Σελ. 84 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.246-1.260 από 6096
  1. #1246
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Joker

    Τρομερή παράσταση προφανώς από τον JP. Στα της ταινίας, δεν ειναι οτι βαρέθηκα, αλλά δεν μπορούσε παρα να μου αφήσει μια "meh.. so what..." αίσθηση.

    Αν η ταινία δεν λεγόταν Joker αλλά The clown και λάμβανε χώρα στην NYC παρά στο gotham, ίσως μου άφηνε μια πιο δυνατή αίσθηση (αν και δεν θα παρουσιαζε κάτι καινούργιο...).

    Αν την ξαναεβλεπα θα βαριομουν.

  2. #1247
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Μετά τον σάλο που προκάλεσε ο Σκορσέζε με τη δήλωσή του για το ότι οι ταινίες Μάρβελ δεν είναι κινηματογράφος, σήμερα επανέρχεται αναλυτικότερα με ένα άρθρο στους NY Times που νομίζω πως όλοι όσοι είμαστε φίλοι της μεγάλης οθόνης οφείλουμε να διαβάσουμε με προσοχή - προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο

    Δώστε ένα 10λεπτο από το χρόνο σας και διαβάστε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #1248
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τον σάλο που προκάλεσε ο Σκορσέζε με τη δήλωσή του για το ότι οι ταινίες Μάρβελ δεν είναι κινηματογράφος, σήμερα επανέρχεται αναλυτικότερα με ένα άρθρο στους NY Times που νομίζω πως όλοι όσοι είμαστε φίλοι της μεγάλης οθόνης οφείλουμε να διαβάσουμε με προσοχή - προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο

    Δώστε ένα 10λεπτο από το χρόνο σας και διαβάστε
    Με το που μπείτε στο link, πατήστε ένα CTRL+A CTRL+C να αντιγράψετε το περιεχόμενο της συνέντευξης γιατί
    σε μερικά δευτερόλεπτα θα σας ζητήσει συνδρομή. Εννοείται ότι τα λέει σωστά, σύμφωνος κι εγώ απόλυτα.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  4. #1249
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    δεν μου ζητησε κατι εμενα, ublock origin εχεις;

  5. #1250
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μου ζητησε κατι εμενα, ublock origin εχεις;
    Έχω adblock plus. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, ποιος έχει τι και ποιος δεν έχει.
    Καλό είναι να προειδοποιούμαστε ότι είναι υπηρεσία που θέλει εγγραφή.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  6. #1251
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ούτε εμένα μου ζήτησε κάτι.

  7. #1252
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν πάει να το γράψει και ο Αλλάχ.
    Από την στιγμή που οι αίθουσες του σινεμά γεμίζουν με τις ταινίες της Marvel είναι οξύμωρο να λες ότι δεν είναι σινεμά.

    Πες δεν είναι κουλτούρα ή κάτι άλλο. Δεν μπορείς να λες ότι δεν είναι σινεμά όμως.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #1253
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πάει να το γράψει και ο Αλλάχ.
    Από την στιγμή που οι αίθουσες του σινεμά γεμίζουν με τις ταινίες της Marvel είναι οξύμωρο να λες ότι δεν είναι σινεμά.

    Πες δεν είναι κουλτούρα ή κάτι άλλο. Δεν μπορείς να λες ότι δεν είναι σινεμά όμως.
    Αδιάφορες οι περισσότερες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #1254
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    'Εχει δωρεάν 1-2 άρθρα κάθε μήνα.

    Εν πάση περιπτώσει συμφωνώ και εγώ με αυτά που λέει και πολλά σημεία τα έχω επισημάνει και ο ίδιος πολλές φορές είτε online είτε σε κατ' ιδίαν συζητήσεις.

    Η κατάσταση θα μπορούσε να συνοψιστεί ως εξής: Τεχνικά άρτιες, άτεχνες ταινίες.

  10. #1255
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Εχει δωρεάν 1-2 άρθρα κάθε μήνα.

    Εν πάση περιπτώσει συμφωνώ και εγώ με αυτά που λέει και πολλά σημεία τα έχω επισημάνει και ο ίδιος πολλές φορές είτε online είτε σε κατ' ιδίαν συζητήσεις.

    Η κατάσταση θα μπορούσε να συνοψιστεί ως εξής: Τεχνικά άρτιες, άτεχνες ταινίες.
    Ίσως το όλο πράμα να έχει σκάσει τώρα, διότι υπάρχει και μία κάποια κόντρα λόγω του Irishman στο Netflix και τις μικρής προβολής της στην μεγάλη οθόνη. Χαλάει πολύ την σούπα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #1256
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως το όλο πράμα να έχει σκάσει τώρα, διότι υπάρχει και μία κάποια κόντρα λόγω του Irishman στο Netflix και τις μικρής προβολής της στην μεγάλη οθόνη. Χαλάει πολύ την σούπα.
    Πολυ πιθανό. Πολλά παίζουν. Όπως και να έχει, θετικό είναι να τα λέει και ένας όπως ο Σκορσέζε.

  12. #1257
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ πιθανό. Πολλά παίζουν. Όπως και να έχει, θετικό είναι να τα λέει και ένας όπως ο Σκορσέζε.
    Το πιο σημαντικό που κρατώ εγώ από την τοποθέτηση Σκορσέζε αφορά στο ότι πλέον τα στούντιο είναι risk-averse και πάνε για τα ευκολάκια. Τα ευκολάκια είναι παντός είδους franchises - συμπεριλαμβανόμενης και Marvel - και κατά συνέπεια η αποφυγή ρίσκου πολλαπλασιάζει τα franchises και έτσι έχουμε έναν φαύλο κύκλο που γεμίζει αίθουσες με τα ίδια και τα ίδια χωρίς ουσία.

    Θα μπορούσα να προεκτείνω τη θέση Σκορσέζε με το ερώτημα: Αν σήμερα εμφανιζόταν ένας νέος Λούκας, με ένα αντίστοιχο όραμα όπως εκείνο που είχε στα 70s με το SW, θα τολμούσε κανείς να ρισκάρει όταν έχει τα ευκολάκια;

    Αντίστροφα, ποιες αίθουσες θα σπρώξουν τις πιο ενδιαφέρουσες κινηματογραφικά ταινίες όταν έχουν καθίσματα να γεμίσουν με ευκολάκια;

    Από την άλλη όμως, βλέπουμε πώς το Joker κινείται πολύ περισσότερο στο νόημα του κινηματογράφου όπως σωστά το εννοεί ο Σκορσέζε. Άρα, ο κόσμος δεν θέλει σώνει και καλά franchise, απλά του τα σπρώχνουν στα μούτρα μαζικά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #1258
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Αναφορικά με το Joker και χωρίς καμία απολύτως πρόθεση υποβάθμισης (άλλωστε δεν την έχω δει), δεν είμαι σίγουρος ότι τράβηξε τον κόσμο λόγω "κινηματογραφικής τέχνης". Πρόκειται για "μια ακόμα" ταινία βασισμένη σε γνωστό universe, με έναν χαρακτήρα λίγο πολύ γνώριμο.

    Στο μήκος κύματος των λεγομένων του Σκορσέζε, πόσοι θα πήγαιναν σήμερα να δουν μια ταινία όπως (παράδειγμα) το "Δαμάζοντας τα κύματα"; Θα γέμιζαν οι αίθουσες;

    Ξαναλέω, δεν υποβαθμίζω το Joker.

  14. #1259
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κατά την γνώμη μου δεν είναι chicken and the egg problem. Γενικά πολύ εύκολα χρησιμοποιείται η έννοια του φθηνού φαύλου κύκλου.

    Δεν έχει άδικο όμως η γνώμη μου είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι απλά το franchise. Κατά την γνώμη μου, "κακό" έχουν κάνει τα ψηφιακά εφέ. Πιστεύω ότι ουσιαστικά αφαιρούν την μοναδικότητα του σκηνοθέτη. Χωρίς τα εντυπωσιακά eye catching εφέ ο σκηνοθέτης είχε μεγάλο ρόλο ενώ τώρα βάζουμε 5 κιλά εφέ και σούπερ ζουν και πάμε σπίτι μας. Χαρακτηριστικά παραδείγματα τα Άλιεν. Φυσικά ο κόσμος και η κουλτούρα του φαστ προτιμά το ευκολοπεπτο αντί για την πιο αργη εμβάθυνση που προσφέρει ο μάγος σκηνοθέτης. Είμαι μεγάλος φαν των εφέ αλλά όταν είναι εργαλείο και όχι το σημερινό χάλι. Ορισμένες ταινίες και θεματολογία θέλιυν εφέ και αυτές έχουν γίνει τα μεγαλύτερα franchise. Η Μάρβελ ήταν ουσιαστικά η επιτομή του παραπάνω και πιστεύω ότι το έκαψε και το κοινό θα είναι πιο απαιτητικό και με προσδοκίες για κάτι διαφορετικό.

    Επίσης, για πολλούς το 10αρακι σε μια αίθουσα σούπερ τεχνολογική είναι πολύ ακριβό για μια ταινία που απλά δεν εκμεταλλεύεται αυτό τον εξοπλισμό. Οι ταινίες του Σκορτσέζε έγιναν ταινίες για το σπίτι λόγω οικονομικών. Κατά βάση η βιομηχανία έκανε πάλι τα δικά της και σαν ανεγκεφαλη βιομηχανία που είναι έγινε risk averse γιατί απλά δεν προσαρμόστηκε ποτέ.

    Σκορτσέζε δεν τα λες όλα κατά την γνώμη μου. Το risk averse είναι καραμέλα που την ξέρει και η γιαγιά μου. Λίγο περισσότερο να εμβαθύνει το περιμένεις από την προσωπικότητα του αλλά το risk averse πάει αμφότερα.

  15. #1260
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το που μπείτε στο link, πατήστε ένα CTRL+A CTRL+C να αντιγράψετε το περιεχόμενο της συνέντευξης γιατί
    σε μερικά δευτερόλεπτα θα σας ζητήσει συνδρομή. Εννοείται ότι τα λέει σωστά, σύμφωνος κι εγώ απόλυτα.
    Είτε απενεργοποιείς την javascript για όσα sites κρύβονται πίσω από paywall, είτε βρίσκεις cached snapshot στο web.archive.org.
    https://web.archive.org/web/20191105...se-marvel.html
    Ούτε διαφημίσεις, ούτε tracking.

    btw, https://en.wikipedia.org/wiki/Adbloc...#Controversies . Βάλε καλύτερα uBlock Origin.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφορικά με το Joker και χωρίς καμία απολύτως πρόθεση υποβάθμισης (άλλωστε δεν την έχω δει), δεν είμαι σίγουρος ότι τράβηξε τον κόσμο λόγω "κινηματογραφικής τέχνης". Πρόκειται για "μια ακόμα" ταινία βασισμένη σε γνωστό universe, με έναν χαρακτήρα λίγο πολύ γνώριμο.

    Στο μήκος κύματος των λεγομένων του Σκορσέζε, πόσοι θα πήγαιναν σήμερα να δουν μια ταινία όπως (παράδειγμα) το "Δαμάζοντας τα κύματα"; Θα γέμιζαν οι αίθουσες;

    Ξαναλέω, δεν υποβαθμίζω το Joker.
    Συμφωνώ.
    Μιλάει ο Scorcese για sequels που μοιάζουν με remakes, τη στιγμή που το Joker είναι ξεπατικωτούρα το Taxi Driver και το King of Comedy.
    So brave... /s

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει άδικο όμως η γνώμη μου είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι απλά το franchise. Κατά την γνώμη μου, "κακό" έχουν κάνει τα ψηφιακά εφέ. Πιστεύω ότι ουσιαστικά αφαιρούν την μοναδικότητα του σκηνοθέτη. Χωρίς τα εντυπωσιακά eye catching εφέ ο σκηνοθέτης είχε μεγάλο ρόλο ενώ τώρα βάζουμε 5 κιλά εφέ και σούπερ ζουν και πάμε σπίτι μας. Χαρακτηριστικά παραδείγματα τα Άλιεν. Φυσικά ο κόσμος και η κουλτούρα του φαστ προτιμά το ευκολοπεπτο αντί για την πιο αργη εμβάθυνση που προσφέρει ο μάγος σκηνοθέτης. Είμαι μεγάλος φαν των εφέ αλλά όταν είναι εργαλείο και όχι το σημερινό χάλι. Ορισμένες ταινίες και θεματολογία θέλιυν εφέ και αυτές έχουν γίνει τα μεγαλύτερα franchise. Η Μάρβελ ήταν ουσιαστικά η επιτομή του παραπάνω και πιστεύω ότι το έκαψε και το κοινό θα είναι πιο απαιτητικό και με προσδοκίες για κάτι διαφορετικό.
    Σε αυτό φταίνε οι σκηνοθέτες/παραγωγοί-δεινόσαυροι που δεν έχουν πείρα με VFX. Πλέον, μία ταινία τέτοιου μεγέθους έχει 3-4 "σκηνοθέτες": τον "κλασικό", τον visual effects supervisor/coordinator, τον stunts coordinator και ίσως και action designer (που είναι πιο πρόσφατος τίτλος). Όταν ο σκηνοθέτης δεν έχει πείρα με virtual κάμερες και τα storyboards του είναι εντελώς πεζά με ανέμπνεστο blocking, τί να κάνει ο VFX supervisor και o stunts coordinator? Θα φτιάξουν βαρετές σκηνές.
    Χώρια τα rewrites στο σενάριο που περνάνε από τα χέρια 2-3-4 ανθρώπων. Όταν δεν υπάρχει συνεργασία και ενοποιημένο όραμα, το αποτέλεσμα πάντα θα είναι "σούπα".
    "Too many cooks spoil the broth" που λένε στο Αμέρικα.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

Σελ. 84 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 64747982838485868994104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας