Σελ. 156 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 136146151154155156157158161166176 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.326-2.340 από 6096
  1. #2326
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Συμφωνώ για το Tenet. Γενικά τον πάω πολύ τον Nolan αλλά στο συγκεκριμένο, δεν... Όπως χαρακτηριστικά είπα, σκέφτηκα απλά ένα δωμάτιο με σεναριογράφους/κτλ και πολλή μαριχουάνα και μανιτάρια, στα οποία η γενική έννοια θα ήταν "Hey dudes, wouldn't it be cool if we made a script where there is loads of fast forward and rewind, the lead guy is unnamed and we know nothing about him, and there's a crazy bitch femme fatale kind of lady married to a stereotype Eastern European with delusions of grandeur?"

    "DUDE! THIZ IZ AWESOMEEEEE"

    ...Τα υπόλοιπα τα ξέρετε
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #2327
    Ισως ειμαι αυστηρος, δειτε την τις βαζω ενα 6 για τους προβληματισμους της.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ για το Tenet. Γενικά τον πάω πολύ τον Nolan αλλά στο συγκεκριμένο, δεν... Όπως χαρακτηριστικά είπα, σκέφτηκα απλά ένα δωμάτιο με σεναριογράφους/κτλ και πολλή μαριχουάνα και μανιτάρια, στα οποία η γενική έννοια θα ήταν "Hey dudes, wouldn't it be cool if we made a script where there is loads of fast forward and rewind, the lead guy is unnamed and we know nothing about him, and there's a crazy bitch femme fatale kind of lady married to a stereotype Eastern European with delusions of grandeur?"

    "DUDE! THIZ IZ AWESOMEEEEE"

    ...Τα υπόλοιπα τα ξέρετε
    LOL........

  3. #2328
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Ο Nolan έχει μπεί (αν δεν ήταν εξαρχής) στο τρυπάκι της μεγαλομανίας.

    Θέλει να παράγει state-of-the-art ταινίες, να γίνει κάτι σαν τον Kubrick της γενιάς του ή κάτι παρόμοιο.

    Απ'όλα τα πονήματά του, μ'άρεσε κυρίως το Inception και το Memento (το οποίο Memento ήταν low budget παραγωγή λόγω του ότι δεν ήταν ακόμη εδραιωμένος σαν σκηνοθέτης ακόμα και ως εκ τούτου, δεν μπορούσε να πιάσει το full potential που είχε ενδεχομένως στο μυαλό του ο Nolan).

    Κάτι Interstellar, κάτι Tenet, κλπ, ήταν απλά φανφάρες. Καθαρός εντυπωσιασμός.

    Και κάτι ακόμα που άρχισε πλέον να κουράζει, είναι η εμμονή του με τον χρόνο.
    Κάπου αρχίζει και γίνεται μονοδιάστατος με το να ασχολείται κύριως με τον χωροχρόνο.

    Γνώμη μου, τα παραπάνω. Οι διαφωνίες δεκτές
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #2329
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ απλά πιστεύω πως δεν έχει να δώσει κάτι ουσιαστικό παραπάνω και μοιραία από ένα σημείο και μετά αναλώνεται σε δηθενιές.

    Με τον Kubrick δεν νομίζω πως θα μπορούσε να συγκριθεί και δεν νομίζω να το πιστεύει καν ο ίδιος. Από τους λίγους σκηνοθέτες που έχουν κάνει ταινίες από κάθε είδος και το έχουν καταφέρει από πολύ καλά ως άριστα.

  5. #2330
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Nolan έχει μπεί (αν δεν ήταν εξαρχής) στο τρυπάκι της μεγαλομανίας.

    Θέλει να παράγει state-of-the-art ταινίες, να γίνει κάτι σαν τον Kubrick της γενιάς του ή κάτι παρόμοιο.

    Απ'όλα τα πονήματά του, μ'άρεσε κυρίως το Inception και το Memento (το οποίο Memento ήταν low budget παραγωγή λόγω του ότι δεν ήταν ακόμη εδραιωμένος σαν σκηνοθέτης ακόμα και ως εκ τούτου, δεν μπορούσε να πιάσει το full potential που είχε ενδεχομένως στο μυαλό του ο Nolan).

    Κάτι Interstellar, κάτι Tenet, κλπ, ήταν απλά φανφάρες. Καθαρός εντυπωσιασμός.

    Και κάτι ακόμα που άρχισε πλέον να κουράζει, είναι η εμμονή του με τον χρόνο.
    Κάπου αρχίζει και γίνεται μονοδιάστατος με το να ασχολείται κύριως με τον χωροχρόνο.

    Γνώμη μου, τα παραπάνω. Οι διαφωνίες δεκτές
    Εγώ πάντως θεωρώ το Interstellar ταινιάρα κατηγορίας ταινίαρα δεκαετίας και ορόσημο.

    Το memento τότε ήταν πολύ ωραίο και θέλω να το ξαναδω. Το Inception μου είχε φανεί η μεγαλύτερη πατάτα του κόσμου.

    Δεχεσαι;

    Γιατί δεν σου άρεσε το interstellar αλήθεια; Γιατί εγώ μόνο το τέλος μου φάνηκε κάπως αλλά πια δεν θεωρώ αυτομάτως κάτι κακό που δεν μου άρεσε. Δηλαδή αναγνωρίζω ότι στην προσπάθεια του να κάνει τέχνη, η επιλογή δεν ήταν του γούστου μου χωρίς αυτομάτως να ειναι κακή. Και έτσι θυμάμαι όταν έβγαινα από το σινεμά είχα ξενερώσει με το τέλος, κυρίως γιατί μετά από τόση γαμάτη ταινία τελειώσε έτσι που δεν μου άρεσε. Μετά το σκέφτηκα λίγο, και όσο το συζήταγα κατάλαβα ότι αφού το συζητάω χωρίς να το καταδικάζω τότε έκανε μεγάλη τέχνη στην ταινία. Δεν αναφέρομαι μόνο στην αισθητική έτσι με την έννοια τέχνη.

  6. #2331
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Μιλάμε για Νόλαν, προσωπική μου άποψη:

    Memento, Inception, The Dark Knight, The Prestige, Insomnia ταινιάρες
    Tenet αξίζει για σινεμά
    Dunkirk, Interstellar πατάτα και χωρίς νόημα για μένα
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #2332
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    To Interstellar δεν ήταν κακό - απεναντίας. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και είναι η 3η ταινία που βλέπω στο σινεμά πάνω από μια φορά. Αλλά, ταυτόχρονα, ήταν χαμένη ευκαιρία, λόγω του μεγέθους της, του budget της, να γινόταν αριστούργημα και σημείο αναφοράς για το sci-fi.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  8. #2333
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά έχει δείξει πως όταν έχει καλό υλικό, κάποιες ήδη καλά δουλεμένες και ενδιαφέρουσες ιδέες από άλλες ταινίες ή βιβλίο, έχει την ικανότητα να το αναδεικνύει. Αλλιώς μένει μόνο η δηθενιά που κατά τα άλλα σε άλλες περιπτώσεις δεν ενοχλεί.

  9. #2334
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απλά πιστεύω πως δεν έχει να δώσει κάτι ουσιαστικό παραπάνω και μοιραία από ένα σημείο και μετά αναλώνεται σε δηθενιές.

    Με τον Kubrick δεν νομίζω πως θα μπορούσε να συγκριθεί και δεν νομίζω να το πιστεύει καν ο ίδιος. Από τους λίγους σκηνοθέτες που έχουν κάνει ταινίες από κάθε είδος και το έχουν καταφέρει από πολύ καλά ως άριστα.
    Ένα παράδειγμα έφερα με τον Kubrick. Όπου Kubrick, βάλε έναν top σκηνοθέτη παλιότερης γενιάς.

    Αν κι εγώ πιστεύω πως ότι είχε να δώσει το έδωσε (άντε ίσως κάποια ανέλπιστα καλή ταινία ακόμα, κάποτε), εντούτοις ότι βγάζει, με τρώει η περιέργια να το δω.
    Ουσιαστικά είναι καλός στο να δημιουργεί hype με τις ταινίες του, αλλά ως εκεί συνήθως. Αφήνει πολλά σεναριακά κενά (ηθελημένα ή άθελα, δεν ξέρω) ώστε να πέφτει συζήτηση και ανάλυση μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θεωρώ το Interstellar ταινιάρα κατηγορίας ταινίαρα δεκαετίας και ορόσημο.
    Εγώ αυτό πιστεύω για το Inception. Ταινία δεκαετίας, όχι ορόσημο.
    Ορόσημο θεωρώ το Matrix (το 1ο, όχι τα sequels).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το memento τότε ήταν πολύ ωραίο και θέλω να το ξαναδω. Το Inception μου είχε φανεί η μεγαλύτερη πατάτα του κόσμου.

    Δεχεσαι;
    Σαφώς και δέχομαι την άποψη σου, αλλά δεν συμφωνώ γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό και θέμα γούστου. Δεν θα τα χαλάσουμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν σου άρεσε το interstellar αλήθεια; Γιατί εγώ μόνο το τέλος μου φάνηκε κάπως αλλά πια δεν θεωρώ αυτομάτως κάτι κακό που δεν μου άρεσε. Δηλαδή αναγνωρίζω ότι στην προσπάθεια του να κάνει τέχνη, η επιλογή δεν ήταν του γούστου μου χωρίς αυτομάτως να ειναι κακή. Και έτσι θυμάμαι όταν έβγαινα από το σινεμά είχα ξενερώσει με το τέλος, κυρίως γιατί μετά από τόση γαμάτη ταινία τελειώσε έτσι που δεν μου άρεσε. Μετά το σκέφτηκα λίγο, και όσο το συζήταγα κατάλαβα ότι αφού το συζητάω χωρίς να το καταδικάζω τότε έκανε μεγάλη τέχνη στην ταινία. Δεν αναφέρομαι μόνο στην αισθητική έτσι με την έννοια τέχνη.
    Δεν είναι του γούστου μου οι ταινίες που χουν να κάνουν με το διάστημα (πέρα από το SW βέβαια, αλλά εκείνο μου αρέσει για πολλούς άλλους λόγους, δεν περιορίζεται στα του διαστήματος).

    Spoiler:
    Το Interstellar το είδα στο σινεμά, επειδή με τράβηξαν να το δω...
    3 ώρες ταινία, αρκετά κουραστικό αυτό από μόνο του.
    Δίνω πολλά + στον ό,τι έγραψε το σενάριο με βάση επιστημονικά τεκμηριωμένες θεωρίες, οπότε αυτό από μόνο του το κάνει ενδιαφέρον.
    Από 'κει και πέρα όμως, το όλο σενάριο/concept δεν με συγκίνησε.
    Ούτε το cameo του Matt Damon επίσης.
    Δεν ξέρω, πέρα από ωραία εφφέ, δεν είχε να μου προσφέρει κάτι.
    Όλη η ταινία περιστρεφόταν κυρίως γύρω απ'την οικογένεια του McConaughey.
    Δηλαδή απ'όλο αυτό το επιβλητικό expedition, αντί να ασχολείται η ταινία με το γενικότερο θέμα της ασιτίας και της σωτηρίας του πλανήτη, αναλώθηκε με το οικογενειακό δράμα που ζούσε και με την κακομαθημένη κόρη του που στράβωσε που έφυγε ο πατέρας της και τους παράτησε, κλπ, κλπ.
    Δεν ξέρω, μου φάνηκε fail σεναριακά.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #2335
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι Interstellar, κάτι Tenet, κλπ, ήταν απλά φανφάρες. Καθαρός εντυπωσιασμός.
    Δεν έχω δει το Tenet, αλλά το Interstellar είναι για μένα η πιο υπερτιμημένη ταινία της δεκαετίας και βάλε. Όταν την είδα έβριζα. Μετά μίλησα με συναδέλφους (δουλεύω σε παρεμφερές θέμα), παρακολούθησα μία ομιλία από έναν από τους επιστημονικούς συμβούλους του Nolan που είναι επίσης συνάδελφος με την ευρύτερη έννοια (μπορείτε να δείτε κάποια παρόμοια ομιλία του εδώ: https://www.loc.gov/item/webcast-7344/), και σκέφτηκα να του δώσω άλλη μία ευκαιρία. Αποτέλεσμα; Έχασα άλλες 3 ώρες από τη ζωή μου

  11. #2336
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει το Tenet, αλλά το Interstellar είναι για μένα η πιο υπερτιμημένη ταινία της δεκαετίας και βάλε. Όταν την είδα έβριζα. Μετά μίλησα με συναδέλφους (δουλεύω σε παρεμφερές θέμα), παρακολούθησα μία ομιλία από έναν από τους επιστημονικούς συμβούλους του Nolan που είναι επίσης συνάδελφος με την ευρύτερη έννοια (μπορείτε να δείτε κάποια παρόμοια ομιλία του εδώ: https://www.loc.gov/item/webcast-7344/), και σκέφτηκα να του δώσω άλλη μία ευκαιρία. Αποτέλεσμα; Έχασα άλλες 3 ώρες από τη ζωή μου
    Έτσι ακριβώς. Παραπάνω από μία φορά δεν βλέπεται.
    Άντε πες να την δεις μία φορά ακόμα για να κάνεις το δέσιμο του σεναρίου καλύτερα λόγω hindsight.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #2337
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το memento τότε ήταν πολύ ωραίο και θέλω να το ξαναδω. Το Inception μου είχε φανεί η μεγαλύτερη πατάτα του κόσμου.
    To memento το ξαναείδα πρόσφατα. Δεν με εντυπωσίασε όσο την πρώτη φορά, αλλά μου άρεσε πολύ, ξαναδές το. Το inception για μένα είναι ταινιάρα, μπορεί να το έχω δει πάνω από 5 φορές! Προφανώς διαφωνούμε

  13. #2338
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το inception για μένα είναι ταινιάρα, μπορεί να το έχω δει πάνω από 5 φορές! Προφανώς διαφωνούμε
    Εγώ πάνω από 10 σίγουρα. Έφαγα και την ψυχρολουσία με το coming out της Eliot.
    Μου είχε αρέσει αρκετά σαν γυναίκα, όσο ήταν δηλαδή
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #2339
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάνω από 10 σίγουρα. Έφαγα και την ψυχρολουσία με το coming out της Eliot.
    Μου είχε αρέσει αρκετά σαν γυναίκα, όσο ήταν δηλαδή
    Και εμένα μου άρεσε πολύ, αλλά χαίρομαι για το ότι τώρα νιώθει καλύτερα με τον εαυτό του.

  15. #2340
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα παράδειγμα έφερα με τον Kubrick. Όπου Kubrick, βάλε έναν top σκηνοθέτη παλιότερης γενιάς.

    Αν κι εγώ πιστεύω πως ότι είχε να δώσει το έδωσε (άντε ίσως κάποια ανέλπιστα καλή ταινία ακόμα, κάποτε), εντούτοις ότι βγάζει, με τρώει η περιέργια να το δω.
    Ουσιαστικά είναι καλός στο να δημιουργεί hype με τις ταινίες του, αλλά ως εκεί συνήθως. Αφήνει πολλά σεναριακά κενά (ηθελημένα ή άθελα, δεν ξέρω) ώστε να πέφτει συζήτηση και ανάλυση μετά.
    Νομίζω πως εντόπισες το δυνατό του σημείο και γιατί όταν συνδυάζεται με καλό συμβατό υλικό έχει καλό αποτέλεσμα. Τώρα που το σκέφτομαι είναι σαν τον Μουρακάμι, που αν δεις αποστασιοποιημένα αυτά που γράφει μπορεί να σε πιάσουν και τα γέλια, αλλά καταφέρνει και δημιουργεί μια ατμόσφαιρα μέσω των κενών, όπως εύστοχα αποκάλεσες, τα οποία απαιτούν μεγάλη τέχνη ή ένστικτο για να το πετύχεις σωστά.

Σελ. 156 από 407 ΠρώτηΠρώτη ... 136146151154155156157158161166176 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας