Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Μου έρχεται πριν λίγο το email για τον καινούριο μηνιαίο λογαριασμό από την Cosmote. Το ανοίγω και βλέπω ποσό -14,50 ευρώ, δηλαδή αρνητικό λογαριασμό, ότι μου χρωστάει κιόλας δηλαδή η Cosmote!

    Πάω στο site της Cosmote, ανοίγω το pdf του λογαριασμού και στην ανάλυση των χρεώσεων βλέπω αυτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote_negative.jpg 
Εμφανίσεις:  110 
Μέγεθος:  252,1 KB 
ID: 189846


    Ούτε λίγο ούτε πολύ, φαίνεται ότι η Cosmote μου επιστρέφει 40 ολόκληρα ευρώ για τις δύο διακοπές στο internet και το τηλέφωνο που είχα μέσα στο διάστημα Σεπτεμβρίου - Νοεμβρίου. Μία που κράτησε σχεδόν μια ολόκληρη μέρα, και άλλη μία που κράτησε περίπου τρεις ώρες! Και στις δύο περιπτώσεις είχα δηλώσει τη βλάβη φυσικά.

    Έχει ξαναδεί ποτέ κανείς κάτι τέτοιο; Στα τριάντα πέντε τόσα χρόνια που πληρώνω λογαριασμούς τηλεφωνίας, και έχοντας περάσει σχεδόν από όλους τους παρόχους πλην Vodafone και HOL, πρώτη φορά συναντώ τέτοια θετική αντιμετώπιση.

    Αν δεν πρόκειται για κάποιο λάθος της εταιρείας ή πρόκειται για κάτι που το εφαρμόζει για πρώτη φορά, λογικά κάτι αντίστοιχο θα εμφανιστεί και σε λογαριασμούς από άλλα μέλη του φόρουμ...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι ο νέος κανονισμός που έχει βγάλει η ΕΕΤΤ για ολους τους παρόχους, αν και λεεί πως έχουν περιθώριο 6 μήνες για να το εφαρμόσουν

    Αυτόματη πίστωση λογαριασμού σε περίπτωση βλαβών: Εφόσον η βλάβη υπερβαίνει τις δύο εργάσιμες ημέρες από την ημέρα δήλωσής της, ο πάροχος θα πιστώνει αυτόματα τον συνδρομητή, εντός τετραμήνου από την άρση της βλάβης και χωρίς να απαιτείται σχετική αίτηση, με το τμήμα του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο διακοπής των παρεχόμενων υπηρεσιών.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το γνώριζα. Και πάλι όμως, πώς δικαιολογείται ποσό 40 ολόκληρα ευρώ επιστροφής, όταν το μηναίο μου πάγιο είναι στα 29 ευρώ, και με όλα τα έξτρα ανεβαίνει στα 38 ευρώ;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    take the money and run

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλα Χριστουγεννα φιλαρακι... κανε το κοροιδο

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ισως να μην εγινε αρση της πρωτης βλαβης και να υπολογισανε το διαστημα απο την μια εως την δευτερη οπου ισως και εγινε η οριστικη αρση της βλαβης .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    take the money and run
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα Χριστουγεννα φιλαρακι... κανε το κοροιδο

    Χαχά, εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενο το δωράκι από την εταιρεία παιδιά. Σιγά μην τους αρχίσω στα τηλέφωνα και να τους ρωτάω από πού προκύπτει τέτοιο ποσό επιστροφής.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως να μην εγινε αρση της πρωτης βλαβης και να υπολογισανε το διαστημα απο την μια εως την δευτερη οπου ισως και εγινε η οριστικη αρση της βλαβης .
    Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό. Στη πρώτη βλάβη που κράτησε περίπου μια μέρα, κανονίστηκε επίσκεψη τεχνικού η οποία δεν έγινε ποτέ γιατί δεν τους κάλεσα ξανά, γύρισα στο σπίτι και όλα τα λαμπάκια στο 2i είχαν ανάψει και όλα δούλευαν κανονικά. Η Cosmote συνέχισε όμως επί μέρες να μου στέλνει email ότι εξετάζουν τη βλάβη μου κτλ.

    Το πιο παράξενο είναι ότι στο συνολικό ποσό επιστροφής, δηλαδή στα 40,482 ευρώ, φαίνεται να χρεώνουν και αρνητικό ΦΠΑ 24%, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει και άλλο το ποσό. Και πάλι όμως δεν βγαίνουν τα νούμερα. 40,482 + 24% ΦΠΑ = 50,19 ευρώ. Εγώ όμως φαίνεται να γλυτώνω συνολικά: 38 ευρώ αυτού του λογαριασμού που δεν θα πληρώσω τίποτα, συν τα 14,50 που θα αφαιρεθούν από τον επόμενο, σύνολο = 52,5 ευρώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-02-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-N17U
    Path Level
    Interleaved
    Εμενα παντως που μου συνεβει το ιδιο πραγμα πριν μερικους μηνες μου ειπαν πως εγινε απο λαθος και οτι χρωσταω τα χρηματα. Πληρωνω 38 ευρω το μηνα και μου ηρθε καποιος λογαριασμος -38 ευρω και τους πηρα να ρωτησω.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Θα δείξει, θα ενημερώσω κι εγώ για το τι θα συμβεί στη συνέχεια. Πάντως τόσο στα email που μου στέλνει η Cosmote όσο και στον αναλυτικό λογαριασμό μέσα στο site, εξακολουθεί να φαίνεται ακριβώς το ίδιο μέχρι σήμερα, δηλαδή αρνητικός λογαριασμός -14,50 ευρώ.

    Οπότε δεν πληρώνω τίποτε για αυτόν τον μήνα, και θα δούμε τι θα συμβεί σε κανένα δεκαπενθήμερο, που θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός. Φαντάζομαι ότι εάν έχει γίνει απλά κάποιο λάθος θα φανεί τότε...

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Λοιπόν, τίποτα δεν άλλαξε με αυτό το "απρόσμενο δώρο" από την Cosmote μέχρι στιγμής. Όχι μόνο δεν πλήρωσα τίποτα τον προηγούμενο μήνα, μια και φαινόταν αρνητικός λογαριασμός στα -14,50 ευρώ, αλλά εκδόθηκε και ο επόμενος λογαριασμός, στον οποίο φαίνεται καθαρά ότι έχουν αφαιρεθεί 14,50 ευρώ από το μηνιαίο μου συνολικό πάγιο των 38 ευρώ που πληρώνω κάθε μήνα. Δείτε.

    Ο προηγούμενος αρνητικός λογαριασμός που φαινόταν ολόκληρο τον μήνα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote_negative_2.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  452,6 KB 
ID: 190866


    Και ο επόμενος λογαριασμός που βγήκε μόλις χτες. Αντί για τα 38 ευρώ που είναι κανονικά, λέει ότι πρέπει να πληρώσω 23,50 ευρώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote_negative_3.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  449,6 KB 
ID: 190867


    Τώρα βέβαια αν θα μου τα ζητάνε αναδρομικά μετά από λίγο καιρό, είναι άγνωστο...

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    έχεις επιστροφή. Απλά. Είναι τόσο κλεφτές εκεί στην Κοσμοτε τελικά που κάνουν επιστροφές όταν κάποιος πάθει βλάβη και δεν απολαμβάνει τις υπηρεσίες που πληρώνει. ... σου προτείνω να αλλάξεις Εταιρία και να τους καταγγείλει για το γεγονός. Χαλάνε την αγορά. Ακούς εκεί απομείωση λογαριασμού. ..
    Ελεύθερος.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις επιστροφή. Απλά. Είναι τόσο κλεφτές εκεί στην Κοσμοτε τελικά που κάνουν επιστροφές όταν κάποιος πάθει βλάβη και δεν απολαμβάνει τις υπηρεσίες που πληρώνει. ... σου προτείνω να αλλάξεις Εταιρία και να τους καταγγείλει για το γεγονός. Χαλάνε την αγορά. Ακούς εκεί απομείωση λογαριασμού. ..
    Ολοι είναι υποχρεωμένοι πλέον να κάνουν απομείωση του λογαριασμού, είναι υποχρέωση απο τον νέο κανονισμό

  13. #13
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι είναι υποχρεωμένοι πλέον να κάνουν απομείωση του λογαριασμού, είναι υποχρέωση απο τον νέο κανονισμό
    Σωστά, μόνο που εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά σε κάποιο θέμα να αναφέρει κάποιο μέλος ότι του αφαιρέθηκε έστω και ένα ευρώ από τον μηνιαίο λογαριασμό του, από οποιονδήποτε πάροχο, πόσο μάλλον για 52,5 ευρώ συνολικά που μου επέστρεψε η Cosmote...

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, μόνο που εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά σε κάποιο θέμα να αναφέρει κάποιο μέλος ότι του αφαιρέθηκε έστω και ένα ευρώ από τον μηνιαίο λογαριασμό του, από οποιονδήποτε πάροχο, πόσο μάλλον για 52,5 ευρώ συνολικά που μου επέστρεψε η Cosmote...
    έχεις απόλυτο δίκαιο, θεώρησα πως δεν υπήρχε λόγος να το κάνω αναφορά, αλλά και σε εμένα έγινε αφαίρεση παγίου λόγο κάποιας βλάβης που δήλωσα στον ΟΤΕ, βέβαια καμία σχέση με το δικό σου 52, σε εμένα ήταν περίπου 6 ευρω

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς έχει γίνει λάθος υπολογισμός κι αντί του σωστού των 2 βλαβών με τις μέρες που αντιστοιχούν στη καθεμιά, έβαλαν το σύνολο των ημερών μεταξύ τους.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 02:26
  2. 1Gbps απο την cosmote?
    Από mike_871 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 11:34
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-17, 19:02
  4. Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 14:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας