Σελ. 100 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.486-1.500 από 6096
  1. #1486
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Αναρωτιέμαι αν ένας σημερινός μαθητής σχολείου κρίνει αυτές τις ταινίες με τον ίδιο τρόπο; Μιλάμε για άτομα που έχουν γεννηθεί μια με δύο δεκαετίες μετά πχ T2 και οι δύο μεγαλύτερες κινηματογραφικά επιτυχίες που έχει δει είναι τα κόμικ της Μάρβελ και τα fast and furious. Ένας σημερινός 15χρονος έχει γεννηθεί σλν περίοδο των Ολυμπιακών αγώνων. Βλέπει ο 15 χρόνος μια blockbuster ταινία του 80 και σκέφτεται πως βλέπαμε ταινίες τότε; Χάλια εφέ, χάλια εικόνα κτλ κτλ. Πέρα από την θεματολογία που ίσως θεωρεί ότι έχει αναλυθεί ήδη πολύ. Δεν λέω και και καινούργιο πιστεύω.

    Αναρωτιέμαι δηλαδή αν έχουμε γίνει παππούδες και σχολιάζουμε με γνώμονα μια ανάμνηση που η νεολαία δεν μπορεί να καταλάβει, όπως έκαναν τότε και οι γονείς μας. Ο Σκορτσέζε είναι και αυτός ένας από τους παππούδες.

    Παρεπιπτοντως όχι ότι διαφωνώ με τον Σκορσέζε και pop και αλλά μέλη αλλά πρέπει να αναλογιστω και αυτή την θέση. Ο αντίστοιχος Σκορτσέζε της εποχής αντιστοιχα απαξιωτικά σχόλια δεν έκανε; Εγώ θυμάμαι πολύ εκνευριζομουν με την αναχρονιστική μανία όταν ήμουν στα ντουζενια μου.

    Να βάλουμε μήπως μια μαγκουρα στα άβαταρ των 35+ μελών του φορουμ;

  2. #1487
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι αν ένας σημερινός μαθητής σχολείου κρίνει αυτές τις ταινίες με τον ίδιο τρόπο; Μιλάμε για άτομα που έχουν γεννηθεί μια με δύο δεκαετίες μετά πχ T2 και οι δύο μεγαλύτερες κινηματογραφικά επιτυχίες που έχει δει είναι τα κόμικ της Μάρβελ και τα fast and furious. Ένας σημερινός 15χρονος έχει γεννηθεί σλν περίοδο των Ολυμπιακών αγώνων. Βλέπει ο 15 χρόνος μια blockbuster ταινία του 80 και σκέφτεται πως βλέπαμε ταινίες τότε; Χάλια εφέ, χάλια εικόνα κτλ κτλ. Πέρα από την θεματολογία που ίσως θεωρεί ότι έχει αναλυθεί ήδη πολύ. Δεν λέω και και καινούργιο πιστεύω.

    Αναρωτιέμαι δηλαδή αν έχουμε γίνει παππούδες και σχολιάζουμε με γνώμονα μια ανάμνηση που η νεολαία δεν μπορεί να καταλάβει, όπως έκαναν τότε και οι γονείς μας. Ο Σκορτσέζε είναι και αυτός ένας από τους παππούδες.

    Παρεπιπτοντως όχι ότι διαφωνώ με τον Σκορσέζε και pop και αλλά μέλη αλλά πρέπει να αναλογιστω και αυτή την θέση. Ο αντίστοιχος Σκορτσέζε της εποχής αντιστοιχα απαξιωτικά σχόλια δεν έκανε; Εγώ θυμάμαι πολύ εκνευριζομουν με την αναχρονιστική μανία όταν ήμουν στα ντουζενια μου.

    Να βάλουμε μήπως μια μαγκουρα στα άβαταρ των 35+ μελών του φορουμ;
    Κάτσε βρε συ, ΟΚ, ναι σίγουρα υπάρχει αρτηριοσκλήρωση, αλλά τώρα στα σοβαρά αντικειμενικά έχουμε ολοκληρωμένες ταινίες με σενάρια / τροχιά εξέλιξης χαρακτήρων (character arc) / σενάριο μεστό και όχι έναν σκελετό ιστορίας ως δικαιολογία να τρως 500 CGIs το δευτερόλεπτο για να ξεχάσει ο εγκέφαλος ότι θέλει ιστορία και απλά να βλέπει πίου πίου;

    Αυτό που λες για τον 15χρονο είναι σαν να λέμε ότι σε ένα μακρινό μέλλον το μόνο φαγητό διαθέσιμο είναι τα Big Macs και εμείς θυμόμαστε ότι υπήρχε κάποτε μαγειρευτό φαγητό... Είμαστε αρτηριοσκληρωτικοί ή απλά περιγράφουμε μια πραγματικότητα;

    - - - Updated - - -

    Eδώ μέχρι και ο μέγας Σπίλμπεργκ και η επόμενη ταινία που ετοιμάζει είναι remake του.... West Side Story
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #1488
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε βρε συ, ΟΚ, ναι σίγουρα υπάρχει αρτηριοσκλήρωση, αλλά τώρα στα σοβαρά αντικειμενικά έχουμε ολοκληρωμένες ταινίες με σενάρια / τροχιά εξέλιξης χαρακτήρων (character arc) / σενάριο μεστό και όχι έναν σκελετό ιστορίας ως δικαιολογία να τρως 500 CGIs το δευτερόλεπτο για να ξεχάσει ο εγκέφαλος ότι θέλει ιστορία και απλά να βλέπει πίου πίου;

    Αυτό που λες για τον 15χρονο είναι σαν να λέμε ότι σε ένα μακρινό μέλλον το μόνο φαγητό διαθέσιμο είναι τα Big Macs και εμείς θυμόμαστε ότι υπήρχε κάποτε μαγειρευτό φαγητό... Είμαστε αρτηριοσκληρωτικοί ή απλά περιγράφουμε μια πραγματικότητα;
    καν το pizza hut και έπεσες μέσα!


    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #1489
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καν το pizza hut και έπεσες μέσα!


    Μεγάλος προφήτης η ταινία αυτή. Έβγαλε και τον και Σβατζενέγκερ πρόεδρο. Και είχε και ένα άλλο αλλά δεν το θυμάμαι τώρα.

  5. #1490
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το είχα αναφέρει το βίντεο του Tony Zhou παλιότερα. Δυστυχώς έχει παρατήσει το κανάλι γιατί έπιασε δουλειά σαν editor στην Criterion Collection.
    μπορει και να επαγεται της αναφορα σου η πρωτη μου επαφη με αυτο το καναλι
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #1491
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλος προφήτης η ταινία αυτή. Έβγαλε και τον και Σβατζενέγκερ πρόεδρο. Και είχε και ένα άλλο αλλά δεν το θυμάμαι τώρα.
    γενικά ήταν μια ταινία για ποπ κορν και καναπέ, ωστόσο (ειχε συγκεκριμένο story arc, συνέπεια στην ιστορία της, χαρακτήρες, τα πάντα).
    Θεωρώ οτι έχει αλλάξει το παράδειγμα, παλαιότερα η ίδια η ταινία ηταν το προϊόν.
    πλέον το προϊόν είναι τα merch που προωθεί η ταινία. κάποιες το κάνουν εδω και χρονια με product placement, αλλά πλέον οι ταινίες έχουν γίνει διαφήμιση φιγούρων κλπ.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #1492
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε βρε συ, ΟΚ, ναι σίγουρα υπάρχει αρτηριοσκλήρωση, αλλά τώρα στα σοβαρά αντικειμενικά έχουμε ολοκληρωμένες ταινίες με σενάρια / τροχιά εξέλιξης χαρακτήρων (character arc) / σενάριο μεστό και όχι έναν σκελετό ιστορίας ως δικαιολογία να τρως 500 CGIs το δευτερόλεπτο για να ξεχάσει ο εγκέφαλος ότι θέλει ιστορία και απλά να βλέπει πίου πίου;

    Αυτό που λες για τον 15χρονο είναι σαν να λέμε ότι σε ένα μακρινό μέλλον το μόνο φαγητό διαθέσιμο είναι τα Big Macs και εμείς θυμόμαστε ότι υπήρχε κάποτε μαγειρευτό φαγητό... Είμαστε αρτηριοσκληρωτικοί ή απλά περιγράφουμε μια πραγματικότητα;

    - - - Updated - - -

    Eδώ μέχρι και ο μέγας Σπίλμπεργκ και η επόμενη ταινία που ετοιμάζει είναι remake του.... West Side Story
    Μα σου λέω δεν διαφωνώ. Απλά προσπαθώ να κοιτάζω κάποια πράγματα έξω από το κουτί μου. Και συνειδητοποιώ ότι αντίστοιχα με την εποχή παρόμοια επιχειρήματα είχαν και οι τότε 40ρηδες όταν είμασταν στο σχολείο και λατρεύαμε αυτές τις ταινίες. Και δεν είναι μόνο στο σινεμά. Δυστυχώς δεν ξέρω 15χρονά και στο φόρουμ κυριαρχεί η ηλικιακή μας ομάδα για να δούμε τι θα έλεγαν αυτοί. Είμαι περίεργως αν η ιστορία επαναλαμβάνεται και έχουμε γίνει οι αντίστοιχα εκνευριστικοί παπούδες του "στην εποχή μου.....".

    Για μένα η τέχνη σε όλες τις μορφές της έχει φάει τρελή σφαλιάρα κυρίως με την μορφή του περιορισμού σε στεγανά που σημαίνει επανάληψη. Όλη η κοινωνία για μένα έχει μπει σε αυτό το τριπάκι παρόλες τις ελευθερίες που δίνουν σύγχρονα εργαλεία. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν αυτό πια είναι το νορμάλ στο οποίο θα μεγαλώσουν τα σημερινά παιδιά, μήπως πέφτουμε στην ίδια παγίδα με τους γονείς μας τότε θεωρώντας ότι το δικό μας είναι απλά το σωστότερο και χάνοντας την επαφή με την πραγματικότητα; Λέω τώρα εγώ αν και ξεκάθαρα έχουμε δίκιο να κράζουμε . Τίποτα δεν ξέρεις η νέα γενιά και στην εποχή μας ......

  8. #1493
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όταν παρατηρώ κάτι τέτοια remake κάνει μπαμ ότι μιλάμε για γελοίες αρπαχτές, από όλους τους εμπλεκόμενους.

    Δεν αξίζει ούτε το trailer να δεις
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #1494
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επι τα περι αρτηριοσκληρωσης , εχω γνωστους σαρανταρηδες , συνομιληκους δηλαδη , που καθονται και βλεπουν καθε τι και μπορει να σου πουν οτι ειδαν και αριστουργημα , αμα κατσεις ομως και το κουβεντιασεις μαζι τους ομως , οδηγουνται ευκολα στην οδο του προβληματισμου και της αμφισβητησης επι της αρχικης τους κρισης , ενω το αντιθετο δυσκολα συμβαινει .

    δεν θελω να πω οτι καποιος ειναι καλυτερος απο καποιον αλλον επειδη εκρινε μια ταινια σαν να προκειται για δικη , αλλα οτι τα σαθρα κριτηρια , ευκολα ξεθωριαζουν .

    και δεν το εντοπιζω στην ποιοτητα του καθενος , αλλα στο ποσο ενδιαφερον δειχνει προς το τι του συμβαινει ....
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #1495
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα σου λέω δεν διαφωνώ. Απλά προσπαθώ να κοιτάζω κάποια πράγματα έξω από το κουτί μου. Και συνειδητοποιώ ότι αντίστοιχα με την εποχή παρόμοια επιχειρήματα είχαν και οι τότε 40ρηδες όταν είμασταν στο σχολείο και λατρεύαμε αυτές τις ταινίες. Και δεν είναι μόνο στο σινεμά. Δυστυχώς δεν ξέρω 15χρονά και στο φόρουμ κυριαρχεί η ηλικιακή μας ομάδα για να δούμε τι θα έλεγαν αυτοί. Είμαι περίεργως αν η ιστορία επαναλαμβάνεται και έχουμε γίνει οι αντίστοιχα εκνευριστικοί παπούδες του "στην εποχή μου.....".

    Για μένα η τέχνη σε όλες τις μορφές της έχει φάει τρελή σφαλιάρα κυρίως με την μορφή του περιορισμού σε στεγανά που σημαίνει επανάληψη. Όλη η κοινωνία για μένα έχει μπει σε αυτό το τριπάκι παρόλες τις ελευθερίες που δίνουν σύγχρονα εργαλεία. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν αυτό πια είναι το νορμάλ στο οποίο θα μεγαλώσουν τα σημερινά παιδιά, μήπως πέφτουμε στην ίδια παγίδα με τους γονείς μας τότε θεωρώντας ότι το δικό μας είναι απλά το σωστότερο και χάνοντας την επαφή με την πραγματικότητα; Λέω τώρα εγώ αν και ξεκάθαρα έχουμε δίκιο να κράζουμε . Τίποτα δεν ξέρεις η νέα γενιά και στην εποχή μας ......
    Μα δεν μιλώ και δεν κατακρίνω τη νέα γενιά ή δεν το βλέπω ανταγωνιστικά, εσύ το βάζεις στο πλαίσιο αυτό και είναι άσχετο

    Εγώ μιλώ για τα σημερινά δήθεν "blockbusters" και τι δίνουν ή δεν δίνουν, αυτό μόνο.

    Τώρα, για τη νέα γενιά, δεν έχω στοιχεία αλλά από την άλλη να σου το πω και διαφορετικά: Δεν έχω δει κανέναν πολιτιστικό (με υην έννοια του cultural impact) αντίκτυπο Avengers (π.χ.) στη νέα γενιά με τον τρόπο που είχε π.χ. η αυθεντική τριλογία SW στην τότε νέα γενιά. Ή το ΕΤ - άλλο παράδειγμα. Και δεν είναι επίσης τυχαίο ότι οι τότε ταινίες blockbusters είχαν μαγέψει όλες τις γενιές. Υπήρχε λόγος και ξαναλέω, αυτό λέει και ο Σκορσέζε που κακώς μερικοί τον κατακρίνουν ότι δήθεν τα βάζει γενικά με blockbusters.

    Είδες κανέναν πανικό να γίνεται με το TDF συγκριτικά με Τ1 ή Τ2 μιας και αυτά όλα τα λέμε με αφορμή το TDF; Ρητορική η ερώτηση προφανώς...

    - - - Updated - - -

    Παρενθετικά, ευτυχώς που ακόμα έχουμε κάποιους - πολύ λίγους πλέον - που βλέπουν το blockbuster σαν τέχνη, να αναφερθώ στο πολύ πρόσφατο παράδειγμα-υπόδειγμα του 1917
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #1496
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Terminator Dark Fate

    Εν μέρει συμφωνώ με προλαλήσαντες, αν δεν είχαν προηγηθεί άλλα 2-3 sequels κάκιστα, αν η ταινία ήταν μόνο η τρίτη στο franchise, αν ήταν ας πούμε 10 χρόνια μετά το Τ2 και αν.... δεν υπήρχαν αστείοι διάλογοι και σενάριο από τα Λίντλ τότε ίσως να έλεγε κάτι.

    Έτσι όπως ήρθε, προέκυψε ως μια άχρηστη συνέχεια σε ένα κουρασμένο franchise αλλά το Hollywood σήμερα πλέον έχει ανάγει τον κινηματογράφο σε λούνα παρκ (όπως σοφά επισήμανε ο Σκορσέζε και διαρκώς επιβεβαιώνεται).

    Μπόλικο χρήμα που πέφτει σε μουχλιασμένες ιδέες, αναμασημένα πρότυπα, νεκραναστάσεις που φτιάχνουν ζόμπι πλέον ο κινηματογράφος είναι μια κατάντια, τουλάχιστον σε blockbusters όπως τα έλεγαν κάποτε.
    Σαν να έβλεπα ξαναζεσταμένο remake του Τ2. Θα αρμέξουν άλλη μια ταινιούλα με την Hamilton σε ρόλο μέντορα

    Όταν βλέπεις πως στην παραγωγή εμπλέκεται Κινεζικό χρήμα, καταλαβαίνεις τι θα δεις
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #1497
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν μιλώ και δεν κατακρίνω τη νέα γενιά ή δεν το βλέπω ανταγωνιστικά, εσύ το βάζεις στο πλαίσιο αυτό και είναι άσχετο

    Εγώ μιλώ για τα σημερινά δήθεν "blockbusters" και τι δίνουν ή δεν δίνουν, αυτό μόνο.

    Τώρα, για τη νέα γενιά, δεν έχω στοιχεία αλλά από την άλλη να σου το πω και διαφορετικά: Δεν έχω δει κανέναν πολιτιστικό (με υην έννοια του cultural impact) αντίκτυπο Avengers (π.χ.) στη νέα γενιά με τον τρόπο που είχε π.χ. η αυθεντική τριλογία SW στην τότε νέα γενιά. Ή το ΕΤ - άλλο παράδειγμα. Και δεν είναι επίσης τυχαίο ότι οι τότε ταινίες blockbusters είχαν μαγέψει όλες τις γενιές. Υπήρχε λόγος και ξαναλέω, αυτό λέει και ο Σκορσέζε που κακώς μερικοί τον κατακρίνουν ότι δήθεν τα βάζει γενικά με blockbusters.

    Είδες κανέναν πανικό να γίνεται με το TDF συγκριτικά με Τ1 ή Τ2 μιας και αυτά όλα τα λέμε με αφορμή το TDF; Ρητορική η ερώτηση προφανώς...

    - - - Updated - - -

    Παρενθετικά, ευτυχώς που ακόμα έχουμε κάποιους - πολύ λίγους πλέον - που βλέπουν το blockbuster σαν τέχνη, να αναφερθώ στο πολύ πρόσφατο παράδειγμα-υπόδειγμα του 1917
    Πότε το έκανα αυτό; Όπως και να έχει ξαναλέω δεν είναι ότι διαφωνώ αλλά αναρωτιέμαι αν τελικά έχουμε καταλήξει στην ίδια θέση επαληθεύοντας τον φαύλο κύκλο της ιστορίας.

    Να επεκτείνω όμως το ερώτημα σου. Πες μου κάτι που έχει κάνει πολιτιστική αντίκτυπο; Κατά την γνώμη η ρυθμοί είναι τέτοιοι που δεν αφήνουν κάτι τέτοιο να γίνει. Επίσης πιστεύω δεν υπάρχει το κενό/δίψα για να υπάρξει τέτοιος αντίκτυπος. Αυτή είναι η πραγματικότητα και με κίνδυνο να επαναληφθώ, μήπως κρίνουμε/σχολιάζουμε (όχι ανταγωνιστικά) με απαρχαιωμένες απόψεις και αξίες;

  13. #1498
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ έχω αυτό τον εσωτερικό διάλογο όταν βλέπω μια από αυτές τι ταινίες και απογοητεύομαι.... "ρε μήπως έχω γίνει γεροξούρας;" και άλλα συναφή.

    Μετά όμως θυμάμαι ότι όλες αυτές οι ταινίες είναι συνέχειες,remakes,reboots, rethinks και αυτό από μόνο του δείχνει την ένδεια που επικρατεί.

    Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει αν αυτές οι ταινίες που βγαίνουν τώρα θα έχουν την οποιαδήποτε σημασία στα πιτσιρίκια του σήμερα μετά από 20-30 χρόνια.

    Μέχρι τότε ας δούμε το νέο Dr. Doolittle (έλεος).


  14. #1499
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε το έκανα αυτό; Όπως και να έχει ξαναλέω δεν είναι ότι διαφωνώ αλλά αναρωτιέμαι αν τελικά έχουμε καταλήξει στην ίδια θέση επαληθεύοντας τον φαύλο κύκλο της ιστορίας.

    Να επεκτείνω όμως το ερώτημα σου. Πες μου κάτι που έχει κάνει πολιτιστική αντίκτυπο; Κατά την γνώμη η ρυθμοί είναι τέτοιοι που δεν αφήνουν κάτι τέτοιο να γίνει. Επίσης πιστεύω δεν υπάρχει το κενό/δίψα για να υπάρξει τέτοιος αντίκτυπος. Αυτή είναι η πραγματικότητα και με κίνδυνο να επαναληφθώ, μήπως κρίνουμε/σχολιάζουμε (όχι ανταγωνιστικά) με απαρχαιωμένες απόψεις και αξίες;
    Καρα-ξεφεύγουμε αλλά πάντοτε κάθε εποχή έχει το δικό της πολιτιστικό αντίκτυπο στις τέχνες (πάντοτε με την έννοια στην αγγλική του cultural impact) και εννοείται και ο κινηματογράφος. Π.χ. το SW είχε τεράστιο αντίκτυπο στην εποχή του, στη σημερινή εποχή ΙΜΟ δεν είναι τόσο ο κινηματογράφος πλέον όσο οι παραγωγές στην TV - δες π.χ. τον αντίκτυπο του GoT. Αυτό ακριβώς λέω, ότι ο κινηματογράφος έχει γίνει αδιάφορος επειδή πλέον η προσοχή στους ΑΑΑ τίτλους (ΑΑΑ στον προϋπολογισμό) πάει σε σαπάκια reboots / remakes / retconns, ο,τιδήποτε χωρίς περιεχόμενο αλλά που θα τραβήξει κοινό να γεμίσει το κεφάλι του με CGI, να βγει από την αίθουσα (αφού τα έχει σκάσει) και 5 λεπτά αργότερα να μη θυμάται τίποτε. Το "λούνα παρκ - ταινίες" φαινόμενο που το λέω

    Αυτό δεν είναι θέμα ηλικιακών διαφορών ή γενεών, είναι γεγονός. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον μόνο στην τηλεόραση θα δεις παραγωγές μαζικής κατανάλωσης μεν αλλά με στιβαρό υπόβαθρο σε ιστορίες / χαρακτήρες / πρωτοτυπία σεναρίου κλπ δε... Από Stranger Things μέχρι GoT, από Sopranos μέχρι Irishman κοκ.

    Ας μην το συνεχίσουμε όμως, τουλάχιστον προσωπικά για το θέμα αυτό γενικά - με αφορμή το TDF - είπα ό,τι ήθελα να πω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #1500
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ έχω αυτό τον εσωτερικό διάλογο όταν βλέπω μια από αυτές τι ταινίες και απογοητεύομαι.... "ρε μήπως έχω γίνει γεροξούρας;" και άλλα συναφή.

    Μετά όμως θυμάμαι ότι όλες αυτές οι ταινίες είναι συνέχειες,remakes,reboots, rethinks και αυτό από μόνο του δείχνει την ένδεια που επικρατεί.

    Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει αν αυτές οι ταινίες που βγαίνουν τώρα θα έχουν την οποιαδήποτε σημασία στα πιτσιρίκια του σήμερα μετά από 20-30 χρόνια.

    Μέχρι τότε ας δούμε το νέο Dr. Doolittle (έλεος).
    To Doolittle πάτωσε και βλέπω τον Downey Jr. να ξαναβαζει την στολή του Iron man.για να βγάζει την χασούρα των 175εκ που έριξε στα ψηφιακά ζώα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 100 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας