα που δεν ήθελα
    Παρατηρώ όμως ότι δεν με περιορίζει όπως φανταζόμουν αφού το FritzFon τη βρήκε την αλλαγμένη IP και ρυθμίστηκε μόνο του και κάνω μια χαρά κλήσεις και από το κινητό μου
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η AVM λέει εδώ
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...setting-it-up/
    ότι υπάρχει απαίτηση/περιορισμός ότι αυτό γίνεται μόνο με 3 συγκεκριμένες IP/subnets, εκτός από την "εργοστασιακή"
    192.168.0.0 - 192.168.255.255
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    10.0.0.0 - 10.255.255.255
    Εν πάση περιπτώσει δούλεψε όπως ήθελα - να χειρίζεται το δίκτυο το Fritz και όχι να είναι IP client και να έχω πρόσβαση σε όλα τα router από πίσω του

    Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα

    Έχω ανοίξει τις παρακάτω πόρτες στα προηγούμενα router

    500 UDP, IPv4 VPN (IKE)
    4500 UDP, IPv4 VPN (IPsec)
    40037 TCP, IPv4 Internet access to the FRITZ!Box (HTTPS) για να έχει πρόσβαση το myFritz
    41204 TCP, IPv4 FTP για να έχω πρόσβαση στο FRITZ.NAS από "έξω"
    443 TCP (τη χρειάζεται λέει το BoxToGo - δε ξέρω αν έκανα καλά είναι sequrity risk; )
    80 TCP ώστε όταν χτυπάω με DDNS τη external IP μου να μου δείχνει το web interface του Fritz.

    Τζίφος όμως . Τίποτα δε δουλεύει
    Το VPN δε δουλεύει
    Το myFritz δε δουλεύει παρόλο που το fritz έχει αντίθετη άποψη . Μετα το άνοιγμα των θυρών γράφει
    FRITZ!Box services can be accessed from the Internet (HTTPS/FTP/FTPS)
    DynDNS enabled, μπλαμπλα, IPv4-Status: logged on
    Αλλά δεν δουλεύει
    DDNS το ίδιο, almisoft.de και NoIP που δοκίμασα το fritz λέει ότι συγχρονίζει αλλά δεν...

    Αν δεν σας κούραση ήδη πολύ μεχρι εδω δωστε και μια βοήθεια με τις πόρτες

    ΥΓ κουραστικό πολύ όλο αυτό το στήσιμο άραγε αν αγοράσω το FRITZ!Box 5490
    https://en.avm.de/products/fritzbox/...echnical-data/
    πού έχει οπτική ίνα θα με αφήσει η INALAN να το χρησιμοποιήσω αντί για το δικό της ώστε να απαλλαγώ από όλα αυτά;

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά
    Κατά δεύτερον ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια

    Τελικά η λύση ήταν ευκολότερη από όσο νόμιζα
    Απλά άλλαξα ρύθμιση στο Fritz σε «existing connection over LAN» (φώτο 2 στο προηγούμενο ποστ μου) και όλα δουλεύουν ρολόι έχω πρόσβαση σε όλα τα router τώρα
    [...]
    Εν πάση περιπτώσει δούλεψε όπως ήθελα - να χειρίζεται το δίκτυο το Fritz και όχι να είναι IP client και να έχω πρόσβαση σε όλα τα router από πίσω του

    Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα
    [...]
    Καλή χρονιά!

    Με την αλλαγή που έκανες το Fritz βρίσκεται τώρα πίσω από ΝΑΤ που διαχειρίζεται το TP-LINK.
    Χειρίζεται δηλαδή μεν το δικό του δίκτυο, αλλά είναι και απλός ΙΡ client όπως λες του TP-LINK.
    Οπότε το άλλο πρόβλημα που έχεις με τις πόρτες είναι λογικό (δεν γίνονται forward από το TP-LINK στο Fritz)
    Μια εύκολη (αλλά λίγο πρόχειρη) λύση θα ήταν να βάλεις το FRITZ στην DMZ του TP-LINK (και είναι ανοιχτές εννοείται οι ίδιες πόρτες και στο Fritz, λογικά το έχεις ήδη κάνει).
    Το ιδανικό θα ήταν να επαναφέρεις τη ρύθμιση στο account information και να το ξαναπιάσεις απο εκεί. Όπως λες θα είναι κουραστικό, αλλά προτιμότερο (αφαιρείς ένα περιττό ΝΑΤ από το TP-LINK προς το Fritz).

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καλή χρόνια!

    Ήμουν στο χωριό και δοκίμασα το δικό μου Fritz πίσω από άλλο router και δεν μου έδινε πρόσβαση όπως έγραψα σε όλες τις ρυθμίσεις (και αυτή που έχεις τώρα), εκτός του "client".
    Τώρα είμαι στην Αθήνα αλλά έχω πρόσβαση σε αυτό μέσω VPN, που υπάρχει ήδη στο 1ο router. Τέλος πάντων αφού δουλεύει σε σένα ΟΚ.

    Οι διευθύνσεις που αναφέρει το Fritz, είναι οι περιοχές που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στο εσωτερικό δίκτυο. Από αυτές διαλέγουμε όποια θέλουμε και συνήθως σε υποδίκτυο /24 (255.255.255.0). Οπότε μπορείς να κάνεις χρήση του 192.168.178.0/24, στο LAN του Fritz. Στο δικό μου LAN στο χωριό έχω το 172.17.2.0/24.

    Παρόλο που σου έβαλε αυτόματα την 192.168.188.1, μπορείς να την αλλάξεις πανεύκολα σε 192.168.178.1 στο Home Network > Overview > Network Settings > IPv4 Addresses.

    Όπως γράφει και ο mezger, είσαι πίσω από άλλο router οπότε έχεις διπλό ΝΑΤ. Μάλιστα επειδή δεν έχεις τα πρώτα modem/router σε bridge mode, έχεις τριπλό ΝΑΤ. Τι σημαίνει αυτό;
    Κάθε πόρτα που θέλεις να ανοίξεις, θα το κάνεις 3 φορές. Πρώτα στο modem/router, προς την WAN ΙΡ του TP-Link, μετά από το TP-Link προς την WAN ΙΡ του Fritz και τέλος από αυτό προς την συσκευή που θέλεις να την χρησιμοποιήσεις (αν δεν είναι το ίδιο το Fritz). Επιπλέον επειδή έχεις Load balancing από το TP-Link, πρέπει να την ανοίξεις και από το 2ο modem/router προς το TP-Link.

    Για να μην μπλέξεις με όλα αυτά, απλά ενεργοποιείς το DMZ στα 3 πρώτα router την πόρτα που θέλεις, προς την WAN IP του αμέσως επόμενου router κοκ. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να το κάνεις στη συσκευή της Inalan ή είναι κλειδωμένη οπότε πρέπει να το ζητήσεις να το κάνουν αυτοί.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Αν και καθυστέρησα λίγο να ασχοληθώ επανέρχομαι στο θέμα
    Ιδέα δεν έχω τι είναι και τι κάνει το DMZ ακολουθώντας όμως τα λεγόμενα σας το άνοιξα σε όλα τα router προς το fritz
    Εξακολουθώ να έχω και της πόρτες ανοιχτές
    Δεν άλλαξε τίποτε, παραμένω στην ίδια κατάσταση
    Δεν βαριέμαι θα μπορούσα να ξαναπιάσω από την αρχή ρύθμιση στο account information όπως προτείνει ο mezger απλά δεν ξέρω τι επιλογές θα πρέπει να κάνω εκεί μια και και με ότι επιλογές δοκίμασα εκεί κατέληγα σε αδιέξοδο

    Για να διευκολύνω λίγο την κατάσταση, αν καταφέρω να να έχω πρόσβαση στο fritz "από έξω" τότε δεν είναι νομίζω και τόσο απαραίτητο πρόσβαση στα web interface των παραπάνω router . Την πρόσβαση εκεί την ήθελα ακριβώς για αυτό: για να μπορώ να ανοίγω τις πόρτες που χρειάζονται. Αν τις ανοίξω μια φορά και λειτουργήσουν δε με νοιάζει μετά αν τα router είναι σε διαφορετικά δίκτυα και δε βλέπωνται μεταξύ τους. Άλλωστε δεν ανοίγεις πόρτες κάθε μέρα. Σε περίπτωση που θα χρειαστεί να ανοίξω πάλι καμιά πόρτα μπορώ να βάλω ένα laptop πάτω σε μια LAN του TP-Link ή ακόμη καλύτερα να βάλω μια δεύτερη κάρτα δικτύου στο υπολογιστή που να συνδέεται σε μια LAN του TP-Link (δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η σκέψη μου περιμένω τη γνώμη σας)

    Αν είναι σωστό το σκεπτικό μου ας αφήσουμε στην άκρη τα επιπλέον καλώδια switch κλπ που αυξάνουν την πολυπλοκότητα στο δίκτυο και ας επικεντρωθούμε, προς το παρών τουλάχιστον, στο πώς ανοίγω τις πόρτες που χρειάζονται

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να σου δουλέψει σωστά το DMZ ή το Port Forwarding, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η WAN του κάθε router να έχει σταθερή ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με του αμέσως προηγούμενου router στον οποίο συνδέεται.
    Το έχεις κάνει αυτό σε όλα;

    Για παράδειγμα:
    1. Νο1 Router OTE ZTE H108NS με LAN IP 192.168.1.1, που συνδέεται στην WAN1 του No3 router.
    2. Νο2 Router INALAN HG8546M με LAN IP 192.168.100.1, που συνδέεται στην WAN2 του No3 router.

    3. Νο3 Multi-wan router TP-LINK TL-R470T+ με LAN IP 192.168.0.1. Σε αυτό:
    • Η Νο1 WAN θα έχει σταθερή IP 192.168.1.10.
    • Η Νο2 WAN θα έχει σταθερή IP 192.168.100.10.
    • Μία LAN θύρα θα συνδέεται στη WAN του Fritz.


    4. Η WAN του Fritz θα έχει σταθερή IP 192.168.0.10. Η LAN ΙΡ θα είναι 192.168.178.1.

    Κάνοντας επανεκκίνηση και στα 4 router, κανονικά πρέπει να δουλεύουν όπως θέλεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 16:49
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-21, 00:23
  3. router πίσω από το speedport (ή oxygen) για το internet
    Από stavpal στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 22:49
  4. web interface δικτυακών εκτυπωτών
    Από aleex στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-17, 16:53
  5. Ενεργοποίηση ipv6 σε Mikrotik πίσω απο router παρόχου
    Από georgepapajim στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας