Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    Η δομή του δικτύου έχει ως εξής.

    Υπάρχουν 2 όροφοι που ο καθένας έχει τη δική του γραμμή ίντερνετ με δικό του ρούτερ(dhcp και wireless) και το δικό του τοπικό δίκτυο με διάφορες συσκευές(smart tv, wifi clients κυρίως smartphones, printers ). Οι ips που δίνει ο dhcp του δίκτυο του ορόφου 1 είναι της μορφής 192.168.1.χ ενώ του ορόφου 2 της μορφής 192.168.2.χ. Και οι 2 όροφοι έχουν net mask 255.255.252.0. Πρόσφατα ενώθηκαν οι δύο όροφοι με καλώδιο utp. To file sharing δουλεύει σωστά καθώς σε όλες τις ενσύρματες συσκευές έχουν δοθεί καρφωτές ip ipv4. Ωστόσο έχουμε 2 βασικά προβλήματα.

    Το πρώτο είναι ότι παρουσιάζεται και στα δύο υποδίκτυα(όροφοι 1 & 2) μια καθυστέρηση στο browsing από τη στιγμή που θα κλικάρω ένα λινκ μέχρι να ανοίξει η σελίδα στον browser.

    Το δεύτερο πρόβλημα αφορά τους dhcp server των 2 ρουτερ και τις ασύρματες συσκευές. Για παράδειγμα όταν συνδέεται μια ασύρματη συσκευή στο κοινό δίκτυο(ας υποθέσουμε από το wireless του ορόφου 1) υπάρχει περίπτωση να πάρει ip(v4 & v6) από τον dhcp του ορόφου 2. Ιδανικά θα ήθελα να παίρνει ip(v4 & v6) και να χρησιμοποιεί το bandwidth μόνο από τον dhcp του ρούτερ στον οποίο συνδέεται(του ορόφου 1 στο παράδειγμα μας).

    Και ένα ακόμη πρόβλημα που πιστεύω σχετίζεται με το παραπάνω είναι ότι οι συσκευές παίρνουν ipv6 διευθύνσεις και από τους 2 dhcp αν έχω καταλάβει. Παραθέτω φωτογραφία για να εξηγήσω καλύτερα αυτό που αναφέρω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ipconfig.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  22,9 KB 
ID: 189804

    Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια IPv6 Address και μια Temporary IPv6 Address;

    Να σημειώσω ότι διαθέτω βασικές γνώσεις δικτύωσης επομένως το παραπάνω setup(dhcp, net mask) μπορεί να θέλει ριζική αλλαγή.

    Ο τελικός στόχος είναι να υπάρχει file sharing ανάμεσα στις συσκευές των 2 δικτύων και οι ασύρματες συσκευές να τρώνε bandwidth από τη γραμμή στην οποίας το wireless συνδέονται.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Το πρόβλημά σου είναι ότι έχεις και τρέχουν μαζί 2 dhcp.
    Μεγα λάθος. Θα σβήσεις τον 1και θα είσαι οκ.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μιλάς για τον dhcpv6 ή και για τον dhcpv4;

    Το πρόβλημα στο να κλείσω τελείως έναν από τους 2 dhcp είναι ότι στο σπίτι που θα είναι κλειστός αν έρθει κάποιος επισκέπτης και ζητήσει να συνδεθεί στο wi-fi θα χρησιμοποιεί τη γραμμή ιντερνετ του άλλου ορόφου που θα λειτουργεί ο dhcp σωστά;

  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Μου αρέσει παρά πολύ, όταν προσλάβουν system administrator's οι οποίοι δεν ξέρουν τα βασικά)))) η λύση είναι cisco ή microtik router ως general dhcp server. Αργεί δίκτυο, επειδή 2 router's στα 2 δίκτυα είναι για απλή ικιακή χρήση))) δεν αντέχουν τετοιο φόρτωμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει παρά πολύ, όταν προσλάβουν system administrator's οι οποίοι δεν ξέρουν τα βασικά)))) η λύση είναι cisco ή microtik router ως general dhcp server. Αργεί δίκτυο, επειδή 2 router's στα 2 δίκτυα είναι για απλή ικιακή χρήση))) δεν αντέχουν τετοιο φόρτωμα.
    Δεν είπα ότι είμαι system administrator ούτε με προσέλαβε κανείς. Οι δύο όροφοι είναι το σπίτι μου και του ξαδέρφου μου και το εγχείρημα γίνεται καθαρά για οικιακή χρήση.

    Έχεις να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο για τη λύση που αναφέρεις; Ίσως κάποιο λίνκ..

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον υπάρχον εξοπλισμό δεν μπορώ να υλοποιήσω αυτό που θέλω; Έχω στη διάθεση μου κάποια παλιά ρούτερ παρόχων και παλιά pc που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και να στήσω εκεί κάποιον dhcp.

    Έστω ότι αγοράζω κάτι από αυτά που προτείνεις. Από εκεί και πέρα ποιά είναι η διαδικασία; Μπορείς να μου δώσεις links ή λέξεις κλειδιά για να κάνω την αναζήτησή μου.

    Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου και να δουλεύει σωστά το δίκτυο, πάρε ένα από τα 2 που σου έγραψα. Για τα παλιά, μην σκεφτεσε καθόλου, η εποχή τους πέρασε. Για να κανείς παραμετροποίση mikrotik η cisco πρέπει να έχεις γνώση πάνω σε αυτά, αν δεν έχεις θα είναι δύσκολα για σένα, αλλά αν ψάξεις στο google, βρίσκεις εύκολα.

    Wiki mikrotik - https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manua..._Configuration

  9. #9
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Χαίρετε και χρόνια πολλά.

    Εάν ο τελικός στόχος είναι απλά το file sharing μεταξύ των συσκευών των 2 δικτύων, η λογική αρχιτεκτονική θα ήταν να διατηρηθούν τα 2 υποδίκτυα ως 192.168.1.0/255.255.255.0 και 192.168.2.0/255.255.255.0 και τους routers του κάθε σπιτιού να αναλαμβάνουν το routing μεταξύ τους. Σε γενικές γραμμές αυτό δεν θα έπρεπε να επηρεάσει αρνητικά τις κλασικές εφαρμογές file sharing (Windows SMB, Linux Samba, etc.) εάν αυτές παραμετροποιηθούν σωστά, εκτός από κάποια features auto-discovery ίσως.

    Η λύση της συγχώνευσης των 2 δικτύων σε ένα (όπως αρχικά πρότεινες) και η διατήρηση ταυτόχρονα και των 2 DHCP servers με 2 default gateways (2 adsl routers) θα εισάγει μεγάλη και ανούσια πολυπλοκότητα στην υλοποίηση. Ο εξοπλισμός που προτείνει ο romankonis δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να σε βοηθήσει, ίσως καλύτερα να μας εξηγήσει ο ίδιος σε τί είδους αρχιτεκτονική θα βοηθούσαν.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε και χρόνια πολλά.

    Εάν ο τελικός στόχος είναι απλά το file sharing μεταξύ των συσκευών των 2 δικτύων, η λογική αρχιτεκτονική θα ήταν να διατηρηθούν τα 2 υποδίκτυα ως 192.168.1.0/255.255.255.0 και 192.168.2.0/255.255.255.0 και τους routers του κάθε σπιτιού να αναλαμβάνουν το routing μεταξύ τους. Σε γενικές γραμμές αυτό δεν θα έπρεπε να επηρεάσει αρνητικά τις κλασικές εφαρμογές file sharing (Windows SMB, Linux Samba, etc.) εάν αυτές παραμετροποιηθούν σωστά, εκτός από κάποια features auto-discovery ίσως.

    Η λύση της συγχώνευσης των 2 δικτύων σε ένα (όπως αρχικά πρότεινες) και η διατήρηση ταυτόχρονα και των 2 DHCP servers με 2 default gateways (2 adsl routers) θα εισάγει μεγάλη και ανούσια πολυπλοκότητα στην υλοποίηση. Ο εξοπλισμός που προτείνει ο romankonis δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να σε βοηθήσει, ίσως καλύτερα να μας εξηγήσει ο ίδιος σε τί είδους αρχιτεκτονική θα βοηθούσαν.
    Ο λόγος που χρειάζομαι και τους 2 dhcp είναι για τις ασύρματες συσκευές. Καθώς δεν είναι πρακτικό όπως προείπα όταν έρχεται κάποιος επισκέπτης να χρειάζεται να βάλει στατική ip στη συσκευή του.

    Έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου αλλά τελικά δεν ισχύει είναι ότι όταν μια συσκευή συνδέεται στο wireless του ρούτερ θα πάρει και υποχρεωτικά ip από τον dhcp που τρέχει σε αυτή τη συσκευή.

    Κάτι ακόμα που ανακάλυψα είναι ότι συγκεκριμένα για τις ipv6 διευθύνσεις και δεν μου φαίνεται λογικό είναι ότι μια συσκευή που συνδέεται στο δίκτυο θα πάρει ipv6 διεύθυνση και από τους 2 dhcps κάτι που δεν ισχύει για τις ipv4.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν θελεις να σαχοληθείς και απο τη στιγμη που έχεις παλιά pc μπορείς να δεις αυτη τη δωρεάν και εξαιρετική λύση.
    Θέλει να ψάξεις όμως...

    https://www.pfsense.org/getting-started/
    https://www.youtube.com/watch?v=NPfuyrReFNs

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει παρά πολύ, όταν προσλάβουν system administrator's οι οποίοι δεν ξέρουν τα βασικά)))) η λύση είναι cisco ή microtik router ως general dhcp server. Αργεί δίκτυο, επειδή 2 router's στα 2 δίκτυα είναι για απλή ικιακή χρήση))) δεν αντέχουν τετοιο φόρτωμα.

    κακιούλα...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που χρειάζομαι και τους 2 dhcp είναι για τις ασύρματες συσκευές. Καθώς δεν είναι πρακτικό όπως προείπα όταν έρχεται κάποιος επισκέπτης να χρειάζεται να βάλει στατική ip στη συσκευή του.

    Έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου αλλά τελικά δεν ισχύει είναι ότι όταν μια συσκευή συνδέεται στο wireless του ρούτερ θα πάρει και υποχρεωτικά ip από τον dhcp που τρέχει σε αυτή τη συσκευή.

    Κάτι ακόμα που ανακάλυψα είναι ότι συγκεκριμένα για τις ipv6 διευθύνσεις και δεν μου φαίνεται λογικό είναι ότι μια συσκευή που συνδέεται στο δίκτυο θα πάρει ipv6 διεύθυνση και από τους 2 dhcps κάτι που δεν ισχύει για τις ipv4.
    Η λύση που πρότεινα διατηρεί και τους 2 DHCP servers στα 2 ξεχωριστά δίκτυα, οπότε η λειτουργικότητα θα είναι ακριβώς όπως τη θέλεις (ίσως έπρεπε να το εξηγήσω καλύτερα). Απλά θα υπάρχει routing μεταξύ των 2 δικτύων για τη συνδεσιμότητα.
    (Εάν θέλεις να το πας ένα βήμα παραπέρα και να επενδύσεις σε πιο έξυπνους routers -- ακόμη και με Mikrotik των €40 -- ώστε να παραμετροποιήσεις failover των aDSL, δηλαδή εάν χάσεις το internet από το σπίτι σου να ψάξει να βρει internet από τον ξάδερφό σου, και το αντίστροφο, ακόμη καλύτερα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

    Όσον αφορά το IPv6 αυτή είναι η λειτουργικότητά του by default. Υπάρχει ένα auto discovery protocol στον client που ψάχνει routers. Από τη στιγμή που υπάρχουν 2 routers στο δίκτυο θα προσπαθήσει να πάρει 2 addresses. Τώρα πως ακριβώς διαχειρίζεται τις 2 διευθύνσεις η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω :-) και γώ.
    https://howdoesinternetwork.com/2012...very-protocol/

  13. #13
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση που πρότεινα διατηρεί και τους 2 DHCP servers στα 2 ξεχωριστά δίκτυα, οπότε η λειτουργικότητα θα είναι ακριβώς όπως τη θέλεις (ίσως έπρεπε να το εξηγήσω καλύτερα). Απλά θα υπάρχει routing μεταξύ των 2 δικτύων για τη συνδεσιμότητα.
    (Εάν θέλεις να το πας ένα βήμα παραπέρα και να επενδύσεις σε πιο έξυπνους routers -- ακόμη και με Mikrotik των €40 -- ώστε να παραμετροποιήσεις failover των aDSL, δηλαδή εάν χάσεις το internet από το σπίτι σου να ψάξει να βρει internet από τον ξάδερφό σου, και το αντίστροφο, ακόμη καλύτερα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

    Όσον αφορά το IPv6 αυτή είναι η λειτουργικότητά του by default. Υπάρχει ένα auto discovery protocol στον client που ψάχνει routers. Από τη στιγμή που υπάρχουν 2 routers στο δίκτυο θα προσπαθήσει να πάρει 2 addresses. Τώρα πως ακριβώς διαχειρίζεται τις 2 διευθύνσεις η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω :-) και γώ.
    https://howdoesinternetwork.com/2012...very-protocol/
    Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω ίσως με κάποιο λινκ τι είναι και πως ακριβώς γίνεται το routing που προτείνεις; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς .

    Ευχαριστώ!

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Τι μοντέλα είναι τα router που έχεις τώρα;

    Μια λύση για το κομμάτι του IPv4 είναι, αν διαθέτουν τέτοια επιλογή, να ρυθμίσεις τους DHCP server τους ώστε να «ακούν» και να μοιράζουν διευθύνσεις μόνο στο ασύρματο κομμάτι. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα το βρεις με το όνομα interface binding ή παρόμοιο.

    Το IPv6 είναι λίγο διαφορετική περίπτωση, καθώς (συνήθως) δεν υπάρχει NAT και κάθε συσκευή αποκτά τις δικές της δημόσιες IP (γι' αυτό βλέπεις τέσσερις τέτοιες διευθύνσεις στο screenshot).

    Η καθυστέρηση που αναφέρεις παρουσιάζεται στις ασύρματες, στις ενσύρματες ή σε όλες τις συσκευές; Τι σου εμφανίζει η σελίδα http://test-ipv6.com/;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 31-12-17 στις 15:02.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μοντέλα είναι τα router που έχεις τώρα;

    Μια λύση για το κομμάτι του IPv4 είναι, αν διαθέτουν τέτοια επιλογή, να ρυθμίσεις τους DHCP server τους ώστε να «ακούν» και να μοιράζουν διευθύνσεις μόνο στο ασύρματο κομμάτι. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα το βρεις με το όνομα interface binding ή παρόμοιο.

    Το IPv6 είναι λίγο διαφορετική περίπτωση, καθώς (συνήθως) δεν υπάρχει NAT και κάθε συσκευή αποκτά τις δικές της δημόσιες IP (γι' αυτό βλέπεις τέσσερις τέτοιες διευθύνσεις στο screenshot).

    Η καθυστέρηση που αναφέρεις παρουσιάζεται στις ασύρματες, στις ενσύρματες ή σε όλες τις συσκευές; Τι σου εμφανίζει η σελίδα http://test-ipv6.com/;
    Τα 2 ρούτερ είναι τα εξής: Speedport Entry 2i(Cosmote) και το δεύτερο ZXHN H267A (Vodafone).

    Το ipv6 test στον υπολογιστή που είμαι τώρα(συνδεδεμένο με ethernet) με στατική ipv4(lan) δείχνει τη σωστή ipv4 address που βγαίνω στο ίντερνετ αλλά για ipv6 μου δείχνει ότι χρησιμοποιώ τη γραμμή του ξαδέρφου μου.

    Στο κινητό μου η ίδια σελίδα μου δείχνει ναι μεν ότι έχω την ίδια εξωτερική ipv4 address με τον παραπάνω υπολογιστή αλλά στο ipv6 βγάζει ότι δεν εντόπισε ipv6 ενώ στις ρυθμίσεις του android που βλέπεις τι ip έχει η κάρτα δικτύου της συσκευής έχω ipv6 διευθύνσεις και από τους 2 ρούτερ.

    Η καθυστέρηση αν και δεν εμφανίζεται πάντα έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει σε όλες. Σκέφτομαι μήπως οφείλεται στο γεγονός ότι επειδή υπάρχουν πολλαπλές ipv6 διευθύνσεις η εκάστοτε συσκευή δεν ξέρει ποιά να χρησιμοποιήσει. Αφορμή για αυτή τη σκέψη ήταν το γεγονός ότι η εφαρμογή Facebook Lite που χρησιμοποιώ δεν λειτουργεί μετά τη συγχώνευση των δύο υποδικτύων. Βγάζοντας το καλώδιο του επάνω ορόφου και παίρνοντας ipv6 μόνο από τον ρούτερ μου δουλεύει κανονικά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 17:02
  2. δευτερη συνδεση access point και ηδη υπαρχων δικτυο
    Από netstorm στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-17, 21:40
  3. [Other] Σύνδεση 2 router στην ίδια γραμμή.
    Από RiseOrDie στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-17, 15:25
  4. Σύνδεση 2 διαφορετικών δικτύων ?
    Από iparout στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 20:50
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 11:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας