Σελ. 271 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 251261266269270271272273276281291 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.051-4.065 από 6096
  1. #4051
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια ειναι ότι δεν ξέρω τι είναι αυτό. Έχω παρατήρήσει ότι σε κάθε χώρα και κάθε σινεμά το στραβό και το κοντό τους. Εγώ εδώ στο Βέλγιο laser ultra kinepolis που ουσιαστικά είναι dolby atmos + 4K. Έχει και IMAX όπου το πανί είναι μάλλον περισσότερο από το οπτικό σου πεδίο αλλά δεν έχω πάει ακόμα.
    "το πανί είναι μάλλον περισσότερο από το οπτικό σου πεδίο" λέει... Πήγαινε ξαναδές το σε ΙΜΑΧ άμεσα! Κοίτα το μέγεθος του ανθρώπου κάτω αριστερά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imax-screen-size-comparison-768x615.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  45,0 KB 
ID: 231790

  2. #4052
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    "το πανί είναι μάλλον περισσότερο από το οπτικό σου πεδίο" λέει... Πήγαινε ξαναδές το σε ΙΜΑΧ άμεσα! Κοίτα το μέγεθος του ανθρώπου κάτω αριστερά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imax-screen-size-comparison-768x615.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  45,0 KB 
ID: 231790
    Συμφωνώ. Όλο το θέμα στο σινεμά είναι το immersion δηλαδή να "μπαίνεις μέσα στην οθόνη". Για να επιτευχθεί αυτό πρέπει όταν βλέπεις η οθόνη να είναι στα όρια του οπτικού σου πεδίου. Οι κινηματογραφιστές έχουν τη δράση στα 3/5α του πλάτους μαξ και δεν χάνεις κάτι. ​
    Στις νορμάλ αίθουσες το πετυχαίνεις στη 5η με 7η σειρά (με βάση τα μέτρα των village theatres), σε IMAX δεν ξέρω, δεν έχω πάει ποτέ. Σε 3D θες μια δυο σειρές πιο πίσω.
    Το τρομερό για μένα είναι να βλέπω ανθρώπους να κάθονται στις πίσω πίσω θέσεις, όπου αναρωτιέμαι γιατί ήρθαν σινεμά και δεν το είδαν στη τηλεόραση τους. Οκ είναι και άλλοι λόγοι που πας σινεμά αλλά τι που θα κάτσεις είναι το σημαντικότερο για μένα.


    Σπίτι έχω την 65αρα στα 3.5 μέτρα, ε σε στιγμές πολύ σοβαρών ταινιών, τραβάω το καναπέ πιο μπροστά.

  3. #4053
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γνωρίζω τα θεωρητικά specs αλλά επέστρεψε μου να πω ότι πέφτει πολύ μάρκετινγκ. Αν δεν πάω να δω τι έχουν εδώ, δεν ξέρω. Και άρα δεν ξέρω ούτε για Ελλάδα. Έχω δει IMAX στην Αμερική, στην Disney world και στο πλανητάριο της Αθήνας. Διαφορετικές εμπειρίες. Έχω δει και 3d στην Disney και αυτό στα σινεμά είναι από για γέλια μέχρι ίσα ίσα pass.

    Γενικά πάντως εγώ δεν θεωρώ το μεγαλύτερο από το οπτικό μου πεδίο πανί, καλό για κάθε ταινία. Ίσως γιατί φοράω γυαλιά. Για τοπία το πλανητάριο στην Αθήνα ήταν φανταστικο. Γενικά φανταστικός χώρος. Δεν ξέρω τι έχει γίνει τώρα αλλά γενικά έπεσε σε 2η μοίρα το πρόγραμμα του κάπου το 2009.

  4. #4054
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ. Όλο το θέμα στο σινεμά είναι το immersion δηλαδή να "μπαίνεις μέσα στην οθόνη". Για να επιτευχθεί αυτό πρέπει όταν βλέπεις η οθόνη να είναι στα όρια του οπτικού σου πεδίου. Οι κινηματογραφιστές έχουν τη δράση στα 3/5α του πλάτους μαξ και δεν χάνεις κάτι. ​
    Στις νορμάλ αίθουσες το πετυχαίνεις στη 5η με 7η σειρά (με βάση τα μέτρα των village theatres), σε IMAX δεν ξέρω, δεν έχω πάει ποτέ. Σε 3D θες μια δυο σειρές πιο πίσω.
    Το τρομερό για μένα είναι να βλέπω ανθρώπους να κάθονται στις πίσω πίσω θέσεις, όπου αναρωτιέμαι γιατί ήρθαν σινεμά και δεν το είδαν στη τηλεόραση τους. Οκ είναι και άλλοι λόγοι που πας σινεμά αλλά τι που θα κάτσεις είναι το σημαντικότερο για μένα.


    Σπίτι έχω την 65αρα στα 3.5 μέτρα, ε σε στιγμές πολύ σοβαρών ταινιών, τραβάω το καναπέ πιο μπροστά.
    Ποιά IMAX εμπειρία και χαζά. Σαν την εμπειρία του να είσαι τέρμα πάνω και να ρίχνεις ύπνο (σε ταινία αδιάφορη), δεν υπάρχει.

    Είδα το DUNE στα εντελώς ξεκάρφωτα (δεν σκόπευα να το 'δω).

    Ωραία εφφέ, μεγάλη διάρκεια σε βαθμό που σε κούραζε.

    Σαν ιστορία μου φάνηκε κάτι μεταξύ star wars και game of thrones. Ψιλοαδιάφορο story. Τουλάχιστον για 'μενα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #4055
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα μου άρεσε (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο-βιβλία), αντίθετα με του 84 που ώρες ώρες νόμιζα ότι είναι spoof

    Πάντως δεν είναι ολόκληρη και μάλλον προβλέπεται 2ο μέρος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος value_ : 22-10-21 στις 16:20.

  6. #4056
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια ειναι ότι δεν ξέρω τι είναι αυτό. Έχω παρατήρήσει ότι σε κάθε χώρα και κάθε σινεμά το στραβό και το κοντό τους. Εγώ εδώ στο Βέλγιο laser ultra kinepolis που ουσιαστικά είναι dolby atmos + 4K. Έχει και IMAX όπου το πανί είναι μάλλον περισσότερο από το οπτικό σου πεδίο αλλά δεν έχω πάει ακόμα.
    Λες δεν ξέρεις τι είναι αυτό και μετά λες ότι είδες στην Αμερική.
    Πώς γίνεται να έχεις δει ταινία με τον τελειότερο τρόπο και να μην ξέρεις τι είδες;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #4057
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες δεν ξέρεις τι είναι αυτό και μετά λες ότι είδες στην Αμερική.
    Πώς γίνεται να έχεις δει ταινία με τον τελειότερο τρόπο και να μην ξέρεις τι είδες;
    Πώς γίνεται να μην καταλαβαίνεις αλλά δεν πειράζει. Λες και είναι επιστημονικό μυστικό ότι οι όροι μάρκετινγκ δεν έχουν πάντα σχέση με την πραγματικότητα. Πρώτη φορά θα συμβαίνει μάλλον.

    Επίσης έγραψα ότι δεν έχω δει IMAX στο Βέλγιο ούτε στην Ελλάδα. Είχε τύχει να δεν όμως στην Αμερική το 13 ή 14 και παλαιότερα στο πλανητάριο της Αθήνας.

  8. #4058
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται να μην καταλαβαίνεις αλλά δεν πειράζει. Λες και είναι επιστημονικό μυστικό ότι οι όροι μάρκετινγκ δεν έχουν πάντα σχέση με την πραγματικότητα. Πρώτη φορά θα συμβαίνει μάλλον.

    Επίσης έγραψα ότι δεν έχω δει IMAX στο Βέλγιο ούτε στην Ελλάδα. Είχε τύχει να δεν όμως στην Αμερική το 13 ή 14 και παλαιότερα στο πλανητάριο της Αθήνας.
    Προφανώς και αυτό που εννοείς εσύ μάρκετινγκ δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα καθώς το ΙΜΑΧ είναι τελείως άλλη τεχνολογία θέασης και όχι απλά ένα κλασικό σινεμά με άλλο όνομα.

    Γιατί να το υποβαθμίσεις όμως; Δεν ήταν μια διαφορετική και καλύτερη εμπειρία για σένα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #4059
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το imax ειναι για τα ματια , να προσφερει δεος , πως ειναι τα ηχεια και τα 10 000 βατ ;
    να εχεις μπροστα σου περισσοτερο απο οσο μπορεις να αντεξεις/λαβεις .
    overflow .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #4060
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το imax ειναι για τα ματια , να προσφερει δεος , πως ειναι τα ηχεια και τα 10 000 βατ ;
    να εχεις μπροστα σου περισσοτερο απο οσο μπορεις να αντεξεις/λαβεις .
    overflow .
    Δεν εχω παει οπως ειπα σε αίθουσα Imax και ειδικα σε αυτη στη Θεσσαλονίκη. Το εχω διαβάσει ομως πολύ το θέμα στο avsforums το αμερικανικό. Οι τύποι κλαίνε και τους αρέσει πολύ χωρις γκρίνιες. Μιλάμε για ανθρώπους που στα σπιτια τους εχουν πολλοι υπόγεια με deticated theater rooms και πάνω απο 3 μετρα οθόνες με projectors των 50000$+

    Αυτό που περιγράφουν δεν αφορά μόνο την εικόνα που δεν υπαρχει, αλλα και τον ήχο. Βασικα καθε καθισμα έχει απο κατω του ενα subwoofer το οποιο κανει τρελη δουλεια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #4061
    Ειδα και εγω το Dune(2021). Ωραια ηταν και η ιστορια κυλαγε ομαλα. Κριμα που πρεπει να περιμενουμε για να δουμε τη συνεχεια, απο το 2023 και μετα εαν υπαρξει, οπως διαβασα καπου. Εχω διαβασει το πρωτο βιβλιο, δεν διαβασα τα αλλα, γιατι τοτε δεν τα εβρισκα. Εχω παιξει τα παιχνιδια Dune και Dune II και ηταν και τα δυο πολυ καλα, ειδικα το δευτερο εφτιαξε ολοκληρη κατηγορια απο μονο του, ιστορικο παιχνιδι. Εχω δει φυσικα και τις παλιοτερες μεταφορες στη μεγαλη οθονη, αν και δεν τις θυμαμαι καλα, το story το ξερω πανω-κατω.
    Αντε να δουμε την συνεχεια και ελπιζω να εχουμε ενα επος επιστημονικης φαντασιας, οπως αρμοζει στα βιβλια.

  12. #4062
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κριμα που πρεπει να περιμενουμε για να δουμε τη συνεχεια, απο το 2023 και μετα εαν υπαρξει, οπως διαβασα καπου.
    Dune: Part Two και Dune: The Sisterhood (σειρά) έχει το πρόγραμμα.

    Το άρμεγμα μόλις άρχισε....

  13. #4063
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dune: Part Two και Dune: The Sisterhood (σειρά) έχει το πρόγραμμα.

    Το άρμεγμα μόλις άρχισε....
    Dune part 2; Δεν είναι όλη η ιστορία του πρώτου βιβλίου δηλαδή;

    - - - Updated - - -

    Wikipedia says:

    It is the first of a planned two-part adaptation of the 1965 novel of the same name by Frank Herbert, primarily covering the first half of the book.

  14. #4064
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Δεν έχω ιδέα. Μόνο την ταινία του Lynch έχω δει.

  15. #4065
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η ταινία του Lynch ήταν τραγική. Προσπάθησε να την κάνει λογική σε διάρκεια, και τελικά την έκανε μία περίληψη της περίληψης όπου για τον θεατή που δεν ξέρει την ιστορία απλά πράγματα δεν βγάζουν νόημα. Πολύ καλύτερη ήταν η έκδοση του 2000 με τον William Hurt.

Σελ. 271 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 251261266269270271272273276281291 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας