Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Γλυφαδα
    Post
    Καλησπερα!

    Αγορασα ενα NETGEAR R6120 router γιατι το speedport 2i ειναι λιγακι γτπ..
    Εφο'οσον ομως αφαιρεσαν το modem απτον τοιχο και το speedport εχει και το VoIP (που χρησιμοποιειται μαλιστα) πως μπορω να χρησιοποιησω το NETGEAR ως wifi router??

    Τι δοκιμασα:

    Συνδεσα το NETGEAR σε μια θυρα LAN του speedport και του εσβησα το WPS (του speedport). Η συνδεσμολογια αυτη δουλεψε και ολες οι συσκευες που συνδεθηκαν στο Wifi μπαιναν κανονικα στο inernet χωρις προβληματα(με τιμες download speed, upload speed και ping σαν να συνδεομαι στο speedport). ΟΜΩΣ, αφου το εκανα αυτο επεσα πανω σε 2 προβληματα:

    1. συνδεοντας την κονσολα μου στο wifi του NETGEAR βρηκα στις ρυθμισεις (της κονσολας) οτι το NAT type ειναι strict και Double NAT κι ολας.

    2. (δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει με την συνδεσμολογια) η εκπομπη wifi σε 5 Ghz δε δουλευει οπως αυτη στα 2,4 Ghz. Πιο συγκεκριμενα: καποιες συσκευες δεν το βλεπουν, και σχεδον ολες αφου συνδεθουν, εχουν ακυρες αποσυνδεσεις και επανασυνδεσεις. Εαν ομως καποια συσκευη ειναι συνδεδεμενη, το internet δουλευει χωρις κανενα προβλημα.

    Για το 1ο προβλημα δοκιμασα να κανω port forwarding στο speedport βαζοντας φυσικα την ip του NETGEAR router και να βαλω την ip της κονσολας στο DMZ host στο NETGEAR router. Ψαχνοντας το προβλημα σε forums βρηκα οτι μπορει να βοηθησει αν κανω το speedport να λειτουργησει ως bridge, αλλα δεν ξερω πως να το κανω αυτο ...

    Αυταα..

    Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bάλε το NETGEAR σε άλλο υποδίκτυο, π.χ. δώσε του στατική IP 192.168.1.254 και στον DHCP Server 192.168.2.2 ~ 192.168.2.254.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    02-03-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Γλυφαδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bάλε το NETGEAR σε άλλο υποδίκτυο, π.χ. δώσε του στατική IP 192.168.1.254 και στον DHCP Server 192.168.2.2 ~ 192.168.2.254.
    Βασικα, το NETGEAR απο μονο του εχει παρει την ip 10.0.0.1 και οταν παω να την αλλαξω στο lan setup μου λεει "the IP adress conflicts with the WAN IP subnet"...Ως αποτελεσμα, το DHCP pool ξεκιναει στο 10.0.0.1

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βridge δεν μπορείς να κάνεις το speedport γιατί δεν θα έχεις τηλέφωνο, αναγκαστικά θα το έχεις να κάνει κανονικά κλήση, απλά κλείσε σ' αυτό το WI-FI, DHCP Server, κ.λ.π.

    Θα συνδεθείς απευθείας με καλώδιο στο NETGEAR για να κάνεις τις αλλαγές, κάνε του επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δες τι εργοστασιακή ΙP έχει, βάλε μια στον υπολογιστή που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο και κάνε τις αλλαγές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ginos.n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα!

    Αγορασα ενα NETGEAR R6120 router γιατι το speedport 2i ειναι λιγακι γτπ..
    Εφο'οσον ομως αφαιρεσαν το modem απτον τοιχο και το speedport εχει και το VoIP (που χρησιμοποιειται μαλιστα) πως μπορω να χρησιοποιησω το NETGEAR ως wifi router??

    Τι δοκιμασα:

    Συνδεσα το NETGEAR σε μια θυρα LAN του speedport και του εσβησα το WPS (του speedport). Η συνδεσμολογια αυτη δουλεψε και ολες οι συσκευες που συνδεθηκαν στο Wifi μπαιναν κανονικα στο inernet χωρις προβληματα(με τιμες download speed, upload speed και ping σαν να συνδεομαι στο speedport). ΟΜΩΣ, αφου το εκανα αυτο επεσα πανω σε 2 προβληματα:

    1. συνδεοντας την κονσολα μου στο wifi του NETGEAR βρηκα στις ρυθμισεις (της κονσολας) οτι το NAT type ειναι strict και Double NAT κι ολας.

    2. (δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει με την συνδεσμολογια) η εκπομπη wifi σε 5 Ghz δε δουλευει οπως αυτη στα 2,4 Ghz. Πιο συγκεκριμενα: καποιες συσκευες δεν το βλεπουν, και σχεδον ολες αφου συνδεθουν, εχουν ακυρες αποσυνδεσεις και επανασυνδεσεις. Εαν ομως καποια συσκευη ειναι συνδεδεμενη, το internet δουλευει χωρις κανενα προβλημα.

    Για το 1ο προβλημα δοκιμασα να κανω port forwarding στο speedport βαζοντας φυσικα την ip του NETGEAR router και να βαλω την ip της κονσολας στο DMZ host στο NETGEAR router. Ψαχνοντας το προβλημα σε forums βρηκα οτι μπορει να βοηθησει αν κανω το speedport να λειτουργησει ως bridge, αλλα δεν ξερω πως να το κανω αυτο ...

    Αυταα..

    Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει!
    Για το 2, δεν έχει να κάνει κατι με την συνδεσμολογία, θα πρέπει να παίξεις με τα κανάλια του ασυρμάτου για τα 5Ghz, δεν υποστηρίζουν όλες οι συσκευές τα ίδια.

    Για το 1. υπάρχουν αναφορές οτι μπορείς να συνδέσεις και δεύτερο router με χρήση του pppoe passthrough, πχ θα βάλεις στο speedport για την σύνδεση τα στοιχεία user otenet@otenet.gr pass otenet και μετά στο δικό σου θα βάλεις τα στοιχεία της σύνδεσης σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα

    Ήρθε το VDSL και σε εμάς στα βουνά μέσω του OTE RURAL και μαζί με αυτό και τα προβλήματα της τηλεφωνίας με voip. Το καλό είναι ότι οι ταχύτητες πάνε πολύ καλά στις ερημιές. Προς το παρών είμαι κάτοχος, εκτός από το speedport που έχει δώσει ο ΟΤΕ, ενός TD-W9980. Δεν έχω προσπαθήσει να το βάλω σε λειτουργία όπως περιγράφετε στο ανάλογο νήμα μιας και ο ΟΤΕ ακόμα δεν έχει καταφέρει να κάνει register το τηλέφωνο ώστε να ξέρω ότι το speedport έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις. Όπως και να έχει σκέφτομαι να το αλλάξω με κάτι πιο καινούργιο και γι αυτό γράφω σε αυτό το νήμα. Θέλω να πάρω AC1900 της TP-Link λόγω του USB 3 που μου χρειάζεται αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω το modem/router ή την έκδοση που είναι μόνο router

    modem/router

    router

    Μήν έχοντας καμία εμπειρία με δίκτυα και καταφέρνοντας ότι λίγα μέσα από πληροφορίες που διαβάζω με ενδιαφέρει αυτό που θα μου δώσει τηλέφωνο από το speedport και όλα τα άλλα από το TP-LINK με την λιγότερη ταλαιπωρία και με τις ποιο απλές ρυθμίσεις. Ποιο από τα δύο αξίζει να επιλέξω;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πληροφορία

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kozywozy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Ήρθε το VDSL και σε εμάς στα βουνά μέσω του OTE RURAL και μαζί με αυτό και τα προβλήματα της τηλεφωνίας με voip. Το καλό είναι ότι οι ταχύτητες πάνε πολύ καλά στις ερημιές. Προς το παρών είμαι κάτοχος, εκτός από το speedport που έχει δώσει ο ΟΤΕ, ενός TD-W9980. Δεν έχω προσπαθήσει να το βάλω σε λειτουργία όπως περιγράφετε στο ανάλογο νήμα μιας και ο ΟΤΕ ακόμα δεν έχει καταφέρει να κάνει register το τηλέφωνο ώστε να ξέρω ότι το speedport έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις. Όπως και να έχει σκέφτομαι να το αλλάξω με κάτι πιο καινούργιο και γι αυτό γράφω σε αυτό το νήμα. Θέλω να πάρω AC1900 της TP-Link λόγω του USB 3 που μου χρειάζεται αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω το modem/router ή την έκδοση που είναι μόνο router

    modem/router

    router

    Μήν έχοντας καμία εμπειρία με δίκτυα και καταφέρνοντας ότι λίγα μέσα από πληροφορίες που διαβάζω με ενδιαφέρει αυτό που θα μου δώσει τηλέφωνο από το speedport και όλα τα άλλα από το TP-LINK με την λιγότερη ταλαιπωρία και με τις ποιο απλές ρυθμίσεις. Ποιο από τα δύο αξίζει να επιλέξω;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πληροφορία


    Πιο εύκολο και ευέλικτο είναι να πάρεις router, κάνεις τις ρυθμίσεις μια φορά και μετά ότι αλλαγές και να κάνεις στο modem/router δεν επηρεάζουν τις ρυθμίσεις του router που θα διαχειρίζεται ουσιαστικά το δίκτυο.
    Το συνδέεις μετά το speedport, βάζεις τα στοιχεία του παρόχου και κάνει δεύτερη κλήση προς τον πάροχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    01-02-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Πιο εύκολο και ευέλικτο είναι να πάρεις router, κάνεις τις ρυθμίσεις μια φορά και μετά ότι αλλαγές και να κάνεις στο modem/router δεν επηρεάζουν τις ρυθμίσεις του router που θα διαχειρίζεται ουσιαστικά το δίκτυο.
    Το συνδέεις μετά το speedport, βάζεις τα στοιχεία του παρόχου και κάνει δεύτερη κλήση προς τον πάροχο.
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

    Επειδή όπως έγραψα δεν το κατέχω και πολύ, αν κατάλαβα σωστά συνδέω το router για να στήσω το οικιακό δίκτυο που θα διαχειρίζεται τις συσκευές και μετά ασχολούμαι με το speedport

    Σαν σειρά συνδεσμολογιας θα είναι Γραμμή ΟΤΕ--->Speedport (με voip)---> TP-Link ?

    Ακόμα μια ερώτηση. Με το υπάρχον TP-Link που είναι modem/router οι ταχύτητες στα speedtest ενσύρματα και ασύρματα διαφέρουν αρκετά απ αυτές του speedport υποθέτω λόγο υποδεεστερης κατασκευής. Στην καινούργια συνδεσμολογία που θέλω να φτιάξω που το "καλό μηχάνημα" θα είναι μόνο ρούτερ η ταχύτητα θα υπαγορεύεται από το speedport και θα μεταβιβάζεται μειωμένη στο ρούτερ η κάτι τέτοιο δεν ισχύει;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kozywozy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

    Επειδή όπως έγραψα δεν το κατέχω και πολύ, αν κατάλαβα σωστά συνδέω το router για να στήσω το οικιακό δίκτυο που θα διαχειρίζεται τις συσκευές και μετά ασχολούμαι με το speedport

    Σαν σειρά συνδεσμολογιας θα είναι Γραμμή ΟΤΕ--->Speedport (με voip)---> TP-Link ?

    Ακόμα μια ερώτηση. Με το υπάρχον TP-Link που είναι modem/router οι ταχύτητες στα speedtest ενσύρματα και ασύρματα διαφέρουν αρκετά απ αυτές του speedport υποθέτω λόγο υποδεεστερης κατασκευής. Στην καινούργια συνδεσμολογία που θέλω να φτιάξω που το "καλό μηχάνημα" θα είναι μόνο ρούτερ η ταχύτητα θα υπαγορεύεται από το speedport και θα μεταβιβάζεται μειωμένη στο ρούτερ η κάτι τέτοιο δεν ισχύει;
    Nα τα πιάσουμε από την αρχή και λίγο πιο αναλυτικά.

    1η περίπτωση: To speedport πρώτο στην γραμμή και πάνω σε μία LAN του speedport συνδέουμε το router.
    Bάζουμε το speedport πάνω στην γραμμή και κάνουμε τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να έχουμε τηλεφωνία και αφού δεν θα συνδέσουμε τίποτα πάνω του κλείνουμε το WI-FI και τον DHCP Server.
    To speedport έχει την λειτουργία PPPoE Pass-through που μας δίνει την δυνατότητα το router που θα συνδέσουμε πάνω του να κάνει δική του κλήση προς τον πάροχο, απλά τσεκάρουμε αν είναι ενεργοποιημένο(Internet >>> WAN >>> DSL >>> ATM_DSL >>> Δεξιά στην κάρτα πατάμε στο: Detail >>> μας εμφανίζει το PPPoE Pass-through).
    Tα modem/router των παρόχων έχουν συνήθως καλύτερη συμπεριφορά στις δικές τους γραμμές, οπότε έχουμε το πλεονέκτημα ότι συγχρονίζουμε με το speedport και κάνουμε διαχείριση του δικτύου με το άλλο router.
    Η ταχύτητα που θα έχουμε στο router θα είναι αυτή που συγχρονίζει το speedport, αφού αυτό λειτουργεί στην γραμμή σαν modem.
    Επίσης ότι και να γίνει από πλευράς modem(αλλαγή συσκευής, παρόχου, κ.λ.π.) δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις του router ή να τα βάζουμε πάλι όλα από την αρχή.

    2η περίπτωση: Modem/router του εμπορίου πρώτο στην γραμμή και πάνω σ' αυτό συνδεδεμένο το speedport για την τηλεφωνία.
    Γι' αυτήν την περίπτωση υπάρχει ολόκληρο νήμα που μπορείς να συμβουλευτείς ή να ανεβάσεις τις απορίες σου, συγκεντρωμένες οι ρυθμίσεις εδώ.
    Το modem/router του εμπορίου μπορεί να συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα από του παρόχου και αν χρειαστεί να το αλλάξουμε θα πρέπει να κάνουμε όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή.
    Υπάρχει η δυνατότητα σε όλα τα modem/router του εμπορίου με την κατάλληλη ρύθμιση να λειτουργήσουν και σαν σκέτα router, απλά μπορεί να υπολείπονται αρκετών λειτουργιών που έχουν τα router.

    3η περίπτωση: Μοdem/router με δυνατότητα VoIP, "όλα σε ένα".
    Μπορούμε να πάρουμε ένα τέτοιο modem/router και να βάλουμε τους κωδικούς για την τηλεφωνία που θα πάρουμε από τον πάροχο ώστε να έχουμε μια συσκευή για όλα.
    Υπάρχει σχετικό νήμα για τα συγκεκριμένα που μπορείς να συμβουλευτείς ή να ρωτήσεις, τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα από το "όλα σε ένα" βγαίνουν από τα προηγούμενα που έχουμε πει πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    01-02-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Το εκτιμώ.

    Θεωρητικά απόλυτα κατανοητά θα πάω στην επιλογή να πάρω σκέτο ρούτερ μιας και μοιάζει πιο απλή διαδικασία. Όταν το αποκτήσω και περάσω στο πρακτικό κομμάτι θα επανέλθω.

    Προς το παρών μια απορία. Κλείνοντας τον DHCP server του μόντεμ καταργείται και σαν switch σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια από τις δύο εναπομείναντες θύρες;

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kozywozy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Το εκτιμώ.

    Θεωρητικά απόλυτα κατανοητά θα πάω στην επιλογή να πάρω σκέτο ρούτερ μιας και μοιάζει πιο απλή διαδικασία. Όταν το αποκτήσω και περάσω στο πρακτικό κομμάτι θα επανέλθω.

    Προς το παρών μια απορία. Κλείνοντας τον DHCP server του μόντεμ καταργείται και σαν switch σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια από τις δύο εναπομείναντες θύρες;
    Αν συνδέσεις κάποια συσκευή στο Speedport θα παίρνει δίκτυο από αυτό, οπότε μπορείς να βάλεις σταθερή IP στην συσκευή και να μην ανοίξεις τον DHCP Server, το θέμα είναι ότι θα μπλέξεις τις συσκευές με το να συνδέονται σε δύο δίκτυα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά αυτού του modem router:AVM FRITZ! Box 7490 Modem/Router, για αντικατάσταση του speedport του οτε. Η γραμμή μου είναι Vdsl με voip και η απορία μου είναι: Θα χρειαστεί μόνο το fritz για τηλ και ίντερνετ;(διάβασα πως ο οτε δίνει πλέον τους κωδικούς της τηλεφωνίας) ή πρέπει να το κάνω bridge στο speedport;

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagtzim Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά αυτού του modem router:AVM FRITZ! Box 7490 Modem/Router, για αντικατάσταση του speedport του οτε. Η γραμμή μου είναι Vdsl με voip και η απορία μου είναι: Θα χρειαστεί μόνο το fritz για τηλ και ίντερνετ;(διάβασα πως ο οτε δίνει πλέον τους κωδικούς της τηλεφωνίας) ή πρέπει να το κάνω bridge στο speedport;
    Απ' ότι λένε τα παιδιά εδώ, όλη η γκάμα των FRITZ παίζει μόνη της, αλλά καλύτερα να βάλεις εκεί την ερώτηση αν δεν την μεταφέρει κάποιος mod.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Αξίζει να βάλω VDSL OTE για να έχω χαμηλό latency?
    Από Panos_21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 23:16
  2. Ups που θα μπορεί να έχει αυτονομία για ρούτερ 1-2 ώρες
    Από yiannisbot στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 15:16
  3. Αποφάσισα και εγώ να βάλω vdsl 50
    Από derma στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 21:02
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 23:12
  5. Πως να βάλω σε μια τάξη το προσωπικό μου gmail?
    Από puntix στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-17, 00:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας