Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Apple
    Με ανακοίνωση της η Apple, ζητάει "συγγνώμη" για το ότι μειώνει την απόδοση των παλαιοτέρων μοντέλων iPhone όταν πέφτει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας τους. Ισχυρίζεται πως αυτό γίνεται για να διασφαλίσει την εμεπειρία χρήσης των συσκευών της, αποτρέποντας τα ξαφνικά shutdowns λόγω αδυναμίας της μπαταρίας.

    Η ίδια πρακτική ξεκίνησε να εφαρμόζεται πρόσφατα και στα iPhone 7 και 7 Plus, με την αναβάθμιση του iOS 11.2.

    Αποδεχόμενη την έντονη κριτική που της έγινε για το θέμα, από τον Ιανουάριο του 2018, μειώνει την τιμή της νέας μπαταρίας για μοντέλα iPhone 6 και μετά, στα 29 δολάρια παγκοσμίως. Παράλληλα με νέα αναβάθμιση, θα δώσει καλύτερη εικόνα για την κατάσταση της υγείας της μπαταρίας και θα βελτιώσει τον τρόπο ελέγχου της απόδοσης της.

    Πηγή : Apple
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 29-12-17 στις 20:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Κλάμα τα fanboys!
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια χαρά.

    Το throttling παραμένει, ο κόσμος θα τρέξει να αλλάξεις τις μπαταρίες,
    σου δίνει και το εργαλείο για να θυμάσαι να αλλάζεις την μπαταρία ό-
    ποτε πέφτει λίγο η υγεία της.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν είναι τόσο σύντομη η ημερομηνία λήξης ακόμα και στο iPhone 7 plus, κλαφτα...
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    29 δολάρια, τιμή αλλαγής original μπαταρίας. 29 δολάρια για επέκταση βιωσιμότητας της συσκευής για άλλα 2 χρόνια δηλαδή

    Και άσε τους Androidάκηδες να κλαίνε
    OK boomer

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 δολάρια, τιμή αλλαγής original μπαταρίας. 29 δολάρια για επέκταση βιωσιμότητας της συσκευής για άλλα 2 χρόνια δηλαδή

    Και άσε τους Androidάκηδες να κλαίνε
    Ήμουν σίγουρος ότι στο τέλος θα σας κάνει να πείτε και ευχαριστώ που σας την έφερε. Δεν αλλάζει ο καταναλωτής.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και πιο κινητό δεν έχει θέμα με την μπαταρία του. Εγώ έχω ένα Sony Xperia E1 αγορασμένο πριν 3 χρόνια και η μπαταρία του μου κάνει διάφορα, πολλές φορές εκεί που είναι στο 80-90% πέφτει στο 50% τελείως απότομα και ορισμένες φορές μου κάνει reset στα καλά καθούμενα (δεν ξέρω αν και γι αυτό ευθύνεται η μπαταρία η φταίει κάτι άλλο, εντάξει ξέρω τι θα μου πείτε, πάλι καλά που την έβγαλα για 3 χρόνια με την ίδια μπαταρία)

    Έχει εξελιχτεί πάρα πολύ η μικροηλεκτρονική (έχουμε π.χ CPUs σε smartphones που συγκρίνονται σε ταχύτητα και επιδόσεις με αυτές ενός φθηνού Laptop, ή και desktop PC), αλλά δεν έχει εξελιχτεί τόσο πολύ η τεχνολογία στον τομέα των μπαταριών.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Unreal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει εξελιχτεί πάρα πολύ η μικροηλεκτρονική (έχουμε π.χ CPUs σε smartphones που συγκρίνονται σε ταχύτητα και επιδόσεις με αυτές ενός φθηνού Laptop, ή και desktop PC), αλλά δεν έχει εξελιχτεί τόσο πολύ η τεχνολογία στον τομέα των μπαταριών.
    και εκεί έχει εξελιχθεί απλά δεν συμφέρει για την ώρα να βγεί σε μαζική παραγωγή...
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  9. #9
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    την αππλε τη αγαπάμε επειδή είναι αππλε, δε χρειάζεται να απολογηθεί για κάτι και ό,τι έγινε καλώς έγινε ή δεν πειράζει.
    Ο,τι και να κάνει καλό είναι, ουδόλως επηρεάζει την εικόνα της εταιρείας.
    Ο ντόρος είναι τζάμπα διαφήμιση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εκεί έχει εξελιχθεί απλά δεν συμφέρει για την ώρα να βγεί σε μαζική παραγωγή...
    για πες.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν σίγουρος ότι στο τέλος θα σας κάνει να πείτε και ευχαριστώ που σας την έφερε. Δεν αλλάζει ο καταναλωτής.
    Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν...
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 δολάρια, τιμή αλλαγής original μπαταρίας. 29 δολάρια για επέκταση βιωσιμότητας της συσκευής για άλλα 2 χρόνια δηλαδή

    Και άσε τους Androidάκηδες να κλαίνε
    Χαχαχαχ δεν παλευεστε πραγματικα.
    The world can change by your actions not by your opinions

  12. #12
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    την αππλε τη αγαπάμε επειδή είναι αππλε, δε χρειάζεται να απολογηθεί για κάτι και ό,τι έγινε καλώς έγινε ή δεν πειράζει.
    Ο,τι και να κάνει καλό είναι, ουδόλως επηρεάζει την εικόνα της εταιρείας.
    Ο ντόρος είναι τζάμπα διαφήμιση.

    - - - Updated - - -

    για πες.
    η ιδέα είναι απλή, όλες αυτές οι επιχειρήσεις, ειδικά εκείνη των κινητών τηλεφώνων έχει στήσει το όλο μοντέλο στην ιδέα της μικρής διάρκειας ζωής της μπαταρίας (αν η μπαταρία των κινητών τηλεφώνων διαρκούσε πολύ περισσοτερο, πόσοι θα άλαζαν τηλέφωνο κάθε δύο χρόνια ή αν έβγαιζε μία συσκεύη που θα μπορούσε να διαρκεί μία εβδομάδα η αλλαγή συσκεύης θα δικαιολογούνταν μόνο από ανανέωση του hardware τέτοια ώστε να δίνει τουλάχιστον ένα 30-40% καλύτερης λειτουργίας. Κάθε πότε συμβαίνει αυτό...? ή ακόμα και να συμβέι πόσοι είναι εκείνοι οι καταναλωτές που μπορουν να δικαιολογίσουν μια καινούργια αγορά λόγο αναβάθμισης του hardware? Εγώ είμαι με κινητό 4ετιας++ και ακόμα εκτός της μπαταρίας όλα τα άλλα δουλευουν ρολοι...).

    Με δεδομένο το προηγούμενο, όλες οι εταιρίες γενικά δεν βιάζονται και τόσο να επενδύσουν για νέες τεχνολογιές μπαταριών που υπάρχουν ήδη τα προτότυπα τους, ένα καλό λινκ είναι αυτό εδώ https://www.pocket-lint.com/gadgets/...r-over-the-air όπου δίχνει διάφορα προτότυπα βελτίωσης της μπαραρίας, εφόσον η παρούσα κατάσταση συμφέρει. Όπότε όταν θα βρούνε κάποιο διφορετικό τρόπο να αρμέγουν τους καταναλωτές τότε ξαφνικά θα δεις και τα πρώτα προιόντα που θα υπόσχονται μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (τα R&D όλων αυτών των εταιριών έχουν αντίστοιχο τμήμα που δουλευει σε τέτοιες τεχνολογίες όπως και τα πανεπιστήμια φυσικά). Επίσης η βελτίωση της μπαταρίας μπορεί να επιτευχθει και αντίστροφα με ανάπτυξη κυκλωμάτων τα οποία θα χρησιμοποιούν όσο το περισσότερο λιγότερο ρεύμα το οποίο για την ώρα δεν γίνεται και τόσο. Τις προάλλες κάπου διάβαζα ότι πρωτη η apple θέλει να κάνει κάτι αντίστοιχο ίσως και στο επόμενο μοντέλο του iphone.

    Πάντως λογικά η επόμενη εξέλιξη των μπαταριών θα βασίζεται στις solid-state.

    Κάποια καλά λινκ που βρήκα είναι τα παρακάτω:
    https://www.technologyreview.com/s/5...breakthroughs/
    https://www.technologyreview.com/s/6...ter-batteries/
    https://www.smithsonianmag.com/innov...ies-180962414/
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #13
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Για την ιστορία (την προσωπική), το κερασάκι της αφορμής που πήγα από Android σε iOS είναι ακριβώς αυτό. Δεν θα ξεχάσω ποτέ, ενώ ήμουν φαντάρος το ακριβό Xperia Android μου από 20-40% battery ξαφνικά να κάνει reset και εγώ να προσπαθώ απεγνωσμένα να κατεβάσω και να σετάρω CPU GOVERNORS (τέλειο user experience, έτσι?) για να ενεργοποιήσω throttling μέσω app (CPU Step ή κάτι τέτοιο), όλα αυτά μέσω mobile browser, παίζοντας με την τύχη να κλείσει από μπαταρία ξανά ενώ έψαχνα λύση.
    OK boomer

  14. #14
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία (την προσωπική), το κερασάκι της αφορμής που πήγα από Android σε iOS είναι ακριβώς αυτό. Δεν θα ξεχάσω ποτέ, ενώ ήμουν φαντάρος το ακριβό Xperia Android μου από 20-40% battery ξαφνικά να κάνει reset και εγώ να προσπαθώ απεγνωσμένα να κατεβάσω και να σετάρω CPU GOVERNORS (τέλειο user experience, έτσι?) για να ενεργοποιήσω throttling μέσω app (CPU Step ή κάτι τέτοιο), όλα αυτά μέσω mobile browser, παίζοντας με την τύχη να κλείσει από μπαταρία ξανά ενώ έψαχνα λύση.
    Κι εγω ειχα αρκετα θεματα με τη μπαταρια σε Android συσκευες (Samsung και Sony) κι ηταν ενας (απο τους πολλους) λογους μεταπηδησης σε iOS.
    Δεν εχω παρατηρησει παρομοια θεματα σε iOS, ακομα κι ετσι ομως (με τη μειωμενη αποδοση ελεω προβληματικων μπαταριων) το power management σε iOS ειναι αρκετα καλυτερο.

    Οι κνιτες των mobile λειτουργικων κλασικα κλαινε σε οτιδηποτε εχει την λεξη Apple. Επιστημη το marketing.

    ΥΓ: Ακομα και τα Windows σε mobile πλατφορμες εχουν καλυτερο power management.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι ότι προφανώς γνώριζαν ότι υπήρχε πρόβλημα στις μπαταρίες και εν γνώση τους έκαναν degrade τη συσκευή για να μην αναγκαστούν να κάνουν μαζικές ανακλήσεις (Iphone 6s plus 2 μηνών και μετά από φόρτιση όλη τη νύχτα έκανε άσχετα restart από 80% και μετά έμενε με 10-20% μπαταρία, φυσικά δεν πέρασε εγγύηση , κράτησαν το κινητό 9 εργάσιμες, κλασσική δικαιολογία ότι είχε πάρει υγρασία , και ο ιδιοκτήτης του πλήρωσε κανονικά αλλαγή μπαταρίας , istorm γλυφάδας μου φαίνεται ) .
    Τώρα που έληξε η εγγύηση στις ελλατωματικές μπαταρίες (και αφού τους έπιασαν με τα σωβρακα κατεβασμένα) προφανώς προσφέρουν αντικατάσταση μπαταριών με ένα τίμημα που δεν θα τους προξενήσει ζημιές στα οικονομικά και θα γλιτώσουν και τις μαζικές αγωγές .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-17, 17:32
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-17, 16:45
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 23:44
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-17, 23:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας