Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    10(dB) / 22(dB)
    Προσπαθώ να ρυθμίσω μια IP PTZ κάμερα ώστε να έχω πρόσβαση σε web interface και μέσω cms όταν βρίσκομαι εκτός τοπικού δικτύου. Η κάμερα έχει μια εφαρμογή για remote viewing στο κινητό σκανάροντας QR code αλλά είναι πολύ κακογραμμένη και θέλω να εκμεταλλευτώ το ότι η κάμερα είναι συμβατή με ONVIF και να δουλέψω μια άλλη εφαρμογή καθώς και να την περάσω στο CMS. Διάβασα σχετικά thread και πήρα την γενική ιδέα του τι πρέπει να γίνει αλλά η ελλιπής βιβλιογραφία για το web interface της κάμερας μου κάνει δύσκολο το να την ρυθμίσω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fkh7z9V.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  384,0 KB 
ID: 189833

    Αναλυτικά έκανα τα εξής:
    • Έφτιαξα ένα λογαριασμό στο noip.com και δημιούργησα ένα hostname. Είναι της μορφής onoma.hopto.org
    • Πέρασα τα στοιχεία στην καρτέλα DDNS του Speedport και πλέον μπορώ να συνδέομαι στο web interface του router μέσω 4G χρησιμοποιώντας το http://onoma.hopto.org



    Καλά μέχρι εδώ.
    • Μετά μπήκα στο web interface της κάμερας και την ρύθμισα ώστε να παίρνει την διεύθυνση δικτύου της από DHCP.
    • Έκανα port binding στο Speedport με την MAC address της κάμερας ώστε η κάμερα να έχει πάντα την ίδια IP στο τοπικό δίκτυο.
    • Μετά μπήκα πάλι στο interface της κάμερας και είδα ποιες πόρτες χρειάζεται να είναι ανοιχτές για τις διαφορετικές λειτουργίες, εμένα με ενδιαφέρουν HTTP και ONVIF.
    • Πήγα στην καρτέλα Security > Port Forwarding του Speedport και δημιούργησα ξεχωριστούς κανόνες για την κάθε πόρτα για την IP της κάμερας.
    • Χαμήλωσα την ισχύ του firewall του Speedport και πέρασα την MAC της κάμερας στο DMZ.
    • Ακόμα τσέκαρα για το firewall στην σελίδα my.otenet και βεβαιώθηκα ότι είναι απενεργοποιημένο.



    Θεωρητικά τώρα χρησιμοποιώντας το onoma.hopto.org:10000 με το 10000 να είναι το port του web interface της κάμερας θα έπρεπε να μπορώ να συνδεθώ. Στην πράξη όμως τζίφος. Δοκίμασα τις port που θέλω να ανοίξω στην κάμερα με το μTorrent στο laptop μου και τις βλέπει ανοιχτές. Έχω μπερδευτεί, πιστεύω το λάθος είναι κάπου στον DDNS και το router. Πως πρέπει να το κάνω ώστε όταν στο τέλος του onoma.hopto.org βάζω ένα port να με προωθεί στη συσκευή; Εφόσον έχω κάνει port forwarding δεν θα έπρεπε να με πηγαίνει στην κάμερα;

    Η κάμερα έχει μέσα στο web interface μια καρτέλα DDNS αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πως να το ρυθμίσω. Δοκίμασα να φτιάξω ξεχωριστό hostname και να συνδεθώ από εκεί αλλά πάλι τζίφος. Τελικά το απενεργοποίησα.

    Σε αυτό το album έχει φωτογραφίες από όλα τα βήματα

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Για να τη δεις πρέπει να συνδεθείς από διαφορετικό δίκτυο, πχ από 4G ή το δίκτυο του γείτονα...
    Αν δεν συνδέεσαι από εκεί δοκίμασε σαν εξωτερική πόρτα μια πάνω από τη 40000, όπως λ.χ. 47432, και να μπεις δίνοντας την onoma.hopto.org:47432

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    10(dB) / 22(dB)
    Το πρόβλημα λύθηκε, ήταν καθαρά θέμα απροσεξίας. Με το να έχω στο σπίτι έως 24 ADSL είχα την εντύπωση ότι και η γραμμή στο δίκτυο που είναι η κάμερα είναι και αυτή ADSL την στιγμή που ήταν 24αρα VDSL. Επομένως με το που άλλαξα το WAN connection σε PTM στην καρτέλα του port forwarding λειτούργησαν όλα όπως πρέπει.

    Τώρα έχω πρόσβαση κανονικά στο web interface και στις ONVIF port εκτός δικτύου. Ευχαριστώ για την βοήθεια και καλή χρονιά!

Παρόμοια Θέματα

  1. Call Log σε Speedport Entry 2i ?
    Από myname στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-19, 14:31
  2. Προβλήματα με Speedport Entry 2i με VOIP
    Από dimiSCOOBY στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 11:28
  3. Speedport Entry 2i και DDNS (no-ip)
    Από grtzac στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 22:01
  4. [TP-Link] TP-Link TD-W8961ND bridge mode σε Speedport Entry 2i
    Από arkara στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 10:12
  5. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας