Σελ. 127 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 6096
  1. #1891
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Foxcatcher 6,5/10

    Για μια φορά μια χαρά.

    - - - Updated - - -

    Batman 7,5/10

    Μου θύμησε το ψάρωμα που ένιωθα μικρός βλέποντας κάποιες ταινίες.20άρα τηλεόραση κοντά στα 5 μέτρα και όμως ήμουν μέσα στην ταινία.Ωραίο feeling.

  2. #1892
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #1893
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ωραίο
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #1894
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    American history X

    Προφανώς για πολλοστή φορά που έχω χάσει το μέτρημα. Απλά συγκλονιστικό έργο όχι μόνο για τον ρατσισμό αλλά και τον φανατισμό. Η ταινία μαζί με τα jango, blackkklansman και the hands maid tale θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.

  5. #1895
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    American history X

    Προφανώς για πολλοστή φορά που έχω χάσει το μέτρημα. Απλά συγκλονιστικό έργο όχι μόνο για τον ρατσισμό αλλά και τον φανατισμό. Η ταινία μαζί με τα jango, blackkklansman και the hands maid tale θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.
    Το τελευταίο δεν το ξέρω, τα άλλα όλα εξαιρετικά. Το βάζω στη λίστα μου.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Το βγάζω από τη λίστα μου, είναι σειρά, δεν με ενδιαφέρει

  6. #1896
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    American history X

    Προφανώς για πολλοστή φορά που έχω χάσει το μέτρημα. Απλά συγκλονιστικό έργο όχι μόνο για τον ρατσισμό αλλά και τον φανατισμό. Η ταινία μαζί με τα jango, blackkklansman και the hands maid tale θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.
    Σ' εμάς στο Λύκειο, ως αντιρατσιστική ταινία μας είχαν δείξει το Gran Torino.

  7. #1897
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' εμάς στο Λύκειο, ως αντιρατσιστική ταινία μας είχαν δείξει το Gran Torino.
    Είναι.

  8. #1898
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο δεν το ξέρω, τα άλλα όλα εξαιρετικά. Το βάζω στη λίστα μου.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Το βγάζω από τη λίστα μου, είναι σειρά, δεν με ενδιαφέρει
    Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για την πρώτη σεζόν. Δεν έχει άπειρα επεισόδια. Διδακτικό υλικό χωρίς καθόλου διδακτική ύλη. Εγώ ακόμα το σκέφτομαι να δω την δεύτερη γιατί ενώ λέγεται ότι συνεχίζει καλά, πήγε μετά το βιβλίο του οποίου είναι μεταφορά. Ίσως η καλύτερη (όχι διασκεδαστική όμως) σειρά που έχω δει εβερ.

  9. #1899
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Donnie Brasco 6,5/10

    Οικείος ο τίτλος αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν την είχα ξαναδεί.Βιογραφική αλλά λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί το έχουμε ξαναδεί το έργο σήμερα που μιλάμε.

    The Flowers of War 7/10

    Εκεί που κοιτούσα στραβά την διάρκεια στην αρχή ήθελα να είχε άλλο ένα τεταρτάκι για να εξελιχθεί κι άλλο στο τέλος.Ωραία ήταν.

  10. #1900
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι.
    Get off my lawn

  11. #1901
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Batman 7,5/10
    Πρέπει να δεις καπάκι και το Batman Returns.

    Διότι μεταξύ άλλων, τέτοια Catwoman δεν ξαναείδαμε από τότε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.
    Υποχρεωτικό πρέπει να καταστεί και το Chernobyl του HBO σε όλα τα σχολεία του κόσμου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #1902
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να δεις καπάκι και το Batman Returns.

    Διότι μεταξύ άλλων, τέτοια Catwoman δεν ξαναείδαμε από τότε.
    Σωστότατος αλλά απο το Returns θυμάμαι πολύ πράμα
    Στο Batman 1-2 σκηνές απο πιτσιρικάς.
    Έβλεπα και του 1966 στο Seven X

  13. #1903
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    American history X

    Προφανώς για πολλοστή φορά που έχω χάσει το μέτρημα. Απλά συγκλονιστικό έργο όχι μόνο για τον ρατσισμό αλλά και τον φανατισμό. Η ταινία μαζί με τα jango, blackkklansman και the hands maid tale θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.
    Sorry αλλά δεν συγκρίνεται με την καμία το American History X με τα υπόλοιπα που έβαλες, γιατί μόνο το πρώτο εξανθρωπίζει τους ρατσιστές αντί να τους δαιμονοποιεί ή να τους κοροϊδεύει.
    Μόνο όταν κατανοείται ο ρατσισμός, μπορεί να καταπολεμηθεί. Όχι με revenge stories, soapboxing, virtue-signaling και καταστροφολογίες.

    Μόνο το Imperium θεωρώ ότι είναι στο ίδιο μήκος κύματος με το American History X.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  14. #1904
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά δεν συγκρίνεται με την καμία το American History X με τα υπόλοιπα που έβαλες, γιατί μόνο το πρώτο εξανθρωπίζει τους ρατσιστές αντί να τους δαιμονοποιεί ή να τους κοροϊδεύει.
    Μόνο όταν κατανοείται ο ρατσισμός, μπορεί να καταπολεμηθεί. Όχι με revenge stories, soapboxing, virtue-signaling και καταστροφολογίες.

    Μόνο το Imperium θεωρώ ότι είναι στο ίδιο μήκος κύματος με το American History X.
    Εγώ θεωρώ ότι το Χ ασχολείται με τον φανατισμό με τον ρατσισμό της Αμερικής να είναι ένα αντικείμενο του φανατισμού. Κλειστά κεφάλια, θυμός και χειραγώγηση. Αν θες την γνώμη μου και το the bridesmaids tale το ίδιο κάνει αλλά με αντικείμενο την θρησκεία και εστιάζοντας στον ισχυρό και αδυναμο. Λογικό γιατί πρέπει να προσαρμοστεί στο αντικείμενο και ως ταινίες/σειρές/βιβλία που δεν είναι διδακτορικά θέλουν και ένα entry point. Σε κάθε περίπτωση όμως τον φανατισμό χτυπάνε και ειδικα το X.

    Προφανώς και δεν λέω ότι το tjango είναι στο ίδιο μοτίβο με το X ούτε και το blackkklansman. Διαφορετικο είδος ταινίας. Όμως, η διδακτική ύλη δεν χρειάζεται να είναι πάντα απόλυτα σοβαρή για να είναι επιτυχημένη εξου και ότι στα παιδιά μας δίνουμε να διαβάσουν βιβλία αλλά και χρησιμοποιούμε παραμύθια. Οι μύθοι του Αισώπου δεν είναι στείρα διδακτική ύλη. Σε αυτό το πνεύμα για μένα και τα δύο απομυθοποίουν το αντικείμενο τους (ρατσισμο) με ένα εξαιρετικό τρόπο. Και γι'αυτό τα θεωρώ αξια για σχολείο και πανεπιστήμιο.

    Προσωπικά δεν το αναλύω στο επίπεδο σου γιατί δεν με ενδιαφέρει όταν συζητάμε για τέχνη και άρα δεν ξέρω να σου απαντήσω σε άρθρο το επίπεδο. Δυσκολεύομαι καμία φορά να ακολουθήσω κιόλας. Βλέπω τις γενικές γραμμές, βλέπω το αποτέλεσμα και την ουσία και αν έχασα και κανένα subtlety όπως αυτά που λέγονταν για τον Ταραντίνο βλέπουμε. Μιας και έγραψα για αυτόν, κατά την γνώμη μου με το tjango θεωρώ ότι έκανε το έβαλςω στο πάνθεον γιατί πιστεύω ότι κανείς δεν θα τολμήσει να πιάσει το αντικείμενο αυτό έτσι. Σε κάποιο βαθμό και το blackkklansman προσπάθησε αλλά αν και πέρασε από κοντά, κάτι σοβαρό έλειψε. Ίσως ήταν η ιστορική εποχή που δεν ετσουξε τόσο πολύ.

    Δεν θυμάμαι αν έχω δει Imperium.

  15. #1905
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανοίγουμε πολύ μεγάλη συζήτηση γι'αυτό θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θεωρώ ότι το Χ ασχολείται με τον φανατισμό με τον ρατσισμό της Αμερικής να είναι ένα αντικείμενο του φανατισμού. Κλειστά κεφάλια, θυμός και χειραγώγηση. Αν θες την γνώμη μου και το the bridesmaids tale το ίδιο κάνει αλλά με αντικείμενο την θρησκεία και εστιάζοντας στον ισχυρό και αδυναμο. Λογικό γιατί πρέπει να προσαρμοστεί στο αντικείμενο και ως ταινίες/σειρές/βιβλία που δεν είναι διδακτορικά θέλουν και ένα entry point. Σε κάθε περίπτωση όμως τον φανατισμό χτυπάνε και ειδικα το X.
    Τα βλέπεις πολύ επιφανειακά. Κατά βάθος το History X με το Handmaid's Tale είναι εντελώς διαφορετικά σε προσέγγιση. Το Handmaid's Tale είναι ένα δυστοπικό what-if σενάριο που εξυπηρετεί τον ρόλο του παραμυθιού, σαν cautionary tale, με σκοπό την συναισθηματική χειραγώγηση του θεατή και να εμπνεύσει φόβο και μίσος για τις ιδέες που παρουσιάζει. Το History X είναι αρχαία τραγωδία μπροστά του.

    Η καταστροφολογία και η δαιμονοποίηση είναι εργαλεία προπαγάνδας που αντί να μας προστατεύουν από τα λάθη του παρελθόντος, είτε ηθελημένα είτε άθελα ενισχύουν τις πιθανότητες επανάληψής τους γιατί μας τυφλώνουν από τις πραγματικές αιτίες. Όταν αντιμετωπίζεις ανθρώπους και τις οποιεσδήποτε ιδέες τους σαν τέρατα ή evil, τότε αγνοείς τις συγκυρίες που τους έκαναν έτσι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν λέω ότι το tjango είναι στο ίδιο μοτίβο με το X ούτε και το blackkklansman. Διαφορετικο είδος ταινίας. Όμως, η διδακτική ύλη δεν χρειάζεται να είναι πάντα απόλυτα σοβαρή για να είναι επιτυχημένη εξου και ότι στα παιδιά μας δίνουμε να διαβάσουν βιβλία αλλά και χρησιμοποιούμε παραμύθια. Οι μύθοι του Αισώπου δεν είναι στείρα διδακτική ύλη. Σε αυτό το πνεύμα για μένα και τα δύο απομυθοποίουν το αντικείμενο τους (ρατσισμο) με ένα εξαιρετικό τρόπο. Και γι'αυτό τα θεωρώ αξια για σχολείο και πανεπιστήμιο.
    Το Django είναι ένα revenge story και μόνο. Ο ήρωας είναι απλά ένα όργανο απονομής κοινωνικής δικαιοσύνης. Όσο για τον ρατσισμό, δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από ένα snapshot στην εποχή εκείνη. Δεν ασκεί ερωτήματα, δεν προσφέρει εσωτερική ματιά σε κανέναν από τους χαρακτήρες, παρά μόνο ελαφρώς για τον "uncle tom" χαρακτήρα του Samuel Jackson. Ποια "απομυθοποίηση"?? Επειδή δείχνει όλους σχεδόν τους ρατσιστές σαν αμόρφωτους βλάκες? Ό,τι νομίζεις ότι κάνει το Django, το Hateful Eight το έκανε αρκετά καλύτερα.

    Παραμύθια και αλληγορίες δεν διδάσκονται στα σχολεία γιατί είναι εντελώς οπισθοδρομικά στις ιδέες που προωθούν (ρατσισμός, σεξισμός, fatalism κλπ.) και αντιεπιστημονικά γιατί στηρίζονται στην συναισθηματική χειραγώγηση του αναγνώστη και δεν προάγουν την κριτική σκέψη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν το αναλύω στο επίπεδο σου γιατί δεν με ενδιαφέρει όταν συζητάμε για τέχνη και άρα δεν ξέρω να σου απαντήσω σε άρθρο το επίπεδο. Δυσκολεύομαι καμία φορά να ακολουθήσω κιόλας. Βλέπω τις γενικές γραμμές, βλέπω το αποτέλεσμα και την ουσία και αν έχασα και κανένα subtlety όπως αυτά που λέγονταν για τον Ταραντίνο βλέπουμε. Μιας και έγραψα για αυτόν, κατά την γνώμη μου με το tjango θεωρώ ότι έκανε το έβαλςω στο πάνθεον γιατί πιστεύω ότι κανείς δεν θα τολμήσει να πιάσει το αντικείμενο αυτό έτσι. Σε κάποιο βαθμό και το blackkklansman προσπάθησε αλλά αν και πέρασε από κοντά, κάτι σοβαρό έλειψε. Ίσως ήταν η ιστορική εποχή που δεν ετσουξε τόσο πολύ.
    Δεν βλέπω την "τόλμη"... Επειδή σκοτώνει Nazis στο Inglorious και ρατσιστές τσιφλικάδες στο Django σαν να είναι FPS? Επειδή διαλέγει συγκεκριμένες θεματολογίες για να βάζει ελεύθερα όσες ρατσιστικές βρισιές θέλει?
    Έχεις δει καθόλου άλλες ταινίες που απεικονίζουν τον ρατσιστικό Νότο, πχ 12 Years a Slave??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι αν έχω δει Imperium.
    Δες το οπωσδήποτε τότε. Θα καταλάβεις πολύ περισσότερα από ό,τι μπορώ να γράψω εδώ.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

Σελ. 127 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας