Σελ. 320 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.786-4.800 από 6096
  1. #4786
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Le Samourai

    Ένας πληρωμένος δολοφόνος βρίσκεται κυνηγημένος από τον εργοδότη του, που θέλει να τον σκοτώσει επειδή τον συνέλαβε η αστυνομία στην τελευταία του δουλειά.

    Δεν καταλαβαίνω τη βαθμολογία του IMDb. Στο πρώτο μισό είχα σκυλοβαρεθεί. Το δεύτερο μισό ήταν καλό, αλλά όχι και τόσο. Τι να πω, ίσως όταν βγήκε να ήταν αριστούργημα, αλλά με τα σημερινά δεδομένα σίγουρα όχι.
    Εγώ το είχα βρει εξαιρετικό αλλά πάνε πάρα πολλά χρόνια από τότε που το είδα σε κάποιο θερινό σινεμά στα Εξάρχεια αν θυμάμαι καλά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #4787
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Double Indemnity

    Ένας ασφαλιστής που γουστάρει τη γυναίκα ενός πελάτη του, αποφασίζει να τη βοηθήσει να τον σκοτώσουν, να εισπράξουν την ασφάλεια, και να ζήσουν μαζί αγαπημένοι. Έχουν το τέλειο σχέδιο, ή μήπως όχι;

    Εκπληκτικό έργο με τους πολυαγαπημένους Fred MacMurray και Edward G. Robinson. Αξίζει από κάθε άποψη, απορώ πως δεν το είχα καν υπόψη μου τόσο καιρό. Μουσική, ηθοποιία, σενάριο, φωτογραφία, όλα άψογα. Βρείτε το και δείτε το. Ούτε που το κατάλαβα το πότε πέρασε η ώρα.
    Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, δες και το The Woman in the Window, του Fritz Lang

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Le Samourai
    Βλέπω τον τίτλο και μου θυμίζει να δω ξανά το Seppuku

  3. #4788
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tsigarid, υπάρχουν φορές που μου θυμίζεις τον Μπακογιαννόπουλο που προλόγιζε τις ταινίες στην κινηματογραφική λέσχη

  4. #4789
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @tsigarid όπως θα αντιλήφθηκες ήδη είναι λίγο περίεργη η κατάσταση με τον γαλλικό κινηματογράφο της περιόδου εκείνης. Αφού δεν μίσησες τον Σαμουράι, δώσε το χρόνο σου και δες ακόμα 2 ταινίες του μεγάλου Jean-Pierre Melville με τον τεράστιο Alen Delon , τα Un flic και Le Cercle Rouge (στο τελευταίο παίζει και ο τιτανοτεράστιος Yves Montand αλλά και άλλα τέρατα της εποχής όπως Bourvil και Volonte - ναι ναι ξέρω είμαι φειδωλός στα επίθετα )

  5. #4790
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tsigarid όπως θα αντιλήφθηκες ήδη είναι λίγο περίεργη η κατάσταση με τον γαλλικό κινηματογράφο της περιόδου εκείνης. Αφού δεν μίσησες τον Σαμουράι, δώσε το χρόνο σου και δες ακόμα 2 ταινίες του μεγάλου Jean-Pierre Melville με τον τεράστιο Alen Delon , τα Un flic και Le Cercle Rouge (στο τελευταίο παίζει και ο τιτανοτεράστιος Yves Montand αλλά και άλλα τέρατα της εποχής όπως Bourvil και Volonte - ναι ναι ξέρω είμαι φειδωλός στα επίθετα )
    Δεν είναι το αγαπημένο μου είδος τα αστυνομικά του 70, αλλά το Le Cercle Rouge το έβαλα στη λίστα μου, γιατί οι πρωταγωνιστές είναι όντως τιτανοτεράστιοι. Δεν υπάρχει δωρεάν στις υπηρεσίες που έχω συνδρομή (και δεν έχω "θείους"), αλλά ψάχνοντας για αυτά τα δύο έργα, ανακάλυψα το kanopy, στο οποίο φαίνεται πως έχω δωρεάν πρόσβαση μέσω της βιβλιοθήκης της δουλειάς μου! Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Τι λέει; Βλέπω έχει λίγες και κυρίως παλιές ταινίες, αλλά βρήκα εκεί κάποιες που δεν βρήκα πουθενά αλλού! Έχει πχ δωρεάν το Le Cercle Rouge, και τα έπη Stalker/Solaris.

  6. #4791
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tsigarid όπως θα αντιλήφθηκες ήδη είναι λίγο περίεργη η κατάσταση με τον γαλλικό κινηματογράφο της περιόδου εκείνης. Αφού δεν μίσησες τον Σαμουράι, δώσε το χρόνο σου και δες ακόμα 2 ταινίες του μεγάλου Jean-Pierre Melville με τον τεράστιο Alen Delon , τα Un flic και Le Cercle Rouge (στο τελευταίο παίζει και ο τιτανοτεράστιος Yves Montand αλλά και άλλα τέρατα της εποχής όπως Bourvil και Volonte - ναι ναι ξέρω είμαι φειδωλός στα επίθετα )
    Να δει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και το Adieu l'ami με Delon και Bronson, ένα από τα απόλυτα "buddy/hate" movies
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  7. #4792
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και το Adieu l'ami με Delon και Bronson, ένα από τα απόλυτα "buddy/hate" movies
    Το έχω δει πριν πάρα πολλά χρόνια και θυμάμαι να μου άρεσε πολύ. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση

  8. #4793
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Sound of Metal

    Ένας ντράμερ σε μέταλ συγκρότημα χάνει την ακοή του μέσα σε λίγες μέρες. Στη συνέχεια προσπαθεί να συμβιβαστεί με αυτό, να μαζέψει τα κομμάτια της ζωής του, και να δει το μέλλον.

    Ενδιαφέρον έργο, αλλά μάλλον είχα διαβάσει πάρα πολλά για αυτό και περίμενα κάτι παραπάνω, οπότε δεν με ικανοποίησε πλήρως. Η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετές εξαιρετικές στιγμές, ειδικά τις συναισθηματικά φορτισμένες σκηνές, αλλά είχε και πολλά σημεία που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Γενικά ήταν αξιόλογο πάντως.

    Αξίζει να σημειώσω ότι στην αρχή σκεφτόμουνα να το σταματήσω και να δω κάτι άλλο, γιατί η αρχή δεν μου άρεσε, αλλά ευτυχώς δεν το έκανα. Αυτό να το ακούνε μερικοί εδώ μέσα που σταματάνε έργα στο 10λεπτο... Δεν καρφώνω κανέναν, ούτε καν θυμάμαι ποιοι το κάνουν αυτό, απλά θυμάμαι συμφορουμίτες να το αναφέρουν

  9. #4794
    Advantageous (2015). Δυστοπικη ταινια επιστημονικης φαντασιας. Καθολου σκηνες δρασης, καθολου εντυπωσιακα εφε και σε αργους ρυθμους. Δραματικη και καταθλιπτικη. Σιγουρα παντως δεν προκειται να τη ξεχασω. Το εχουν αυτο οι δραματικες ταινιες, χαραζονται στην μνημη και αυτη αν μη τι αλλο ειναι απο τους ορισμους.

  10. #4795
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Mank

    Πρώτη φορά βλέπω τόσο απολαυστική και ενδιαφέρουσα ταινία χωρίς καμία υπόθεση. Χωρίς πλάκα, πέραν του επίσημου σεναρίου "η ζωή του αλκοολικού σεναριογράφου του Πολίτη Κέιν", δεν υπήρχε καμία συνοχή. Flashback που ακολουθούσαν άσχετες φάσεις της ζωής του, μόνο για να επαναλάβουν την προσωπικότητά του ξανά και ξανά. Σε καμία περίπτωση του έργου δεν ήξερα, ή ούτε καν ενδιαφερόμουνα, για το τι γίνεται τώρα και τι θα γίνει αργότερα, γιατί δεν υπήρχε υπόθεση. Απλά ένα χτίσιμο χαρακτήρα.

    Τώρα που νομίζετε ότι το έθαψα, να πω ότι το απόλαυσα πραγματικά. Το έργο είχε μερικές κορυφαίες ατάκες, έναν απολαυστικό όπως πάντα Gary Oldman, και πολύ δεμένο οπτικό αποτέλεσμα. Με όλα αυτά, δεν παίζει ρόλο τι γίνεται. Απλά περνάνε 2 ώρες πολύ ευχάριστα, και στο τέλος αναρωτιέσαι γιατί αυτές οι σκόρπιες σκηνές συντέθηκαν έτσι για να φτιάξουν ένα έργο. Συστήνεται.

  11. #4796
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Βλέπω το Hulk στον Alpha... και όχι δεν το βλέπω για την Conelly
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #4797
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κυκλοφόρησε στο Βέλγιο το batman. Είδα ένα τρέιλερ και μου φαίνεται μάπα. Έχει και μια περιέργη αισθητική λες και ειναι όλο animation.

  13. #4798
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει και μια περιέργη αισθητική λες και ειναι όλο animation.
    Αυτό δεν είναι ασυνήθιστο σε ταινίες που είναι μεταφορές από κόμικ.

  14. #4799
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι ασυνήθιστο σε ταινίες που είναι μεταφορές από κόμικ.
    Δεν ήταν τα χρώματα, όσο τα μεγέθη των χαρακτήρων.

  15. #4800
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως οι κριτικές το βλέπουν με συμπάθεια μεν αλλά όχι άνω του μετρίου. Ίσως να το δω στις αίθουσες, περιμένω να επιστρέψω Ιρλανδία όπου πλέον έχουν καταργηθεί παντού οι υποχρεωτικές μάσκες να το δω όπως πρέπει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 320 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας