Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία (την προσωπική), το κερασάκι της αφορμής που πήγα από Android σε iOS είναι ακριβώς αυτό. Δεν θα ξεχάσω ποτέ, ενώ ήμουν φαντάρος το ακριβό Xperia Android μου από 20-40% battery ξαφνικά να κάνει reset και εγώ να προσπαθώ απεγνωσμένα να κατεβάσω και να σετάρω CPU GOVERNORS (τέλειο user experience, έτσι?) για να ενεργοποιήσω throttling μέσω app (CPU Step ή κάτι τέτοιο), όλα αυτά μέσω mobile browser, παίζοντας με την τύχη να κλείσει από μπαταρία ξανά ενώ έψαχνα λύση.
    Και όμως, στο κινητό σου το xperia που τα παίξε η μπαταρία (αλήθεια μετά απο πόσο καιρό), είχες την δυνατότητα και επιλογή να κάνεις αυτό που λες, όπως και να πάρεις μια νεα μπαταρία σε φυσιολογικές τιμές και όχι στα 80 ευρώ.
    Αλλά όταν το κάνει η apple (γιατί και να ήθελες δεν έχει τέτοια προγράμματα; ) είναι feature!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω ειχα αρκετα θεματα με τη μπαταρια σε Android συσκευες (Samsung και Sony) κι ηταν ενας (απο τους πολλους) λογους μεταπηδησης σε iOS.
    Δεν εχω παρατηρησει παρομοια θεματα σε iOS, ακομα κι ετσι ομως (με τη μειωμενη αποδοση ελεω προβληματικων μπαταριων) το power management σε iOS ειναι αρκετα καλυτερο.

    Οι κνιτες των mobile λειτουργικων κλασικα κλαινε σε οτιδηποτε εχει την λεξη Apple. Επιστημη το marketing.

    ΥΓ: Ακομα και τα Windows σε mobile πλατφορμες εχουν καλυτερο power management.
    Λες πως δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ενώ επίσημα η apple λέει πως υπάρχει ακριβώς αυτό, οκ
    Κάναμε πατάτα, για αυτό αντί για 80 ευρώ για μπαταρία θα δώσετε μόνο 30 άσχετα αν η μπαταρία κανονικά έχει 10 στην λιανική.

    ΥΓ μην ξεκινήσουμε τα κνίτες vs πρόβατα πάλι

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 δολάρια, τιμή αλλαγής original μπαταρίας. 29 δολάρια για επέκταση βιωσιμότητας της συσκευής για άλλα 2 χρόνια δηλαδή

    Και άσε τους Androidάκηδες να κλαίνε
    Ας ειναι καλα οι androidακηδες και βασικα οι κατοχοι συσκευων iphone που δεν εχουν τα δικα σου μυαλα και ανακαλυψανε την απατη της Apple και την απειλησαν με μηνυσεις....για να μπορεις εσυ να αλλαξεις τη μπαταρια με 29 δολλαρια.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αποδεχόμενη την έντονη κριτική που της έγινε για το θέμα, από τον Ιανουάριο του 2018, μειώνει την τιμή της νέας μπαταρίας για μοντέλα iPhone 6 και μετά, στα 29 δολάρια παγκοσμίως.
    Σοβαρά ΜΟΝΟ 29€ για αλλαγή στο iPhone.Στο Lumia 550 μου μια αλλαγή έκανε 10€ απο την επίσημη αντιπροσωπεία

  4. #19
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ρε παιδια πλακα κανουμε? Μιλαμε για συσκευες 2 και 3 ετων. Το 6αρι βγηκε το 2014, το 6s το 2015, το 7αρι το 2016 και φετος ειχαμε το 8αρι (αν θυμαμαι καλα τη σειρα).
    Καμια νορμαλ μπαταρια, καμιας νορμαλ συσκευης δεν κραταει την αποδοση της περαν των 2 ετων. Η πλειονοτητα των μπαταριων με φυσιολογικη χρηση, στο 2 χρονο ειναι για πεταμα καθως κραταει λιγη φορτιση και κανει κουλα (δειχνει 40% και ξαφνικα 20% και μετα κλεινει). Εδω στο αυτοκινητο υπο νορμαλ συνθηκες η μπαταρια παιζει στο 4χρονο (πανω κατω) με ελαχιστες εξαιρεσεις κατω των 4 και πανω των 4 ετων.
    Δεν ειναι θεμα iphone ή android. Ειναι θεμα φυσης της μπαταριας ως υλικου. Το ιδιο συμβαινει και στα λαπτοπς.

    Δεν μιλησε κανεις για ελαττωματικές μπαταριες. Εχω iphone 6 απο το 2014 του οποιου η μπαταρια υστερα απο 3 κλεισμενα χρονια τα εχει φτυσει. Δεν ειναι θεμα iphone. Τα ιδια προβληματα εχουν συγγενεις μου με android συσκευες 2 ετιας τις οποιες τις λιωνουν σε καθημερινη βαση. Το iphone 5s που επισης εχω και που δεν προλαβα να το πολυδουλεψω γιατι ηρθε στα χερια μου το 6αρι εχει αριστη μπαταρια και ειναι κινητο του 2013. Απλα και μονο γιατι ειναι σχεδον αδουλευτο (σκαρτοι 10 μηνες) και η μπαταρια του κραταει πολυ παραπανω απο του 6ριου μου.
    Το ασχημο μεχρι τωρα ηταν το κοστος της μπαταριας αντικαταστασης αν και τον τελευταιο χρονο τα Public σου αλλαζαν μπαταρια με 40 ευρω (τρεχει ακομα η προσφορα).
    Τωρα αν πεσει στο 30αρι ακομα καλυτερα.

    Κατακρινετε τη λογικη της Apple να μην ενημερωσει τον κοσμο οτι ενσωματωσε μια συγκεκριμενη λειτουργια στο λογισμικο. Γιατι η λειτουργια αυτη καθάυτη να μειωνει τη συχνοτητα του επεξεργαστη και μονο υπο συγκεκριμενες συνθηκες (οταν ο χρηστης παει να τρεξει κατι ενεργοβορο και η μπαταρια ειναι στα ορια της) προκειμενου να παρατεινει τη διαρκεια χρησης της συσκευης ηταν εν μερει ενα feature

    Το μεγαλο μειον για εμενα ειναι σε 2-3 μαγαζια που ρωτησα οτι οταν πας για αντικατασταση μπαταριας σου ζητανε μαζι και το pin του κινητου και σου το κρατανε για 30+ λεπτα. Δλδ για 30+ λεπτα εχουν πληρη προσβαση στα παντα στο κινητο σου. Και η μονη λυση ειναι να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και να τους το πας καθαρο αν δεν θες τα μηνυματα σου, ο τηλεφωνικος σου καταλογος, τα emails σου, οι φωτο και τα βιντεο σου κτλ. να τα δουν τριτοι ή ακομα χειροτερα να κρατησουν και backup αν το κουμπωσουν σε ενα pc με itunes.
    Δεν εχω προβλημα να περιμενω εκει μιση ωρα και οταν τελειωσεις να βαλω εγω το pin στο κινητο μου και να δουμε με εμενα μπροστα οτι το κινητο ανοιξε και οτι η μπαταρια δουλευει και ειναι προφορτισμενη.
    Τωρα αν μου αρχιζεις δικαιολογιες θελω να τρεξω διαγνωστικα πριν και μετα για να πιστοποιησω μπλα μπλα μπλα και το θελω στα χερια μου για μιση με 1 ωρα δεν σε πολυεμπιστευομαι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά ΜΟΝΟ 29€ για αλλαγή στο iPhone.Στο Lumia 550 μου μια αλλαγή έκανε 10€ απο την επίσημη αντιπροσωπεία
    Δεν λεει κατι αυτο απο μονο του
    Η μπαταρια του πρωτου μου APC UPS εκανε 90 ευρω οταν την αντικατεστησα και εξακολουθει να εχει και σημερα περιπου την ιδια αξια.
    Η μπαταρια του τωρινου μου APC UPS το οποιο ειναι ελαχιστα μικροτερης χωρητικοτητας εχει κατω απο τα μισα χρηματα.
    Μπαταρια δλδ της ιδιας μαρκας, ιδιου τυπου απλα ελαχιστα μεγαλυτερης χωρητικοτητας και αρκετα μεγαλυτερη σε διαστασεις εχει διπλασια+ αξια.

    Και στο αυτοκινητο βαζεις Baner Red Bull με 100 ευρω και 2 χρονια εγγυηση, με υψηλο δεικτη cold start, βαζει Varta με 80 ευρω με 1 χρονο εγγυηση και μικροτερο δεικτη cold start και βαζεις και Γιαμουμιτσα Chinese με 45 ευρω και δεν ξερεις αν σε 2 χρονια θα δινει ρευμα στη μιζα ή αν θα κραταει φορτιο. Στο ιδιο αμαξι θα τις βαλεις για την ιδια χρηση. Δεν σημαινει οτι ειναι ιδιες ποιοτικα ή σε εγγυηση ακομα και ΑΝ ονομαστικα λενε οτι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα και πληρουν ονομαστικα τις ιδιες προδιαγραφες.
    Και γω ειχα βρει μπαταρια 14 ευρω επισημη για ενα παλιο Samsung του αδερφου μου (απο τα παλια Σαμυ με καπακι πισω που αλλαζες μπαταρια). Η μπαταρια με την συνηθισμενη χρηση που εκανε εβγαλε 1,5 χρονο. Η μαμα ειχε βγαλει 2+. Δεν σημαινει οτι επειδη ηταν 14 ευρω και φθηνοτερη απο αυτη ενος iphone ηταν και υπεργαματη ή θα φτανει να βγαλει τα χρονια και τους κυκλους φορτισης μιας μπαταριας iphone. Ισχυει οτι ανεφερα πριν για τις μπαταριες αυτοκινητου. Και με 40 ευρω βαζεις και με 200 ευρω. Ιδιες ειναι στο περιπου στα ονομαστικα χαρακτηριστικα. Οι μεν πρωτες θα σε κρεμασουν χωρις προειδοποιηση και πολυ συντομα. Οι δευτερες δυσκολο εως αδυνατο ενω εχουν καλυτερη εγγυηση και καλυτερο after sales.
    Η μπαταρια ειναι ενα υλικο. Και αστοχιες θα εχει, και δεν ειναι ιδιο ποιοτικα και σε υλικα σε ολους τους κατασκευαστες και σε ολους τους τυπους.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ολόκληρο κατεβατό για να πεις "βάρα με αγά μου ν'αγιάσω".
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  6. #21
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν λεει κατι αυτο απο μονο του
    Η μπαταρια του πρωτου μου APC UPS εκανε 90 ευρω οταν την αντικατεστησα και εξακολουθει να εχει και σημερα περιπου την ιδια αξια.
    Η μπαταρια του τωρινου μου APC UPS το οποιο ειναι ελαχιστα μικροτερης χωρητικοτητας εχει κατω απο τα μισα χρηματα.
    Μπαταρια δλδ της ιδιας μαρκας, ιδιου τυπου απλα ελαχιστα μεγαλυτερης χωρητικοτητας και αρκετα μεγαλυτερη σε διαστασεις εχει διπλασια+ αξια.

    Και στο αυτοκινητο βαζεις Baner Red Bull με 100 ευρω και 2 χρονια εγγυηση, με υψηλο δεικτη cold start, βαζει Varta με 80 ευρω με 1 χρονο εγγυηση και μικροτερο δεικτη cold start και βαζεις και Γιαμουμιτσα Chinese με 45 ευρω και δεν ξερεις αν σε 2 χρονια θα δινει ρευμα στη μιζα ή αν θα κραταει φορτιο. Στο ιδιο αμαξι θα τις βαλεις για την ιδια χρηση. Δεν σημαινει οτι ειναι ιδιες ποιοτικα ή σε εγγυηση ακομα και ΑΝ ονομαστικα λενε οτι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα και πληρουν ονομαστικα τις ιδιες προδιαγραφες.
    Και γω ειχα βρει μπαταρια 14 ευρω επισημη για ενα παλιο Samsung του αδερφου μου (απο τα παλια Σαμυ με καπακι πισω που αλλαζες μπαταρια). Η μπαταρια με την συνηθισμενη χρηση που εκανε εβγαλε 1,5 χρονο. Η μαμα ειχε βγαλει 2+. Δεν σημαινει οτι επειδη ηταν 14 ευρω και φθηνοτερη απο αυτη ενος iphone ηταν και υπεργαματη ή θα φτανει να βγαλει τα χρονια και τους κυκλους φορτισης μιας μπαταριας iphone. Ισχυει οτι ανεφερα πριν για τις μπαταριες αυτοκινητου. Και με 40 ευρω βαζεις και με 200 ευρω. Ιδιες ειναι στο περιπου στα ονομαστικα χαρακτηριστικα. Οι μεν πρωτες θα σε κρεμασουν χωρις προειδοποιηση και πολυ συντομα. Οι δευτερες δυσκολο εως αδυνατο ενω εχουν καλυτερη εγγυηση και καλυτερο after sales.
    Η μπαταρια ειναι ενα υλικο. Και αστοχιες θα εχει, και δεν ειναι ιδιο ποιοτικα και σε υλικα σε ολους τους κατασκευαστες και σε ολους τους τυπους.
    Δεν εννοώ ποιότητα αλλά τιμή, αν υπήρχαν διαφορετικά είδη μπαταριών θα συμφωνούσα

  7. #22
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες πως δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ενώ επίσημα η apple λέει πως υπάρχει ακριβώς αυτό, οκ
    Κάναμε πατάτα, για αυτό αντί για 80 ευρώ για μπαταρία θα δώσετε μόνο 30 άσχετα αν η μπαταρία κανονικά έχει 10 στην λιανική.

    ΥΓ μην ξεκινήσουμε τα κνίτες vs πρόβατα πάλι
    Ξερεις να διαβαζεις;
    Δεν εχω προβληματικη μπαταρια φιλτατε.

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερεις να διαβαζεις;
    Δεν εχω προβληματικη μπαταρια φιλτατε.
    Ναι ξέρω, διάβασα τι λέει η apple, εσυ μάλλον πάλι το δεν το διάβασες. όποτε συγνώμη αλλά την θεωρώ πιο επίσημη πηγή απο εσένα

  9. #24
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ξέρω, διάβασα τι λέει η apple, εσυ μάλλον πάλι το δεν το διάβασες. όποτε συγνώμη αλλά την θεωρώ πιο επίσημη πηγή απο εσένα
    Μαλλον δεν την διαβασες, αλλα οπως και να χει, haters gonna hate.
    Κλαμα.

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν την διαβασες, αλλα οπως και να χει, haters gonna hate.
    Κλαμα.
    Κοίτα, μεγάλα παιδιά είμαστε, λεει η apple επίσημα οτι πλέον υπάρχει θέμα, ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
    Μην με αρχίζεις με Haters, Κνιτες κλπ, γιατί θα σε αρχίσω δικαιωματικά στα πρόβατα κλπ, οκ;

  11. #26
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, μεγάλα παιδιά είμαστε, λεει η apple επίσημα οτι πλέον υπάρχει θέμα, ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
    Μην με αρχίζεις με Haters, Κνιτες κλπ, γιατί θα σε αρχίσω δικαιωματικά στα πρόβατα κλπ, οκ;
    Και μεγαλα και παιδια, κατι δεν παει καλα.
    Απο την πρωτη κιολας γραμμη η ανακοινωση της Apple αναφερεται σε μπαταριες με μειωμενη διαρκεια ζωης.
    Οποτε ασε με να ξερω καλυτερα τι γινεται στη μπαταρια μου, κι οταν δουλεψεις ποτε σου σε iOS ελα να μας τα πεις.

    ΥΓ: Εκτος απο hater, εισαι και Moderator.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μεγαλα και παιδια, κατι δεν παει καλα.
    Απο την πρωτη κιολας γραμμη η ανακοινωση της Apple αναφερεται σε μπαταριες με μειωμενη αποδοση.
    Οποτε ασε με να ξερω καλυτερα τι γινεται στη μπαταρια μου, κι οταν δουλεψεις ποτε σου σε iOS ελα να μας τα πεις.

    ΥΓ: Εκτος απο hater, εισαι και Moderator.
    Δεν ξέρεις τι έχω δουλέψει, αλλά ότι και να έχω δουλέψει ποτέ δεν κατάφερε να με κάνει τόσο θερμό υποστηρικτή.

    Αν δεν θέλεις να κόψεις εσύ τα hater, κνιτες κλπ θα χαρώ να το κάνω εγώ όπως κάνω και τα πρόβατα.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρεις τι έχω δουλέψει, αλλά ότι και να έχω δουλέψει ποτέ δεν κατάφερε να με κάνει τόσο θερμό υποστηρικτή
    Οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε το iOS φαινεται ξεκαθαρα.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε το iOS φαινεται ξεκαθαρα.
    Βάζουμε στοίχημα; τουλάχιστον να έχει και κάποιο ενδιαφέρον....

  15. #30
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζουμε στοίχημα; τουλάχιστον να έχει και κάποιο ενδιαφέρον....
    Συγνωμη εχεις δικιο. Εχεις παρει μια γευση απο iOS 6 κι εχεις αποψη.
    Rest my case.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-17, 17:32
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-17, 16:45
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 23:44
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-17, 23:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας