Σελ. 186 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 166176181184185186187188191196206 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.776-2.790 από 6096
  1. #2776
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    I Care A Lot - Σε μία χρονιά που θα έχουμε μια χούφτα μόνο ταινίες από τις οποίες πιθανώς μόλις 10 ίσως γυρισμένες με τα βασικά κινηματογραφικά πρότυπα, όντως ξεχωρίζει σε αξία.

    Βλέπεται πολύ ευχάριστα και, αν και μαύρη κωμωδία, το μήνυμα είναι σαφές για μία δυστυχώς αρκετά προβληματική πρακτική στις ΗΠΑ (δέστε το πρόσφατο ντοκυμαντέρ Framing Brittney Spears, περισσότερα γι'αυτό αργότερα).

    Bonus η πραγματικά έξοχη ερμηνεία της Rosamund Pike, ούτε που το περίμενα ότι θα μπορούσα ποτέ να δω ταινία με αυτή τη θεά όπου στο 5λεπτο περίπου θα ευχόμουν να πεθάνει με τον πιο οδυνηρό τρόπο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2777
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Εγώ ειδα το Capone, καλοί ηθοποιοί, ενδιαφέρον σαν σενάριο, τα τελευταία χρόνια του Αλ Καπονε ως 48χρονου ανθρώπου στα τελευταία του. Αν και δείχνει κοντά 80...

    Η απόδοση της σεναριακής ιδέας πάσχει δυστυχώς, δεν δένει καλά την πραγματικότητα με τα παραλήρηματα του ήρωα μας όπως κάνει το Bronson λ.χ., στο τέλος κάπου παει να το βάλει στον πραγματικό κοσμο αλλά ειναι αργα κ το προηγούμενο κομμάτι είναι μπερδεμένο χωρίς εξήγηση κ νόημα.

    Καλός ο Χαρντυ, αλλά δείτε το Bronson καλύτερα αν θέλετε να δείτε βιογραφία εγκληματία με καλλιτεχνική ματιά.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #2778
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενα πραγμα εχω συγκρατησει απο τα περι μαφιας . το οποιο δεν ξερω και αν ειναι σωστο , αλλα μου φανηκε λογικοτατο .
    οτι κινηθηκε προς τα νομοθετικα λεει . δηλαδη τα πλοκαμια της γινανε το συστημα .. κατι τετοια ..
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #2779
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ειδα το Capone, καλοί ηθοποιοί, ενδιαφέρον σαν σενάριο, τα τελευταία χρόνια του Αλ Καπονε ως 48χρονου ανθρώπου στα τελευταία του. Αν και δείχνει κοντά 80...

    Η απόδοση της σεναριακής ιδέας πάσχει δυστυχώς, δεν δένει καλά την πραγματικότητα με τα παραλήρηματα του ήρωα μας όπως κάνει το Bronson λ.χ., στο τέλος κάπου παει να το βάλει στον πραγματικό κοσμο αλλά ειναι αργα κ το προηγούμενο κομμάτι είναι μπερδεμένο χωρίς εξήγηση κ νόημα.

    Καλός ο Χαρντυ, αλλά δείτε το Bronson καλύτερα αν θέλετε να δείτε βιογραφία εγκληματία με καλλιτεχνική ματιά.
    Το είδα κι εγώ αδιάφορο πλήρως πλην μόνο μιας ενδιαφέρουσας σκέψης που μου προέκυψε βλέποντάς το (αλλά άσχετης με την ταινία):

    Έχει επιλεγεί (όχι από εμάς αλλά υποτίθεται για εμάς) μια κατάσταση περιορισμών και έχει διαμορφωθεί ένα κράτος πανικού και ψυχολογικού πολέμου με τον κορονοϊό. Και κάνουμε λες και έχουμε τη χειρότερη ασθένεια, τον μεγαλύτερο εχθρό. Και δεν διαβάζουμε ιστορία, η σύφιλλη που σήμερα είναι - ευτυχώς - ανύπαρκτη, πόσα εκατομμύρια εκατομμυρίων σκότωσε για αιώνες και τι αρρώστεια, έτσι; Την κολλάς, έχεις κάποια συμπτώματα στα γεννητικά σου, αυτά περνάνε, ζεις τη ζωή σου, μεταδίδεις την ασθένεια, και δεκαετία μετά και βάλε αρχίζει να κάνει την τεράστια και απίστευτα επώδυνη ζημιά καταλήγοντας να σου διαλύει τον εγκέφαλο.

    Και λέμε τρέμοντας πως ο κορονοϊός είναι μια "έξυπνη" ασθένεια, αν είναι έτσι τότε η σύφιλη ήταν ίσως κατηγορίας Άϊνσταϊν.

    Έτσι, καμιά φορά για να βάζουμε και λίγο ιστορικό πλαίσιο σε διάφορα πράγματα, αλλά βλέποντας την ταινία αυτό σκεφτόμουν και τρόμαζα με την ιδέα και μόνο της σύφιλης που σήμερα πλέον, αιώνες μετά, και χάρη στην πενικιλλίνη (που ανακαλύφθηκε μόλις στον Β'ΠΠ και χορηγήθηκε εκτός στρατών μετά τον πόλεμο) ο εφιάλτης αυτός τελείωσε.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #2780
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλο το american graffiti , μου θυμησε ενα μοτιβο με ταινιες , με γεγονοτα που συμβαινουν σε μια νυχτα σε καποιο μερος της αμερικης ,
    εκανα ενα διαλλειμα με το atlantic city του 1980 (με καποια ενδοιαμεσα βιντεο σε youtube επι της πολης αυτης) και το barfly του 87 ,
    και μετα ειδα και το more american graffiti του 1979 . λιγο πιο διαφορετικο απο το πρωτο , με πιο συγκεκριμενα μηνυματα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #2781
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα κι εγώ αδιάφορο πλήρως πλην μόνο μιας ενδιαφέρουσας σκέψης που μου προέκυψε βλέποντάς το (αλλά άσχετης με την ταινία):

    Έχει επιλεγεί (όχι από εμάς αλλά υποτίθεται για εμάς) μια κατάσταση περιορισμών και έχει διαμορφωθεί ένα κράτος πανικού και ψυχολογικού πολέμου με τον κορονοϊό. Και κάνουμε λες και έχουμε τη χειρότερη ασθένεια, τον μεγαλύτερο εχθρό. Και δεν διαβάζουμε ιστορία, η σύφιλλη που σήμερα είναι - ευτυχώς - ανύπαρκτη, πόσα εκατομμύρια εκατομμυρίων σκότωσε για αιώνες και τι αρρώστεια, έτσι; Την κολλάς, έχεις κάποια συμπτώματα στα γεννητικά σου, αυτά περνάνε, ζεις τη ζωή σου, μεταδίδεις την ασθένεια, και δεκαετία μετά και βάλε αρχίζει να κάνει την τεράστια και απίστευτα επώδυνη ζημιά καταλήγοντας να σου διαλύει τον εγκέφαλο.

    Και λέμε τρέμοντας πως ο κορονοϊός είναι μια "έξυπνη" ασθένεια, αν είναι έτσι τότε η σύφιλη ήταν ίσως κατηγορίας Άϊνσταϊν.

    Έτσι, καμιά φορά για να βάζουμε και λίγο ιστορικό πλαίσιο σε διάφορα πράγματα, αλλά βλέποντας την ταινία αυτό σκεφτόμουν και τρόμαζα με την ιδέα και μόνο της σύφιλης που σήμερα πλέον, αιώνες μετά, και χάρη στην πενικιλλίνη (που ανακαλύφθηκε μόλις στον Β'ΠΠ και χορηγήθηκε εκτός στρατών μετά τον πόλεμο) ο εφιάλτης αυτός τελείωσε.
    Άκυρη τελείως η σύγκριση σύφιλης με κορωνοϊό. Δεν έχει καμία σημασία αν την έχει κάποιος στο λεωφορείο, στην δουλειά, στο σουπερ-μαρκετ κλπ. Εκτός αν μιλάμε για τον Τατσόπουλο.

    Και ανύπαρκτη δεν την λες, απλά δεν κολλάει παθητικά και η προστασία είναι εύκολη.

  7. #2782
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για το πρίν φτάσεις εκεί στάδιο και το λές πιο ακραία για να δώσεις point.Χτίζεται για να φτάσεις εκεί που λες,έτσι καταλαβαίνω.Δεν ακούγεται πολύ βλαβερό να θες απλά να κάτσεις στο σπιτάκι σου,δεν ακούγεται πολύ βλαβερό να χαζεύεις το τοπίο κάνοντας το τσιγαράκι σου μόνος με τις σκέψεις σου,δεν ακούγεται και πολύ βλαβερό να πίνεις μόνος σου το κρασάκι σου και πάλι να σκέφτεσαι,δεν ακούγεται και πολύ βλαβερό να θέλεις να παίξεις το παιχνίδι σου στον υπολογιστή.... και πάει λέγοντας.Αυτά και πόσα άλλα αν τα κάνουμε όμως με υπερβολή χωρίς αλλαγές παραστάσεων μπορεί να οδηγήσουν σε κάτι πιο ανθυγιεινό.Θέλει μέτρο το κάθε τι.
    Ναι φυσικά οι συνήθειες, καλές και κακές, χτίζονται με την επανάληψη και την συχνότητα. Εσύ όμως βάζεις τώρα μέσα και τις φυσιοσωματικές επιπτώσεις αυτών των συνηθειών με τα παραδείγματα που έδωσες, όχι μόνο τις ψυχολογικές. Σε κάποια πράγματα υπάρχουν χαλαρά όρια που αν δεν τα ξεπερνάς δεν κινδυνεύεις (ωφελείσαι μάλιστα) όπως το κρασί ή το κρέας. Ενώ σε κάποια άλλα δεν υπάρχουν αυτά τα ελάχιστα όρια, όπως πχ το κάπνισμα που βλάπτει και αυξάνει τις πιθανότητες καρκίνου 2-5 φορές ακόμα και με μόλις 5 τσιγάρα την εβδομάδα.

    Για τις ψυχολογικές επιπτώσεις, ανέφερα τις παθολογίες επειδή όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά. Κάτι που μπορεί να φαίνεται σε κάποιον απ'έξω ακραίο όπως το λες, για τον άλλον μπορεί να μην είναι παθολογικό, και το αντίστροφο. Και τί εκλαμβάνει ο καθένας ως εγωσυντονικό ή εγωδυστονικό διαφέρει. Γι'αυτό έχει σημασία να αξιολογείται η πιθανή παθολογία κάποιας συμπεριφοράς και κατά περίπτωση ξεχωριστά από επαγγελματίες ψυχολόγους/ψυχιάτρους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να δούν την ταίνια οι μοναχικοί γιατί εξηγεί όμορφα και πολύ καλύτερα κάποια πράγματα.Τεχνολογικό forum είμαστε,όχι forum με διάφορους παθόντες για να μετράω τα λόγια μου.Σίγουρα έχουμε μοναχικούς ανθρώπους εδώ ανάμεσα μας αλλά θεωρώ οτι μιλάω με normal ανθρώπους.
    Βγές λίγο έξω και κάνε παρέα με ανθρώπους είναι το νόημα.
    Μπορεί κάποιοι μοναχικοί να βρουν κάποιους χαρακτήρες της ταινίας relatable, αλλά δεν θα ήταν ο λόγος που θα πρότεινα την ταινία οι μοναχικοί. Θα την πρότεινα για όλους τους άλλους.
    Spoiler:
    Αυτή που ένιωθε μοναξιά στην ταινία ήταν η Amanda. Η Maud έβλεπε την μοναχικότητα εγωσυντονικά. Αυτό που έβγαλε η Maud προς την Carol δεν ήταν ζήλια λόγω μοναξιάς επειδή φοβήθηκε ότι της έπαιρνε την φίλη, αλλά επειδή της στερούσε το narcissistic supply και την ευχαρίστηση που έπαιρνε από την Amanda για να της σώσει την ψυχή.

    Μοναχικότητα και μοναξιά δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μοναχικότητα = να είσαι μόνος (alone). Μοναξιά = να νιώθεις μόνος (lonely). Μπορεί κάποιος να ζει μοναχικά και να μην νιώθει μοναξιά. Μπορεί κάποιος να είναι περιτριγυρισμένος από φίλους αλλά να νιώθει μοναξιά επειδή δεν μπορεί να συνδεθεί μαζί τους.
    Το νόημα της ταινίας δεν ήταν "μην ζεις σαν την Maud γιατί θα γίνεις σαν κι αυτήν". Η Maud ήταν ήδη άρρωστη.
    Spoiler:
    Το νόημα μου φαίνεται ήταν "μην είσαι σαν την Joy".


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι καθημερινός normal άνθρωπος με τέτοιες γνώσεις ψυχολογίας,αυτό το βλέπεις?
    Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να έχει κάποιος κάτι παραπάνω από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για να παρακολουθεί τί γράφω, πρόσβαση στις οποίες έχει ο καθένας αν αφιερώσει λίγο χρόνο.
    Γι'αυτό δίνω wikipedia links ή χρησιμοποιώ τους αγγλικούς όρους που είναι εύκολα googleable για κάποιον που ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα.
    Ούτε έχω σπουδάσει ψυχολογία, ούτε δουλεύω σαν ψυχοθεραπευτής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που είχα εμπειρία με ψυχοπαθή είμαι παλαβός που δεν με κατάλαβαν όταν άρχισα να λέω για psychopathic bonds,triangulation,gaslighting και πάει λέγοντας ή απλά ήθελε γνώσεις ψυχολογίας που οι κοινοί ανθρώποι δεν τις έχουν?
    Λυπάμαι πολύ που αναγκάστηκες να βιώσεις κάτι τέτοιο. Ο μέσος άνθρωπος πριν 10-20 χρόνια μπορεί να μην είχε αυτές τις γνώσεις. Σήμερα νομίζω υπάρχει καλύτερη παιδεία για τις συμπεριφορές των ναρκισσιστών και πολύ μεγαλύτερη αποδοχή για τα θύματα αυτών. Όροι όπως traumatic bonds (αυτό νομίζω εννοούσες, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) και gaslighting έχουν ενταχθεί πλέον στο καθημερινό λεξιλόγιο πολλών λόγω του pop culture, της ανόδου του φεμινισμού, των abusive σχέσεων που έρχονται συνέχεια στο φως της δημοσιότητας και φυσικά λόγω του Trump που κάθε πρόταση που έβγαινε από το στόμα ή twitter του ήταν gaslighting.
    Έχουν γίνει τεράστια άλματα τα τελευταία 10 χρόνια στην συνειδητοποίηση και ενημέρωση του απλού κόσμου σε θέματα γνωστικής και κλινικής ψυχολογίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα στο net μια κοινότητα και εκεί με καταλάβαιναν γιατί είχαν το βίωμα.Εμπειρικά στο είπα.
    Χαίρομαι που βρήκες βοήθεια και εκτιμώ που μοιράστηκες κάτι τόσο προσωπικό μαζί μας. Τα support groups φυσικά και είναι πολύ σημαντικά και βοηθάνε πραγματικά, όχι απαραιτήτως επειδή είχαν το βίωμα (ο καθένας άλλωστε μπορεί να βιώνει το ίδιο πράγμα διαφορετικά) αλλά επειδή έχουν τις κατάλληλες γνώσεις για το πώς να μιλήσουν μεταξύ τους και να αλληλοϋποστηριχθούν (είτε λόγω προσωπικού research είτε λόγω επαφής με επαγγελματίες ψυχοθεραπευτές). Αυτό εννοώ όταν λέω παιδεία.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  8. #2783
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και το dazed and confused που δεν ειχε led zeppelin , ειχε στυλ αμφισβητησης που δεν κυκλοφορει και πολυ μετα το 2000 .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #2784
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.609
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Είδα το Oldboy 2003 χθες. I'm in still shocked. Απίστευτη ταινία.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #2785
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.306
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kilop Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλυ καλες sci-fi predator I, predator II, predators, aliens vs predator I & II, λοιπον νομιζα οτι τα aliens vs predators ινε πολλυ μαπα, παιδια εκανα μαλακια μιλαμε απο τοτε που ειχαμε τα video club και δεν της ειδα!!!
    και της κατεβασα , πολλυυ καλεςςςςςςςςςς σε sci-fi
    Είμαι must see οι 2 πρώτες από τα predator. Όλες οι άλλες είναι μούφα.
    Επίσης, πολύ καλές και οι 2 aliens vs predator.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ειδα το Capone, καλοί ηθοποιοί, ενδιαφέρον σαν σενάριο, τα τελευταία χρόνια του Αλ Καπονε ως 48χρονου ανθρώπου στα τελευταία του. Αν και δείχνει κοντά 80...

    Η απόδοση της σεναριακής ιδέας πάσχει δυστυχώς, δεν δένει καλά την πραγματικότητα με τα παραλήρηματα του ήρωα μας όπως κάνει το Bronson λ.χ., στο τέλος κάπου παει να το βάλει στον πραγματικό κοσμο αλλά ειναι αργα κ το προηγούμενο κομμάτι είναι μπερδεμένο χωρίς εξήγηση κ νόημα.

    Καλός ο Χαρντυ, αλλά δείτε το Bronson καλύτερα αν θέλετε να δείτε βιογραφία εγκληματία με καλλιτεχνική ματιά.
    Σωστό, βγήκε πολύ βαρετή δυστυχώς και δεν μιλάει και πολύ ο Χαρντυ στην συγκεκριμένη, πέρα από κάποιες κραυγές.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #2786
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά οι συνήθειες, καλές και κακές, χτίζονται με την επανάληψη και την συχνότητα....
    Καλό είναι να μη χρειάζεται να φτάσουμε σε κάτι ακραίο για να την πάρουμε χαμπάρι την δουλειά και τότε να κάνουμε κάτι.Δεν είναι πάντα όσο εύκολα τα λέω όμως.Μου άρεσε στο παρελθόν να κάθομαι με το τσιγαράκι μου στο μπαλκόνι με την θέα μου και να φιλοσοφώ/σκέφτομαι διάφορα μόνος μου.Φυσιολογικό για μένα αλλά μόλις πέρυσι έμαθα για τις βλαβερές συνέπειες του overthinking και είπα ώχ!Φάνταζε άκακο και για άλλη μια φορά κατάλαβα το με μέτρο το κάθε τι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιοι μοναχικοί να βρουν κάποιους χαρακτήρες της ταινίας relatable, αλλά δεν θα ήταν ο λόγος που θα πρότεινα την ταινία οι μοναχικοί. Θα την πρότεινα για όλους τους άλλους.
    Spoiler:

    Μοναχικότητα και μοναξιά δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μοναχικότητα = να είσαι μόνος (alone). Μοναξιά = να νιώθεις μόνος (lonely). Μπορεί κάποιος να ζει μοναχικά και να μην νιώθει μοναξιά. Μπορεί κάποιος να είναι περιτριγυρισμένος από φίλους αλλά να νιώθει μοναξιά επειδή δεν μπορεί να συνδεθεί μαζί τους.
    Το νόημα της ταινίας δεν ήταν "μην ζεις σαν την Maud γιατί θα γίνεις σαν κι αυτήν". Η Maud ήταν ήδη άρρωστη.
    Spoiler:
    Ωραία το διατύπωσες.Απλή εικασία αλλά εγω νομίζω πως η Maud βρήκε τόσο τον Θεό μέσα απο την μοναξιά της και ο μοναχικός τρόπος ζωής της την έκανε να το καλλιεργεί περισσότερο μέσα στο κεφάλι της οπου κατέληξε σε κάτι πιο ανθυγιεινό.Δεν είναι παράλογο για μένα να ξεκινήσουν οι ανθυγιεινές σκέψεις αν ζείς μόνος σου μέσα στο κεφάλι σου για καιρό.Φυσικά και δεν είναι αυτό που λές το νόημα της ταινίας αλλά σου δίνει μια ιδέα οτι το να ζείς μόνος και πολύ μέσα στο κεφάλι σου μπορεί να είναι βλαβερό.Μέσα απο ''υπερβολές'' της ταινίας λέει και αλήθειες αλλά ίσως θέλει να έχεις υπάρξει μοναχικός για να πιάσεις κάποια πράγματα.Όλοι έχουμε κάνει μια βόλτα να συναναστραφούμε με ανθρώπους να πούμε την *αλακία μας για να ξεσκάσουμε και να ξεφύγουμε απο τις σκέψεις μας.Αυτό λέω να συνεχίσουμε και να μη ''κλεινόμαστε στο κλουβί μας'' γιατί βλάπτουμε τους εαυτούς μας καμιά φορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να έχει κάποιος κάτι παραπάνω από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για να παρακολουθεί τί γράφω, πρόσβαση στις οποίες έχει ο καθένας αν αφιερώσει λίγο χρόνο.
    Γι'αυτό δίνω wikipedia links ή χρησιμοποιώ τους αγγλικούς όρους που είναι εύκολα googleable για κάποιον που ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα.
    Ούτε έχω σπουδάσει ψυχολογία, ούτε δουλεύω σαν ψυχοθεραπευτής.
    Εσένα μπορεί να σε τρώει αλλά είναι πιο ειδικές γνώσεις και δεν τους απασχολεί όλους να κάτσουν να μάθουν.Με τον καιρό διαμορφώνεις μια νέα αντίληψη που δεν την έχουν όλοι.Είμαι empath και *έστηκα για την ψυχοπάθεια αλλά έμαθα κάποια πράγματα και αποκόμισα λίγες γνώσεις ψυχολογίας για να ξεμπλοκάρω τον εγκέφαλο μου.Αν δεν μου είχε συμβεί κάτι τσού,δεν θα ήξερα.
    Εδώ στο forum όταν μιλάνε σε κάποια θέματα τεχνικά δεν καταλαβαίνω Χριστό αλλά αν δεν με αφορά *έστηκα να κάτσω να μάθω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι πολύ που αναγκάστηκες να βιώσεις κάτι τέτοιο. Ο μέσος άνθρωπος πριν 10-20 χρόνια μπορεί να μην είχε αυτές τις γνώσεις. Σήμερα νομίζω υπάρχει καλύτερη παιδεία για τις συμπεριφορές των ναρκισσιστών και πολύ μεγαλύτερη αποδοχή για τα θύματα αυτών. Όροι όπως traumatic bonds (αυτό νομίζω εννοούσες, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) και gaslighting έχουν ενταχθεί πλέον στο καθημερινό λεξιλόγιο πολλών λόγω του pop culture, της ανόδου του φεμινισμού, των abusive σχέσεων που έρχονται συνέχεια στο φως της δημοσιότητας και φυσικά λόγω του Trump που κάθε πρόταση που έβγαινε από το στόμα ή twitter του ήταν gaslighting.
    Έχουν γίνει τεράστια άλματα τα τελευταία 10 χρόνια στην συνειδητοποίηση και ενημέρωση του απλού κόσμου σε θέματα γνωστικής και κλινικής ψυχολογίας.
    Όντως έχουμε πρόοδο αλλά απο την εμπειρία που είχα συμπέρανα πως κάποια πράγματα πρέπει να τα βιώσεις για να τα καταλάβεις.Μπορείς να περιγράψεις το σεξ επιτυχώς σε έναν παρθένο?Μόνο να το φανταστεί οτι είναι ωραίο μπορεί.
    Περί psychopathic bond έχεις ακούσει την έκφραση ''του έχουν κάνει μάγια'' όταν έχει κολλήσει κάποιος με κάποια?Εκκρίνει μια ουσία ο εγκέφαλος όταν ερωτεύεσαι και εθίζεσαι σε αυτή σε βαθμό αντίστοιχο με τον εθισμό των ναρκωτικών.Το γνωρίζουν αυτό οι ψυχοπαθείς(μαζί με άλλα φρούτα) και όταν το πετύχουν αυτό σιγά σιγά αρχίζουν ''να αφαιρούν'',εσυ εθισμένος πλέον προσπαθείς να πάρεις την δόση σου και έτσι κολλάς.
    Κοινώς σου βάζουν ενα αγκίστρι στην καρδιά και αρχίζουν να ρουφάνε.
    Π@π@ρια τούμπανα θα καταλάβει κάποιος καθημερινός άνθρωπος με φυσιολογικές υγιείς εμπειρίες/σχέσεις αν του πω οτι αυτά τα φρούτα σου ρουφάνε την ζωτικότητα και σε παρατάνε για νεκρό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που βρήκες βοήθεια και εκτιμώ που μοιράστηκες κάτι τόσο προσωπικό μαζί μας. Τα support groups φυσικά και είναι πολύ σημαντικά και βοηθάνε πραγματικά, όχι απαραιτήτως επειδή είχαν το βίωμα (ο καθένας άλλωστε μπορεί να βιώνει το ίδιο πράγμα διαφορετικά) αλλά επειδή έχουν τις κατάλληλες γνώσεις για το πώς να μιλήσουν μεταξύ τους και να αλληλοϋποστηριχθούν (είτε λόγω προσωπικού research είτε λόγω επαφής με επαγγελματίες ψυχοθεραπευτές). Αυτό εννοώ όταν λέω παιδεία.
    Αν είχα κάνει τα μυαλά των γύρω μου και δεν είχα κάτσει μόνος στο υπολογιστή να ψάξω θα έλεγα απλά οτι είμαι τρελός με τον παραλογισμό που βίωσα.
    Μου το είπαν οτι δεν θα με πιάσουν σε κάποια πράγματα και το είδα και μόνος μου,απλά το βούλωσα και συνέχισα.
    Στα λέω απλοϊκά τώρα αλλά έφαγα χρόνια για να μάθω και να καταλήξω να λέω αυτά που λέω σήμερα.Έμεινα πιστός στο ένστικτο που είχα αγνοήσει και δικαιώθηκα.Τότε έλεγα γιατί σε μένα αλλά σήμερα απολαμβάνω αυτή την νέα αντίληψη.



    Two of Us 6,5/10

    Την είδα σπαστά και δεν έδωσα την απαραίτητη προσοχή στην πρώτη ώρα.Μου φάνηκε απο το υπόλοιπο οτι ήταν ωραία ταινία και οτι δύσκολο να ''χωρίζεις'' απο τον άνθρωπο σου.

    Cecil B. Demented 6/10

    Ελπίζω να μη πέσει να με φάει κάνας ''κουλτουριάρης'' αλλά η ταινία ήταν *αλακιούλα αντικειμενικά.Πέρασε η ώρα πάντως.

    Holding the Man 6,7/10

    Ο έρωτας μεταξύ δυο ανδρών και οι διάφορες δοκιμασίες που περνάνε κατα την διάρκεια της ζωής τους.Αν σας συγκινεί το story εξελίσσεται σε κάτι δυνατό,καλή ταινία.

    Adventures in Babysitting 6,5/10

    Είναι να έχεις όρεξη για 80s για να δείς την ταινία.Εκεί που κάτι πήγαινε να με κουράσει κάτι το έσωζε,μου άρεσε.

  12. #2787
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    the big lebowski πολλυ καλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. #2788
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Classic slacker movie, με δυο λόγια, τζαστ επικ!
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #2789
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν θέλετε να ξεφύγετε από τον mainstream κινηματογράφο, δείτε την Foglyok (Captives). Ούγγρικο δράμα με πολύ χιούμορ, μηδενικό budget με εξαιρετικό αποτέλεσμα.

    Στη μεταπολεμική Ουγγαρία, όλοι φοβούνται ότι θα σου χτυπήσει την πόρτα κάποιος από τις μυστικές υπηρεσίες και θα σε πάρουν σε στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας, ή χειρότερα. Σε αυτή την οικογένεια όμως η ιστορία είναι διαφορετική, καθώς τους κράτησαν ομήρους μέσα στο ίδιο τους το σπίτι. Το ίδιο και όποιον εμφανιζόταν για να δει τι κάνουν.

  15. #2790
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Pump Up the Volume 6,5/10

    Άγρια νιάτα και η επανάσταση τους που ξεκίνησε απο έναν πειρατικό σταθμό.Καλή ήταν και είχε τζέρτζελο αλλά πιο πολύ αναφέρεται σε νεαρότερο κοινό.

Σελ. 186 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 166176181184185186187188191196206 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας