Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Red face
    Καλησπέρες και χρόνια πολλά

    Εξαγοράσθη, προσφάτως, οικία δίπατη και είμαστε στην φάση της ανακαίνισης. Ή για να το θέσω σωστότερα, ετοιμάζουμε τα σχέδια με τον αρχιτέκτονα. Όπως ανέφερα, πρόκειται για δυο διαμερίσματα στα οποία θα μένω εγω στο ισόγειο και η αδερφή ακριβώς απο πάνω, και θα αλλαχτούν τα πάντα μέσα (ηλεκτρικά, υδραυλικά, πάτωμα, κουζίνες, ντουλάπες, τοίχοι θα πέσουν, τοίχοι θα σηκωθούν) και σκέφτηκα οτι μιας και είναι ιδιόκτητο το σπίτι και θα σκαφτούν που θα σκαφτούν οι τοιχοι για τα ηλεκτρουδραυλικά να κάνω και μια δομημένη καλωδίωση και να τελειώνω.

    Περι αυτού ο λόγος, λοιπόν, και για να μην σας κουράζω θα μπω κατευθείαν στο ψητό.

    Θέλω να δικτυώσω τα πάντα, αντιπαθώ σφόδρα τα ασύρματα δίκτυα και θα ήθελα να περιορίσω την χρήση τους μονο στις φορητές συσκευές οσο είναι δυνατόν. Υπολογίζω οτι θα χρησιμοποιήσω κοντά στις 13-14 πόρτες και θα βάλω και περισσότερες for the lulz μιας και θα έχω πάνω TV, κονσόλες, NAS, PCs, AVamp και οτιδήποτε άλλο μπορώ να συνδέσω.

    Δεν βασίζομαι καθόλου στον ηλεκτρολόγο μιας και εαν καταλήξουμε σε αυτόν που νομίζω, είναι παλαιάς κοπής συνταξιοδοτημένος ΔΕΗτζης (για το ρεύμα τον εμπιστευόμαστε απόλυτα, για τα δικτυακά ουτε κατα διάνοια) και θα τον βάλω απλα να μου σκάψει τα κανάλια και να τα περάσουμε μαζί τα καλώδια.

    - Για τις καλωδιώσεις θα χρησιμοποιήσω Cat6, λέων να πάρω ενα κουτί 305 μέτρων και το υπόλοιπο να το έχω για όποτε χρειαστεί. Πόσο, περίπου, απόσταση πρέπει να έχουν τα κανάλια του δικτύου απο τα κανάλια του εναλλασσόμενου για να μήν υπάρχουν παρεμβολές (για όσο θα είναι παράλληλα, απο όσο θυμάμαι, σε περίπτωση που τέμνονται δεν υπάρχει πρόβλημα). Επίσης, υπάρχει κάποια προτίμηση σε κατασκευαστή καλωδίου;

    - Όλα αυτα τα καλώδια, λοιπόν, σκέφτομαι να τα τερματίσω σε ενα patch panel και ύστερα ενα switch να κανονίσει τα καθέκαστα και να τα στείλει στο router για να ρουτεριαστούν. Αλλα επειδή δεν μου αρέσουν τα ρουτεράκια που δίνουν οι πάροχοι και φαντάζομαι οτι δεν θα την παλεύουν μια σε περίπτωση που πέσουν τόσες συσκευές πάνω τους, συν οτι θέλω και ένα υποτυπώδες QoS για να μην πατώνει η γραμμή. Σκεφτόμουν, λοιπόν, να χρησιμοποιήσω ενα router-switch σαν το MikroTik CRS125-24G-1S-RM
    (γύρω στα 220 ευρώ κάνει) και να το χρησιμοποιώ σαν router βάζοντας το να κάνει αυτο την κλήση PPPoE και έχοντας το router του παρόχου σε bridge mode για να κρατήσω και την VOIP τηλεφωνία. Οπότε στην ερώτηση, να κινηθώ προς mikrotik μερία μιας και δεν εχω χρησημοποιήσει ξανα προιόν τους αλλα βλέποντας οτι τα εκτιμούν αρκετοί είπα να το δοκιμάσω. Θα με ζορίσει πολύ στο να το στήσω; Μήπως να κοιτάξω σε τίποτα πιο noob-friendly;


    Μέσες άκρες αυτά, ξέρω οτι μάλλον ειναι overkill το όλο σκηνικό, αλλα πάντα ήθελα να δικτυώσω σωστά το σπίτι μου και τώρα που έχω την ευκαιρία θέλω να το παρακάνω. Πιστεύετε οτι θα δουλέψει όπως το έχω το μυαλό μου; Εάν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για το οτιδήποτε ευχαρίστως να την λάβω υπόψιν μου και να το συζητήσουμε.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα με το σεντόνι
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και πολύ καλά θα κάνεις με την ενσύρματη δικτύωση. Μόνο θέλει καλό προγραμματισμό ποιες είναι η σημερινές ανάγκες και οι πιθανές μελλοντικές, όσον αφορά επιπλέον συσκευές και φυσικά την θέση τους ώστε να υπάρχουν πρίζες στα κατάλληλα σημεία.
    Να υπολογίσεις και τις αντίστοιχες τηλεφωνικές πρίζες, που και σε αυτές θα κάνεις χρήση ίδιου UTP καλωδίου μοναδικό για κάθε πρίζα (όπως στο LAN).

    Όλα μαζί με το τηλεφωνικό από τον κατανεμητή της οικοδομής θα καταλήγουν σε ένα σημείο (όπου κι αν σε βολεύει) και από αυτό θα μοιράζεις υπηρεσία κατά το δοκούν.
    Απόσταση των καλωδίων από τα αντίστοιχα ρεύματος, καλό να είναι τουλάχιστον 15-20cm.

    Δεν γράφω για router κλπ, διότι προς το παρόν είναι νωρίς ακόμη κι έχεις χρόνο να το σκεφτείς. Εξάλλου από την στιγμή που γίνει σωστή καλωδίωση, δεν σ' ενδιαφέρει ποιο router θα έχεις και ο οποίος μπορεί να αλλαχθεί στην πορεία.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη δεν ξέρουμε το μέλλον, προσέχουμε για να έχουμε Εξού και οι πολλές πόρτες, και για τις πριζούλες που είπες εχω σκεφτεί να βάλω τις διπλές όπου θα έχω αρκετές συσκευές (πχ σαλόνι, γραφείο) ούτως ώστε να κερδίσω σε χώρο και διακριτικότητα.

    Σκέφτομαι επίσης να βγάλω μια πορτουλα στο ταβάνι στο κέντρο του σπιτιού, για κάποιο AP, για να είμαι και εκεί τελείως αυτόνομος.

    Για την διαχείριση όλης αυτής της μακαρονάδας, θα επιστρατευτεί ενα rack και θα κρυφτούν ολα όμορφα κι ωραία. Μια ερώτηση μόνον, στον τοίχο εκει που θα βγαίνουν όλα τα καλώδια και θα πηγαίνουν στο patch panel θα πρέπει να μπει τίποτα ωστε να κρύβει την τρύπα ή τα αφήνω χειμαδιό και το παίζω αναρχία;
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μήπως ρε φίλε το κουτί των 300 μέτρων που θα αγοράσεις είναι λίγο too much απλά για την καλωδίωση ενός σπιτιού;
    Κατά τα άλλα καλά κάνεις και θα σκάψεις τώρα γιατί αυτά μία φορά γίνονται και πρέπει να γίνουν σωστά από την αρχή. Όσο για την τρύπα για το AP επίσης έχω κάποιες αμφιβολίες αν και κατά πόσο θα την χρειαστείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Χμμμ, υπερβολή τα 300 μέτρα ε; Βασικά δεν με απασχολεί αν θα είναι 300 ή 200 μέτρα απλα το θέλω σε κουτι για να είναι τακτοποιημένο.

    Τωρα για το AP, θα μοιράζω και στον πάνω όροφο δικτυο και γιαυτο το σκέφτηκα να το βάλω στο ψηλά στον τοίχο.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Μιας και κάνεις τέτοιες δουλειές, δες και την περίπτωση για καλωδίωση - αναμονές για πιθανό προβολέα (ρεύμα και οπτικό σήμα), είτε στο ταβάνι, είτε ψηλά σε τοίχο.

    Για το ΑΡ που λες, καλύτερα να στείλεις ένα καλώδιο στον πάνω όροφο και να βάλεις άλλο ΑΡ εκεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και κάνεις τέτοιες δουλειές, δες και την περίπτωση για καλωδίωση - αναμονές για πιθανό προβολέα (ρεύμα και οπτικό σήμα), είτε στο ταβάνι, είτε ψηλά σε τοίχο.
    Σε συνέχεια του παραπάνω, πέρνα και καλώδια για ηχεία 10.2 (νομίζω είναι το Atmos και το DTS-X), εμπρός, στο κέντρο, στα πλάγια, πίσω και πάνω. Ψάξε δες πώς είναι οι διατάξεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την διαχείριση όλης αυτής της μακαρονάδας, θα επιστρατευτεί ενα rack και θα κρυφτούν ολα όμορφα κι ωραία. Μια ερώτηση μόνον, στον τοίχο εκει που θα βγαίνουν όλα τα καλώδια και θα πηγαίνουν στο patch panel θα πρέπει να μπει τίποτα ωστε να κρύβει την τρύπα ή τα αφήνω χειμαδιό και το παίζω αναρχία;
    Φρόντισε η μακαρονάδα να βγαίνει από τον τοίχο στο σημείο που θα βάλεις το rack. Αυτά έχουν τρύπα στην πίσω πλευρά ώστε να μπουν τα καλώδια μέσα. Υπόψη ότι πρέπει να υπάρχει αρκετό μήκος καλωδίων εντός του rack, για οποιαδήποτε διαρρύθμιση κάνεις. Καλύτερα να υπάρχει περίσσευμα 1-2 μέτρα παρά να μην σου φθάνει αργότερα.

    Δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το σπίτι και την διαρρύθμιση που έχει, αλλά για 13-14 πρίζες που αναφέρεις κι επιπλέον τις τηλεφωνικές, μπορεί να είναι οριακή η μία κουλούρα 300 μέτρων. Υπόψη ότι πρέπει να είναι μονόκλωνα (solid) τα καλώδια της δομημένης. Πολύκλωνα (stranded) θα χρησιμοποιηθούν για σύνδεση των συσκευών στις πρίζες κι εντός του rack μεταξύ patch panel και συσκευών.

  9. #9
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Επίσης να δεις και για αναμονή οπτικής ίνας. Όχι να βάλεις τώρα αλλά να αφήσεις κουτιά ώστε στο μέλλον να μπορείς να προσθέσεις ότι θες.

    Και κάτι σημαντικό που το ξεχνάμε. Πρίζες. Καλά τα δίκτυα αλλά χωρίς ρεύμα δεν πας πουθενά. Βάλε όσες σηκώνει η τσέπη σου και άλλες τόσες. Ποτέ δεν είναι αρκετές. Σου το λέω διότι πάντα θα προκύψουν ανάγκες. Από ένα απλό φωτιστικό μέχρι την ηλεκτρική σκούπα. Και δε νομίζω να θες αύριο η σύζυγος να τραβήξει το βύσμα του υπολογιστή για να βάλει τη σκούπα της.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Στα παραπάνω να προσθέσω προβληματισμό για τον ηλεκτρολόγο.

    ΔΕΗτζήδες και ΟΤΕτζήδες ξέρουν να δουλεύουν τα υλικά που δίνει η ΔΕΗ και ο ΟΤΕ. Στήν πλειοψηφία τους είναι άσχετοι από αυτοματισμούς και το τι κυκλοφορεί στην αγορά και δεν μπορούν να σου προτείνουν.

    Και οπωσδήποτε σταθεροποιητή στους πίνακες για τα 2 ρολόγια της ΔΕΗ για να προστατεύσεις όλες τις συσκευές σου.

    Πάρε κι ένα υγρασιόμετρο (5-15€) να δεις αν υπάρχει υγρασία στον αέρα για να προβλέψεις πιθανούς αφυγραντήρες.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ και χαίρομαι απερίγραπτα για τις συμβουλές σας

    - Καλή σκέψη η αναμονή για τον προβολέα, όπως και οι αναμονές για τα επιπλέον ηχεία, μιας και είχα σκεφτεί να περάσω τα πίσω ηχεία μόνον στον τοίχο.

    - Το rack ξέρω οτι ειναι κενό απο πίσω, εννοώ κανένα κάλυμμα για να κρύψει την τρύπα (που θα βρίσκεται στην πλάτη του rack) στον τοίχο. Καθαρά αισθητικό το θέμα, απλα επειδή θα κάνω κάτι ας το κάνω και σωστά και όμορφα. Για τα καλώδια, μεχρι στιγμής μόνο μονόκλωνα έχω χρησιμοποιήσει σε οποιαδήποτε κατασκευή και αν έχω κάνει, και τα patch cords στην δουλειά μου με μονόκλωνο καλώδιο τα έφτιαξα. Αυτό είχα, αυτό έβαλα . Φαντάζομαι δεν θα υπάρξει θέμα.

    - Πρίζες ρεύματος θα μπουν, πραγματικά, ΠΟΛΛΕΣ.- Στο πατρικό βλαστημάω που έχω γεμίσει τον τόπο με πολύπριζα για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

    - Για τον ηλεκτρολόγο δεν είναι σίγουρο οτι θα κάνει, αυτός υποψιάζομαι, την δουλειά. Θα δείξει, πιθανόν να βγω στην γύρα για να βρω κανέναν που να καλύπτει τις ανάγκες μου και να μην αναγκαστώ να κάνω βλακείες μόνος μου.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με ~20 καλώδια να βγαίνουν από τον τοίχο, δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Μόνο να βάλεις ακριβώς μπροστά τους το rack για να μην φαίνονται, άρα πρέπει να σκεφτείς που σε βολεύει να τοποθετηθεί, ώστε να ενημερώσεις τον ηλεκτρολόγο σε ποιο σημείο να σου τα βγάλει.
    Στην χειρότερη περίπτωση, κρύψτα μέσα σε κανάλι.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

    Μιας και έχω εμπειρία στο θέμα, θα πρότεινα τα εξής:

    1) Τύπος καλωδίου: CAT6, Solid, 23AWG (λίγο ακριβότερο από 24AWG), Full Copper (όχι Copper Clad Aluminum), επώνυμο (Cablel, Nexans, Panduit κλπ). Δεν χρειάζεται shielding για την οικιακή χρήση, αλλά αν σε παίρνει μπορείς να πάρεις κάποιο F/UTP. Για να έχει νόημα το F/UTP θα πρέπει να πάρεις μεταλλικά keystones και να γειώσεις το κάθε καλώδιο από τη μεριά του rack.
    2) Βλέπω πολλά λάθη να γίνονται στους τερματισμους. Το πιο απλό (και λίγο ακριβότερο), είναι να βάλεις στη μεριά του patch panel CAT6 Certified keystone modules ΕΠΩΝΥΜΑ π.χ. αυτά http://www1.panduit.com/en/product/NK6TMBL (περίπου 3 eur/ea) και ένα http://www1.panduit.com/en/product/NKFP24Y (περίπου 15 eur/ea). Από την μεριά των πριζών θα πρέπει να διαλέξεις σύμφωνα με το μοντέλο διακοπτών που θα πάρεις (legrand, abb κλπ), σίγουρα να είναι CAT6 πάντως.
    3) Από τη μεριά του switch όλα τα runs φρόντισε να έχουν 2μ. υπόλοιπο, και μην το κόψεις, κάνε service loop. Έτσι θα έχεις την ευχέρεια αργότερα να μετακινήσεις όλο το rack.
    4) Το ιδανικό θα ήταν κάθε καλώδιο να είναι στο κανάλι του ώστε αργότερα να μπορείς να περάσεις από το ίδιο κανάλι και άλλο καλώδιο, αυτό όμως αυξάνει δραματικά το κόστος. Η άλλη μέθοδος είναι κατευθείαν μέσα στον σοφά, αν δε σκέφτεσαι να περάσεις και άλλα καλώδια αργότερα δεν υπάρχει πρόβλημα.
    5) Καλό θα ήταν από τον κατανεμητή του ΟΤΕ να φτάσεις με καναλάκια στο rack σου, οπότε μέσα από εκεί να περάσεις α) το utp για την adsl τώρα β) την οπτική ίνα αργότερα. Οπωσδήποτε να αφήσεις και τη μισινέζα μέσα.
    6) Αν χρησιμοποιήσεις καναλάκια μεγαλύτερα των 30mm διάμετρο υπάρχει κίνδυνος να μπαίνουν μέσα ποντίκια και να σου τρώνε και να χέζουν τα καλώδια. Σε αυτή την περίπτωση βάλε συρματόβουρτσα (από αυτή που πλένουμε τις κατσαρόλες) στην είσοδο και στην έξοδο του καναλιού.
    7) Καλώδια UTP ίσως να σκεφτείς από τώρα να περάσεις και στα εξής σημεία 1) εκεί όπου αργότερα θα βάλεις ip cameras (εξωτερικά του σπιτιού/μπαλκόνια/εξώπορτες κλπ) 2) εκεί όπου θα βάλεις access points (π.χ. τα Ubiquiti Unifi)
    8) Ίσως να σκεφτείς ο κάθε όροφος μιας και είναι ξεχωριστά διαμερίσματα να έχει δικό του μικρό rack ώστε να διατηρούν την αυτονομία τους και να συνδέονται μεταξύ τους με ένα gigabit link. Αυτό βέβαια διπλασιάζει το κόστος του rack.
    9) Για switch θα ήταν καλό να πάρεις ένα (ή δυο) 24άρια gigabit PoE+ π.χ. Ubiquiti Unifi US‑24‑250W ή κάτι αντίστοιχο. Αν θες και VLAN routing πρέπει να πας σε πιο ακριβά (κοίτα Cisco φτηνή σειρά SG).
    10) Για firewall προσωπικά χρησιμοποιώ pfSense για το οποίο μπορείς να βρείς φτηνά appliances. Αλλά και το mikrotik είναι πολύ καλή επιλογή και θα σε καλύψει πλήρως. Θα μπορούσες να κοιτάξεις και της Ubiquiti τη σειρα Edgerouter και συγκεκριμένα το Edgerouter Lite οπότε μέσω της σελίδας του Unifi να έχεις συνολική διαχείριση switches, access points και firewall.
    11) Επειδή το καλώδιο UTP είναι πολύ φτηνό, θα σου έλεγα να πάρεις περισσότερες κουλούρες των 100μ και όχι λιγότερες των 305μ. Ο λόγος είναι ότι πάντα όταν περνάμε τα καλώδια μας διευκολύνει να τραβάμε 2 και 3 runs μαζί προς τον ίδιο χώρο, πράγμα που γίνεται αν έχω 2 και 3 κουλούρες και δεν γίνεται με μια μόνο. Το πρόβλημα είναι το ελάχιστα μεγαλύτερο κόστος ανά μέτρο και η περισσότερη φύρα που μένει στο τέλος.

    Επίσης να σημειώσω και εγώ ότι solid καλώδια χρησιμοποιούμε στις μόνιμες εγκαταστάσεις όπου το καλώδιο δεν προβλέπεται να παραμορφώνεται συχνά, και stranded (patch) στη σύνδεση από πρίζα προς τερματική συσκευή ή patch panel προς switch. Τα stranded καλώδια είναι μεγαλύτερης αντόχης στην παραμόρφωση, συγκεκριμένα έχουν 7 συρματίδια έναντι ενός που έχουν τα solid. Επίσης λείπει ο "σταυρός" ο οποίος διαχωρίζει τα 4 ζεύγη κατα μήκος του καλωδίου. Αυτό σημαίνει επίσης ότι έχουν (όχι σημαντικά) μεγαλύτερες απώλειες από τα solid για το ίδιο μήκος, και είναι ακριβότερα ανά μέτρο.

    Αυτά μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό. Ξέρω ότι οι παραπάνω συμβουλές μπορεί να κοστίσουν έως και 1000 ευρώ παραπάνω, αλλά ξέρω επίσης ότι το σύστημα θα δουλεύει και δεν θα σε προβληματίσει για πολλά χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lumens : 01-01-18 στις 14:20.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά.

    Φίλε lumens ήσουν πλήρως κατατοπιστικός με αυτα τα tips and tricks. Πραγματικά ευχαριστώ, όπως και όλους σας που εκφράσατε τις προτάσεις σας!
    Για το switch-router, ο φίλος jkoukos είχε δίκιο μιας και θα περιμένω πρώτα να δω τι και πως και ύστερα θα το δω, εν ευθέτω χρόνω δηλαδή. Τα edgerouter φαίνονται, πάντως, πολύ δυνατά και μου κάνουν κλικ περισσότερο μιας και στα mikrotik που κοιτούσα χάθηκα τελείως και τα έκανα πάνω μου μόλις μπήκα να δοκιμάσω το demo-interface

    Υπόσχομαι να φτιαξω ενα worklog με αναλυτικές φωτο για δείτε πόσο σκατά θα τα κάνω
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Μην ξεχασεις την καλωδιωση του συναγερμου και καλωδιωση για εξυπνο σπιτι.
    Οταν φτασει η αρχικη μελετη το 3ρι(3000€) θα ξεκινησουν οι περικοπες

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 20:11
  2. οικιακο δικτυο μεταξυ w7 και w10
    Από madrivermadonus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-17, 00:16
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Δομημένη καλωδίωση
    Από teris στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 19:56
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 10:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας